انتقاد پناهیان از اخراجی‏ها، یوزارسیف و ملک سلیمان : گلادیاتور از فیلمهای ایرانی خیلی به مفهوم شهادت نزدیکتر است


انتقاد پناهیان از اخراجی‏ها، یوزارسیف و ملک سلیمان :
گلادیاتور از فیلمهای ایرانی خیلی به مفهوم شهادت نزدیکتر است

حجت الاسلام  پناهیان سه شنیه شب و در نشستی در حاشیه جشنواره بین المللی  فیلم کوتاه تهران به بیان دیدگاههای خوددر زمینه سینما  پرداخت.

 به گزارش پارس توریسم؛ آقای پناهیان که در جمع تعدادی از فیلمسازان جوان سخن می گفت در ابتذای سخنان خود عنوان کرد : همیشه این بحث دربین صاحب نظران وجودداشته که آیا سینما به عنوان یک محصول دنیای مدرن ار تباط تنگاتنگ با دین داشته ویا این ارتباط از روی اجبار بوده است و از سویی دیگر برخی معتقدند چون سینما با تصویر سروکار دارد و معنویت زیاد قابل تصویر کشیدن نیست فکر می کنند نمی تواند تناسبی با سینما ودین داشته باشد.

  
اظهار نظر درباره ملک سلیمان
وی درادامه صحبتهای خود بااشاره به فیلم ملک سلیمان گفت: پیامبران اگر چه در بسیاری از مردم رفتارهایشان همانند مردم عادی بوده ولی بالاخره یک تفاوتهایی دارند وقتی کنشها و واکنشهای یک پیامبر را در فیلم ملک سلیمان را  می بینیم این تفاوتها در آن دیده نمی شود. روح خاصی در رفتار یک پیامبر دارد که این روح خاص باید در فیلم به تصویر کشیده می شد.

پناهیان درادامه تاکید کرد: آنتونی کوئین برای در آمدن نقش حضرت حمزه عموی پیامبر(ص)زحمت زیادی کشید و ماهها به مکانهای مذهبی مختلف رفت.
 

روایتی از تحول شهید آوینی
وی ادامه ما بابیان اینکه اگرتوانستیم رشد یک شخصیت را نشان دهیم موفق شده ایم  به  ذکرخاطره ای پرداخت وگفت: زمانی عکسهای جوانی شهید آوینی را پیش مقام معظم رهبری بردند عکسهایی از جوانی شهید آوینی که اصطلاحا هیپی بوده و به مقام معظم رهبری می گویند شما که از ایشان دفاع می کنید ایشان در جوانی اش هیپی شده بود . مقام معظم رهبری نیز در پاسخ گفته بود : حالا که این عکسها را نشان دادید ارادتم به شهید آوینی بیشتر شد.

حجه الاسلام پناهیان بااشاره به این خاطره گفت :افرادی چون شهید آوینی یک مسیری طی کردند تا به اینجا رسیددند . چرا ما نمی توانیم اینها را به تصویر بکشیم . کار گردانها وفیلمنامه نویسها باید دراین زمینه تلاش کنند.
 

ترس از کار شعاری
این روحانی شناخته شده درادامه گفت :بسیاری از هنرمندان مااز کار دینی پرهیز می کنند آنها حق دارند چون می ترسند کار شان شعاری شود . در سینما اگر شعار داده شود ارزشی ندارد و هنرمند احساس می کند که یک بخشنامه ای و یا یک سفارشی را دارد انجام می دهد .اگر فیلم دینی شعاری باشد تنها ارزش کار زیر سوال نخواهد رفت بلکه ارزش دین نیز زیر سوال خواهد رفت .
 

ممنوعیت فیلمهای شعاری درباره نماز
وی درادامه خطاب به ستاد اقامه نماز گفت : این ستاد باید فیلمهایی را که نماز را در جایگاه پخته خود ارائه نمی کنند وبه شکل شعاری به نماز می پردازند ممنوع کند.

