در خواست عفو بین الملل برای توقف حکم اعدام شهلا جاهد


در خواست عفو بین الملل برای توقف حکم اعدام شهلا جاهد

شهلا جاهد و ناصر محمدخانی در دادگاه

در حالی که وکیل وکیل شهلا جاهد، متهم به قتل همسر فوتبالیست سابق ایران، از اجرای حکم اعدام وی در روز چهارشنبه در اوین خبر داده است، سازمان عفو بین الملل خواستار توقف این حکم اعدام شده است.

شهلا جاهد متهم است که در سال ۱۳۸۱ با ضربات چاقو همسر ناصر محمد خانی، فوتبالیست ملی پوش سابق ایران، را به قتل رسانده است.

مالکوم اسمارت، مسئول بخش خاورمیانه و شمال آفریقای سازمان عفو بین الملل، می گوید حکم اعدام نشاندهنده نقض کامل حقوق بشر و ظالمانه ترین، غیر انسانی ترین و پست ترین نوع مجازات است.

ملکوم اسمارت می گوید: در پرونده شهلا جاهد دلایلی وجود دارد که نشان می دهد وی را به اشتباه به اعدام محکوم کرده اند.

مسئول بخش خاورمیانه و شمال آفریقای سازمان عفو بین الملل تصریح می کند: باور داریم که شهلا جاهد از دادگاهی منصفانه برخوردار نبود بوده و احتمالا در دوران بازداشت در انفرادی مجبور به «اعتراف» به قتل شده است.

ملکوم اسمارت می افزاید: شهلا جاهد سپس اعترافات خود را پس گرفت، اما دادگاه این اعترافات را به عنوان شواهد علیه وی پذیرفت.

عبدالصمد خرمشاهی، وکیل مدافع شهلا جاهد اعلام کرد صبح سه شنبه به دایره اجرای احکام رفته و زمان اجرای حکم به او ابلاغ شده و به او اطلاع داده اند که قرار است موکلش روز چهارشنبه در زندان اوین به دار آویخته شود.

آقای خرمشاهی به خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، گفته است: «تا پیش از امروز از زمان اجرای حکم اطلاعی نداشتم حتی در تماسی که پیش از این با واحد اجرای احکام دادسرای امور جنایی داشتم به من اعلام شد که این حکم به این زودی‌ها اجرا نخواهد شد اما در کمال تعجب در ابلاغیه صادره زمان اجرای حکم فردا اعلام شده است.»

عبدالصمد خرمشاهی اضافه کرده است: «خانواده شهلا و تعدادی از گروه‌ها و افراد هنوز پیگیر جلب رضایت اولیای دم هستند امیدواریم که در این ساعات پایانی حداقل به خاطر رضای خدا، اولیای دم از اجرای حکم قصاص او بگذرند.»

ساعت دو بعدازظهر روز ۱۷ مهرماه سال ۸۱، لاله سحرخیزان، همسر ۳۲ ساله ناصر محمدخانی، مربی وقت تیم پرسپولیس در غیاب دو فرزند و همسرش به قتل رسید. همان روزهای اول شهلا جاهد، همسر صیغه‌ای ناصر محمدخانی که مظنون به قتل بود، بازداشت شد. یازده ماه از بازداشت شهلا جاهد گذشت و در این مدت ناصر محمدخانی دو بار بازداشت شد اما شهلا جاهد اعتراف نکرد.

شهلا جاهد سرانجام به قتل لاله سحرخیزان اعتراف کرد و پس از بازسازی صحنه در حضور خبرنگاران و قاضی پرونده، روانه زندان شد.

اما پس از برگزاری چند جلسه محاکمه، متهم که پیش از این با صراحت به قتل اعتراف کرده بود، تمامی گفته های خود را انکار کرد و گفت که هیچ دخالتی در قتل نداشته است و تنها بخاطر ناصر محمدخانی و علاقه ای که به او داشته، به قتل اعتراف کرده است.

ناصر محمدخانی و خانواده لاله سحرخیزان به نیابت از دو فرزند خردسال مقتول، برای شهلا جاهد درخواست قصاص کردند. پرونده با اعتراض شهلا و وکیلش عبدالصمد خرمشاهی، به دیوان عالی کشور ارسال و حکم صادره تایید شد.

