اشتباه یک ایرانی که گران تمام شد


اشتباه یک ایرانی که گران تمام شد

روز آنلاین : الن سلیمی می گوید وی و چند کرد دیگر هنگام ورود از فرودگاه بحرین در فرودگاه بغداد توسط پلیس فرودگاه ضرب و شتم شده اند.

شکایت الن سلیمی، 21 ساله، به دادگاه حقوق بشر در اروپا ارجاع شده است تا مشخص شود آیا استرداد پناهندگانی که پناهندگی شان رد شده است به عراق، امن است یا نه.

استرداد پناهجویان از مرز های انگلستان که تا 24 نوامبر متوقف شده بود ، به دلیل بالا رفتن میزان حملات وحشیانه به کلیسا های انگلستان، از سر گرفته شد.

دفتر کمیساریای عالی پناهندگان در انگلستان از شرایط پناهجویانی که درخواستشان رد شده  نگرانی می کنند زیرا آنها باید بزور به خاورمیانه استرداد شوند.

سلیمی، که یک کرد ایرانی است و در سال 2007 به انگلستان آمد،  داستان وی نشان دهنده مشکلاتی است که مهاجران با آن روبرو هستند. مرکز استرداد پناه جویان می گوید سلیمی  در همه فرم های درخواست  پناهندگی خود را کرد عراق معرفی کرده  تا شانس قبول شدنش را بیشتر کند. ولی زمانی که درخواست پناهندگی او  رد شد و اقدامات برای استرداد او به بغداد آغاز گشت  او شروع به اعتراض کرد و گفت که ایرانی است.

سلیمی نامه ای به دامین گرین وزیر مهاجرت نوشته شد که در آن ملیت واقعی او گفته شده بود اما این نکته که او توسط ماموران عراقی در انگلستان مصاحبه شده بود و آنها پذیرفته بودند که او عراقی است، سرنوشتش را تغییر داد. بریتانیا روز 6 سپتامبر او و شصت  پناهجوی دیگر را سوار هواپیما کرد و به کشورشان پس فرستاد.

سلیمی به گاردین گفت: "وقتی به فرودگاه بغداد رسیدیم، کردها نخواستند که از هواپیما خارج شوند. پلیس عراق وارد هواپیما شد و فریاد زد. آنها ما را با باطوم کتک زدند. من به آنها گفتم که ایرانی هستم. آنها به حرف من گوش ندادند. پلیس عراقی من را به با ماشین به زندان برد و در آنجا دوباره من را کتک زدند".
.سلیمی در ادامه گفت: "آنها به من غذا ندادند و پول هایم را برداشتند. من به مدت 24 ساعت بدون آب و غذا ماندم. آنها گفتند که کرد ها مشکل ساز هستتند و به همین دلیل من را به ایران می فرستند تا احمدی نژاد من را بکشد. آنها می خندیدند. آنها به من فحش می دادند و فریاد می زدند و می گفتند که به دارم می زنند. آنها افسران شیعه بودند درحالی که من مسلمان سنی هستم."

سارا چانگکی، وکیل سلیمی در کاردیف جزئیات بیشتری از طریق مترجم بدست آورد: "الن می گوید که ماموران مهاجرت عراق به داخل هواپیما آمدند او خودش را زیر صندلی هواپیما پنهان کرد. اما آنها او را با باطوم های بزرگ چوبی کتک زدند تا جایی که بیهوش شد. او را به زندان بردند و هر روز کتک زدند. او از آب و غذا محروم بود. از یک زمان سفارت انگلستان در بغداد وارد ماجرا شد. بعد از آن سلیمی به انگلستان بازگردانده شد."

دشتی جمال، از فدراسیون بین المللی پناهندگان عراقی می گوید که این مورد نشان می دهد که بازگرداندن پناهجویان به عراق امنیت ندارد. او می گوید: "دولت های اروپایی می خواهند مردم را به منطقه جنگی باز گردانند."

سفارت عراق در لندن به سووالات در این مورد پاسخ نداد. وزارت  خارجه، که سلیمی را به انگلستان باز گرداند در نامه ای به دادگاه اروپا نوشت که او وضعیت خود را در عراق وضعیت تحت شکنجه توصیف کرده است. مرد دیگری که او هم روز 6 سپتامبر به اشتباه به عراق دیپورت شده بود و مثل سلیمی به انگلستان بازگردانده شد، باید به فلسطین مسترد می شد.

ماتیو کاست، رئیس اداره استرداد پناهجویان در مورد اینکه چرا سلیمی را که یک ایرانی است به عراق فرستاده اند گفت: ما هیچ مدرکی در ادارات خود نداریم که نشان دهد  او ایرانی است و کارت هویت عراقی او با ادعای اولیه اش مطابقت داشت.

