عبدالله مومنی: در تشریح شکنجه ها در زندان اغراق نکرده‌ام

 
عبدالله مومنی: در تشریح شکنجه ها در زندان اغراق نکرده‌ام

عبدالله مومنی، سخنگوی ادوار تحکیم وحدت، در واکنش به اظهارات غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، که منکر شکنجه وی در زندان شده بود،‌ در جوابیه‌ای با تاکید بر صحت مطالب مطرح شده از سوی وی در باره شکنجه در نامه سرگشاده‌اش خطاب به رهبر جمهوری اسلامی، از نامه خود به آیت‌الله خامنه‌ای با عنوان «تظلم‌‌‌خواهی» یاد کرده است. ‌

به نوشته سایت اینترنتی کلمه، عبدالله مومنی، سخنگوی ادوار تحکیم وحدت و از بازداشت‌شدگان رویدادهای پس از انتخابات ریاست جمهوری در ایران یک بار دیگر تاکید کرده است،‌ که در زندان شکنجه شده است.

وی در واکنش به سخنان اخیر غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، دادستان کل کشور و سخنگوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی،‌ که موارد مطرح شده در نامه عبدالله مومنی به رهبر جمهوری اسلامی درباره شکنجه را رد کرده بود، جوابیه‌ای نوشته و بر صحت ادعاهای خود تاکید کرده است.

در بخشی از این جوابیه آمده است: «اینجانب بار دیگر تایید می‌نمایم که کلیه مطالب مذکور در نامه سرگشاده‌ام درخصوص نحوه شکنجه فیزیکی و روانی وارده بدون سرسوزنی اغراق تشریح شده و تماماً منطبق با واقعیت می‌باشد.»

عبدالله مومنی، که اندکی پس از آغاز اعتراض‌های به نتایج انتخابات ریاست جمهوری در ایران بازداشت و از سوی دادگاه انقلاب به حدود پنج سال زندان محکوم شده است،‌ در اواسط مهر ماه سال جاری در نامه سرگشاده‌ای خطاب به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی،‌ به شرح گوشه‌هایی از شرایط زندان از جمله «شکنجه» و «اعتراف گیری اجباری» پرداخته و از «عدم استقلال دستگاه قضا» در مقابل بازجویان انتقاد کرده بود.

سخنگوی ادوار تحکیم وحدت در نامه خود در تشریح «شکنجه‌هایی» که بر او روا شده از جمله به «هتاکی و فحاشی، ضرب و جرح شدید، اقدام به خفه کردن تا حد بیهوشی، نگهداشتن سر زندانی در کاسه توالت، حبس در سلول انفرادی به مدت ۸۶ روز، تهدید مکرر به اعدام، تهدید به آزار و اذیت جنسی، وادار شدن توسط بازجویان به تمرین برای اعترافات ساختگی» اشاره کرده بود.

وی همچنین به «جلسات بازجویی چند ساعته»، «ایستادن بر روی یک‌پا» و «ضرب و شتم و سیلی‌های پیاپی» اشاره کرده و نوشته بود،‌ «فشارها و آزار ناشی از عدم اطاعت از خواست بازجویان» گاهی باعث می‌شد تا در حین بازجویی از هوش برود.

عبدالله مومنی در نامه خود به رهبر جمهوری اسلامی اضافه کرده بود،‌ زمانی که به بازجویان نسبت به این «شیوه اعتراف گیری» اعتراض کرده، آنها به وی پاسخ داده‌اند: «به گفته بنیانگذار انقلاب، حفظ نظام از اوجب واجبات است.»

وی در توضیح روش بازجویی و «اعتراف‌گیری» بازجویان همچنین اضافه کرده بود،‌ بارها از وی خواسته شده بود تا «به داشتن رابطه نامشروع با دیگران» اعتراف کند و یک بار، اصرار بازجویان بر این مسئله به درگیر شدن وی با بازجویان انجامیده و «نتیجه آن فرو کردن سر من در چاه توالت بود، آن‌ چنان که کثافت‌های درون توالت به دهان و حلق من وارد و به مرحله خفگی رسیدم.»

