احتمال تخفیف در مجازات سکینه آشتیانی


احتمال تخفیف در مجازات سکینه آشتیانی

محمد جواد لاریجانی، دبیر کل شورای حقوق بشر ایران دبیر کل شورای حقوق بشر ایران، مدل جدید مردم‌سالاری جمهوری اسلامی را دلیل تلاش‌های امریکا برای تصویب قطعنامه ضدایرانی سازمان ملل دانسته است.

محمد جواد لاریجانی، در مصاحبه با پرس تی‌وی ضمن محکوم کردن قطعنامه ضدایرانی اخیر کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل، آن را غیرقانونی و بی‌اعتبار خواند.

لاریجانی تشریح کرد، کاملا روشن بود که این قطعنامه با بی‌توجهی مواجه خواهد شد، زیرا بسیاری از کشورها ضمن دفاع از جمهوری اسلامی ایران، از شرکت در این امر تشریفاتی خودداری کردند.

این قطعنامه با 44 رای مخالف، 57 رای ممتنع و رای مثبت 80 نفر از اعضا به تصویب رسید.

لاریجانی در ادامه خاطر نشان کرد، اگرچه کانادا به طور رسمی پیش‌نویس این قطعنامه را تهیه کرد، اما امریکا "طراح اصلی" آن بوده است تا به دلایلی غیر از مسئله حقوق بشر، بر ایران فشار وارد سازد.

وی همچنین با تشریح این که اهداف امریکا برای اعمال فشارهای بیشتر به ایران "چندجانبه" است، افزود، دلیل اصلی امریکا در پس این اقدام در واقع مدل جدید مردم‌سالاری ایران است که کپی‌برداری از دموکراسی سکولار غرب نیست.

لاریجانی گفت، مدل مردم‌سالاری ایرانی، این کشور را به کشوری پیشرو در زمینه‌های علم و فن‌آوری در منطقه خاورمیانه تبدیل کرده و ایران نخستین کشور برخوردار از نیروگاه برق هسته‌ای در این منطقه از جهان است.

در همین حال، کشورهای جنبش غیرمتعهدها با انتشار بیانیه‌ای، صدور قطعنامه علیه ایران در کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل را محکوم کردند و آن را موجب تضعیف ساختار و مکانیزم بررسی دوره‌ای وضعیت حقوق بشر کشورها که ایران در سال گذشته در سطح بسیار بالایی در آن مشارکت کرده بود، دانسته‎اند.

دبیر کل شورای حقوق بشر ایران، همچنین ضمن اشاره به پرونده سکینه محمدی آشتیانی و مقایسه نظام قضایی ایران با امریکا، گفت: "در امریکا زنی با هم‌دستی معشوقه قبلی خود همسر خود را به قتل رساند، و اگرچه از اختلال روانی رنج می‌برد، به اعدام محکوم شد و این حکم به اجرا درآمد در حالی که هیچ یک از رسانه‎های غربی هیچ سخنی از آن به میان نیاوردند اما درباره آشتیانی بسیار هیاهو کردند".

وی تصریح کرد: "شورای حقوق بشر ایران بسیار تلاش کرده است تا در حکم آشتیانی تخفیف ایجاد کند و ما فکر می‌کنیم این شانس وجود دارد که زندگی او نجات پیدا کند".

ترزا لوئیس، زن 41 ساله امریکایی اهل ایالت ویرجینا، در حالی که به گفته پزشکان از نارسایی ذهنی و بهره هوشی بسیار پایین رنج می‎برد، به جرم قتل همسر و پسرخوانده خود چندی پیش در آمریکا اعدام شد.

لاریجانی افزود، حادثه مشابهی در ایران رخ داده و زنی به اعدام محکوم شده است، اما پرونده وی هنوز برای بررسی‌ مجدد باز است.

سکینه محمدی آشتیانی، زنی است که به جرم زنای محصنه و مشارکت در قتل همسر خود به همراه مردی دیگر مجرم شناخته شده است.

دبیر کل شورای حقوق بشر ایران تصریح کرد: "در حالی که در غرب هیچ حرفی در مورد اعدام آن زن امریکایی زده نشد، اما همواره از نظام قضایی ما انتقاد کرده‎اند و این امر نشان ‌دهنده آن است که تا چه حد رسانه‌های غربی، "مغرضانه، غیرواقع‌گرایانه و ریاکارانه" در مورد ایران هوچی‌گری می‌کنند."

سید ابوالقاسم واعظ - اندونزی - جاکارتا
آخه حرف این قابل توجهه که به عنوان خبر منتشرش می کنید؟
چهار‌شنبه 3 آذر 1389

black chador - امریکا - ولدن
"بر اثر انفجار بمب 23 تن از شیعیان حوثی در یمن کشته شدند" . این مسلمانها چقدربهم عشق دارن.
چهار‌شنبه 3 آذر 1389

z.e.molla - ایران - ایران
به تجربه ثابت شده که ملاجماعت بی وجدان فقط بضرب و زور به طویله میره تا سمبه پر زور نباشه این جماعت بی خدا از کسی حساب نمیبرن.نفرین ابدی به ملا و ملاپرست.
چهار‌شنبه 3 آذر 1389

iranazadiran - ایران - تهران
این دیگه اگه بخوام بنویسم کتاب میشه بنابراین از اول اصلا شروع نمی کنم باشه ؟
چهار‌شنبه 3 آذر 1389

zagros_finland - فنلاند - هلسینکی
این جمهوری جور و فساد هر جا افسارش تند میشه فورا توقف میکنه ، در رابصه با این پرونده هم کلی بهش فشار اومده حالا هم چاره ای نداره. این جور نظام های دیکتاتوری و توتالیتر که نه در داخل و نه خارج دارای ارزش و اعتبار نیستند با یه فشار از موضع خود عقب نشینی می کنند. بع امید روزی که حکم وحشیانه و ضد بشری سنگسار از ایران رخت بر بندد.
چهار‌شنبه 3 آذر 1389

ساعت 12 - ایران - تهران
سنگسار مجازات عربی است و سخت، اما اگر این زن در قتل شوهرش دست داشته باشد فارغ از حرفهای ملا های مفتخور و تبلیغات غربیان باید با عدالت با او برخورد گردد.
چهار‌شنبه 3 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.