هشدار وزیر امور خارجه مصر و پاسخ ایران


هشدار وزیر امور خارجه مصر و پاسخ ایران

وزیر امور خارجه مصر بر اهمیت حفظ امنیت کشورهای عربی تأکید کرده است

احمد ابوالغیط، وزیر امور خارجه مصر به ایران هشدار داده است که در امور داخلی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، عراق و لبنان دخالت نکند.

آقای ابولغیط در گفت و گو با روزنامه قطری الشرق گفت: "نباید به ایران اجازه داد در امور داخلی کشورهای خلیج دخالت کند... به برادرانمان در ایران می گوییم که عراق و لبنان باید به حال خود گذاشته شوند و ایران به هیچ وجه نباید در بحرین دخالت کند".

او بر اهمیتی که مصر برای حفظ امنیت کشورهای عربی قائل است تأکید کرد.

در واکنش به این اظهارات، خبرگزاری رسمی دولت ایران، ایرنا، به نقل از یک مقام آگاه در وزارت امور خارجه ایران نوشت که هدف وزیر امور خارجه مصر از گفتن این سخنان، منحرف کردن افکار عمومی جهان از "نقض مکرر حقوق اولیه مردم" در مصر بوده است.

این "مقام آگاه" که نام او اعلام نشده است، گفت: "به وزیر امور خارجه مصر توصیه می کنیم که به جای پیگیری منافع بدخواهان منطقه و طرح استعماری آنها مبنی بر ایجاد اختلاف بین کشورهای اسلامی، به وحدت میان جهان اسلام توجه بیشتری کرده و به فکر تأمین امنیت و حقوق مصر در حوزه پیرامونی خود، که مکررا از سوی رژیم صهیونیستی مورد تعرض قرار می گیرد، باشد."

حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر ماه گذشته میلادی از "مخاطرات تازه ای" سخن گفته بود که در منطقه خلیج فارس در حال ظهور است و ثبات منطقه را تهدید می کند.

ناظران این سخنان را اشاره تلویحی به فعالیت های ایران تفسیر کرده بودند.

کشورهای قدرتمند دنیای عرب مانند عربستان سعودی و مصر نسبت به حمایت ایران از گروه های شیعه در کشورهای منطقه حساس هستند.

ایران با حمایت از حزب الله لبنان و گروه حماس، سیاست هایی مغایر با سیاست های عربستان و مصر را دنبال می کند.

اختلاف ایران و غرب

وزیر امور خارجه مصر در گفت و گوی خود با روزنامه الشرق، در مورد اختلافات موجود میان ایران و کشورهای غربی هم سخن گفت.

آقای ابولغیط گفت: "مشکلات ایران و غرب باید با استفاده از ابزارهای سیاسی و دیپلماتیک و بدون توسل به اقدام نظامی و جنگ حل و فصل شود".

بعضی گزارش ها در ماه های اخیر از نگرانی فزاینده کشورهای عربی از سرانجام احتمالی کشمکش بر سر برنامه اتمی ایران حکایت داشته است.

این کشورها از یک سو نگران دستیابی احتمالی ایران به سلاح اتمی هستند و از سوی دیگر نگران احتمال بروز جنگ در منطقه بر سر برنامه اتمی ایران.

alexxx - اتریش - وین
هر چند به تکرار مکرر دولت ایران از کشورهای عربی تودهنی میخورد , ولی دست بردار نیست و خود را سنگ روی یخ میکند . عربهای بی فرهنگ و بی قدمت همیشه مخالف ایران و ایرانی به گفته انها "عجم" بوده و هستند. سعی بر خریدن دوستی کشورهای عرب با پول و چاپلوسی برابر انها حماقت محض است.
شنبه 6 آذر 1389

dook - امارات - .دبی
لطفا انهایی که دم ازفرهنگ می زنند نام یکی از علمای ایرانی که فرهنگ اسلامی عربی نداشته اند نام ببرید تا ما هم با تمدن ایرانی اشنا شویم.این کاخها واتشکده های ویرانی که از ایام جاهلیت به جا مانده بسی حرامسرایی بیش نبوده که به زور دخترهای مردم را برای عیاشی همانند اخوندها که به اسم اسلام این کار را میکنن استفاده می شده است.چشمانتان را باز کنید و عقلتان را به دست این اتش پرستان اخوندی ندهید.
شنبه 6 آذر 1389

saeed1 - کانادا - تورونتو
اظهارات این اقای مصری پشیزی ارزش ندارد. کشوری که سی سال است توسط یک شخص اداره میشود و همواره در طول تاریخش تسلیم بیگانگان بوده است!
شنبه 6 آذر 1389

choke_bander - امارات - دبی
توی امارات همه از مصری ها بدشون میاد چون ادمایی کلک و دزدن منم یکی از اونهایی هستم که ازشون متنفرممممم
شنبه 6 آذر 1389

ساعت 12 - ایران - تهران
مصری ها هم برای ما آدم شدند؟؟؟ مصر با این کارها می خواهد دوباره رهبری جهان عرب را در دست بگیرد .مرگ بر عرب .
یکشنبه 7 آذر 1389

karkas - ایران - اصفهان
dook - امارات - .دبی-شما یه لیوان اب بخورید اسبانی نشید
یکشنبه 7 آذر 1389

Atheist-0 - کانادا - ونکوور
Karkas- ایران - اصفهان عزیز دل عصبانی درست است.
یکشنبه 7 آذر 1389

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
این مصریهای ندار و گدا گشنه هم برای ما شاخ شدند.
یکشنبه 7 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.