در شهریور ماه امسال، پس از ۹ سال، شهلا جاهد در نامه ای به رییس قوه قضاییه خواستار تعیین تکلیف خود شد و در این نامه اعلام کرد که ۹ سال زندان او را خسته کرده است زیرا علاوه بر حکم قصاص، به سه سال زندان هم محکوم شده که اکنون ۶ سال بیشتر از مدت محکومیت در زندان مانده است.

آیت الله صادق لاریجانی، رییس قوه قضاییه پس از مطالعه و بررسی نهایی پرونده شهلا جاهد، اجازه اجرای حکم اعدام را صادر کرد و پرونده خانم جاهد از دفتر نظارت و پیگیری قوه قضاییه به اجرای احکام دادسرای امور جنایی تهران ارسال شده تا پس از تشریفات قانونی، در صورت اصرار اولیای دم برای مجازات مرگ، او به دار آویخته شود.
dkdk - دانمارک - اسلیس
عفو بین الملل ور زیادی زده.دادگاه شهلا را هر کسی برود در یوتوب ببیند براحتی میفهمد این زن قاتل است.زنیکه نه بخاطر جنون انی بلکه با نقشه قبلی و یک شب تا صبح در خانه مقتول پنهان شده و بعد از رفتن کودکان مقتول بمدرسه به مادر انها حمله کرده و با وجود التماسهای سوزناک مقتول یا لاله اهمیتی نکرده و با سنگدلی لاله بیگناه را با ضربات متعدد چاقو بیرحمانه بقتل میرساند چطور باید بخشیده شود?بخصوص که غیر مستقیم باعث فوت پدر لاله نیز میشه.من از مردن دشمنم هم خوشحال نمیشوم.اما وقتی به التماسهای مظلومانه لاله و بیرحمی شهلا فکر میکنم حق بودن حکم اعدام را زیر سئوال نمیبرم.هر چند که اگر خانواده لاله گذشت میکردند بسیار دل انگیزتر میشد.اما بخدا اگر اعدام وجود نداشت سنگ روی سنگ بند نمیشد و هزاران هزار قتل اتفاق می افتاد.
چهار‌شنبه 10 آذر 1389

monamour - فرانسه - مارسی
کجای کاری داداش، اعدام شد تموم شد رفت.
چهار‌شنبه 10 آذر 1389

afsaneh555 - ایران - تهران
شهلا جاهد رو اعدام کردند . با اینکه من یک زنم ولی خیلی دلم برای شهلا سوخت لاله هم گناهی نداشت همه قربانیه هوس بازیه اون مردک شدند
چهار‌شنبه 10 آذر 1389

bache shapoor - سوئد - یوسدال
ننگ بر جمهوری اسلامی و تف به روح ناصر محمد خانی. باید اون ریش و سبیلش را واجبی بماله و جاش ... بذاره! مرتیکه الدنگ
چهار‌شنبه 10 آذر 1389

angelina20 - ایران - تهران
عفو بین الملل به گور پدرش خندیده که این درخواست و کرده . دیگه واقعا دارن شورش و در میارن. این شهلا این موجود پست همین جوریشم زیادی عمر کرده . اون روزی که داشت همسر اول محمد خوانی و میکشت راحت این کار و کرد بچه ها رو از نعمت مادر محروم کرد. این خانم باید اعدام بشه و هیچ ربطییم به موج سبز نداره . کسی که مجرم هست باید تقاصش رو پس بدهد. نمیشه یه نفر به راحتی یک نفر رو اونم با بی رحمی تمام بکشه و بعدشم بگیم اعدام تعطیل.
چهار‌شنبه 10 آذر 1389