او در ادامه گفت: "تنها زمانی که در انگلستان برای استرداد او به بغداد اقداماتی را آغاز کردیم، سلیمی گفت که ملیت اش ایرانی است. او از اولین قدم ها برای پناهندگی در انگلستان ادعا کرده بود که کرد عراق و از دوکان سلیمانیه است.  او در تمام مراحل و حتی در آخرین دادگاهش در دادگاه مهاجرت که امسال برگزار شد، ین ادعا را حفظ کرد اما در دادگاه برنده نشد."

آقای کاست، رئیس اداره استرداد پناهجویان در مورد اعمال خشونت در داخل هواپیما گفت:  "این اداره شکایت را دنبال می کنند. اما مقامات این اداره و ماموران پرواز و کسانی که پناهجویان را به مقامات عراقی مسترد کرده بودند، شاهد خشونت نبودند. ما هر نوع شکایتی را مبنی بر بدرفتاری با این افراد توسط کارمندان اداره مان، نمایندگان آنها با کسانی که آنان را تحویل می گیرند بطور جدی دنبال می کنیم و آنها باید به دقت مورد بازجویی قرار بگیرند."

منبع : روزنامه گاردین 21 نوامبر

dkdk - دانمارک - اسلیس
کسیکه از اول کیثش را با دروغ باز کند و انها بفهمند که او دروغ گفته دیگه حرفهای راستش را هم باور نمیکنند.
سه‌شنبه 2 آذر 1389

black chador - امریکا - ولدن
ببین این علی چکه ای و اوباشهاش چکار کردند که یک ایرانی با دروغ خودشو عراقی کرده.
سه‌شنبه 2 آذر 1389

ehsan_2nd_time - یوکی - لندن
black chador - امریکا - ولدن - گل گفتی. وقتی که انقلاب می کردیم و نمکدون شاه میشکستیم عمرا به فکرمون نیومد که یه روزی یه ایرانی از ایران در بره انگلیس بگه من عراقس ام و خواهشا بذارید اینجا مثل یه انسان معمولی زندگی کنم
سه‌شنبه 2 آذر 1389

iranynab - ایران - تهران
واقعا آدم چقدر باید از نظر شخصیتی نزول کنه که به این حد برسه. این نشون میده خیلی ها برای رفتی به کشورهای دیگه چه خفت هایی رو قبول می کنند. مگه بیرون چی داره که اینقدر مشتاق هستند.
سه‌شنبه 2 آذر 1389

سید ابوالقاسم واعظ - اندونزی - جاکارتا
آخه تو که به دولت انگلستان حتی در مورد ملیت خودت دروغ گفتی تا شانس پناهندگی ات را بالا ببری حالا انتظار داردی که کسی حرفت را باور کند که می گی منو زدند.
سه‌شنبه 2 آذر 1389

m uk - انگلیس - منچستر
ساده نباشین عراقی و کردی نیست اینجا خودش را ایرانی معرفی نکرده باشه همشون یه کلمه فارسی بلدن سلام اقا من ایرانیم خیابان ونک ایران خیلی خوبه
سه‌شنبه 2 آذر 1389

Ahoora Mazda - نیوزیلند - آوکلند
dkdk تو که یک بسیجی دروغگو هستی چطور تونستی دانمارک بمونی? ادم فروش سفارتی هستی یا پناهنده جاسوس?
سه‌شنبه 2 آذر 1389

experthoney - منامه - بحرین
غلط کردی دروغ بگی، حالا چوبش رو باید بخوری، مثل آدم نمیتونستی بگی کرد ایرانی هستی و مشکل داری با حکومت ایران؟ . هر بلایی سرت بیاد حقته، نمک نشناس دروغگو
سه‌شنبه 2 آذر 1389

oghab - فنلاند - هلسینکی
من نمی فهمم کرد ها همه میگن کردستان بهشته .ولی بیشترین درصد پناهنده گی در کل اروپا مال کردهاست .نه ایران را قبول دارند نه عراق را نه ترکیه ونه سوریه .همشونهم پاسپورت کشور یا زادگاهشون را دارند ولی اصلا ایرانی نیستند .بهترههمه کردها ذر یک مکان یعنی کردستان عراق جمع شوند .واعلام استقلال بکنند.که مشکل انها وبقیه هم حل شود.
سه‌شنبه 2 آذر 1389