 پناهیان درادامه صحبتهای خود افزود : سینما چون زبان عمل است حتی  قوی تر از زبان علم عمل می کند.
 

اظهار نظر درباره سریال حضرت یوسف
حجه الاسلام پناهیان  بااشاره به بخشهایی از سریال حضرت یوسف گفت : ما دراین سریال عشق پدری را که درفراق پسرش کور می شود را نمی توانیم درک کنیم .کار درسینمای دینی کار دشواری است و نه باید رابطه سینما ودین را قطع کنیم و نه آن را آسان کنیم . من همیشه به سخنرانان مذهبی رشته تبلیغ در قم می گویم مخاطبان شما یک لذت معنوی باید فی المجلس ببرند و سینما نیز می تواند یک لذت معنوی به مخاطب بدهد .
 

سینمای مستند به روایت پناهیان
آقای پناهیان بااشاره به تکرار کلمه "انظر" در قرآن به معنای "ببین" گفت :سینمای مستند رابطه نزدیکی بااین مفهوم دیدن در قرآن دارد و به همین خاطر هیچ چیزی نمی تواند جای دیدن بگیرد.

این روحانی شناخته شده درادامه صحبتهای خود عنوان کرد : من یک خاطره از آقای بهجت برای شما بگویم جوانی تعریف می کرد که ما به ایشان می گفتیم التماس دعا و آقای بهجت می گفتند ما همیشه شمارا دعا می کنیم واحتیاجی نیست که شما بگویید . فیلمسازان ما باید بفهمند که چطور آقای بهجت به اینجا رسیده است.
 

معنویت در انتظار آینده سینما
وی درادامه صحبتهای خود گفت: آینده سینما به دست کسانی خواهد بود که به دنبال معنویت باشند. سرعتی که هم اکنون معنویت در جهان دارد غیر قابل کتمان است .و در آینده ما سینمایی غیر از سینمای عرفانی نخواهم داشت. روزی خواهد آمد که حرفهایی که در سینما امروزه درسینما مطرح می شود یک نفر بیننده نخواهد داشت.
 
حجت الاسلام پناهیان تاکید کرد: امام زمان نیز وقتی می آید که در مواجهه با آدمهای خسته شده از این دنیاست. آدمهایی که آماده برای تحول اند.
 

اظهار نظر درباره رنگ خدا
او در پاسخ به سوالی که آیا رنگ خدا فیلمی  عرفانی است گفت: نه، این فیلم یک فیلم برجسته انسانی است. متاسفانه ما در سینمای ایران فیلم عرفانی به معنای کامل نداریم.

 پناهیان در جای دیگری از صحبتهای خود عنوان کرد: اگر مجیدی عاطفه و احساس سر شاری نداشت مگر می توانست فیلم انسانی بسازد؟
 


تمجید از گلادیاتور
او همچنین در اظهار نظری درباره فیلم گلادیاتور رایدلی اسکات گفت: فیلم گلادیاتور خیلی به مفهوم شهادت نزدیک تر است تا فیلمهایی که درایران درباره شهادت می بینیم.

برای رسیدن به سینمای عرفانی باید سینما گران عارف شوند. خیلی از کار گردانها شهود انسانی بالایی دارند و این مقدمه شهود عرفانی است.
 

اخراجیها فقط سرگرم کننده
حجه الاسلام پناهیان در پاسخ به سوال یکی از حضار که نظر صریح او را درباره فیلم اخراجیها پرسید گفت: اخراجیها فقط فیلمی سرگرم کننده است.

فردی که این سوال رااز آقای پناهیان پرسید درادامه مدعی شد فیلم اخراجیها همانند برخی مکاتب، هدف وسیله را توجیه می کند و نظر آقای پناهیان را جویا شد که این روحانی شناخته شده در جواب گفت: خدا وکیلی حرف حساب جواب ندارد.