این در حالی است که غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی روز دوشنبه در سخنانی با اشاره به نامه عبدالله مومنی به رهبر جمهوری اسلامی پیرامون شکنجه و نیز تسلیم شکایت‌نامه‌ای توسط وی به دادستان تهران در همین ارتباط اظهار داشته بود: «هیچ‌کدام از موارد ذکر شده توسط مومنی صحیح نیست و به فرض هم که گفته باشد آیا باور کردنی است؟»

عبدالله مومنی در جوابیه خود در واکنش به این سخنان نوشته است: «مخاطب نامه سرگشاده اینجانب همچنان که در نشست خبری مذکور نیز یادآوری شده است، مقام رهبری به عنوان عالیترین مقام کشور و مسئول نظارت بر عملکرد سه قوه بوده است، حال چنانچه سخنگوی محترم دستگاه قضایی جایگاه فراتری نیز برای خود قائل هستند، مناسب است که افکار عمومی در این خصوص توجیه و اطلاع رسانی لازم صورت پذیرد و در غیر این صورت به شرحی که در ادامه توضیح خواهم داد، ورود ایشان به این قضیه دچار اشکال حقوقی است.»

سخنگوی ادوار تحکیم وحدت همچنین افزوده است: «چندی پس از انتشار علنی نامه اینجانب در حالی که در چند نوبت محتوای این نامه را در جلساتی برای برخی مقامات قضایی تشریح کرده بودم، در پی پیگیری دادستان تهران، آقای جعفری‌دولت‌آبادی طی نشستی با ایشان در زندان اوین در مورخ هشتم مهر امسال ضمن تشریح مجدد شکنجه و رفتارهای غیرقانونی در جریان بازداشت موقت توسط بازجویان وزارت اطلاعات، شکواییه‌ای مکتوب را علیه کلیه آمران و عاملان این برخوردهای غیرقانونی تنظیم کرده و شکایت خود را با طرح بالاترین مقام دادسرای عمومی و انقلاب تهران به جریان انداختم.»

عبدالله مومنی در بخش دیگری از جوابیه خود با انتقاد دوباره از سخنگوی قوه قضائیه افزوده است: «گرچه سخنگوی محترم در اظهاراتشان بخش مربوط به ضرب و شتم حین بازداشت را تایید کردند، لیکن ادعای جالب توجه ایشان در خصوص غیرممکن بودن اعمال شکنجه در زندان و بازداشتگاه‌ها با توجه به تجربه تلخ شخصی‌ام و نیز اخبار و قرائن فراوانی که پیش روی افکارعمومی طی یکسال و نیم گذشته وجود دارد، نشان می دهد که انتخاب مخاطب و مرجع تظلم‌خواهی در نامه من به درستی صورت گرفته، چرا که درخصوص فجایع رخداده در پرونده‌هایی همچون کهریزک نیز ابتدا با تمام قرائن و شواهدی که وجود داشت، مقامات و مدیران وقت قضایی اقدام به انکار و تکذیب می‌کردند اما پس از افشاگری‌های مکرر در سطح افکار عمومی بود که با ورود عالیترین مقام کشور مقدمات رسیدگی قضایی و مجازات عاملان پرونده فاجعه کهریزک فراهم شد.»
naslesookhteh - ایران - تهران
دادستان تهران در همین ارتباط اظهار داشته بود: «هیچ‌کدام از موارد ذکر شده توسط مومنی صحیح نیست و به فرض هم که گفته باشد آیا باور کردنی است؟». میاد اون روزی که هوار بزنی "باور کردم ، باور کردم" ولی اون روز دیگه خیلی دیره.
شنبه 6 آذر 1389

