اعتراض نماینده مجلس در کارگروه حل اختلاف به گفته های کدخدایی


اعتراض نماینده مجلس در کارگروه حل اختلاف به گفته های کدخدایی

محمد دهقان می گوید گفته های آقای کدخدایی در چهار مورد با تصمیمات کارگروه انطباق ندارد

بی بی سی : محمد دهقان، عضو هیات رئیسه مجلس ایران و از نمایندگان مجلس در کارگروه رسیدگی به اختلافات مجلس و دولت این کشور، می گوید بخشی از گفته های عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان و عضو کارگروه، درباره مصوبات و تصمیمات این کارگروه خلاف بحث های مطرح شده و تصمیمات گرفته شده در کارگروه است.

آقای کدخدایی روز شنبه ۲۹ آبان (۲۰ نوامبر) گفت کارگروه مشترک شورای نگهبان، مجلس و دولت، به رهبر حکومت ایران پیشنهاد کرده است که رئیس جمهور حق داشته باشد تا درباره نقض اصول قانون اساسی ازطرف سایر قوا به آنها تذکر بدهد.

آقای کدخدایی همچنین از تصمیمات دیگر این کارگروه خبر داد که عمدتا تامین کننده نظر دولت در مقابل مجلس بودند.

اما محمد دهقان می گوید در جلسه ای که شنبه شب و بعد از مصاحبه آقای کدخدایی با حضور نمایندگان دولت، مجلس، شورای نگهبان و سه حقوقدان "مستقل" تشکیل شده، اکثریت گروه با چهار مورد از چهارده موردی که آقای کدخدایی مطرح کرد، موافق نبوده اند.

به گفته آقای دهقان، یکی از این چهار مورد حق تذکر رئیس جمهور به سایر قوا به دلیل نقض قانون اساسی است، که مورد توافق اکثریت اعضای کارگروه نبوده است.

همزمان نامه چهار نماینده مجلس در این کارگروه (محمدرضا باهنر، احمد توکلی، محمدرضا باهنر و محمد دهقانی) به احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان و رئیس کارگروه، در وب سایت خانه ملت، پایگاه اطلاع رسانی رسمی مجلس ایران، منتشر شده که در آن موارد اختلاف دولت و مجلس و استدلال های نماینده های مجلس در این مورد به تفصیل آورده شده است.

تشکیل این کارگروه، چند ماه پیش و در پی ارسال نامه ای از سوی محمود احمدی نژاد به آیت الله خامنه ای انجام گرفت که خواستار رفع "موانع" ایجاد شده از سوی مجلس بر سر راه فعالیت های دولت بود.

در پی ارسال این نامه، که به دنبال اتهامات علنی رئیس جمهور و رئیس مجلس به یکدیگر در زمینه نقض قانون اساسی صورت گرفت، آیت الله خامنه ای موضوع را به شورای نگهبان سپرد تا با تشکیل کارگروه مشترکی با حضور نمایندگان دولت، مجلس و نیز "صاحب نظران"، برای حل اختلافات ایجاد شده چاره جویی شود.

این کارگروه با ۱۳ نفر شامل ۳ نماینده دولت، ۴ نماینده مجلس، ۳ حقوقدان مستقل و ۳ عضو شورای نگهبان تشکیل شد تا پیشنهادات خود برای رفع این اختلاف را به رهبر جمهوری اسلامی ارائه دهد.

alexxx - اتریش - وین
اینکه چیز تازه یی نیست, این دولت پایه اش با ضد و نقیص گذاشته شده.
دوشنبه 1 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.