آینه - انگلیس - لندن
بابا دمت گرم خودت رو لو دادی پس فیلم های هالیودی هم نگاه میکنی و کیفیت تاثیر گذاری اونها رو درک میکنی . حاج اقا فیلم ها رو از کجا تهیه میکنید?
پنج‌شنبه 4 آذر 1389

khosh bavar - ایران - یزد
چون این اخوند یک کم خوش تیپ تر از بقیه اخوندهاست, بدینخاطر انگار عقلش سالمتره و حرف منطقی میزنه !
پنج‌شنبه 4 آذر 1389

raisjomhur - ایران - مشهد
همه جا و در همه اقشار خوب و بد هست این که همه را به یک چوب برانیم کار درستی نیست پناهیان خیلی وقته حرفی نمیزد من تازه خبری از ایشان شنیدم ولی ادم روشن فکری است از اخوندهای 2 زاری نیست
جمعه 5 آذر 1389

pelle - سوئد - استکهلم
آینه - انگلیس - لندن. با اجازه شما حاج آقا فیلم ها را از سوپر محله شون که فیلمهای سوپر را برای آقا رزرو میکند تهیه میکند.
جمعه 5 آذر 1389

Neda02 - کانادا - اتاوا
khosh bavar - ایران - یزد . این مردک عقلش سالمتره و حرف منطقی میزنه؟ درفشانی هاش یادتون رفته؟. علیرضا پناهیان : هرکه با ولی فقیه نیست مفسد فی لارض هست , اعدامش کنید . جمعه 16 جولای 2010 - 25 تیر 1389
جمعه 5 آذر 1389

a.ahooraei - المان - کلن
بابا ای ول , مگه آخوند با شعور و عقل هم هست؟ هر کدوم بودن مثل احمد کسروی و علی دشتی لباس مضحک آخوندی رو انداختند دور و واقعیات رو دیدند و فهمیدند. امثال این آخوند میخوان گول یه عده بزنن و مخ کار بگیرن که مثلآ من مدرن هستم و دید اسلام میشه مدرن باشه اما اسلام کافیه 4 قدم بطرف مدرنیزه بره و دیگه اسلام نیست, اینه که هر چند مدت یکبار یکی از اینها میاد یه ذری میزنه و بعد هم خفه میشه میره چون میفهمه داره از مدار فکریش و ایدئولوژیش دور میشه.
جمعه 5 آذر 1389

khosh bavar - ایران - یزد
Neda02 - کانادا - اتاوا : ندا جان, من زیاد با اخوند جماعت سروکار ندارم و اگر اینطوره که گفتید, پس یکی از یکی دیگر بدتر ! سگ زرد برادر شغاله ! مواظب خودتون باشید که در کانادا سرما نخورید !
جمعه 5 آذر 1389

ماک د.فازلمز - ایران - تهران
خوش باور (خشک باور) - مقلطح نکن. اب بع عاصیاب جمحوری اصلامی حم نریظ. عاخوند نه منتقی می شود نه خوشطیپ.
یکشنبه 7 آذر 1389

نسل سوخته ولی همیشه سبز - ایران - تهران
با سلام. آخوند که خوب و بد نداره همشون سر و ته یه کرباسند. یه روز تو اتوبوس بین شهری یه آخونده کنار دست راننده نشسته بوده و باهاش شوخی میکرده و به اصطلاح خودمونی شده بود. آخونده از راننده میپرسه شماها که همش تو مسافرت هستین و از این شهر به اون شهر میرین از کجا متوجه میشید که بچه هاتون مال خودتون هستند یا نه ؟. راننده هم میگه حاج آقا این که کاری نداره دو سه سال صبر میکنیم اگه بچه شبیه خودمون شد که هیچی اگه نشد میفرستیمش حوزه علمیه !!!!
یکشنبه 7 آذر 1389

nader46 - انگلیس - لندن
اخوند خوب اخوند مرده(سقط) شده است.
دوشنبه 8 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.