دندان های نگین دار، زیبایی دندان ها


دندان های نگین دار، زیبایی دندان ها

زیبایی مقوله ای است که انسان همواره دنبال آن بوده و هست. در گذشته های خیلی دور زنان از الماس که در دندان کار گذاشته می شد، برای بزرگی و زیبایی استفاده می کردند و امروزه این موضوع شکل جدیدی به خود گرفته و مورد توجه خانم ها می باشد. آن ها برای زیباتر کردن چهره خود از روش های گوناگونی استفاده می کنند، هزینه های هنگفتی را متحمل می شوند و در طول زمان با انواع بیماری ها و ناراحتی ها دست و پنجه نرم می کنند. این در حالی است که عوارض ناشی از استفاده این نوع روش ها و وسایل به حدی است که می تواند آثار زیانباری را برای آن ها به وجود آورد. یکی از این وسایل زیبایی استفاده از کاشت نگین است. نگین های دندانی همانند تمام نگین های دیگر از جمله نگین بینی، گوش و یا ناخن به جهت زیبایی استفاده می شوند.

جنس و شکل نگین ها

به گفته ی دکتر حمید فرزام گین ها جنس و شکل های متفاوتی دارند. این نگین ها از جنس طلا، کریستال های گران قیمت و کریستال های ارزان قیمت، اشکال پلاستیکی تزئینی و براق می باشند که هر کدام به نحوی نمای زیبایی به لبخند می دهند.

بعضی نگین ها کریستالی می باشند ( سفید یا رنگی ) این گونه نگین ها یک سطح صاف در زیر دارند که از آن سمت توسط چسب های مخصوص به سطح دندان می چسبد. از انواع دیگر نگین ها نمونه های طلا می باشد که به اشکال متفاوت فرم داده شده اند که بنا به سلیقه شخصی انتخاب می شود. بعضی دیگر از آن ها، نگین به همراه طلا می باشد که در وسط شکل خاصی از جنس طلا یک نگین کریستال وجود دارد.

روش کار گذاشتن نگین ها

کار گذاشتن نگین دندان به نحوی است که ابتدا سطح نازکی از مینای دندان ( Labial) تمیز می شود، سپس توسط تکنیک باندینگ با مواد کامیوزیت هم رنگ به دندان باند و متصل می شود. چسباندن نگین نیاز به تزریق بی حسی ندارد و بدون آسیب رساندن به دندان، توسط مواد چسبنده مخصوص روی سطح دندان قرار می گیرد و به هیچ وجه به خاطر نگین سطح دندان تراش داده نمی شود زیرا این مساله باعث آسیب به مینای دندان می گردد و در صورت افتادن نگین جای باقی مانده، نمای خوبی ندارد و بایستی با مواد ترمیمی اصلاح گردد. پس از چسباندن نگین چند ساعت طول می کشد که به آن عادت کنید.

نگهداری نگین ها

مهمترین مساله در نگهداری نگین بهداشت خوب دهان و دندان است، زیرا اطراف نگین مکان مناسبی برای تجمع باکتری ها و ایجاد پوسیدگی می باشد. از آن جا که طلا فلز قابل انطباقی با دندان می باشد نگین طلا ماندگاری بیشتری نسبت به نگین های کریستالی ساده دارند. با این وجود هر زمان می توان بدون آسیب رساندن به دندان نگین را برداشت. اصولا جای گذاری نگین روی دندان سلیقه ای است، ولی باید توجه داشت روی دندانی که پوسیدگی دارد گذاشته نشود.

معمولا بیشترین دندانی که نگین روی آن کار گذاشته می شود ، دندان ثنایای کناری یا لترال می باشد. در صورت جدا شدن نگین از سطح دندان، می توان مجددا آن را چسباند.

عوارض نگین های دندانی از دید دندانپزشکان

دکتر هومن عشقی جراح و دندانپزشک در این زمینه معتقد است: کاشت نگین که برای زیباتر کردن چهره افراد به کار می رود، به شکل ها و جنس های مختلف نظیر برلیان، کریستال و طلا با هزینه های مختلفی در دسترس افراد قرار می گیرد. نگین هایی که روی دندان قرار می گیرند و جلای خاصی را به دندان ها می دهند، به صورت ثابت بوده و با یک سری از مواد موجود در دندانپزشکی و با اشعه روی دندان ثابت می شوند و به بافت دندان آسیبی نمی رسانند؛ این در حالی است که استفاده از این نگین ها به مرور زمان باعث پوسیدگی دندان شده، مینای دندان را از بین می برد و باعث تغییر رنگ دندان می شود. وی معتقد است: نگین های با جنس کریستال به نسبت نوع برلیان از دوام بیشتری برخوردارند، در صورتی که نوع دوم فقط باعث درخشش هرچه بیشتر دندان ها می شود.