porharfi - هلند - آرنم
بنظر میرسه که موقعییت ایرانیان ِ دروغگو در هلند و آلمان بهتره !! باهاشون. انسانی تر رفتار میشه ..با وجود مشخص شدن دروغگویی و برگشتشان از. آلمان به هلند ...باز هم پلیس بهشون در کمپ پناه داده!!...
سه‌شنبه 2 آذر 1389

feminism - انگلستان - لندن
و اما دوستانی که ساکن انگلستان هستید ,بخوانید کلامی از مادر شوهر را "مگه بیرون چی داره که اینقدر مشتاق هستند" . نمیدونم سگ بوده ,گربه بوده و یا شاید هم ... که دستش به گوشت نمیرسیده میگفته بو میده .
سه‌شنبه 2 آذر 1389

mardin delfani - انگلیس - برادفورد
oghab-فنلاند-هلسینکی-. آقای ساندیس خور می بینم که فاشیست هم هستی.آره همین که تو گفتی کوردها هم سرزمینشان را برای تو جا میگذارند و میروند این خواب گنجشکی را قبل از تو آتاتورکها و صدامها با ارتشهای مجهز نتوانستند محقق کنند .اگر از قدیم الایام کوردها نبودند افرادی مثل تو نه فقط عرضه دفاع از مملکت را نداشتند حتی عرضه دفاع از..شخصی خود را هم نداشتند و نمونه آن هم فرستادن کوردها به مرز خراسان و شمال برای جلوگیری از حمله ازبکان و مغولان به ایران بود.خدا نکند افراد بزدلی با افکار همچون تو در آینده ایران سلاح به دست باشند چرا که تمام جنایات تاریخ را بزدلانی انجام دادند که کمی قدرت به دستشان رسید
سه‌شنبه 2 آذر 1389

MIRZADEH E ESHGHI - دوسلدورف - دوسلدورف
95 در صد متقاضیان "ایرانی" پناهندگی کیس هاشون دروغه .کسیکه هم واقعا مشکل سیاسی داشته و تحت تعقیب بوده خروجش از ایران تقریبا مححححاله!مگه اینکه مثل گنجی وباطبی "فرارانده"یا"فراریده" بشن.
سه‌شنبه 2 آذر 1389

sam-antwerpen - بلژیک - انتورپن
6000پناهجو در خیابانهای بلژیک اوره هستند!. کارمندان اداره پناهندگی Fedasil در اعتراض به حجم بالای کار اعتصاب کرده اند!. https://www.hln.be/hln/nl/957/Belgie/article/detail/1182113/2010/11/13/6-000-asielzoekers-op-straat-met-kerst.dhtml
سه‌شنبه 2 آذر 1389

toba2 - انگلستان - لندن
نام عراقی جالباسی شده هر کی امده لباسش اوزون کرده بهش ..صحرا نشینهای کویت .که بهشون میگند( بدون ) تو انگلیس پنا هندگی به نام عراقی گرفتند . عربهای خوزستان ایران هم پنا هندگی عراقی گرفتند به خاطر زبونشون . کرد تر کیه وکرد ایران هم میگه من کرد عراقیم تا پنا هندگی بگیرد .همه از بر کات عراقیها کار شون اسون شده......
سه‌شنبه 2 آذر 1389

oghab - فنلاند - هلسینکی
feminismچون جواب یکی از دوستان را با تمسخر دادی .خارج از ایران برای کسانی مناسب است که قدرت مالی دارند ونیازی به التماس و پذیرش تحقر برای خود ومیهنشان نباشند .حال دیگر خود دانی و وجدان خودت .
سه‌شنبه 2 آذر 1389

tefli - نروژ - بودو
iranynab - ایران - تهران . . شکمت سیره هاااااااااا . کسی از روی هوس مهاجر نمیشه
سه‌شنبه 2 آذر 1389

oghab - فنلاند - هلسینکی
mardin delfaniمن هیچ وقت با فاشیسم چه فارس چه کرد چه ترک موافق نبودم.ولی تو خودت میدانی که درصد بالائی از کردها موافق باتجزیه طلبی هستند .وحتی تصور میکنند کوروش کبیر کرد بوده .//خوب برای اینگونه افراد ملکتی جدااز ایران مهیاست کردستان عراق .ولی ان دسته از کردها که سرزمین مادری خود را ایران میدانند هم وطنان عزیز ما هستند. ودر ضمن خیالهایتاریخی شما اشیست محض است .
سه‌شنبه 2 آذر 1389

