روغن زیتون بهترین روغن برای پخت غذا

 
روغن زیتون بهترین روغن برای پخت غذا

یک متخصص فارماکولوژی و استاد دانشگاه که زمینه اصلی کار وی روغن و چربی است، گفت: روغن زیتون در صورت امکان تهیه ، بهترین روغن است و در غیر این صورت، روغن کلزا در رده های بعدی روغن قرار دارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنادکترغلامرضا بهرامی گفت: روغن زیتون برای پخت و پز و سرخ کردن، بهترین روغن بوده و به ویژه نوع تصفیه نشده آن نسبت به روغن تصفیه شده، بسیار ارجح است. همچنین کلزا روغن مناسبی بوده و نسبت به سایر روغن های موجوند در بازار مصرف بهتر است.

وی در عین حال با اشاره به سرخ کردن های عمیق مانند غوطه ور کردن سیب زمینی در روغن و احیانا چند مرتبه در آن سرخ کردن گفت: روغن کلزا برای یک بار نیز پاسخگوی این سرخ کردن نیست چرا که میزان لینولنیک اسید آن بالا بوده و از آنجا که ناپایدار است چندان در برابر سرخ کردن مقاوم نیست.

این عضو مرکز تحقیقات بیولوژی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه ادامه داد: اما از آنجا که جایگزین دیگری برای روغن کلزا وجود ندارد و نیز امکان تهیه زیتون برای تمام مردم نیست، بنابراین ناگزیر به استفاده از همین روغن هستیم.

وی روغن قابل استفاده بعدی را جهت توصیه روغن کنجد عنوان کرد و گفت: روغن کنجد نیز هم به لحاظ فرمول و هم مواد جزئی موجود در آن بسیار مناسب و خوب است اما این روغن نیر فرآورده گرانی است و در دسترس مردم قرار نمی گیرد.

این متخصص فارماکولوژی ادامه داد: با توجه به اینکه روغن های جامد هیدروژنه معمولی به هیچ عنوان قابل توصیه نیستند، در صورت در دسترس نبودن روغنی های یاد شده ناگزیر به مصرف روغن های آفتابگردان و ذرت هستیم.

بهرامی افزود: روغن مایع معمولی به هیچ عنوان برای سرخ کردن مناسب نیست و نیز اغلب روغن های سرخ کردنی موجود در بازار مصرف کشور توانایی بیش از یک بار سرخ کردن را ندارند ضمن آنکه احیانا ممکن است آنتی اکسیدان های اضافه شده به آنها ضررهایی نیز برای بدن داشته باشد.

porharfi - هلند - آرنم
دنبه چی؟؟؟
سه‌شنبه 2 آذر 1389

Felfel GHermez - آفریقای جنوبی - ژوهانسبورگ
من که میم بهترین روغن برای پخت فقط روغن حیوانی (دنبه ) است
سه‌شنبه 2 آذر 1389

khosh bavar - ایران - یزد
کترغلامرضا بهرامی : روغن زیتون بهترین روغن هست, ولی تا انجایی که من مطلع هستم, روغن زیتون خیلی در مقابل گرما حساس هست و خاصیت خود را مانند یک میوه که مثلا اگر پخته شود, ویتامینها و خاصیت بیشترش را از دست میدهد, بدینخاطر زیتون را در سایه و جای تاریکی در اشپزخانه نگاهداری میکنند که بر اثر تابش نور خورشید خاصیتش را از دست ندهد ! پس Shah از لوس انجلس باید به کمکان بیاد, که ایشان نظران در این مورد چیست ?!
سه‌شنبه 2 آذر 1389

perspolisi - استرالیا - سیدنی
زیتون بهبهان، بیا یه چیزی بگو، الان وقتشه.
سه‌شنبه 2 آذر 1389

arian02 - سوئد - استکهلم
استاد بهرامی عزیز!. یا اعتراف کن که بدستور صهیونیسم ر...دی به فرمایشات ریئس جمهور یا بگو بعد از دنبه, روغن زیتون بهتره . میدانید که دکتر مموتی با کسی شوخی نداره
سه‌شنبه 2 آذر 1389

MNS - امریکا - مورگن هیل
felfel ghermez روغن حیوانی دنبه نیست بلکه کره میباشد که از دوغ گرفته میشود واخیرا گفته شده که نه تنها ضر ندارد بلکه مفید هم هست . روغن دنبه از دنبه ابکرده است که خیلی هم بد بو ومضراست.
سه‌شنبه 2 آذر 1389

bita tehrani - کانادا - ونکوور
khosh bavar من هم درتایید گفته های شما یاداوری میکنم که روغن زیتون را معمولا در بطریهای تیره رنگ عرضه میکنند.معمولا توصیه میشود روغن زیتون با سالاد استفاده شود.
سه‌شنبه 2 آذر 1389

