شاخص اقتصادی از دیدگاه شاه عباس


شاخص اقتصادی از دیدگاه شاه عباس

می گویند:
   شاه عباس از وزیر خود پرسید: "امسال اوضاع اقتصادی کشور چگونه است؟"

    وزیر گفت: "الحمدالله به گونه ای است که تمام پینه دوزان توانستند به زیارت کعبه روند!"

    شاه عباس گفت: "نادان! اگر اوضاع مالی مردم خوب بود می بایست کفاشان به مکه می رفتند نه پینه‌دوزان، چون مردم نمی توانند کفش بخرند ناچار به تعمیرش می پردازند، بررسی کن و علت آن را پیدا نما تا کار را اصلاح کنیم."

zebelkhan - آمریکا - لوس آنجلس
حداقل از این بوزینه عنتری نژاد بیشتر اقتصاد می فهمیده!
چهار‌شنبه 3 آذر 1389

bache shapoor - سوئد - یوسدال
دمش گرم عجب حرفی زده.
چهار‌شنبه 3 آذر 1389

red.boy - ایران - تهران
خدا وکیلی با توجه به علم اون زمان از ا.ن خیلی بیشتر حالیشه
چهار‌شنبه 3 آذر 1389

2oktor - ایران - قم
بعد از اسلام این شاه عباس و بعدش هم پدر و پسر و نادرشاه به ایرانیان خدمت کردند البته بماند کسانی هم مسل ابومسلم و بابک خرم دین و امیر کبیر و مصدق و .. راستش فقط میخواستم همین شاه عباسو بگم ولی دیدم خیلی ها هنوز موندن اما یکی بگه امامان و معصومین چه خدمت شایانی به ایران زمین کردند بجز خیانت؟؟؟
پنج‌شنبه 4 آذر 1389

ehsan_2nd_time - یوکی - لندن
ما نگرفتیم چی شد. یکی به ما بگه پینه دوز چیه و چرا اگه اوضاع اقتصادی خوب بود کفاش ها باید میرفتن مکه و اصلا من موندم کعبه رو زیر سایه اون چهاردیواری هر سال اقلا 9 میلیارد دلار ناقایل میره تو جیب گشاد عربستان رو چه به اقتصاد ما؟
پنج‌شنبه 4 آذر 1389

آروین - ایران - رشت
تاریخ را همیشه شاهان نوشتند؛از کجا معلوم این جواب رو وزیر نگفته اما به نام شاه ثبت کرده اند؟یه نادان هم بهش اضافه کردند!
پنج‌شنبه 4 آذر 1389

behnam2009 - انگلستان - لندن
آفرین به این حرفش اما همین پدرسوخته با درست کردن شیعه, اسلام رو بیشتر وارد ایران کرد.
پنج‌شنبه 4 آذر 1389

a.ahooraei - المان - کلن
خدا داند این حرف از شاه عباس بعیده. اینو واسش در آوردن چونکه همین شخص قتل عامی از خلق کرد, که قبل از اون جد عمویی اش اسماعیل کرده بود. همین شخص عمو و برادرزاده ها و برادران خودش رو کور کرد و پسر خودش را که شخص با استعداد و کاروری بود به طرز فجیعی کشت و آخر عمری هم قاطی کرد و به صغیر وکبیر رحم نکرد و از دم تیغ گذراند. و جزو صفویانی هست که این همه آخوند و آخوندزاده رو از مدینه و کوفه و کربلا و نجف جمع کرد و در تمام ایران پخش کرد اما کارهای مهم بسیار انجام داد که با حرکتهای سفاکانۀ خود خط بطلان بر همه کشید.
پنج‌شنبه 4 آذر 1389

