۱۰ چیزی که همه انسان‌ها از آن می‌ترسند!

 
10 چیزی که همه انسان‌ها از آن می‌ترسند!

یکی از رایج ترین فوبیاها در میان بسیاری از مردم ترس از مار است که به احتمال زیاد ریشه ای تکاملی دارد. در گذشته های دور تشخیص دادن مارها و عنکبوتها برای بقای انسان نقشی حیاتی داشته است...

فوبیا هراس یا ترس شدید پدیده ای است که به صورت آگاهانه یا ناخود آگاهانه زندگی بسیاری از انسانهای جهان را مختل می کند. این پدیده بیشتر ناشی از ترس از قرار گرفتن در موقعیتی خطرناک است و معمولا کنترل آن برای فرد مبتلا سخت و گاهی غیر ممکن است.
در حدود 19.2 میلیون نفر انسان در سن 18 سالگی در آمریکا به گونه های مختلفی از این اختلال روحی مبتلا هستند که در ادامه نشریه لایو ساینس به مشهورترین آنها اشاره کرده است.

ترس از مار (Ophidiophobia): یکی از رایج ترین فوبیاها در میان بسیاری از مردم ترس از مار است که به احتمال زیاد ریشه ای تکاملی دارد. در گذشته های دور تشخیص دادن مارها و عنکبوتها برای بقای انسان نقشی حیاتی داشته است. توانایی تشخیص مارها در یک چشم به همم زدن یکی از رفتارهای تکاملی است که به اجداد انسان در جهان وحشی ما قبل تاریخ امکان بقا داده است.

ترس از خزندگان عجیب (Entomophobia): شاید برخی از افراد با دیدن برخی از حشرات تنها احساس چندش آوری پیدا کنند، اما این جانداران کوچک در واقع این توانایی را دارند که برخی از انسانها را به شدت بترسانند که این شدت در زنان نسبت به مردان چهار برابر است. مطالعه دانشمندان دانشگاه کارنگی ملون نشان می دهد دختر بچه های 11 ماهه به سرعت قادرند در برابر تصاویری از مارها با عنکبوتها نشانه های ترس را در صورت خود انعکاس دهند در حالی که این خصوصیت در پسربچه هایی با همین سن وجود ندارد. دیدگاه تکاملی این فوبیا بر این اساس است که زنان در دوران باستانی حیات بشر در هنگام جمع آوری غذا با چنین جاندارانی مواجه می شده اند و انقباض ماهیچه های بدن و صورت در برابر چنین منظره ای به عنوان ابزار محافظت مادر و فرزند در برابر جاندار شناخته شده است.

ترس از مکان (Agoraphobia): در حدود 1.8 میلیون جوان 18 ساله در آمریکا از قرار گیری در اماکنی که فرار کردن از آن مشکل باشد هراس دارند. مکانها و فعالیتهایی که شامل این فوبیا می شوند آسانسور، حضور در رقابتهای ورزشی، پلها، استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی، رانندگی، فروشگاه های بزرگ و فرودگاه ها بر شمرده شده اند. این هراس می تواند باعث شود افراد هرگز خانه های خود را ترک نکنند، به سفر نروند و در مناطق شلوغ قرار نگیرند.

ترس از دیگران (Xenophobia): در صورتی که صحبت کردن در برابر دیگران رنگ چهره شما را دگرگون ساخته، صدای شمار را گرفته کرده و عرق از سر و روی شما جاری می کند، بدانید که نشانه های این فوبیا در شما وجود دارد. بیگانه ترسی پدیده ای است که 15 میلیون جوان آمریکایی از آن در عذابند و تنها صحبت کردن آنها را در جمع تحت تاثیر قرار نمی دهد بلکه خوردن و آشامیدن این افراد نیز در برابر جمع دچار اختلال خواهد شد. این فوبیا از سن 13 سالگی در نوجوانان آغاز می شود.

ترس از بلندی(Acrophobia): یکی از رایج ترین ترسها در میان افراد است که در حدود 3 تا 5 درصد از آمریکایی ها را تحت تاثیر خود قرار داده است. برخلاف تصور پیشین دانشمندان که این فوبیا را ناشی از ترسی غیر واقعی می دانستند مطالعات جدید نشان می دهد مبتلایان به این ترس، ارتفاع ساختمانها را بسیار بیشتر از ارتفاع واقعی می بینند و همین امر بر ترس آنها می افزاید.