red.boy - ایران - تهران
به عقیده من ایشون ادم کشته و اگر خانواده مقتول رضایت ندن باید اعدام بشه. شما میخواهین از هر مسئله ای بعنوان ابزار سیاسی استفاده کنید. مگه تو خود امریکا اعدام نمیکنن؟ من با اعدام سیاسی مخالفم.ولی با اعدام کسی که ادم کشته کاملا موافقم.اگه خانواده مقتوله رضایت ندهند این خانم باید اعدام بشن. حقشونه.با ابروی یک فوتبالیست بازی کردن. یکی از بهترین مهاجمان تاریخ ایران رو روانی کردن محمدخانی الان میتونست یکی از بهترین سرمربی ها باشه
چهار‌شنبه 10 آذر 1389

porharfi - هلند - آرنم
عفــــــو بین الملل ..هم *صیغه* جالبیه ها!!..اونی که قتل کرده رو پشتبانی. میکنه!!.."سازمانی براه بیندازید که قتلی انجام نگیرد!!.."نه اینکه از قاتل دفاع. کنی تا ...با پشتیبانی ات قتل ها پی در پی انجام گیرد!...
چهار‌شنبه 10 آذر 1389

Felfel GHermez - جمهوری چک - پراگ
afsaneh555 - ایران - تهران دوست عزیز منم با کامنت شما موافقم..شاد باشید
چهار‌شنبه 10 آذر 1389

naslesookhteh - ایران - تهران
dkdk - دانمارک - اسلیس. همچین صحنه رو تشریح کردی فکر کردم اونجا بودی.
چهار‌شنبه 10 آذر 1389

immortal1977 - هلند - امرسفورت
dkdk - دانمارک - اسلیس . تو داری الان ور میزنی سپاهی مزدور! 9 سال تمام این پرونده بالا پایین شد و با دهها معما و سوال بدون جواب روبرو شد از جمله دوش گرفتن شخصی در خانه,پیدا کردن اسپرم در رحم مقتول و ضربات مردانه ای که به مقتول زده شده.خرمشاهی با اون همه عظمتش بعد از 9 سال مطالعه پرونده برگشته گفته:بنویسید خرمشاهی دوست داشت بگوید شهلا واقعا قاتل نیست.اونوقت تو بیسواد و بی هنر و از همه بدتر مسلمون, میای مزخرف میگی? واقعا که یه مسلمون واقعی هستی که مثل اون اللهت خونریز و قاتل هستی با این طرز تفکر اسلامیت بعید میدونم خارج از ایران باشی ولی ببینم توی ایران که اعدامی مثل نقل و نبات زیاده جرم و جنایت بیشتره یا همون دانمارک رویایی تو و یا هر کشور اروپای غربی که مجازات اعدام نداره!?!?! هر دفعه از دستم فرار کردی این دفعه مرد باش و وجود نشون بده و جواب منو بده!
چهار‌شنبه 10 آذر 1389

bgh - ایرن - تهران
dkdk - دانمارک - اسلیس angelina20 - ایران - تهران red.boy - ایران - تهران. کاملا موافقم کاش همه بتونند روی موضوعات به درستی فکر کنند .
چهار‌شنبه 10 آذر 1389

bawafa1385 - ایران - هامبورگ
نوش دارو بودی و بعد از مرگ سهراب امدی . جناب عفو بین الملل . امددددددددیییییییییییییییییی جانت بقربانت ولیییییییییییییییییییییییییییییی حالا چراااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا لطفا قبل از اذان صبح دیروز میامدی که اقا خدا تازه بیدار شده بود و سر کیف.
چهار‌شنبه 10 آذر 1389

afsaneh2010 - فرانسه - نیس
red.boy - ایران - تهران مگه محمد خانی ابرو هم داشت. حقش حداقل چند سال حبس بود. دو تا زن را فرستاده سینه قبرستان حالا با کدام وجدان میخواد ادامه به زندگی بده! گرچه ادم معتاد بی غیرت میشه!
چهار‌شنبه 10 آذر 1389