ukguy4u - بریتانیا - لندن
شاه عباس یکی از بهترین شاهان ایرانهوبا اینکه تبار ترکی داشت اما خودشو یک ایرانی میدونست و جلوی عضمانی رو گرفت و اونها رو از تبریز بیرون کرد.خیلی از ایلتهای جدا شده ایران رو پس گرفت از جمله بندرعباس و جزیره قشم از پرتقالی ها. در دوره اون ایران هم هم مذهب آزاد بود هم آزادی اجتماعی بود.
پنج‌شنبه 4 آذر 1389

ehsan_2nd_time - یوکی - لندن
عزیزایی که اومدین و آفرین گفتید. البته شکی در عقل شما و شاه عباس نیست ولی لطفا به ما که زیر دیپلم تشریف داریم بگید که موضوع چیه و منظور شاه چی بوده. ممنون میشیم
پنج‌شنبه 4 آذر 1389

ehsan_2nd_time - یوکی - لندن
a.ahooraei - المان - کلن - مطمئنی طرف انقد بسیجی بوده؟
پنج‌شنبه 4 آذر 1389

mashady - انگلیس - منچستر
ehsan_2nd_time - یوکی - لندن فکر کنم اون زمان هرکی پول نداشت کفش و لباس پاره شو پینه میزد و درامد پینیه دوزی بهتر میشد و پول دارها و کسانی که وضعشون خوب میشد دیگه کفش پاره شونو پینیه نمیکردند و کفش نو میخریدند در نتیجه کار کفاشها بهتر میشد و میتونستن برن کعبه
پنج‌شنبه 4 آذر 1389

زیتون بهبهان - ایران - بهبهان
شاه عباس پادشاه غیرتمندی بود.روی عثمانی را کم کرد.بحرین .قشم .جزیره هرمز وبنرعباس را ازدست پرتغالیها نجات داد.البته با داشتن دلاوری همچون امام قلی خان فرزند دلاوری بنام الله وردی خان که آذربایجان راازدست عثمانی خلاص کرد.کاروانسراهای زیادی درکشوربیان نهاد برای استراحت وامنیت مسافران.چه حیف سالها بعد محمدرضانامی که بسیاربیعرضه وترسوبودآمدو بحرین را دو دستی بخشید.هر دو شاه بودن اما این کجا و آن کجا.
پنج‌شنبه 4 آذر 1389

agha sina - ایران - اهواز
ehsan_2nd_time - یوکی - لندنl منظوره شاه این بود که اگر اوضاع مردم خوب و کلا اوضاع کشور خوب بود مردم کفش می خریدند و کفاشان وضعشان خوب می شد و احتمالا می رفتند مکه.حالا که پینه دوزان رفتند مکه نشون می ده که مردم حتی قدرت خرید کفش رو هم ندارند و کفششون توسط پینه دوزان تعمیر میشه و اوضاع پینه دوزان خوب میشه.در کل اوضاع کشور خوب نیست.فهمیدی؟
پنج‌شنبه 4 آذر 1389

amir pishro - ایران - تهران
ehsan_2nd_time - یوکی - لندن . پینه دوز همون تعمیر کار کفشه حالا گرفتی چی شد .
پنج‌شنبه 4 آذر 1389

ساعت 12 - ایران - تهران
2oktor - ایران - قم با عرض پوزش ،مثل درست است نه مسل!
پنج‌شنبه 4 آذر 1389

sasan4 - ایران - تهران
خامنه ای : امسال اوضاع اقتصادی کشور چگونه است؟ محمود : الحمدالله الحمدالله به گونه ای است که مردم بدون مالیات بر نفس، نفس می کشند ،خامنه ای: ای نادان نکند می خواهی عربها را ورشکست کنی؟؟؟
پنج‌شنبه 4 آذر 1389

Fareed - ایران - تهران
sasan4 - ایران - تهران . با نمک بود موفق باشی.
پنج‌شنبه 4 آذر 1389

فراز_نروژ - نروژ - تونسبرگ
جوک زمان صفوی!
جمعه 5 آذر 1389

+3
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.