افشاگری تازه ویکی لیکس و واکنش شدید آمریکا


افشاگری تازه ویکی لیکس و واکنش شدید آمریکا

کاخ سفید اقدام ویکی لیکس در افشای هزاران پیام دیپلماتیک ایالات متحده را محکوم کرده است.

چند رسانه بین المللی بخش هایی از اسناد محرمانه وزارت امور خارجه آمریکا را پس از دریافت از ویکی لیکس، منتشر کرده اند.

روزنامه گاردین که این اسناد را دریافت کرده می گوید که ملک عبدالله، پادشاه عربستان سعودی، به طور محرمانه آمریکا را به بمباران تاسیسات اتمی ایران تشویق کرده بود.

بر اساس این اسناد، دولت آمریکا سال گذشته برنامه ای برای جاسوسی درباره بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، دستیاران ارشد وی و نیز نمایندگان کشورهای عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد راه اندازی کرده بود.

بنا بر این اسناد، آمریکا به ویژه می خواسته است بداند که موضع بان کی مون درباره ایران و برنامه هسته ای این کشور و نیز موضع چین و روسیه درباره تحریم ایران و نیز وضع حقوق بشر در ایران چیست؟

ویکی لیکس از چند روز پیش گفته بود که قصد دارد بیش از ۲۵۱ هزار سند محرمانه که بیشتر آنها پیام های دیپلماتیک سفارتخانه های آمریکا در کشورهای دیگر هستند را افشا کند.

روزنامه نیویورک تایمز این اسناد را "روایت محرمانه رابطه ایالات متحده با جهان در عصر جنگ و تروریسم" توصیف می کند.

به نوشته نیویورک تایمز، آمریکا از سال ۲۰۰۷ میلادی به طور محرمانه تلاش کرده که نظر مساعد پاکستان برای انتقال اورانیوم با غلظت بالای یک راکتور هسته ای تحقیقاتی اش به خارج از این کشور را جلب کند اما تا کنون موفق نبوده است.

کاخ سفید روز یکشنبه با صدور بیانیه ای اقدام ویکی لکیس را "خطرناک" توصیف و به شدت محکوم کرد.

به گفته کاخ سفید، گزارش های ارسالی از سفارتخانه های آمریکا "صریح" و اغلب "ناقص" بوده و لزوما بیان کننده سیاست ایالات متحده نیست.

به نوشته نیویورک تایمز، آمریکا و کره جنوبی سناریوی احتمالی سقوط دولت کره شمالی و متحد شدن دو کره را بررسی کرده و سفیر آمریکا در سئول به واشنگتن پیشنهاد کرده بود که مشوق های اقتصادی به چین می تواند که به جلب حمایت پکن از اتحاد دو کره کمک کند.

وزارت امور خارجه آمریکا روز شنبه به ویکی لیکس هشدار داد که انتشار حدود ۲۵۰ هزار سند محرمانه بر اساس قوانین این کشور غیرقانونی است و همکاری ایالات متحد با کشورهای دیگر را تضعیف و جان افراد را به خطر خواهد انداخت.

نیویورک تایمز می گوید که بسیاری از این اسناد محرمانه نیست و هیچ یک به عنوان "فوق سری" طبقه بندی نشده است.

به نوشته این روزنامه، حدود ۱۱ هزار نسخه از این اسناد "سری" هستند.

نیویورک تایمز از قول اسناد سفارت آمریکا در کابل می نویسد که معاون ریاست جمهوری افغانستان سال گذشته در سفر به امارات متحده عربی ۵۲ میلیون دلار وجه نقد حمل می کرده که معلوم نبود از چه منبعی دریافت و چگونه آن را هزینه کرده است. دولت افغانستان این اتهام را رد می کند.

نیویورک تایمز با استناد به یک پیام دیپلماتیک وزارت امور خارجه آمریکا می نویسد که شهروندان عربستان سعودی همچنان بزرگ ترین حامی مالی شبکه القاعده در خاورمیانه هستند و دولت قطر در زمینه مبارزه با تروریسم "بدترین" عملکرد را در منطقه داشته است.

بر اساس این اسناد، سفارت آمریکا در پکن مطلع شده بود که کمیته مرکزی حزب کمونیست چین دستور هک کردن شماری سیستم کامپیوتری گوگل در این کشور را صادر کرده بود. دولت چین این اتهام را رد می کند.

