روشهای کمک به افراد افسرده


روشهای کمک به افراد افسرده

کاری که شما می توانید بکنید تا دوباره به حالت طبیعی برگردند و از زندگی لذت ببرند چیست؟ پیشنهادات زیر شاید به نظر خیلی ساده برسند اما واقعاً موثرند.
 
قانون شماره یک:
چه یک گیاه باشد، چه حیوان و چه انسان، اگر زنده باشد، با مهر و محبت شما شانس بیشتری برای پیشرفت و کامیابی دارد.

قانون شماره دو:
تنهایی کشنده است. لازم نیست حرف من را باور کنید، فقط کافی است آمار مرگ و میر کودکانی که در یتیم خانه هستند را با آنهایی که در خانه و با خانواده بزرگ می شوند مقایسه کنید. یا مرگ و میر سالمندان بیماری که در خانه پرستاری می شوند و آنهایی که در خانه سالمندان.

کسی که افسرده است به طور ناخواسته دیگران را از خود دور می کند. این افراد هر چیزی که می شنوند یا می بینند و به هر چه که فکر می کنند، هر چه که می گویند و هر کاری که انجام می دهند از فیلتر آن افسردگی رد می شود. هر زمان که اطلاعات از یک احساس منفی فیلتر شود، تحریف می گردد. می بینید که خیلی وقت ها که به آنها می گویید درمورد افسردگیشان حرف بزنند، بیشتر و بیشتر افسرده شان می کند. ممکن است عقب بکشند و برنجند.

کاری که شما می توانید بکنید تا دوباره به حالت طبیعی برگردند و از زندگی لذت ببرند چیست؟ پیشنهادات زیر شاید به نظر خیلی ساده برسند اما واقعاً موثرند.

 -مدام به آنها سر بزنید.

 - به چشمانشان نگاه کنید و بیشتر به آنها لبخند بزنید.

 - دستانشان را در دست بگیرید و شانه شان را نوازش کنید.

 - بیشتر به حرفهایشان گوش دهید.

 - سرگرمشان کنید.

 - به آنها بگویید که کدام کارهایشان شما را تحت تاثیر قرار داده است، به فکر انداخته تان، احساس بهتری به شما داده یا باعث شده روحیه تان بهتر شود.

 - بلندشان کنید و به سمت خوشی بکشانیدشان. با آنها به پیاده روی، سینما، یک رستوران زیبا یا حتی باغ وحش بروید.

 - اگر به خودشان تکان ندادند، اشکالی ندارد. از آنها بخواهید با شما کارت بازی کنند، شطرنج بازی کنند یا یک فیلم کمدی بگیرید و در کنارشان تماشا کنید. یادتان باشد نباید آنها را مجبور به کاری بکنید.

 - از آنها بخواهید چیزهایی را لمس کنند. اشیائی با بافت ها و رنگ های مختلف بیاورید و از آنها نظرشان را بخواهید.  یک غذای خوشمزه و خوش ظاهر برای آنها درست کنید. سعی کنید لذت های کوچک وارد لحظاتشان کنید.

 - بلند به آنها بگویید که برایتان مهم هستند. بگویید که دلتان برایشان تنگ شده و دلتان می خواهد برگردند و دوباره با شما خوش بگذرانند.  هر چیزی که درموردشان دوست دارید را به زبان بیاورید.

 - کارهایی که فقط با دوستان صمیمی خود انجام می دهید با آنها تکرار کنید. مثلاً با آرنجتان به بازویشان بزنید یا آرام با یک دسته کاغذ لوله شده بزنید روی سرشان. باید سعی کنید رفاقت خود را به آنها نشان دهید.

 - به جای اینکه بپرسید حالشان چطور است بپرسید دوست دارند برای خوش گذراندن امروز چه کاری کنند و در آن کار همراهیشان کنید. به آنها بگویید که کاملاً مشخص است که حالشان بهتر شده و بعد حالشن را بپرسید و واقعاً به جوابی که می دهند گوش کنید.

 - اگر خجالت زده بودند یک داستان مشابه درمورد خودتان بگویید و پشت سر آن داستان های دیگری که از خجالت زدگی کسان دیگر شنیده اید را مثل لطیفه برایشان تعریف کنید. هیچ چیز بیشتر از دیدن احساس خجالت زدگی دیگران این درد را در انسان تخفیف نمی دهد.

 - اگر افسرده هستند پس حتماً احساس ناامیدی می کند. این مشکل برایشان بدون راه حل به نظر می رسد. بعد ازاینکه برای کم کردن شدت افسردگیشان  به آنها کمک کردید، اگر دوست داشتند درمورد آن صحبت کنند به آنها نشان دهید که چطور می توانند این مشکل را شکسته و به چند تکه تبدیلش کنند و بعد ببینند که کدام قسمت آن مهمتر است و سعی کنند راه حل های سالمی برای آن مشکل خاص پیدا کنند تا بتوانند مشکلات و دشواری ها را حل کنند نه تحمل.