oghab - فنلاند - هلسینکی
mardin delfaniدر رابطه با اینکه اگر کوردها نبودند فارسها نمی توانستند از ملکت دفاع کنند و گفته های تاریخی شما .مزخرف سر هم نفرمائید .راه دور نریم در جنگ ایران و عراق مشخص شد که چقدر در جبهه ها حضور داشتید .تمام اقوام تیپ یا لشگر داشتند .بجز کوررررردستان .دیگه اراجیف ننویس .برو این قصه ها را برای خودتاتون تعریف کنید .
سه‌شنبه 2 آذر 1389

benjamin86 - انگلیس - اکسفورد
oghab - فنلاند - هلسینکی بهتره یه سر بیایی با من ببرمت کردستان ببینی چه خبره , این پناهنده هایی که میبینی همه بخاطر همون صدام کثافت و علی شما که نماینده خداست دارن در میرن , کم ایران مرزهای کردستان رو داره بمباران مبکنه ؟ نژاد پرستی حدی داره برو تاریخ کردها رو بخون بعد بیا اراجیف بباف
سه‌شنبه 2 آذر 1389

mardin delfani - انگلیس - برادفورد
oghab-فنلاند-میدانم حرف زدن با افرادی مثل تو وقت تلف کردنه ولی محض روشنگری افرادی که از مسئله شناخت درستی ندارند اولا مولایت خمینی یکسال و نیم قبل از حمله صدام فرمان جهاد برعلیه ملت کورد را صادر کرد و طبیعتا کوردها قبل از هرچیز در فکر دفاع در مقابل وحوش اسلامی بودند تا صدام در ثانی طبق قوانین سازمان ملل و حقوق بشر(که تو درک فهمیدنشو نداری)هر ملتی با فرهنگ و زبان و جغرافیای معین حق تشکیل کشوری مستقل دارند(چیزی که من شخصا دوست ندارم ملتهای ایران از هم جدا شوند) و ثالثا جنابعالی تشریف بیار کوردستان و سند ملکی زمینهای پدریتو بیار تا ما تحویلت بدیم و بریم
چهار‌شنبه 3 آذر 1389

feminism - انگلستان - لندن
kaftar_فنلاند_هلسینکی_ خوب که ما را اگاه کردی که اینجا چه میکنی.
چهار‌شنبه 3 آذر 1389

oghab - فنلاند - هلسینکی
mardin delfaniدرسته خمینی دستور حمله بهکوردستانو دادچون تمام گروهک های انجا جمع بودند . ولی من خیلی از کورد های ایرانی وطن پرست رفیقدارم.که در جبهه هابودند ومجروح هم شدند .ولی منظورم کلی بود .کورد با فرهنگ وباکلاس امثال کامکاران و پرفسور پرتومان و... به ایرانی بودن افتخار میکنند .اونهائی که دنبال کوموله و پژواک وحزب کمونیست کارگری هستند .در نهایت باید برن تو عراق ویا به عنوان شهروند دوم در تهران فعلگی کنند.ایرانی کورد و ترک و فارس و عرب نداره
چهار‌شنبه 3 آذر 1389

oghab - فنلاند - هلسینکی
benjamin 68لطف کن کتابی معتبر اعلام کن که من مطالعه کنم. نه قصه حسین کورد شب ستری .
چهار‌شنبه 3 آذر 1389

mardin delfani - انگلیس - برادفورد
کوردی که برای رژیم خمینی بجنگد نه فقط وطن پرست نیست بلکه خائن به ملت کورد و خائن به ملتهای ایرانیست و در ضمن اگر کوردهایی در تهران به قول تو عملگی میکنند به علت ظلم حکومت مرکزیست که آنها را در فقر نگه میدارد و دلیل مبارزه احزاب کوردستانی هم رهانیدن ملت کورد از این ظلم است چیزی که برای امثال تو تا زمانی که ذره ای احساس انسانی و برابری خواهی نداشته باشید قابل درک نیست
چهار‌شنبه 3 آذر 1389

iranjavedan - دانمارک - البورگ
oghab - فنلاند - هلسینکی,,حرفات بیشتر به حرفهای احمدی نژاد نزدیکه,,راستی نسبت فامیلی نداری,,
پنج‌شنبه 4 آذر 1389

oghab - فنلاند - هلسینکی
mardin delfaniجنگ ایران و عراق هیچ ربطی به خمینی ندارد .اگر خمینی دستور کنترل کوردستان راداد .بخاطر این بود که سرخود اعلامخودمختاری کردن .وتازمانی که اینگونه افکار وجود دارد .حکومت مرکزی چه شاه چه خمینی وچه .... اجازه چنین گستاخی را نخواهند داد / اگر خودمختاری میخواهید کوردستان عراق اماده است .تازه اونجاهم تحت نظارت ایرانه .پاینده ایران .نابود باد خائنین ودشمنان ایران .
پنج‌شنبه 4 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.