ترس از تاریکی (Lygophobia): برای بسیاری از کودکان، خاموش شدن چراغ اتاق همراه با بروز ترسی شدید ناشی از بیرون آمدن هیولایی از زیر تختخواب و یا از داخل کمد دیواری است. در واقع ترسیدن از تاریکی یکی از رایجترین ترسها در میان کودکان است که در پس آن تفکرات و توهمات جالب توجهی نهفته است. کودکان در تاریکی به هر پدیده ممکنی فکر می کنند و معتقدند در تاریکی دزدی خواهد آمد و آنها را خواهد ربود و یا اسباب بازی های آنها را به سرقت خواهد برد. ریشه این ترس کودکان از ناشناخته های آنان سرچشمه می گیرد و در صورت درمان نشدن تا زمان بزرگسالی نیز ادامه پیدا خواهد کرد.

ترس از صائقه (Astraphobia): صدای مهیب رعد و برق می تواند علائمی مانند تپش شدید قلب را برای افرادی که از فوبیای رعد و برق رنج می برند در برداشته باشد و به همین دلیل بسیاری از افراد مبتلا زندگی خود را به مناطقی منتقل می کنند که از شرایط جوی آرامی برخوردار است. نکته جالب درباره این فوبیا این است که مبتلایان از ترس خود احساس خجالت داشته و آن را مخفی نگاه می دارند.

ترس از پرواز (Aviophobia): ترسی است که در حدود 25 میلیون انسان تنها در آمریکا به آن مبتلا هستند. این افراد در دو گروه ترس، ترس از سقوط هواپیما و ترس از کابین کوچک هواپیما تقسیم می شوند. جالب است بدانید نسبت مرگ انسانها در سقوط هواپیما یک در 20 هزار است در حالی که این نسبت در مرگهای ناشی از سوانح رانندگی یک در 100 و در مرگ ناشی از حملات قلبی یک در پنج است.

ترس از سگ (Cynophobia): حتی کوچک ترین و بامزه ترین سگهای نژاد ژرمن شپرد می توانند ترسی مهیب را در مبتلایان به این نوع از فوبیا ایجاد کنند. این ترس معمولا از احتمال گاز گرفته شدن خود فرد و یا افرادی دیگر توسط سگها ناشی می شود البته برخی تنها نسبت به سگهای شکاری و یا تازی هراسناک هستند.

ترس از دندانپزشک (Odontophobia): در حدود 9 تا 20 درصد از آمریکاییها به دلیل ترس و واهمه از رفتن به دندانپزشکی خودداری می کنند. در صورت ابتلا به این فوبیا فرد به هیچ قیمتی حاضر به مراجعه به یک دندانپزشک نبوده و تنها در صورتی که درد امان آنها را ببرد به مطب دندانپزشکی خواهند رفت. از دلایل ریشه ای ارائه شده برای ابتلا این ترس، تجربیات بد گذشته از دندانپزشک، ترس از تزریق لثه و ترس از صندلی و مته دندانپزشکی عنوان شده اند که معمولا می توان آن را با همکاری دندانپزشک از میان برداشت.
tuti_lol - ایران - تهران
من از برواز کردن می ترسم شاید باید ازین ببعد مرغ را از سفره برکنار کنم .
یکشنبه 7 آذر 1389

khosh bavar - ایران - یزد
ترس از مار : نفرت دارم از مار و انهم مارهای شمالی ! یک نوع مار زرد رنگی است که قیافه زشتی دارد و تا به نزدیکیش نمیرفتی, لعنتی فرار نمیکرد و وقتی فرار میکرد در زیر علف سبز , چون چاق بود, عوض صدای خش خش, صدای لاستیک تایر ماشین داشت, پس ترسم از مار جنبه تاریخی و یا تکاملی ندارد, بلکه جنبه شمالی دارد *!*
یکشنبه 7 آذر 1389

