حکم قاضی آمریکایی علیه ایران به خاطر شرکت لبنیاتی پاک


حکم قاضی آمریکایی علیه ایران به خاطر شرکت لبنیاتی پاک

به این پرونده در دادگاهی واقع در پایتخت آمریکا رسیدگی شده است

دادگاهی در واشنگتن ایران را به خاطر اقدام سی سال پیش جمهوری اسلامی در مصادره سهام یک کمپانی آمریکایی در شرکت لبنیات پاستوریزه پاک، به پرداخت حدود ۴۴ میلیون دلار محکوم کرده است.

قاضی ریچارد لئون که در پایتخت آمریکا مستقر است در حکم خود علاوه بر عرف بین المللی به قوانین مدنی و تجاری ایران استناد کرده است.

او دولت ایران را موظف کرده است که به شرکت مک کسون ۴۳ میلیون و ۹۸۹ هزار دلار غرامت بپردازد.

این حکم هرچند مورخ ۱۹ نوامبر است، تازه منتشر شده است.

بر اساس حکم قاضی، ۳۱ درصد سهام شرکت پاک پیش از انقلاب ایران به شرکت مک کسون تعلق داشت که جمهوری اسلامی آنرا مصادره کرد.

شرکت لبنیات پاستوریزه پاک در سال ۱۹۶۰ میلادی تاسیس شد. محصولات لبنی و بستنی های آن در ایران از شهرت زیادی برخوردار است.

بر اساس اطلاعات موجود در وب سایت شرکت پاک، "بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی" حدود ۳۴ درصد از سهام این شرکت را در اختیار دارد.

پرونده شرکت آمریکایی علیه ایران از سال ۱۹۸۲ در جریان بوده است.

قاضی در حکمش در واقع حکم دادگاه بدوی در سال ۲۰۰۰ که ایران را به پرداخت بیش از ۲۰ میلیون دلار محکوم کرده بود، معتبر دانسته و حدود ۲۴ میلیون دلار نیز به عنوان بهره و جریمه به آن اضافه کرده است.

وی با استناده به ماده ۳۰۸ قانون مدنی که "غصب" را تعریف می کند، ماده یک قانون مسوولیت مدنی، قانون تجارت ایران و نیز عرف بین المللی، جمهوری اسلامی را مسوول دانسته است.

توماس کُرکُران، وکیل آمریکایی که بارها از دولت ایران در دادگاه های کشورش دفاع کرده، احتمال درخواست تجدید نظر را رد نکرده است.

وی به شبکه بلومبرگ آمریکا گفت که مشکل شاکی پرونده این است که ایران در آمریکا دارایی و مالی ندارد که بتوان مبلغ ۴۴ میلیون دلار را از آن برداشت کرد.

piade - ایران - تهران
غلط کرده آمریکا از هر روشی میخوان استفاده کنه برای چپاول ایران
پنج‌شنبه 4 آذر 1389

khosh bavar - ایران - یزد
دلم برای بستنی 2 قلو ( حامی و کامی ) خیلی تنگ شده !?
پنج‌شنبه 4 آذر 1389

danial nabi - سوئد - استکهلم
بیائید اینجا من بهتانمیدم .میدانم که کاسه گدایتون به ته رسیده ومردم رفتند زیر خط فقر .سگ خور .
پنج‌شنبه 4 آذر 1389

habibollah - ایران - تهران
ایران درآمریکادارایی نداره؟ارواح خیکت.هنوزکه هنوزه آمریکاکلی به ایران بدهکاره.
پنج‌شنبه 4 آذر 1389

zebelkhan - آمریکا - لوس آنجلس
برادران ساندیسی وب سایت! ایران را آخوند چپاول کرده نه آمریکا! مثل اینکه سوراخ دعا را گم کرده اید یا خوابید؟ آمریکا 30 سال است که در ایران کاری ندارد جز اینکه سربازان گمراه امام زمان و رژیم بی لیاقت آخوندی با تهدیدهای توخالی برای آمریکا کسب و کار پر رونق فروش اسلحه به همسایگان عربی و سایر کشورهای اروپایی را روبراه کرده. دست از این افکار دایی جان ناپلئونی بردارید! کفگیر چه کسی به ته دیگ خورده؟ آمریکا بزرگترین معامله اسلحه تاریخ خود را چندی پیش با عربها انجام داد! ملت ایران و آمریکا سالها روابط دوستانه داشتند و نه دولت آمریکا و نه دولت اسرائیل هیچ دشمنی با مردم ایران ندارند. رئیس جمهور و وزیر دفاع پیشین اسراییل ایرانی الاصل بودند و بسیاری از اسراییلی ها دارای اقوام در ایران هستند. این مزخرفات آخوندها و ماشین تبلیغات کذایی رژیم و خامنه ای سادیست است که روز و شب برای مردم ایران دشمن خیالی درست میکنند.
پنج‌شنبه 4 آذر 1389

gharibe UAE - امارات - ابوظبى
امریکا یعنی گاو سگ گوساله هر غلطی میخوای بکن جلو مردم ایران زدی
پنج‌شنبه 4 آذر 1389

r125 - ایران - یزد
piade - ایران - تهران گل گفتی. zebelkhan - آمریکا - لوس آنجلس چطور پولهای بلوکه شده در امریکا را نمی گی بعد من خودم از این ساندسی خور ها بدم میاید ولی زبل خان معلوم است که ایرانی هستی ولی از این ساندیس خورها وطن فروشتر هستی که این اراجیف را نوشتی.
جمعه 5 آذر 1389

bawafa1385 - المان - هامبورگ
هر چه در امریکا بود اقایان انرا بردند . و مسجد ساختند و بگروهها دادند . دیگه چیزی نمونده که بسهامدار پاک برسد . اقای وکیل . اقای قاضی از قدیم گفتند که انجا پاک پاک است مثل ...ملا پاک . اقاجان پاک باز بگویم پاک . اخوند چیزی باقی نمیگذاردکه تو ببری . رئیس بنیاد مستضعفین را ببین چه طوری خودش را بحماقت زده. مثل دوربین عکس مامور دولت را در ذهن مغشوشش ضبط میکنه بعد از 40 سال پرینت میگیره . شاهدش هم دمش . البته اکثر شاهد ها سقط شدند
جمعه 5 آذر 1389

arya.sn - مالزی - کوچینگ
ینی این شیریکه این همه سال خوردیم مال حروم بوده . صاحبشم راضی نبوده؟؟؟ لول :))))
شنبه 6 آذر 1389

zehna.bastas - ایران - lمشهد
ایرانیها تو ایران چه بدبختن هم از خودی میخورن هم بیگانه
دوشنبه 8 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.