اسامی آسمانخراش‌های جدید لندن:‌ تکه شیشه،‌ خیار، رنده


اسامی آسمانخراش‌های جدید لندن:‌ تکه شیشه،‌ خیار، رنده

بزودی ساخت بنای "بریج تاور"‌ لندن (Bridge Tower) که قرار است بلندترین آسمانخراش بریتانیا باشد، کامل خواهد شد. مثل سایر ساختمان های بلند بریتانیا، بریج تاور هم یک نام مستعار طنزآمیز دارد:‌ "تکه شیشه". اسامی سایر ساختمان های بلند "خیار ترشی"، "تیغ" و "کابینت" است. قرار است ساختمان هایی با نام ها "خیار" و "رنده پنیر" هم ساخته شود.

طرح ساختمان "تکه شیشه" (Shard) اولین بار پشت دستمال سفره ای در رستورانی در برلین کشیده شد. "رنزو پیانو" طراح این ساختمان برای طراحی آن، از ریل های قطاری که در اطراف محل ساخت بنا بود، از سرمناره های لندن در تابلوهای "کانالتو" نقاش ونیزی و همچنین از دکل کشتی های قدیمی لندن،‌ الهام گرفته بود.

"ایان لاتام"‌، آرشیتکت، می گوید:‌ تاریخچه ساخت بناهایی با شکل های عجیب و غریب به ساخت اهرام مصر باز می گردد،‌ ولی فن آوری کامپیوتری انسان را وارد عصر تازه ای از نوآوری در این زمینه کرده است.

"مرکز مالی جهانی" در شانگهای چین و "برج خلیفه" در دوبی نشان می دهند که دیگر دوران ساخت ساختمان های بلند با وجوه صاف، به سر آمده است. البته آقای لاتام معتقد است که همیشه در شهر ها باید توازنی بین تعداد ساختمانی هایی که برای جلب توجه ساخته می شود و ساختمان های معمولی وجود داشته باشد.

در دهه هفتاد میلادی، طراح های معماری به صورت دستی کشیده می شد،‌ در نتیجه ساختمان ها ظاهری معمولی داشتند.

"رابین پارتینگتون"‌، آرشیتکتی که ساخت بناهای موسوم به "خیارترشی"، "تیغ" (سمت راست)، "آرمادیلو"‌ در گلاسکو و "خیار"‌ (بالا) را در کارنامه خود دارد، می گوید: اسامی مستعار برای ساختمان ها به آنها هویت می دهد ولی ممکن است با وجهه و ماموریت شرکت هایی که از این ساختمان ها استفاده می کنند در تضاد باشد.

"خیار ترشی"‌ در سال ۲۰۰۴ در لندن گشایش یافت و جزو اولین ساختمان هایی بود به خاطر ظاهر غیرمعمولی شان، نام خاصی به آنها داده می شد.

"جاناتان گلانسی"‌ منتقد معماری، می گوید که یک فرد عادی نام خیار ترشی را به آن ساختمان داد و این موضوع روندی را برای نام گذاری آسمانخراش ها ایجاد کرد. به گفته او:‌ آرشیتکت ها نام های عجیب و غریب را روی ساختمانشان دوست ندارند زیرا باعث تمسخر می شود،‌ ولی بساز و فروش ها به این موضوع علاقمندند چون به دنبال سود بیشترند.

برای بساز و بفروش ها، اسم های عجیب و غریب سبب جلب توجه بیشتر می شود.

به گفته آقای گلانسی، گذاشتن اسم های خنده دار روی ساختمان ها یکی از ویژگی های انگلیسی هاست، زیرا که اصولا معماری کار جدی ای به حساب نمی آید. آسمانخراش های کرایسلر و امپایر استیت در آمریکا اسم های عجیب ندارند چون مردم نیویورک به آنها افتخار می کنند.

