هله هوله نخوریدهله هوله نخورید

ایسنا : بر اساس اعلام دفتر آموزش و ارتقاء سلامت وزارت بهداشت، عادات غذایی در سنین پایین شکل می‌گیرد. زیاده‌روی در مصرف هله هوله‌ها در این سنین، پرفشاری خون، کلسترول بالا، پوکی استخوان، کم خونی و پوسیدگی دندان‌ها در بزرگسالی را به دنبال دارد.

از زمان کودکی باید مواد غذایی سالم را در اختیار کودک قرار داد و به تامین مواد مغذی مورد نیاز او در وعده‌های اصلی و میان وعده‌های غذایی توجه کرد. پدر و مادر باید توجه داشته باشند که کودکان از رژیم غذایی آن ها الگوبرداری می‌کنند.

مصرف تنقلات تجاری کم ارزش به دلیل نمک زیاد، چربی و شکر بروز بیماری‌های قلبی عروقی، چاقی، پرفشاری خون، پوکی استخوان و افزایش کلسترول خون در دوران بزرگسالی را سبب می‌شوند.

این گونه تنقلات دارای افزودنی‌های رنگی ، نگه دارنده‌ها و طعم دهنده‌های مصنوعی هستند که مصرف بی‌رویه آنها پرتحرکی و بیش فعالی کودکان را سبب می‌شود.

میزان بالای نمک در این تنقلات ( مثل پفک) باعث می‌شود که ذائقه کودکان به سمت شوری پیش رود و در نتیجه خطر ابتلا به بیماری فشار خون بالا را افزایش می‌دهد که در بزرگسالی زمینه‌ساز بیماری‌های قلبی عروقی و سکته‌های مغزی می‌شود.

مصرف مداوم هله هوله و تنقلاتی از قبیل چیپس و پفک قبل از غذا، باعث محروم شدن کودکان از غذاهای اصلی و در نتیجه سوء ‌تغذیه آنان می‌شود.

در مراحل تهیه پفک، پودر ذرت پرس می‌‌شود و در حرارت بسیار بالا قرار می‌‌گیرد تا به صورت حجیم درآید. در چنین شرایطی روغن موجود در پفک می‌سوزد و تولید پراکسید می‌کند که در حرارت و نور، مقدار آن بیشتر می شود و مصرف آن سلامت کودک را تهدید می‌کند.

پفک 9 برابر حجم خود آب جذب می‌کند و کودک با خوردن پفک و به دنبال آن آب، احساس سیری کاذب کرده و در نتیجه از خوردن غذای سفره محروم و دچار کمبود تغذیه‌ای از جمله کم خونی و چاقی می‌شود.

اگر برای ایجاد رنگ نارنجی پفک، از مواد طبیعی مانند کاروتن و پودر نمک استفاده شود، ضرری به بدن نمی‌رساند، ولی اگر از رنگ‌های مصنوعی تارتازین استفاده گردد، می‌تواند مُضر باشد و انباشته شدن این مواد مصنوعی در بدن باعث سرطان می شود.

مصرف چیپس به دلیل شوری و روغن زیاد خطراتی مشابه پفک را برای سلامتی بدن در‌ بر دارد.

همچنین مصرف بی‌رویه نوشابه به ویژه همراه با غذا، علاوه بر سیری کاذب جذب مواد مغذی مانند کلسیم را کاهش داده و پوکی استخوان را به همراه خواهد داشت.

مصرف بی‌رویه مواد غذایی شیرین مانند شیرینی، شکلات و آب نبات نیز ذائقه کودک را به خوردن مواد شیرین عادت می دهد و باعث پوسیدگی دندان می‌شود.

همچنین مصرف هله هوله میزان جذب غذا‌های مفید را کاهش می‌دهد. در واقع مصرف هله هوله‌ها موجب سوء تغذیه و سوء جذب مواد غذایی مفید در بدن می‌شود و میل افراد را به مصرف غذاهای مغذی کاهش می‌دهد.

اگر این مواد به صورت تنوعی مصرف شوند، اشکالی ندارد، ولی اگر مصرف آ‌نها به صورت مداوم و پشت سر هم باشد، عوارض منفی در بدن فرد ایجاد می‌کند. بنابراین باید از مصرف زیاد چیپس و پفک در یک زمان کوتاه و به صورت مداوم و طولانی‌ مدت جدا خودداری کرد.

khosh bavar - ایران - یزد
بطور کلی, به هنگام تولید سیب زمینی به chips, یک ماده سرطانزا بنام Acrylamid ساخته میشود, بدینخاطر باید خیلی کم از chips و Biscuit استفاده کرد !
جمعه 5 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.