minabathaee - انگلستان - میدلزبرو
یعنی دیگه حالم از لوس بازی های این عفو بین الملل و این کمپین ها داره به هم میخوره! اینا دیگه رسما شدن وکیل مدافع هر چی زن خراب و جانی و خانمان بر انداز!!!خفه شید سر جدتون! هر چی میشه ربطش میدن به مسائل سیاسی!. شهلا که به سزای عملش رسید ولی ای کاش اون مردک عیاش هم به همین سرنوشت دچار میشد،هر چند که من مطمئن هستم به خانواده ی لاله باج مفصلی داده تا کاری به کارش نداشته باشند،واگر نه بر همه روشن است که مسوول هر ۲ خون شخص ناصر محمد خانی ست.چطور ممکن است خانواده لاله به همین راحتی از داماد بی وفایشان بگذارند و حتا تلویحا از ا و حمایت هم بکنند؟
چهار‌شنبه 10 آذر 1389

ehsan_2nd_time - یوکی - لندن
من هم موافق اعدام قاتل های عمدی ام. حتا موافق قصاص متقابل به مثل هم هستم. اگه همچین قانون هایی تو ایران نبود یارو ممکن بود بگه آقا چشم دونه ای چند؟ صد ملیون؟ من دارم. بزنید چشم طرف رو دربیارید من دویست ملیون میدم. ولی قانون قصاص میگه چشم یکی رو دربیاری اونهم میتونه رضایت نده و چشم تو رو دربیارن. منکه میگم اینجا رو اسلام خوب اومده
پنج‌شنبه 11 آذر 1389

red.boy - ایران - تهران
afsaneh فرانسه_ من که دوره بازیگری اقای محمدخانی رو یادم نمیاد میدونم یکی از بهترین فورواردهای تاریخ فوتبالمون بوده. ایشون یک قهرمان بودند. واقعا با توپ قیامت میکردن.در قانون اساسی ما داشتن دو همسر جرم نیست. درضمن حالا محمدخانی یه اشتباهی کرده که زن دوم گرفته.اما شما دارین با بزرگ جلوه دادن اشتباه کوچکتر اشتباه خیلی بزرگتر رو پوشش میدین.من از نظر قصاص نفس با جمهوری اسلامی و هر کشور دیگری که این اختیار رو به خانواده مقتول میده تا قتل نزدیکانش رو تلافی کنه کاملا موافقم. البته زیباتره که خانواده مقتول رضایت بده.
پنج‌شنبه 11 آذر 1389

mjrad - ایران - ایران
ملکوم اسمارت خیلی بی جا کرده این مزخرفات را فرموده !! یکی بره همسر ایشان را بکشه ببینم باز هم همین افاضات را مطرح می فرمایند. ادم کش باید اعدام بشه ان هم قبل از خشک شدن کفن مقتول نه 8سال بعد . .
پنج‌شنبه 11 آذر 1389

dkdk - دانمارک - اسلیس
immortal1977 - هلند - امرسفورت . اخه ادم حقیر اگر کامنتهای کاربران را بخوانی به مزخرف گوئی خودت پی میبری.باسواد کتاب ندیده خوشبختانه یک کاربر هم کامنتش به ابله ای کامنت تو مغز فندوقی نیست.و اتفاقا تمامی کاربران دقیقا همفکر من بودند.و خوبیش اینه که نمیتوانی انکار کنی زیرا برای همه قابل رویته.در اخر تو اگر کمی مطالعه و سواد داشتی شاید قابل بحث با من بودی اما کامنتهای تو نشانگر بیسوادی و بیشخصیتی تو است.و یادت نره انسان از دست مگس فرار نمیکنه بلکه از کثیفی مگس دوری میکنه.
پنج‌شنبه 11 آذر 1389

immortal1977 - هلند - امرسفورت
dkdk - دانمارک - اسلیس . چرا دری وری میگی سپاهی مزدور? ;) من یه سوال کردم تو جواب بده البته اگه وجودشو داشته باشی ;) فکر میکنی فقط خودت از نظر فرهنگ و سواد فقر داری!? نه بچه جان اتفاقا هم مسلکی و مثل تو بیسواد و فقیر فرهنگی مخصوصا توی خود ایران زیاده ;) جواب سوال منو یادت نره کامنت بعدیت ;)
پنج‌شنبه 11 آذر 1389

