نگرانی آمریکا از افشاگری دوباره ویکی لیکس و تلاش آمریکا برای کاهش تبعات انتشار احتمالی اسناد محرمانه


نگرانی آمریکا از افشاگری دوباره ویکی لیکس

این گروه در ماه اکتبر حدود ۴۰۰ هزار گزارش محرمانه ارتش آمریکا در عراق را منتشر کرد

آمریکا درباره قصد وب سایت ویکی لیکس برای انتشار مقادیر زیادی اسناد طبقه بندی شده نهادهای دولتی ایالات متحده، ابراز نگرانی کرده است.

فیلیپ کراولی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، تایید کرده است که شماری از اسناد طبقه بندی شده این وزارتخانه به دست ویکی لیکس افتاده است.

او چهارشنبه در واشنگتن به خبرنگاران گفت که سفارتخانه های آمریکا در بسیاری از کشورها با دولت های آنها درباره امکان افشاگری تازه ویکی لیکس رایزنی کرده اند.

این سخنگو درباره لطمه خوردن به روابط آمریکا و کشورهای دیگر ابراز نگرانی کرد و درباره ویکی لیکس گفت: "آنها می خواهند که در رابطه دیپلمات های ما و دوستانمان در سراسر جهان تنش ایجاد کنند."

ویکی لیکس می گوید که آمریکا از پاسخگویی درباره اقدامات سری اش در عرصه بین المللی هراس دارد.

در همین حال، وزارتخانه های امور خارجه و دفاع آمریکا کنگره این کشور را در جریان افشاگری احتمالی ویکی لیکس قرار داده اند.

ویکی لیکس دوشنبه اعلام کرد که قصد دارد به زودی صدها هزار سند دولتی طبقه بندی شده آمریکا را منتشر کند.

این گروه در ماه اکتبر حدود ۴۰۰ هزار گزارش محرمانه ارتش آمریکا در عراق را منتشر کرد، اما این بار می گوید که تعداد اسنادی که قصد انتشار آنها را دارد هفت برابر مدارکی است که در ماه اکتبر در اینترنت منتشر کرده بود.

ویکی لیکس در ماه ژوئیه نیز حدود ۷۷ هزار گزارش طبقه بندی شده دولت آمریکا در مورد جنگ افغانستان را در اختیار عموم قرار داد.

سوئد سه روز پیش حکم بازداشت بین المللی جولین آسانژ، بنیانگذار سایت ویکی لیکس را صادر کرد.

جولین آسانژ شهروند استرالیا است و ساکن سوئد نیست. آقای آسانژ می گوید حکم بازداشتش با هدف تخریب شخصیت او صادر شده است.

تلاش آمریکا برای کاهش تبعات انتشار احتمالی اسناد محرمانه

دور قبلی انتشار اسناد محرمانه آمریکا توسط ویکی‌لیکس بازتابی بسیار گسترده داشت

دولت آمریکا رایزنی های وسیعی را برای مقابله با تبعات انتشار احتمالی هزاران سند طبقه بندی شده توسط ویکی لیکس آغاز کرده است.

دولت های روسیه، بریتانیا، کانادا، ایتالیا، سوئد، نروژ، ترکیه، دانمارک و سایر کشورهایی که روابط مهم و حساسی با آمریکا دارند، در جریان محتوای برخی از این اسناد که گفته می شود "فاقد زبان دیپلماتیک است"، قرار گرفته اند.

بر اساس گزارش های منتشر شده، این اسناد شامل پیام های محرمانه وزارت امور خارجه آمریکا و برآورد صریح دیپلمات های آمریکایی از دولتها و مقام های کشورهای دوست آمریکاست.

وزارت امور خارجه آمریکا نگران شرمساری بین المللی و نیز خشم رهبران کشورهای متحد از لحن این گزارشهای داخلی است.

استیو فیلد، سخنگوی دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا روز جمعه گفت که لوئیس سوسمن، سفیر آمریکا در لندن دولت بریتانیا را در جریان محتوای این پیام ها قرار داده است.