زیتون بهبهان - ایران - بهبهان
perspolisi-سیدنی-استرالیا/دوست عزیز اینقدراسم کاربریت قشنگه که کیف کردم.بهت تبریک میگم:این مطلبی راکه مینویسم منظورم شماپرسپولیسی عزیزنیستید.-اما روغن زیتون .اولا هیچ ضرری نداره بلکه سرشارازویتامینهای مثبته.البته بدرد ایرانی های شغال صفت که تعدادشون بسیارناچیزه نمیخوره آخه اون بیچاره ها مجبور شدن برای یه لقمه نون توی خارج پی حقارت به تنشون بمالن.کسانی همچون ZEBELKHANتوی امریکا.کسی که هیچ کس وهیچ چیزراقبول نداره وانتظارمیکشه که بزودی یه حکومت سکولار توی ایران سرکاربیاد و بسیجی هارا بدریا بریزه.زهی خیال باطل.دلم بحالش میسوزه چون آرزویی داره که باید باخودش بگورببره.بازهم تاکید میکنم :اگه من مطلبی مینویسم درباره ایرانیان خارج نشین که خیانت کارن .جمعشون یک درصدهم نمیشه .اکثرایرانیان درخارج که زحمتکش وفعالیت شرافتمندانه دارن باعث افتخارهمه ایرانیان هستند.
سه‌شنبه 2 آذر 1389

khosh bavar - ایران - یزد
bita tehrani - کانادا - ونکوور : مرسی بیتا عزیز !
سه‌شنبه 2 آذر 1389

khosh bavar - ایران - یزد
زیتون بهبهان - ایران - بهبهان : زیاد لوس نشو ! من بنوبه خودم به اشخاصی مانند Zebelkhan عزیز افتخار میکنم, با توجه به اینکه ایشان از وضع روحی و منطق ساندیستان با خبر است, باز ایشان با تمام حوصله و علاقه, تلاش در روشن کردن افرادی مثل شما ساندیسی دارد.
سه‌شنبه 2 آذر 1389

bita tehrani - کانادا - ونکوور
زیتون جواب منو ندادی کجای "خارج" هستی بالاخره.خودتو لو دادی.برو یکبار دیگه کامنتو بخون.در زیر لینک "پسر رامین...".
سه‌شنبه 2 آذر 1389

arian02 - سوئد - استکهلم
زیتون بهبهان - ایران - بهبهان . بخدا خیلی جوکی. اخر چطور نفهمیدی که سر کارت گزاشتن. چرندیاتت که همش تکراریه , کمی حرفهائ تازه بنال خیره سرت.
چهار‌شنبه 3 آذر 1389

زیتون بهبهان - ایران - بهبهان
arian02-سوئد-استکهلم/اتفاقا این کاری که شما بمن واگذارکرده ایدخیلی جالبه. جالب ازاین بابت که بعضی کامنتهاآنقدر خنده داره که اشک آدمو درمیاره.بیچاره هایی که هیچ شناختی از وضعیت حال کشورندارن هنوزتوی عالم هپورت سیرمیکنن.ایکاش به اندازه یه بلیت هواپیماپول داشتن تاچندروزی به کشوربیان وپیشرفت هارابچشم خودشون ببینند.کسایی که دل به قعطنامه هاوتحدیدهای خارجی ها بسته اند.امابازهم روی بازگشت ندارن.بابت فقروچمدانهای خالی.جمدانهایی که ازاینجاپررفت.نوشته بودی حرفهای من جوکه. پس تا میتونی بخندو بخون...خنده تلخ من ازگریه غم انگیزتراست .کارم ازگریه گذشته وبه آن میخندم.
چهار‌شنبه 3 آذر 1389

Shaah - آمریکا - لس آنجلس
khosh bavar. دوست عزیز! حرف شما درسته. در پختن بهتر است از روغن‌ها و نه چربیهای جامد استفاد بشه. در مورد نوع روغن مایع ، میشود از روغن آفتابگردان، کنجد و ذرت استفاده کرد. روغن زیتون ارزشمند تر از آنیست که برای پختن استفاده شود و کیفییت آن کاهش می‌یابد. امتحان کنید! روغن زیتون بهشت سبزیخاران است. اندکی‌ از آن را با لیمو ترش به سالاد تان اضافه کنید. لطیف کنندهٔ پوست و تنظیم کنندهٔ دستگاه گوارش است. تمامی روغنها باید در جای خنک و تاریک و به دور از نور مستقیم نگهداری شوند. باند ۲ گانه روغن‌ها فعال هست و واکنش تخریبی‌ به دنبال میاورد. خوش باشید!
جمعه 5 آذر 1389

Shaah - آمریکا - لس آنجلس
در انتهای نقل قول آمده که از روغن‌هایی‌ استفاده شود که توانایی بیش از یک بار سرخ کردن را داشته باشند!!! به هیچ وجه چنین کاری نکنید. متاسفانه به دلیل گرانی و صرفه جویی‌ این کار متداول است، ولی‌ به هر نحوه ممکن اجتناب کنید. با علم امروزین، کسی‌ هنوز برابر آنتی اکسیدان‌ها موضعاً نگرفته است. آنتی اکسیدان‌ها ضدّ سرطان هستند و رادیکال‌های آزاد را کاهش میدهند. آنها را در برنامهٔ غذا ی خود بگنجانید. ویتامین C وE فراموش نشوند. به امّید سلامتی‌ ایرانیان
جمعه 5 آذر 1389

khosh bavar - ایران - یزد
Shaah - آمریکا - لس آنجلس : مرسی دوست عزیزم شاه, پس تا بعد, شاد و شاه باشید !
جمعه 5 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.