رویارویی دانشجویان معترض بریتانیایی با پلیس


رویارویی دانشجویان معترض بریتانیایی با پلیس

پلیس لندن آخرین تجمع اعتراض آمیز دانشجویان را در مرکز این شهر متفرق کرده است. به گفته پلیس، درگیری ها ۱۷ زخمی برجای گذاشت که دو تن آنها از ماموران پلیس بودند.

ماموران پلیس روز چهارشنبه در مرکز این شهر مقابل دانشجویان معترض به افزایش هزینه تحصیل در دانشگاه های بریتانیا صف آرایی کردند.

در تظاهرات چهارشنبه ۲۴ نوامبر (۳ آذر) یک ماشین پلیس که در خیابان "وایت هال" در میان دانشجویان گیر افتاده بود، مورد حمله گروهی از معترضان قرار گرفت.

درحالیکه پلیس تلاش می کرد این تظاهرات را کنترل کند، معترضان با پلیس درگیر شدند، آتش روشن کردند و وسایلی را به سمت پلیس پرتاب کردند.

پلیس می گوید دو تن از مامورانش در این درگیری ها مجروح شده اند که دست یکی از آنها شکسته است.

معترضان در لندن برای اعتراض، از جمله در مقابل دفتر حزب لیبرال دموکرات، حزب شریک در دولت ائتلافی که نیک کلگ، رهبر آن معاون نخست وزیر است، تجمع کردند.

دانشجویان رهبران این حزب را متهم کرده اند که به تعهدشان مبنی بر بالا نرفتن هزینه دانشگاه ها عمل نکرده اند.

آقای کلگ در گفت و گو با رادیو ۲ بی بی سی در پاسخ به این انتقاد گفت: "از اینکه در سیاست و یا زندگی قولی را بدهی و نتوانی به آن عمل کنی، متنفرم. ما قولی دادیم اما نتوانستیم آن را عملی کنیم. ما نتوانستیم در انتخابات به طور کامل برنده شویم و در سازشی آشکار، ائتلاف کردیم."

این اعتراض ها در نقاط دیگر بریتانیا نیز به وقوع پیوسته و دانشجویان در شهرهای وینچستر، کمبریج و لیدز هم کلاس های درس را ترک کرده اند.

همچنین معترضان در دانشگاه های منچستر، لیورپول، شفیلد، بریستول، آکسفورد، کمبریج، نیوکاسل، لیدز، کاردیف، گلاسکو و ادینبورگ راهپیمایی کردند.

دلیل اعتراض های دانشجویان برنامه ای است که دولت ائتلافی این کشور برای افزایش هزینه تحصیلات دانشگاهی تا مرز ۹ هزار پوند و کاهش بودجه عمومی دانشگاه ها در نظر گرفته است.

دو هفته پیش نیز دانشجویان معترض به دفتر حزب محافظه کاران حمله کردند، که از آن زمان تاکنون ۶۸ نفر بازداشت شده اند.

در اعتراضات چهارشنبه، معترضان پیش از اینکه بتوانند به میدان مقابل ساختمان پارلمان برسند، توسط پلیس در خیابان "وایت هال" متوقف شدند.

جمعیت موج می زد و تلاش می کرد صف مقاومت پلیس را بشکند، اما صفوف پلیس راه را بر معترضان بسته بود.

مارک برگفلد، سخنگوی شبکه فعالان دانشجویی، یکی از گروه های برگزار کننده این اعتراض ها گفت: "ما این حق را داریم که اعتراض کنیم. حق داریم نافرمانی مدنی کنیم. حق داریم سالن های سخنرانی را اشغال کنیم."

یک گروه آنارشیست پیشنهاد کرده که به جای رویارویی با پلیس در مرکز لندن، "تجمعات پراکنده" برای "برهم زدن کسب و کار" انجام شود.

رهبران معترضان مدعی شدند که موج بی سابقه ای از شورش دانشجویی اتفاق افتاده است.

آنها می گویند که به دنبال روح اعتراضات دانشجویی سال ۱۹۶۸ میلادی هستند.

بسیاری از اعتراض ها و راهپیمایی های اخیر در بریتانیا از طریق شبکه های اجتماعی اینترنتی برنامه ریزی شده است.

feminism - انگلستان - لندن
Good, keep it up این دولت ائتلافی ناعادل به تنها قشری که اهمیت میده طبقه سرمایه داره و مخالفین انها بدلیل اختلاف نظرشان با عملکردهای این دولت , انار شیست نامیده میشوند. خنده داره !!
پنج‌شنبه 4 آذر 1389

surena1611 - آلمان - اشتوتگارت
آخ آخ . توی انگلیس هم که فتنه بپا شده!!! ایندفعه تقصیر کیه، بی بی سی؟!!! خوش بحال دانشجوهای انگلیس که مجبور نیستن بخاطر اعتراض چند روز توی کهریزک بخوابند.
شنبه 6 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.