bawafa1385 - المان - هامبورگ
اقای عبدالله خان مومنی . من تعجب میکنم که شما دارالتادیب را زندان میدانید . اقاق عبدلله خان. عبدلی . عبدلی جان انجا ادب خانه است اقا.سرکار خیال کردی شما بردند انجا هرروز یک پرس چلوکباب کوبیده همراه با دوغ ابعلی تقدیم کنند . شما کجای کاری . انجا مار پوست میاندازد .باور نداری یک بار دیگر امتحان کن . داداش برادر . عزیز چطور نمیدانی غولهای سیاسی مثل کیانوری .طبری محمد به اذین که یک عمر بدستور اربابها سینه برای خلق جر میدادند .وقتی که اقایان را بردند انجا . شیر خورده شده از مادر را از دماغ انها در اوردند. تا جائی که انها در زندان سینه میزدند وروضه میخوانند و خودشان شدند یک پارچه واعظ و مداح و ایت الله. اصلا چرا برای اقای خامنه ای نامه مینویسی . بایشان چه ارتباطی دارد . انجا کشور دیگری است انجا دنیای دیگری است . عجب گرفتاری شدیم از دست این مردم
شنبه 6 آذر 1389

bawafa1385 - المان - هامبورگ
من حاضرم با تو عبدلی شرط بندی کنم . اگر خود اقای خامنه ای دست از پا خطا کند . ایشان را هم انجا هدایت خواهند فرمود . نمیدانم چرا تمام ورشکستگان سیاسی پس از ادب شدن نامه باقای خامنه ای مینویسند .چندی قبل هم ان اقای هوشنگ اسدی روشنفکر چپ ورشکسته یک کتاب منتشر کرده با تام نامه ای بخامنه ای. اقا این کار ها یعنی چه . مگر ندیدی بچه اگر فضولی کند باید ادب شود .باور کن . تو اگر بچه خودت از کارت و عکس خودش بیشتر حرف بزند چه میکنی . مسلما ادب میکنی . نمیدانم شما چه خیال میکنید. مملکت که خانه خاله نیست که هر کس هر چه دلش بخواهد بکند . اشتباه میکنی عبدلی . در انجا خدا هم بداد تو نمیرسد . چه رسد خامنه ای. فقط این زندان یک راه دارد . و ان اینکه از کرده خود پشیمان شوی . هنوز باید روضه بخوانی .سینه بزنی .و هیئت راه بیاندازی . تا شاید . شاید از گناه تو بگذرند واسلام جمیعا برحمت الله
شنبه 6 آذر 1389

bawafa1385 - المان - هامبورگ
عبدلی جان . عبدل . خوب گوش کن مادر . اگر خیال میکنی زندان خانه خاله جون است سخت در اشتباهی . اگر خیال میکنی تو بزندان رفتی تابا سلام وصلوات از تو باید استقبال کنند سخت در اشتباهی . انجا زندان است . اقا زندان . اگر قرار باشد تو و امثال ترا خوب پذیرائی نکنند . من قول میدهم شما ها این مملکت را با یک دسته تربچه عوض میکنید . عبدلی . عبدلی جان . انجا یک کشور دیگری است انجا قانون خودش را دارد .من نمیدانم سرکار از چه قشر سیاسی هستی که با دادن چند فحش بناموس سرکار غیرتی شدی . نامه برای اقا مینویسی . یک ادم سیاسی اول از همه با رگ ناموس پرستی باید خداحافظی کند . عبدلی جان . عبدل گوش کن برادر انجا زندان نیست . انجا یک کشور دیگری است . ونام ان کشور هم هست . کشور رو کم کنی فهمیدی عبدلی جان . مادر قربان غریبی تو بشه
شنبه 6 آذر 1389

surena1611 - آلمان - اشتوتگارت
bawafa1385 - المان - هامبورگ تو هم تو همون دارالتادیب ادب شدی؟!!! یا اونجا هم نتونستند برات کاری کنن؟!!! در آینده ای نزدیک خواهی دید که ادب یعنی چی!!! .. شب درازه.
یکشنبه 7 آذر 1389