اما آقای فیلد از ذکر محتوای این اسناد که احتمال انتشار آن وجود دارد، خودداری کرد.

روزنامه هآرتص روز پنجشنبه نوشت که دولت آمریکا به دولت اسرائیل خبر داده که ممکن است پیام های سفارت آمریکا در تل آویو هم در بین مدارک ویکی لیکس باشد.

فرانکو فراتینی، وزیر خارجه ایتالیا نیز روز جمعه گفت که وزارت امور خارجه آمریکا در این مورد با او تماس گرفته است.

آقای فراتینی گفت که صحبت از انتشار "هزاران هزار سند محرمانه" است.

انتظار می رود این اسناد آخر این هفته و یا اوایل هفته آینده به رسانه ها درز کند.

جیمز جفری، سفیر آمریکا در عراق به خبرنگاران گفت که مدارک محرمانه ای که ویکی لیکس قصد انتشار آن را دارد، مانعی اساسی برای دیپلماسی بین المللی ایجاد می کند.

ویکی لیکس در ماه اکتبر حدود ۴۰۰ هزار گزارش محرمانه ارتش آمریکا در عراق را منتشر کرد.

آقای جفری گفت که درز این اسناد مشکلات زیادی برای او در عراق ایجاد کرده است.

گفته می شود ویکی لیکس ممکن است این بار تا سه میلیون پیام و مدرک طبقه بندی شده دولت آمریکا را منتشر کند.

دولت سوئد چند روز پیش حکم بازداشت بین المللی جولین آسانژ، بنیانگذار سایت ویکی لیکس را به اتهام تجاوز و آزار جنسی صادر کرد.

جولین آسانژ شهروند استرالیا است و ساکن سوئد نیست. آقای آسانژ می گوید که حکم بازداشتش را با هدف تخریب شخصیت او صادر کرده اند.

مقام های آمریکایی هنوز منبع درز این اسناد به ویکی لیکس را اعلام نکرده اند، اما برخی گزارش ها حاکی از آن است که برادلی مانینگ، مامور اطلاعاتی سابق ارتش این کشور ممکن است عامل این ماجرا باشد.

او در ماه مه گذشته و به دنبال انتشار تصویر ویدئویی حمله هوایی در بغداد که به کشتار چند غیرنظامی انجامید دستگیر شد.

فیلیپ کراولی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه تایید کرد که شماری از اسناد طبقه بندی شده این وزارتخانه به دست ویکی لیکس افتاده است.

او چهارشنبه در واشنگتن به خبرنگاران گفت که سفارتخانه های آمریکا در بسیاری از کشورها با دولت های آنها درباره امکان افشاگری تازه ویکی لیکس رایزنی کرده اند.

این سخنگو درباره لطمه خوردن به روابط آمریکا و کشورهای دیگر ابراز نگرانی کرد و درباره ویکی لیکس گفت: "آنها می خواهند در رابطه دیپلمات های ما و دوستانمان در سراسر جهان تنش ایجاد کنند."

ویکی لیکس می گوید که آمریکا از پاسخگویی درباره اقدامات سری اش در عرصه بین المللی هراس دارد.

وزارتخانه های امور خارجه و دفاع آمریکا کنگره این کشور را در جریان افشاگری احتمالی ویکی لیکس قرار داده اند.

khosh bavar - ایران - یزد
100 افرین به wikileaks !
یکشنبه 7 آذر 1389

haghighatgo - آلمان - برلین
ویکی لیکس قربون شکل ماهت برم من ...که دست حکومت های جهودی اسارت گر قاتل چند ملیتی و دارودستشون و گماشتگانشون را داری رو افشاء می کنی !!. تا نگرفتنت و زندونیت نکردن یه لطفی به ایرانی ها کن..برو لابلای پرونده ها سال 1979 میلادی پرونده مربوط به اخراج شاه و قرارداد با خمینی و دارو دستش رو پیدا کن و این رو هم قربون سرت و جون مادرت زود منتشر کن !! قربون تو سرت سلامت !!
یکشنبه 7 آذر 1389

