گیاهی که در هر ۱۰۰سال فقط یک‌بار گل می‌دهد


گیاهی که در هر 100سال فقط یک‌بار گل می‌دهد

زبان شیطان، ‌ملکه آند و یا گل لاشه، نام گیاهی غول‌پیکر در ارتفاعات پرو و بولیوی است که بسیار به ندرت غرق در شکوفه می‌شود، گاهی در هر 100 سال فقط یک‌بار! گل‌های زیبای آن هم بدبوترین گل‌های جهان است.

به گزارش آخرین نیوز به نقل از خبرانلاین در ارتفاعات کشورهای پرو و بولیوی،‌ گیاه منحصر به فردی وجود دارد که به ملکه آند معروف است. این روزها ملکه آند غرق در گل شده و همین موضوع،‌ این گیاه را به ستاره‌ای برای عکاسی نبدیل کرده است. چرا؟ چون این گیاه واقعابه ندرت گل می‌دهد، در هر 100 سال فقط یک بار!

امورفوفالوس تیتانوم بزرگ‌ترین و البته بدبوترین گل جهان را دارد. گل‌های آن هم در بهترین حالت تنها دو روز و نیم دوام می‌آورند. بسیاری در توصیف بوی شکوفه‌های ملکه آند از عباراتی مانند تخم‌مرغ گندیده و فیل مرده و حتی بدتر استفاده کرده‌اند. اما همین بوی وحشتناک،‌ به تکثیر این گیاه کمک می‌کند. در واقع ملکه آند در شرایط خشک و بسیار سخت در ارتفاعات 3000 تا 4800 متری می‌روید. بویی که برای ما انسان‌ها بسیار وحشتناک است، سوسک‌های لاشخور را از فاصله‌های بسیار دور جذب می‌کند و همین سوسک‌ها باعث پراکنده شدن گرده‌های گیاه و در نتیجه تکثیر آن می‌شوند.

به گفته محلی‌ها، ملکه آند که گل لاشه هم نامیده می‌شود، از اجساد پرنده‌ها تغذیه می‌کند. پرنده‌های گرسنه وقتی به این گیاه می‌رسند، جذب گل‌ها می‌شوند، اما برگ‌ها و تیغ‌های بسیار تیز آن‌ها را به دام می‌اندازد و اجساد آن‌ها در پای گیاه می‌افتد. بسیاری از محلی‌ها از این گل بیزارند چون شنیده‌اند که دام‌ها و سایر موجودات چه‌طور با این تیغ‌ها شکار شده و از پا در آمده‌اند.

با این حال، برج گل‌های ملکه آند که گاه تا 12 متر ارتفاع دارد، منظره‌ای جذاب دارد که بسیاری از توریست‌ها و عکاس‌ها را به منطقه می‌کشاند. به گفته محققین، شرایط بسیار سخت محیطی باعث می‌شود که گیاه برای ذخیره منابع کافی برای گل دادن و تولید مثل نیاز به زمانی طولانی داشته باشد،‌50 سال و گاهی حتی تا 100 سال! در عوض در هر بار گل‌دهی، در حدود ده میلیون دانه تولید می کند.

ملکه آند معمولا در گروه‌های چندصدتایی در مناطقی محدود می‌روید و همین امر، باعث می‌شود که ترکیب ژنتیکی و در نتیجه تنوع ژنتیکی در کار نباشد. در نتیجه این گیاه در مقابل بیماری‌های احتمالی،‌ تغییرات آب و هوایی و مانند آن بسیار آسیب‌پذیر است. در واقع این گیاه در طبقه در معرض خطر جای می‌گیرد. بر اساس آمارهای منتشر شده،‌ در حال حاضر 800هزار گیاه در پرو و 3500 گیاه در بولیوی وجود دارد. اما این ارقام در حال کاهش هستند. شاید برایتان جالب باشد بدانید این گیاه با نام‌های دیگری مانند زبان شیطان و نخل مار هم شناخته می‌شود.

ساعت 12 - ایران - تهران
بسیاری در توصیف بوی شکوفه‌های ملکه آند از عباراتی مانند تخم‌مرغ گندیده و فیل مرده و حتی بدتر(بوی سید علی) استفاده کرده‌اند.
چهار‌شنبه 3 آذر 1389

bache shapoor - سوئد - یوسدال
چه اسمهایی! نه به اون ملکه, نه به اون لاشه! زبان شیطان و نخل مار! وای خدای من چه اسمهایی! سوسک لاشخور دیگه چه صیغه ای هست? بحق چیزهای نشنیده!
چهار‌شنبه 3 آذر 1389

khosh bavar - ایران - یزد
هرگز سیاه هم گل نکنه ! نوبرش رو اورده ! بلا گرفته ! چقدر خودخواه ! مگر اسمش نرگس است که اینقدر بخودش مینازه ? !
چهار‌شنبه 3 آذر 1389

Ezhaq - ایران - تهران
تشکر خیلی جالب بود.
چهار‌شنبه 3 آذر 1389

pouriya - ایران - رودسر
و چقدر هم زیبا و با شکوه..
چهار‌شنبه 3 آذر 1389

pahlavi100 - آمریکا - کالیفورنیا
یک دسته گل "امور فوفالوس تیتانوم" تقدیم به رئیس جمهور محبوب کشورم می‌کنم که بو بکشه و لذتش رو ببره.
پنج‌شنبه 4 آذر 1389

neda atenii - یونان - اتن
گلهای هر دسته شبیه دسته گل عروسه خیلی بد شد که بد بو هست وگر نه واسه عروسیم به داماد می گفتم اون گل رو برام بیاره.
پنج‌شنبه 4 آذر 1389

alind - عراق کردستان - اربیل
زیبا بود وجالب
پنج‌شنبه 4 آذر 1389

raha1984 - المان - هامبورگ
همون بهتر گل نکنه وقتی که بو گند میده ! انگاری که نوبرش رو اورده گنده دراز بی خاصیت ! من عاشق گل مریم هستم ولی هیچ کجا به غیر از ابران ندیدم !!
پنج‌شنبه 4 آذر 1389

odin - بلژیک - انتورپن
این که چیزی نیست! من یه گیاه هرز میشناسم که هر 300/400 سال یه بار گل که نه «روم بدیوار»(بجای ل خودتون ه بذارین) میده و زادگاه رویش این گیاه عربستانه و اتفاقآ خیلی علاقه داره که در سرزمینهای دیگه رشد کنه! هر چی هم باغبونهایی مثل بابک خرمدین و رستم فرخزاد و یعقوب و حسن صباح و علی دشتی و احمد کسروی و... این گیاه هرزه رو بمردم نشون دادن که بابا این گل نیست ...هه اما چون کسی شهر قم را از این علف هرز پاک نکرده بود کار این باعبانها بی تاثیر میشد. اما خدا رو شکر که امروز تو ایران بجای یک باغبان میلیونها باغبان داریم که همه هم میدونن تا ایران رو از این علف هرزه و کثیف پاک نکنن و شهر قم را سمپاشی کامل نکنن ایران به اون باغی که قبلآ بود برنمیگرده.ببینید وضع بکجا رسیده که یک قاتل علنآ میاد تو تلوزیون میگه چطور ادم کشته! رفیق دوست رو میگم.افتخار هم میکنه
پنج‌شنبه 4 آذر 1389

dj_sina - عراق - اربیل
چقدر زیبا اما حیف که سالی یک بار و دور از ما اما میتونیم از بوی گند رئیس جمهورمون ( احمقی ...) استفاده کنیم
پنج‌شنبه 4 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.