Felfel GHermez - آفریقای جنوبی - ژوهانسبورگ
سوسک رو یادشون رفت بگن به نظر من سوسک از همه اینها ترسناکتره
یکشنبه 7 آذر 1389

arash-eindhoven - هلند - ایندهوفن
ترس از مادر زن رو از ترس ننوشتند!!
یکشنبه 7 آذر 1389

shir o khorshid - ایران - اصفهان
خیلی ببخشید خواستم بپرسم ترس از قیافه آخوند جزو کدوم یک از این 10تاست
یکشنبه 7 آذر 1389

tomy98989898 - انگلیس - لندن
من از مار و سگ به حد مرگ میترسم البته از مار بیشتر حتی اگه از تلویزیون هم نشان بده قادر به دیدنش نیستم و فورا چشمامو میبندم میدونم اگه یه روز از نزدیک ببینمش (خدایی نکرده)حتما از ترس درجا میمیرم.
یکشنبه 7 آذر 1389

dkdk - دانمارک - اسلیس
دندانپزشک را خوب امدی.
یکشنبه 7 آذر 1389

benjamin86 - انگلیس - اکسفورد
ترس از پرواز و سقوط ؟؟؟؟ خندم میگیره عشق من پروازه :))) الانم دارم به عشقم میرسم :)
یکشنبه 7 آذر 1389

سید ابوالقاسم واعظ - اندونزی - جاکارتا
من از عقرب نمی ترسم ولی از سوسک می ترسم.... من از دشمن نمی ترسم ولی از دوست می ترسم
یکشنبه 7 آذر 1389

SilverMohamad - ایران - تهران
حالا که صحبت ترس شد اینم داشته باشید " شما انسانها تنها در صورت ترسیدنه که ضمیر پرهیزگارتون رو حقیقتا پیدا میکنید و می تونید پرهیزگار باشید " جمله ای از فیم کنستانتن
یکشنبه 7 آذر 1389

marsel - ایران - تهران
benjamin86: قربونت بگو چطور میشه که نمیترسی؟ من قلبم میاد تو دهنم موقع پرواز! بخصوص در موقع بلند شدن و تکون هایی که میخوره تو وضعیت جوی بد! اگه میتونی کمکی کنی بگو ):
یکشنبه 7 آذر 1389

طاطا - ایران - تهران
من از مار نفرت دارم همیشه توی زندگیم مطمئن بودم که یه روز از نزدیک مار رو میبینم یعنی اینطوری بگم انگار که همیشه چشم براهش بودم تا اینکه تشریف فرما شدن. بله دو بار هم نه یک بار. دو بار درست زیر پام مار بود. وای هنوزم که هنوزه جیغ دیوانه وار اون روز اردیبهشت ماه توی جنوب ایران یادم نمیره
یکشنبه 7 آذر 1389

فراز_نروژ - نروژ - تونسبرگ
ترس از سگ! در کودکی در دهاتمان یک گردان سگ دنبالم کردند و حتی پیراهنم را از پشت پاره کردند. چه فراری میکردم، اگر در پیست بودم از بن جانسون هم جلو میزدم! امروز من حتی از چی واوا هم میترسم!
یکشنبه 7 آذر 1389

monga287 - ایران - تهران
اصلی ترین انها ترس از م ر گ است ودومی ترس از مموتی نژاد
یکشنبه 7 آذر 1389

zayandehroodi - دانمارک - کبنهاک
به نظر من انسان فقط باید از خدا بترسد این حرف برای اون دسته از ادمایی هستش که به خدا اعتقاد دارند اگر از خدا بنرسی دیگه از این چیزهای بیهوده نخواهی ترسید.
یکشنبه 7 آذر 1389

benjamin86 - انگلیس - اکسفورد
marsel - ایران - تهران دوست گلم , نمیدونم دقیقا چی باید بگم که کمکت کنه چون خیلی راه ها هست , اما بهترین راه اینه که باید خودت رو باور کنی و ایمان قلبی داشته باشی , نه فقط توی پرواز بلکه توی تمام زندگی , باور دارم وقتی سوار هواپیما میشی شاید هزار بار توبه کنی و به خدای خودت قول میدی و برگشتی زمین این کار رو انجام میدی , اما همینکه پاهات برسه به زمین فراموش میکنی که اصلا چیزی شده یان گفتی , من هم اول بار اینطوری بودم اما خودم رو پیدا کردم , من هم روز اول از پرواز میترسیدم اما این راه به من خیلی کمک کرد , حسابش رو کن که الان همون شخصی که از پرواز میترسید داره میشه خلبان :) تو هم میتونی دوست عزیزم فقط باید باور کنی که ترس دشمن توست و نباید از هیچ چیزی بترسی چون تو قدرتش رو داری
دوشنبه 8 آذر 1389