h.k - دانمارک - اودا
اشک کباب باعث طغیان اتش است.توبه یک جانی بلفطره نامه مینویسی.که درجهان بینظیراست درجنایت.اوبیشترخوشحال میشود.طاقت بیاررفیق کارشان تمام است.زورشانرازده اند.مردانه ایستاده ایی.همیطورادامه بده هموطن.ظلم ستیزی وازاده گی وازادی گرانبهاست توبهایش راپرداخته ایی.مردبزرگ کاش چندین نفرمثل توایران داشت.توطاوان پاچه خوران خوارطلب رامیدهی.این حکومت ابوسفیان روبه زوال است.عمرت زیادباد که بازجویان رابازجوباشی.
یکشنبه 7 آذر 1389

Atheist-0 - کانادا - ونکوور
bawafa1385 - المان - هامبورگ با وفا میدونم تعطیلات اخر هفته است ولی کاه از خودت نیست کاه دون که از خودته. با خودت چیکار کردی!!! برو عزیز بگیر لالا کن که تو توهمات یک بلائی سر خودت نیاری. برو بابا دوشنبه با هم حرف میزنیم.
یکشنبه 7 آذر 1389

bawafa1385 - المان - هامبورگ
surena1611اشتوتکارت المان .Atheiteoونکوور کانادا دادش . نازنین مثل اینکه صدای شما از جای گرم در میاد . کاه مال تو کاه دون مال تو یعنی چه. اینجا جای این حرف ها نیست . اینجا جای بجث های اصولی و منطقی است . سعی کن از اول با منطق صحبت کنی تا بتوانی جواب منطقی بگیری. فکر نکن هر کس اینجا کامنت میده یک بچه سوسوله .فهمیدین عزیزان با منطق و اصول بیا جلو مخلص شما هم هستم .
یکشنبه 7 آذر 1389

Atheist-0 - کانادا - ونکوور
bawafa1385 - المان - هامبورگ / متاسفانه من هیچ منطق و اصولی در سه کامنت پیاپی شما ندیدم. من نمیدانم شما پیرو چه فلسفه و یا سیاستی هستید اما تا جائیکه میدانم دفاع از زندانیان سیاسی عقیدتی صرف نظر از خط فکری انها وظیفه هر میهن پرستیست. از شما تقاضا دارم سه کامنت خود را باز خوانی کنید ودر صورت امکان منظورتان را بطور خلاصه برای خنگی مثل من توضیح دهید تا اگر اشتباه از من است از خجالتتون در بیام.
دوشنبه 8 آذر 1389

bawafa1385 - المان - هامبورگ
atheist-0کانادا ونکور اولا سلام بشما در ثانی دوست عزیز در تمام دنیا جرم طبقه بندی شده است . اگر خوب دقت فرموده باشی در طول 33 سال با بودن این اقایان کمتر خانواده ای است که با بهانه ها و یا جرم های مختلف رنگ زندان را ندیده باشد. من نمیگویم 33 ملیون . ولی لااقل 3ملیون سیصد هزار را باور بکنیدکه در زندان اقایان رفته اند . نامی که قبل از تشریف فرمائی اقایان در این بلاد و زدن چتر و سایبانی بنام اسلام هر ایرانی شرم داشت که بگوید من زندان بودم یا زندان رفتم . حالا در این مدت شما و همه مردم خوب میدانند که چه بلائی بروزگار همه امده . که این مورد بحث ما نیست . اما زندانی و مخصوصا اصطلاح زندانی سیاسی که بسیاری انجا را دیده اند وبسیاری از همین مردم پاک اب خنک انجا را خورده اند و چه بسیار در ان ابتدا فوج فوج اعدام شده اند. که باز مورد بحث ما نیست . در اینجا ما روی افرادی صحبت میکنیم که در زیر چتر همین اقایان بوده اند و در زیر چتر همین اقایان صاحب اب و نانی شده اند
دوشنبه 8 آذر 1389