وی می گوید: این نوع نگین ها به راحتی از دندان جدا نمی شود و باید توسط دندانپزشک آن ها را جدا کرد. همچنین با مسواک زدن از بین نمی روند، ولی در صورتی که از غذاهای سفت استفاده شود، به راحتی کنده شده و از بین می روند. این نوع نگین ها به صورت موقتی کاربرد داشته و دوام شان کم است، در صورتی که از جنس مرغوب نظیر کریستال استفاده شود، مدت بیشتری روی دندان باقی خواهند ماند، ولی در غیر این صورت حداکثر به مدت دو هفته روی دندان باقی می مانند.

دکتر همایون فراست جراح و دندانپزشک می گوید: نگین هایی که روی دندان کار گذاشته می شوند، انواع و اقسام گوناگونی دارند. برخی از آن ها از جنس طلای سفید و به شکل ستاره در بازار موجود هستند و آسیبی به دندان نمی رسانند. این نگین ها از طریق چسب مخصوصی روی دندان چسبانده می شوند. همچنین دکتر محمدرضا حفیظی جراح و دندانپزشک نیز در ادامه می گوید: جنس نگین ها بستگی به انتخاب و سلیقه افراد دارد، آن ها به صورت کریستال های کوچک، رنگی و سفید در اختیار زنان و دختران قرار می گیرد. ولی بهترین نوع آن ها، طلا با نگین هایی به صورت کریستالی براق است که باز هم انواع مختلفی دارند.

وی می گوید: عوارض ناشی از استفاده این نوع نگین ها به خصوص زمانی که پزشک تخصص کافی در این زمینه نداشته باشد، افزایش بیشتری می یابد.

وی معتقد است: در صورتی که جنس این نوع نگین ها مرغوب تر باشد و افراد به طور صحیح و درست از آن ها نگهداری نمایند، تا سه سال باقی خواهند ماند و آسیبی نمی بینند، ولی در غیر این صورت در مدت خیلی کوتاهی از بین می روند.

دکتر امید رودگر جراح و دندانپزشک نیز می گوید: نگین هایی که روی دندان نصب می شوند، توسط چسب مخصوص به دندان چسبیده و دندان ها صدمه ای نخواهند دید. این نگین ها یا به صورت یک بار مصرف و یا به مدت زمان طولانی مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع نگین ها به دلیل داشتن ماده پلاتینی دوام بیشتری دارند. آن هایی که یک بار مصرف هستند، به مدت ۶ ماه تا یک سال کارایی خواهند داشت و افراد می توانند این نوع نگین ها را توسط یک وسیله نوک تیز از دندان جدا سازند، ولی نگین هایی که به صورت دائمی روی دندان نصب می شوند، فقط باید توسط پزشک متخصص جدا شوند، زیرا در غیر این صورت به دندان ها آسیب جدی وارد می شود.

توجه

باید توجه داشت که افرادی بی اطلاع مانند برخی آرایشگرها اقدام به چسباندن این نگین ها با چسب های معمول موجود در بازار می نمایند که برای دندان بسیار مخاطره آمیز است و حتماً باید توسط دندانپزشک این کار انجام شود.

khosh bavar - ایران - یزد
اگر از دهانش مروارید بباره, دیگه خیلی مروارید در مروارید میشه °!°
پنج‌شنبه 4 آذر 1389

kokex - ‫آلمان - ‫فرانکفورت
‫دهن بو نده کثیف نباشه نگینش پیشکش
پنج‌شنبه 4 آذر 1389

Esfahan Nesfe Jahan - آلمان - برلین
تتو کردن، سوراخ کردن اعضای بدن و آویختن حلقه و یا نگین ; گذاشتن نگین روی دندان دیگه از مد افتاده . مد الان کار گذاشتن نگین با عمل جراحی روی پوست هست. چندی پیش تلویزیون آلمان با خانمی که از کارکنان تلویزیون بود مصاحبه داشت ; دو قطعه نگین به اندازه‘ عدس پشت شانه اش با عمل جراحی قرار داده بودند .
پنج‌شنبه 4 آذر 1389

MNS - امریکا - مورگن هیل
تمیزی وطراوت پوست وسلامت دهان ودندان سلامت و درخشش مو و وزیبایی ناخن وطبیعی بودن ان با وزن مناسب بهترین ودلپسند ترین زیبای ها است و بقیهاش دیگه مصنوعی وبی ارزشه.
جمعه 5 آذر 1389

Pezhman - اتریش - وین
کلام زیبا , زینت دهان ودندان
جمعه 5 آذر 1389

khosh bavar - ایران - یزد
مرده خارجی را در ایران دفن نمیکنند !
جمعه 5 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.