dkdk - دانمارک - اسلیس
. immortal1977 - هلند - امرسفورت . . اگر توهین نمیکردی مطمئنا نشان میدادی از شعور و شخصیت برخورداری اما متاسفم.ضمنا چرا جوابی برای کامنت منطقی نداری مرا به سپاهی و چرت پرتهای دیگر متهم میکنی.به لطف خداوند 15 ساله در سرمای شدید دانمارک از 6 صبح تا 2 بعد از ظهر در گمرک کار کردم و مردانه زحمت کشیدم و مثل بعضیها عادت به مفت خوری نداشتم.در اخر سئوالت اصلا پایه منطقی ندارد.مقایسه کشور 5 ملیونی با 85 ملیونی کمی ابله هانه است.در ضمن ملت ایران مردمی با عواطف و احساس و باغیرتیند و همین سه صفت باعث درگیری و قتل میشود.اما در دانمارکی که عاطفه و غیرت معنایی ندارد و مسئله ناموسی کاملا در اینجا منتفی است خودبخود نیمی از جرایم و قتل در اینجا رخ نمیدهد.اگر تو کمی فقط کمی مطالعه کنی و مودب باشی بهتر میفهمی که احترام بدیگران در واقع محترمی خودت را نشان میدهد.لااقل اگر بدیگران احترام نمیگذاری برای خودت احترام قائل باش.امیدوارم هم جوابت را گرفته باشی و هم دیگه نه تهمت ناروا بزنی ونه بیحرمتی کنی.
پنج‌شنبه 11 آذر 1389

immortal1977 - هلند - امرسفورت
dkdk - دانمارک - اسلیس . مغلطه نکن همه ازطرفداریت از این رژیم خبر دارن و همیشه کامنتهای طرفداریت اینجورشروع میشه :گور پدر رژیم ولی....!که اون اولشم برای ردگم کنی میگی .جالب اینجاست که فقط راجع به محصولات ادم کشی و ترور سپاه به به چه چه میکنی..میگم مغلطه میکنی و ور میزنی بخاطر دلیل خنده اورت هستش که جمعیت و مسئله ناموسی رو وسط میکشی!! کل اروپا رو بزار رو هم بازم امار جرم و جنایت همشون به ایران نمیرسه. واقعا نمیدونم به کامنتت بخندم یا گریه کنم:(( ملت ایران مردمی با عواطف و احساس و باغیرتیند و همین سه صفت باعث درگیری و قتل میشود)) به این میگن عواطف و احساسی بودن!?!?! نخیر ...به این میگن بیفرهنگی بیشعوری, کور دل بودن و صفات دیگه ای از این دست نه بقول تو عاطفه و احساس و کلمه ای بنام غیرت خیلی اشتباه در ملت!!! با عاطفه!! و پر احساس!! ما تعریف شده.پس قبول کنیم که اگه توی ایران برای یه دعوای ساده 3 بار هم اعدام میزاشتن چون مردم با فرهنگ و با شخصیتمون!! خیلی با عاطفه و پراحساس و غیرتی تشریف دارن چیزی از اصل قضیه کم نمیشد!! شاهکار بود دلیل و برهانت جناب پدیده ;)
جمعه 12 آذر 1389

dkdk - دانمارک - اسلیس
immortal1977 - هلند - امرسفورت . هر کس با اندازه سوادش کامنت میگذارد نه بیشتر.تو نیز به اندازه سوادت فکر میکنی و به همون اندازه میفهمی.از نوشتن کلمه میزاشتن به اینصورت اندازه سوادت را روشن کردی.بنابراین نیازی نمیبینم با فردیکه سواده درست نوشتن هم نداره بحث کنم.در اخر اقای بافرهنگ و باسواد میذاشتن اینطوری نوشته میشه نه اینطوری میزاشتن.در ضمن اگر کمی فقط کمی برای خودت ارزش قائل هستی دیگه چرت پرت ننویس.
شنبه 13 آذر 1389

immortal1977 - هلند - امرسفورت
dkdk - دانمارک - اسلیس . قبلا هم بهت گفتم جواب درست ندی همینطوری ازار اذیت میشی ;) الان هم من همچنان منتظر جوابت هستم اقای خیلی با سواد ;) لذت داره دست انداختن شما طرفدارای رژیم ;)
شنبه 13 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.