khosh bavar - ایران - یزد
بلای هر چه شعور و طنز انگلیسی بخوره بر سر وزیر مسکن اسلامی ایران, که از طرح بناهای = غارهای اسلامی برای کشور ایران حرف میزند ! توجه کردید به " ابداعگری و نواوری " طراحان معماری ! از اهرام مصر گرفته = افریقا تا ایتالیا = اروپا , و با ذوق, شوق و بلندپروازیش, چندین قدم جلوتر از رقبای خویش ! به این نوع طرز تفکر میگویند, گذشت از ارزشهای امروزی و گریز بسوی اینده = یعنی ان چیزی که دکتر فریدون خاوند خواهان ان است = با شرایط جدید خود را وفق دادند, وگرنه مانند حیواناتی که قادر نبودند خود را با شرایط زمانی وفق بدهند و از صحنه گیتی محو شدند, شاد و جاودان باشید !
شنبه 6 آذر 1389

m3rt3ga - امارات - دبی
تویی ابوظبی یک ساختمان تمام شیشه گرد رو زدند که واقعا دیدنیست.دوستانی که در امارات هستند این ساختمان را احتمالا دیده اند.
شنبه 6 آذر 1389

ben 15 munich - المان - مونیخ
یکی از معمارهای سرشناس المان یک هموطن ماست به اسم هادی تهرانی که در خیلی پروژهای معرف نقش دارد.
شنبه 6 آذر 1389

YAho0DA - امارات - دبی
من که حالم نظرات کاربران اینجا به هم میخوره یه مشت ادم یلا قبا که فقط دوست دارن یه اراجیفو چرتی گفته باشن ... به نظر من نقطه سیاه این سایت همین قسمت نظر دادن از مدیریت سایت استدعا دارم فکری به حال این قسمت بکنند ..
شنبه 6 آذر 1389

khosh bavar - ایران - یزد
YAho0DA - امارات - دبی : اصلا چرا میخوانی !? انگار " عادت " کردی, ضعف و عقده خودتان را بر سر کسی خالی کنید, مانند ضعف شما و امثال شما در مقابل جنس مونث, که انها باید خودشان را با " حجاب " چادری رنگ سیاه بپوشانند, تا امثالی مثل شما " تحریک " نشوند !! ولی بطور غیر مستقیم تائیدمان کردی که نقطه ضغتان را تجزیه و تحلیل میکنیم که دردتان امده ! مرسی و تا کامنت حال به هم زنی ما !
شنبه 6 آذر 1389

dook - امارات - دبی
khosh bavar - ایران - یزد . نمیدونم چرا اینهمه از عربها بدتان می اید.10درصد از مردم ایران عربند.اگر این اخوندهای عرب نما دمار از مردم و ثروت انها در اوردن گناه عربها چیست.شما که اینهمه قلبتان پر از کینه است ایا به خودتان اجازه داده اید با یکی از این عربهای ایران خودمون دوست شوید و مروت خوبی و انسانیت را یاد بگیریید.فحاشی و نفرین در اسلام جایی ندارد.این بد و بیراه ونفرین کردنها را از این اخوندها یاد گرفته اید که هر روز بر سر دادن مرگ بر این و مرگ بر ان شما ها را به اسم اسلام برای سوار شدن بر شماها سر میدهند.لطفا برای یک بار هم که شده به این کشورهای عربی تشریف بفرمایید و اشنا شوید.
شنبه 6 آذر 1389

ben 15 munich - المان - مونیخ
YAho0DA - امارات - دبی بهتر است اول اسم کاربری تو اصلاح بکنی مثل اینکه هنوز نمیدونی تو لاتین در یک کلمه باید بزرگ کوچیک رارعایت کرد.چون من احترام زیادی به این اسم قائلم ولی ادمی مثل تو که حتا عرضه درست نوشتنشم نداره چه برسه به معنی ان حالم بهم میخوره.
شنبه 6 آذر 1389

khosh bavar - ایران - یزد
dook - امارات - دبی : دوک جان, باور کن, از چیزی که بدم میاد, خشم و نفرت کورکورانه هست, و من شاید به جرات برایت بگویم, که در این سایت فقط " من " خوش باور رفیق ساندیسیها و فاطی کماندوها هستم. حال, هموطنان عرب زبانم و بطور کل مردم کشورهای عربی جای خود دارند. غرضم فقط ترجیح دادن فرهنگ اسلامی بر فرهنگ ایرانی بود که این وزیر مسکن احمق چنین برنامه ای برای بنای خانه های ایرانی در نظر گرفت ! ایا مردم اعراب, چنین احترامی که مردم مومن کشورم بشماها میگذارنند, احترامی قائل هستند? از وزیر عرب زبان بگذریم که چنین ایده ای داشته باشد و خواهان فرهنگ ایرانی در اعراب باشد ?!
یکشنبه 7 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.