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
در این سایت سندی چاپ شده که نشان میدهد مارمولک عبداله شترسوار بارها به امریکا پیشنهاد حمله به ایران را داده و گفته سر مار را بزنید! ببینید دشمنان ایران همین سعودی وهابی فاسد الاخلاق زنباره و نیز دولت اسراییل است. جالب است عده ای تا خبری درباره حمله به ایران می آید، فحاشی هایشان به امریکا ردیف میشود، این ساده اندیشان نمیفهمند اگر امریکا دشمن ایران بود، تا حالا بارها اینکار را کرده بود. بازهم میگویم، دشمنان ایرانزمین عربستان وهابی و دولت اسراییل است. برای اگاهی کسانی که از این موجودات دفاع میکنند.این عبداله سوسمار خوار با چه رویی میخواهد از ایران بازدید کند؟!!!!
دوشنبه 8 آذر 1389

khosh bavar - ایران - یزد
امیدوارم بچه های مومن که در مقامهای بسیار حساس جمهوری اسلامی هستند و با این رژیم ضحاکی مشکل دارند اطلاعات مهم و حساس این رژیم را در اختیار Wikileaks بگذارند !
دوشنبه 8 آذر 1389

mjrad - ایران - ایران
من فکر کنم نهایت حماقت باشه که کسی این مزخرفات رو باور کنه !!!. اینا خودشون اجیر شده امریکائی ها هستند و کار کار خودشون است. بقول دائی جان ناپئلون :. کار کار انگلیسی هاست . !!!
دوشنبه 8 آذر 1389

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
بخش یک: در مکاتبات منتشر شده مواردی در مورد دولت ایران و پرونده هسته‌ای این کشور به چشم می‌خورد. از جمله ملک عبدالله پادشاه عربستان بارها از آمریکا خواسته بود که برای متوقف کردن فعالیت‌های هسته‌ای ایران به این کشور حمله هوایی کند. گزارش‌های مشابهی نیز در مورد دیگر کشورهای عربی و اسراییل وجود دارد. اسراییل در سال ۲۰۰۹ اعلام آمادگی کرده بود که به تنهایی به ایران حمله کند. مقامات این کشور از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای در طول مدت ۶ تا ۱۸ ماه خبر می دادند و معتقد بودند که حمله نظامی تنها راه‌حل باقیمانده است. اما آمریکا از این اقدام جلوگیری نموده است.
دوشنبه 8 آذر 1389

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
بخش دو:همچنین مقامات در اردن و بحرین نیز آشکارا برای توقف برنامه هسته‌ای ایران از هر اقدامی از جمله نظامی حمایت کرده‌اند. رهبران عربستان سعودی ، امارات متحده عربی و مصر از ایران به عنوان "شیطان" ، "تهدیدی برای موجودیت" و "قدرتی که در پی جنگ با ماست" نام می برند.
دوشنبه 8 آذر 1389

kamia1 - المان - کلن
ائ ول,,, دمتون گرم
دوشنبه 8 آذر 1389

oghab - فنلاند - هلسینکی
حالا خواهیم دید 11 سپتامبر و القاعده ووو.. از کجا اب میخوره .درضمن haghaghatgoدوست گرامی انقلاب 79 درست کار غرب بود ولی 98 درصد گوسفند هم غرب بود .حالا تاریخ دوباره تکرار میشه همه یک صدا میگن یاحسیین میرحسییین بع بع .
دوشنبه 8 آذر 1389

MIRZADEH E ESHGHI - دوسلدورف - دوسلدورف
بخش سه:ایران حالا که دشمنهاش رو شناخته"سعودی ومصر وبحرین وامارات واردن ووو"-انگار که تا حالا نمی شناخت وفکر می کرد پسر خاله شن ومنتظر دهن لقی ویکیلینکس بود-باید بهشون حمله کنه وباهاشون بجنگه وگوشمالیشون بده ومثل دوران صدام نه فقط از ورشکستگی اقتصاد غرب وامریکا جلو گیری کنه بلکه شکوفاش همه بکنه.
سه‌شنبه 9 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.