سرای قاجاری دلگشا تخریب شد

 
سرای قاجاری دلگشا تخریب شد

سرای قاجاری «دلگشا» در بازار تهران به ‌شکل کامل تخریب شد.

به گزارش ایسنا ، به ‌جز در ورودی سرای دلگشا ، دیگر قسمت‌های این بنای تاریخی تخریب شده و زمین آن درحال گودبرداری است. در این شرایط، به‌نظر می‌رسد که دستور توقف موقت تخریب و اقدام فوری سازمان میراث فرهنگی برای نجات سرای دلگشا به جایی نرسیده است.

بر اساس این گزارش ، از لای در ورودی سفید‌رنگ سرای دلگشا با پلاک 934 جدید که پشت آن چند دستفروش بساط خود را پهن کرده‌اند ، می‌توان خاک‌های تلنبار شده روی هم را در جایی که پیش از این ساختمان‌های قاجاری قرار داشتند، دید.

این سرای تاریخی که تهرانی‌های قدیمی، آن را با نام سرای وزیر نظام ، می‌شناختند، دست کم 130 سال پیش در ضلع جنوبی خیابان 15 خرداد روبه‌روی میدان ارک ساخته شد و با توجه به قدمتش، سال 1356 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید. از حدود دو سال پیش، مالک بنا با هدف ساخت‌وساز درخواست تخریب سرای دلگشا را مطرح کرد که پس از مخالفت سازمان میراث فرهنگی و شهرداری منطقه‌ 12 تهران، مالک به دیوان عدالت اداری شکایت کرد و این دیوان نیز به خروج اثر از فهرست آثار ملی رأی داد. به‌دنبال آن، از حدود دوماه پیش، تخریب تدریجی این سرا توسط مالک آغاز شد تا سرانجام این بنای قاجاری با خاک یکسان شد.

مهرماه امسال نیز مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران از صدور حکم توقف تخریب سرای دلگشا خبر داد و اظهار امیدواری کرد که با همکاری‌ قوه‌ قضاییه و دیوان عدالت اداری، حکم قطعی توقف تخریب این اثر تاریخی صادر و از این طریق، از وقوع یک فاجعه بزرگ در محدوده‌ بافت تاریخی تهران جلوگیری شود.

bache shapoor - سوئد - یوسدال
ای لعنت بر دولت جمهوری اسهالی که مطمئنن با دریافت پولهای زیاد به عنوانهایی, اجازه تخریب این قبیل اثارهایی را میدهد. و تو ای مردک که صاحب این ملک بوده ای بنظر من 99% تو ایرانی نیستی و از این گذشته پول چشمهای تو را کور کرده. از خدا میخواهم که هر چیز که میخواهی ر این مکان احداث کنی برایت خیر نداشته باشد.
سه‌شنبه 2 آذر 1389

dokhteiran - دانمارک - وایله
کاش اسم این مالک احمق و خائن را هم می نوشتید
سه‌شنبه 2 آذر 1389

surena1611 - آلمان - اشتوتگارت
کار این مملکت از خراب شدن چند تا آثار باستانی و این حرفها گذشته. در آینده معلوم خواهد شد که این رژیم چه خیانتهایی در حق این مملکت و مردم کرده.
سه‌شنبه 2 آذر 1389

danial nabi - سوئد - استکهلم
اثار باقی مانده شاه اخر را نابود کنیدخیلی هم ممنون میشیم .تا اگر اومدیم ایران نشانی از اثار شوم و جهان سومی وجود نداشته باشه.با اون مدل خیابان و ساختمانهای زشت و بدون اصول مهندسی که ساختند.
چهار‌شنبه 3 آذر 1389

zartusht67 - المان - فرانکفورت
حیوانات موزی ایران را در دست گرفتن و چیزی جز خراب کاری بلد نیستن
چهار‌شنبه 3 آذر 1389

MNS - امریکا - مورگن هیل
اگر این رژیم از مردم نمی ترسید همین فردا تخت جمشید را باخاک یکسان میکرد. هرروز خبر از ویرانی یکی از اثار فرهنگی میدن اخوندا ازاتکا ملت به فرهنگ تمدن اصیل ایران وحشت داران و میخواهند برای نسلهای بعدی چیزی از ایران برای ایرانی باقی نماندغیر از ننگ مسلمان بودن
چهار‌شنبه 3 آذر 1389

naslesookhteh - ایران - تهران
danial nabi - سوئد - استکهلم. تو سوید هم ساندیس میچسبه ها.
چهار‌شنبه 3 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.