niloochi - المان - دوسلدورف
zayandehroodi - دانمارک - کبنهاک . دوست عزیز خداوند مهربانترین است نباید از او ترسید بلکه همیشه باید به لطف و عطوفت او امیدوار بود.
دوشنبه 8 آذر 1389

elvis2002 - سوئد - گوته برگ
ترس از زن و مادر زن را یادنان رفت که به لیست اضافعه کنید
دوشنبه 8 آذر 1389

raisjomhur - ایران - ایران
همه ترس ها رو گفت اما نگفت چند درصد مردم ترس از خدا دارند
دوشنبه 8 آذر 1389

immortal1977 - هلند - امرسفورت
zayandehroodi - دانمارک - کبنهاک . ببخشید یه سوال داشتم! خدای شما احیانا دراکولایی,غولی,جنی چیزی تشریف دارن که ازش میترسین!? مگه خداهای دینهای مختلف رو نمیگن که مهربون و باحال هستش پس چرا ازش میترسین!?! بعدش مثلا شما که از خدای مهربان و ترسناکتون میترسین اگه یه روزی شیری,پلنگی,چه میدونم اصلا یه قاتل خطرناک شما رو یه گوشه خفت کرد,اونوقت شما کارت عضویت ترسیدگان از خدا رو ارائه میدین و خلاص!?
دوشنبه 8 آذر 1389

benjamin86 - انگلیس - اکسفورد
immortal1977 - هلند - امرسفورت نه دوست عزیز خدا اخر مهربونیه اتفاقا , نیازی هم به ترس از خدا نیست , اما منظور این واژه اینه که آدم حق کسی رو نخوره تو زندگی یا اینکه توهین نکنه یا هر کاری که باعث اذیت و ازار دیگران بشه ,چون بعدش ادم باید در مقابل خدا جوابگو باشه , من فکر کنم منظور این دوستمون هم همین بوده . با احترام برای نظر شما
دوشنبه 8 آذر 1389

Shomali - ایران - لاهیجان
من قبلا از مار حتی مارهای غیرسمی شمال فوق العاده می ترسیدم ولی از زمانیکه مدتی را درمناطق گرمسیری وجنگی غرب کشوربسر بردم،متوجه شدم تابا مار کاری نداشته باشیم، بعبارتی احساس خطرنکند آزارش به انسان نمی رسد ومیتوان گفت جانور مفیدی هم است،برعکس عقرب. ماری را هم که جناب khosh bavar درموردش گفت درمنطقه ما برخی جاها کروف وبرخی جاها کلیف میگویند،که چندش آور ولی بی آزار است.
دوشنبه 8 آذر 1389

yeki mesle hame - فنلاند - کوولا
چقدر ازخودتان میترسید?
سه‌شنبه 9 آذر 1389

khosh bavar - ایران - یزد
Shomali - ایران - لاهیجان : سلام همشهری جان, گلیکی تی قربان ! افرین, منظورم این مار زردرنگ است, که نحوه صید کردن و غذا خوردنش جالبه, که خود را به مرده گی میزنه و یک نوع " زیپ " و یا شکاف زیر شکمش را باز میکنه که حشرات فکر میکنند که مرده هست که هزاران حشره و مورچه برای خوردنش وارد شکاف میشوند و وقتی یکطوری فهمید که کافی هست, شکاف را می بنده !!?? حالا تمام خانمهای سایت " جیغ " میکشند و ایشه ایشه میگویند و صدای وا واهشان را میشنوم و سرم قر میزنند که چرا چنین داستان بیمزه ای گفتم ! منو ببخشید, همیشه که نمیتونم بامزه ! بنویسم, درثانی, مقصر من نیستم, بلکه خداست که چنین موجودی را افرید ! شمالی عزیزم, افسوس در ایران ما کسی نیست که نام علمی این مار را بنویسد!? شاید منحصربفرد باشد که فقط در شمال ایران پیدا میشه !? پس تا بعد, قربون شمال و مردم مهربان و باصفایش برم من !
سه‌شنبه 9 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.