Neda02 - کانادا - اتاوا
نه نشد. مردم باید برن زیارت و پول های مفت ملک عبدالله را بیشتر کنند. تازی لعنتی.
دوشنبه 8 آذر 1389

MIRZADEH E ESHGHI - دوسلدورف - دوسلدورف
چی به تته پته افتادن.چه لذتی داره به خطر افتادن جان "افراد"تون (که دیگه توان حمایت ازشون رو ندارین).
دوشنبه 8 آذر 1389

kamia1 - المان - کلن
bravo wikileaks پته همه رو ریخته رو اب,,, گند همه در میاد!!!
دوشنبه 8 آذر 1389

bg_m - بلغارستان - صوفیا
آخه کاش این رو هم میگفت چقدر پول گرفتن از این عربا تا اسم خلیج فارس رو تو نقشه هاشون کردن خلیج ع ر ب ی
دوشنبه 8 آذر 1389

asal.bano - انگلستان - نیوکسل
..که بره طواف خانه خدا. که در اصل یعنی پول به این وهابی های تومبون به سر دادن برای زیر اب زدن خود ماست! بابا مملکت اگر غیرت داشت همه این سفرهای احمقانه را کنسل می کرد.خدا چی?خدا هیچی,خدا اگر خداست از دونقوذ اباد مسنی هم وز وز تون را می شنود. خدایی یک کم از اون مغز اکبند استفاده کنید. گور بابای مموت
دوشنبه 8 آذر 1389

habibollah - ایران - تهران
عربستان که ازخداشه آمریکابه ایران حمله کنه.اونوقت ملت ما برای رفتن به عربستان میرن جلوی آژانسهای مسافرتی صف میکشن.خدایی خنده داره. آخه عربستان هم شدکشور؟انگارپولتومیریزی توسطل آشغال. درثانی این هارت وپورتهای احمقی هم همینجوری نیست.ازامریکااوکی گرفته. بهش گفتن آزادی هرچی که میخوایی بگی.آمریکاهم فقط داره سلاح وتسلیحات جنگی میفروشه به کشورهای اوسکول مثل عربستان.
دوشنبه 8 آذر 1389

khosh bavar - ایران - یزد
Wikileaks = یک نوع رنسانس ( Renaissance ) و انقلاب خبرنگاری ! به امید افشاگریهای بیشتر !?
دوشنبه 8 آذر 1389

r125 - ایران - یزد
کجان این طرفدارای امریکا نمی بینمشون
دوشنبه 8 آذر 1389

afshin7174 - ایران - تهران
دوستان عشق آمریکا زرشششششک
دوشنبه 8 آذر 1389

Zehna.bastas - ایران - مشهد
از ماست که بر ماست ماها جیب اینارو پر میکنیم اینه هم میخوان ما رو بمبارون کنن
دوشنبه 8 آذر 1389

zebelkhan - آمریکا - لوس آنجلس
MIRZADEH E ESHGHI - دوسلدورف - دوسلدورف. کمونیست سابق و نوکر رژیم! آقای راننده تاکسی جیره بگیر سفارت! پرونده تو یکی قبل از ویکی لیکس پیش من هست! باز هم تو یک خبر دیدی ذوق زده شدی؟! ..مثل تو و حسین شریعتمداری فکر میکنند این افشاگریها باعث نابودی آمریکا میشود غاقل از آنکه درز عمدی اطلاعات از طریق مجاری خاص حتی به ظاهر بر علیه منافع و سیاستهای آمریکا برنامه ای از پیش تعیین شده برای تغییر جفرافیای سیاسی جهان است! تنها هالوهایی مثل تو فکر میکنند این افشاگریها باعث به خطر افتادن منافع آمریکا میشود. آمریکایی ها همیشه در سیاست بسیار حرفه ای و زیرکانه عمل میکنند. بزودی خواهید دید چه تغییراتی به واسطه درز این اطلاعات در دنیا رخ میدهد.
دوشنبه 8 آذر 1389