چیز مهمی که باید به یاد داشته باشید این است که اکثر کسانی که مرتکب خودکشی می شوند بین انجام دادن یا ندادن آن شک و تردید دارند. آنها در انتخاب بین درد زندگی کردن و درد مردن تردید دارند. اگر بتوانیم ارتباط آنها را با لذت های زندگی بیشتر کنیم و از  طرف دیگر دردی که با خودکشی نصیبشان می شود را در نظرشان شدیدتر جلوه دهیم آنوقت نتیجه مثبت خواهیم گرفت.

قوانین را به یاد داشته باشید؛ این را هم بدانید که همیشه استثناهایی هم وجود دارند. دستورالعمل ها را فراموش نکنید و آنها را برحسب موقعیت خود تغییر دهید. شاید نتوانیم جلوی خودکشی را بگیریم، اما می توانیم برای جلوگیری کردن از خیلی از آنها کمک کنیم.
پس سهم خودتان را برای نجات دیگران انجام دهید.
ehsan_2nd_time - یوکی - لندن
واقعا که زرشک! اگه راس میگی یه کاری بگو که افسرده ها بکنن و از افسردگی بیان بیرون. نه اینکه به شنگول ها بگی برید به افسرده ها سر بزنید و سرگرمشون کنید! مخصوصا که معمولا این سر زدن ها با منت گذاشتن هم همراهه که فرد افسرده نمی خواد که طوری بهش نگاه بشه که انگار کسی داره بهش لطف می کنه
سه‌شنبه 2 آذر 1389

mashady - انگلیس - منچستر
خانم ها که افسرده نمیشن فیلم بازی می کنند اقایون هم برای نجات از این بیماری کافیه زنشونو طلاق بدن . لووول
سه‌شنبه 2 آذر 1389

soudabe - امریکا - هیوستون
حالا کی باید اینها را برامون انجام بده
سه‌شنبه 2 آذر 1389

iranazadiran - ایران - تهران
علت 99 درصد افسردگی خانمها آقایون هستند. و علت 80 درصد افسردگی آقایون غرور کاذب یا زیاده خواهی. ( بر طبق آخرین گزارش سالیانه معتبر تحقیق در مورد علت افسردگی از سوی سازمان استاندارد نحقیقات خودم:)) مقاله بسیار جالبی ست اما چون افسردگی دارم حوصله توضیح ندارم بی خیال :) حالا اگر مودش اومد ای شاید یه چیزکی بنویسم اما بیخودی به خوتون وعده ندین که شرو ور بخونین گفتم شاید قول صد در صد که ندادم :)
سه‌شنبه 2 آذر 1389

oghab - فنلاند - هلسینکی
ایرانیان بالا ترین درصد افسرده گی رادارند .چه در خارج وچه داخل ولی متاسفانه با این بیماری اشنائی لازم راندارند.
سه‌شنبه 2 آذر 1389

Fareed - ایران - تهران
زیادی سرو کله زدن با یک فرد افسرد ممکنه باعث بشه افسردگی از اون به کمک کننده سرایت کنه . بیمار ممکنه خودش خوب بشه و بره دنبال کارش و کمک کننده میمونه و بیماری جدیدش.
سه‌شنبه 2 آذر 1389

vahid.sharifi - کانادا - ونکوور
علت 100 درصد افسردگی اقایون خانمها هستند.
سه‌شنبه 2 آذر 1389

dj_sina - عراق - اربیل
چه کسی باسه ما این کارو انجام بده؟؟؟
سه‌شنبه 2 آذر 1389

piade - ایران - تهران
اگر زیاد با این افسرده ها رابطه بر قرار کنیم به زور ما را هم افسرده میکنن. همون بهتر که همیشه ازشون دوری کرد
سه‌شنبه 2 آذر 1389

iranazadiran - ایران - تهران
مقاله ای که در اینجا آورده شده توجه بسیاری از اطرافیان فرد افسرده را حداقل به احوالش آشنا میکند. خود فرد افسرده که حوصله خواندن و یا تمرکز بر این گونه مقالات را ندارد چرا که او اصلا حالتش را غیر طبیعی نمی داند بلکه دیگران را غیر طبیعی می داند و گمان دارد او را درک نمی کنند و نمی فهمند. البته این مقاله خوب به طبقه بندی انواع اقسردگی و تقاوت نوع عکس العمل اطرافیان یا بیمار ...( ببخشید می ترسم طولانی بشه بسه دیگه :))
چهار‌شنبه 3 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.