bawafa1385 - المان - هامبورگ
این اقا چه کرده و چه جرمی مرتکب شده که از نظر مقامات هم مسلما انقدر ارزشمند نیست که کنفرانس مطبوعاتی بگذارند . ولی من و امثال من میتوانیم فکر کنیم و بیاندیشیم در طبقه بندی جرم با تمام مسائلی و سختگیری هائی که از اقایان مطرح میکنند . من گمان نمیکنم برای یک اشتباه و یک جرم کوچک کسی را باین حد شکنجه کنند . من گمان نمیکنم با تمام مسائلی که از اقایان در رایطه با زندان گفته میشود هر کس که بهر نحوی بزندان اوین برود باین نحو مورد تنبیه قرار گیرد . اگر چنین چیزی هست پس تمام این 3 ملیون 300 هزار نفر زندانی همه باید بطرز فجیحی شکنجه شده باشند. من بعنوان یک فرد دموکرات و بعنوان اینکه از ازار و اذیت دیگران سخت رنجور میشوم . بشما قول میدهم اینگونه افراد در طبفه بندی جرم در ردهای قرار گرفته اند که باید شیر ی را که از مادر خورده اند از دماغ انها بیرون بیاورند و معمولا اینگونه کار ها را با متهمینی انجام میدهند که دانسته یا ندانسته میخواستند مملکت را با یک دسته تربچه عوص کنند . من این اعتقاد را دارم که خیانت بان مملکت و ملت مظلوم گناهی است نا بخشودنی . و تمام
دوشنبه 8 آذر 1389

bawafa1385 - المان - هامبورگ
من اعتقاد دارم . چنانچه علاقمند بسرنوشت ملک وملت خود هستیم . بعنوان یک فرد از افراد ان مملکت در وحله اول نسنجیده و ندانسته تحت تاثیر احساسات قرار نگیریم و همیچوقت بصرف نداشتن هماهنگی یا یک سیستم شعار و موعظه دیگران ما رافریفته خود نکند و بدانیم از چه صحبت میکنیم وبرای چه دفاع میکنیم و از چه کسی دفاع میکنیم . افراد و جوانانی که امروزه در زیر خروار ها خاک بنام خاوران و دیگر مناطق مختلف جان بجان افرین تسلیم کرده اند همه انها انسانهای پاک ومظلومی بودند که نسنجیده و فقط تحت تاثیر شعار های بی محتوی گروه های مختلف فرار گرفتند . و خانواده خود را برای همیشه عزادار نمودند . ورهبران خود فروخته این گروه ها فرار را بر قرار ترجیح دادند و امروزه در بهترین شرایط و بهترین امکانات زندگی میکنند . ما باید از گذشته خود بیاموزیم و اشک تمساح را بدون مطالعه پذیرا نشویم و مورد اغفال قرار نگیریم . 33 سال زمان زیادی است برای تجربه اندوزی و انتقال ان بنسل اینده . موفق باشید
دوشنبه 8 آذر 1389

surena1611 - آلمان - اشتوتگارت
bawafa1385 - المان - هامبورگ من با کسیکه از این رژیم فاسد و آدمکش به هر نحوی دفاع کنه و روی کثافتکاریهای این جنایتکارها ماله بکشه بحثی ندارم. منطق شما هم مثل اخوندها فقط منطق زور و بازی با کلماتیست که معنی دقیقش رو هم نمیدونند!!! کسی هم ادعا نکرده که شماها بچه سوسول هستید ولی یا از جنایات این رژیم خبر ندارید(که دارید) و یا جیره خوار هستید. در ضمن شما هم فکر نکن دوستانی که اینجا کامنت میذارند بقول شما سوسول!!! هستند بلکه در حال حاضر بجای اسلحه از کلمات استفاده میکنند. وای به روزی که بجای این کلمات تند و پرخاشگرانه از گلوله های سربی و آتشین استفاده بشه. درضمن مخلص خودت باش و سعی کن سرخودت رو شیره نمالی. شاد باشی
دوشنبه 8 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.