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
ننگ و نفرین به سعودی های تازی وهابی پست فطرت و نوچه های اردنی و بحرینی و دیکتاتور مصر که دشمنان اصلی ایران و ایرانی هستند. مردم ساده لوح ایران باز هم بروید عربستان و پولتان را به دهان این تازی های نفرین شده بریزید تا با این پولها اسلحه بخرند و به کشورتان حمله کنند. برخی از ایرانیان تا چه اندازه ساده اندیش هستند که دشمن ایران را نشناخته و هنوز در برابرشان دولا و راست میشوند! بسیجیان ابله نیز این خبر ها را بخوانند شاید اندکی هضم کنند.
دوشنبه 8 آذر 1389

piki82 - ایتالیا - تورین
از کجا معلوم ؟!؟!؟ شاید هم از قصد این مدارک لو رفته !!((:
دوشنبه 8 آذر 1389

danial nabi - سوئد - استکهلم
ننگ ونفرین برامریکا .جغد صفتها .
دوشنبه 8 آذر 1389

mehrabooon - ایران - تهران
مثل اینکه باید دست به دامن این اخوندهای بی همه چیز بشم تا این اتم رو درست کنند و بریزند تو سره اعراب!! خاک بر سره این دولت و رهبر کنند.میخوام ببینم با چه رویی میخوان با این اعراب ملخخور از در دوستی سر یک میز بشینن..
دوشنبه 8 آذر 1389

فرارسی دیجیتال - ایالات متحده آمریکا - واشینگتن دی سی
خوانندگان عزیز،. در حالی که ما اظهار نظری در خصوص صحت یا محتوای اسناد منتشر شده نمی کنیم، این عمل کاملا غیر مسوولانه را که نه تنها ثبات جهانی و تلاشهای دیپلماتیک را در خطر قرار می دهد بلکه باعث تهدید جان افراد بسیاری نیز می شود قویا محکوم می کنیم. این مدارک منعکس کننده تحلیل های روزانه و ارزیابیهای صریحی هستند که تمامی دولتها به عنوان بخشی از روابط خارجی موثر خود به آنها اقدام می کنند. این تحلیلها و ارزیابی ها بخشهای مقدماتی و ناقص روند تکامل، ابراز و به کار گیری سیاستهای خارجی ایالات متحده هستند و به آنها نباید به دیده اموری مجزا و مستقل و یا بیانگر سیاستهای دولت آمریکا نگریسته شود.
دوشنبه 8 آذر 1389

zebelkhan - آمریکا - لوس آنجلس
فرارسی دیجیتال - ایالات متحده آمریکا - واشینگتن دی سی . آقای فرارسی دیجیتال! ممکن است بفرمایید چرا همیشه لفظ جمع در مورد خودتان بکار میبرید و نماینده چه گروه و ارگانی هستید؟ با تشکر.
دوشنبه 8 آذر 1389

MIRZADEH E ESHGHI - دوسلدورف - دوسلدورف
دی سی وال ای نشینان .اتحاد جماهیر هم خیلی به خودش مطمئن بود ومثل امریکا نشینان فکر می کرد"آمریکایی ها (بخوانید اتحاد جماهیر)همیشه در سیاست بسیار حرفه ای و زیرکانه عمل میکنند" !!!! زکی!پس چرا دست وپاتون می لرزه.هر ابرقدرتی یک پایانی داره!نوبت شماست!نه فرهنگ دارید نه تاریخ نه شخصیت!حداقل پوکر باز بازنده خوبی باشید.
سه‌شنبه 9 آذر 1389

MIRZADEH E ESHGHI - دوسلدورف - دوسلدورف
فعلا که کیم جونگ ایل دستور گرفته سیبیلتون رو بسوزونه وطومارتون رو به نفع اربابش بپیچه.
سه‌شنبه 9 آذر 1389

فرارسی دیجیتال - ایالات متحده آمریکا - واشینگتن دی سی
Zebelkhan عزیز،. از پرسشتان ممنونم. دلیل اینکه من از طرف ایالات متحده سخن می گویم این است که من عضو "گروه فرارسی دیجیتال" در وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا هستم و به نمایندگی از این وزارتخانه در فضای مجازی فعالیت می کنم. من در اینجا هستم تا در مورد حقایق و واقعیتهای سیاستها و فعالیتهای دولت آمریکا سخن بگویم. لطفا در صورت وجود پرسشهای دیگر از طرح آنها خودداری نکنید. با سپاس.
سه‌شنبه 9 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.