گاردین: بریتانیا صدور مواد و تجهیزات تخصصی به ایران را محدود کرده است

 
گاردین:
بریتانیا صدور مواد و تجهیزات تخصصی به ایران را محدود کرده است

روزنامه بریتانیایی «گاردین» روز شنبه خبر داد که لندن از بیم استفاده ایران از برخی کالاها و مواد تخصصی در برنامه هسته‌ایش، صادرات مواد و ابزاری چون لوله‌های آلیاژ نیکل، پمپ‌های خلا، انواع دستگاه‌های صنعتی مربوط به اشعه‌ها و طیف‌ها، کوره‌های حرارتی و واشرهای تخصصی را به ایران محدود کرده‌است.

روزنامه گاردین در گزارشی نوشته است که دولت بریتانیا این محدودیت‌ها را به دنبال تأیید گزارش‌هایی مبنی بر اینکه صدور تجهیزات خاص به بعضی کشورهای خاورمیانه می‌تواند در توسعه برنامه‌های هسته‌ای آنها به کار رود، اعمال کرده‌است.

این مواد و تجهیزات از دسته مواد و ابزاری هستند که کاربرد دوگانه دارند. بر پایه تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه ایران که سه ماه پیش تصویب شد، صادرات موادی که کاربرد دوگانه دارند و می‌توانند در برنامه هسته‌ای ایران به کار روند، ممنوع شده‌است. این مواد البته به صورت موردی و با مشخص شدن کاربرد دقیق مصرف، می‌توانند صادر شوند.

مارک پریسک، وزیر بازرگانی بریتانیا، در یک نطق پارلمانی گفته‌است که ریسک استفاده از این گونه تجهیزات در توسعه برنامه‌های هسته‌ای بسیار بالا رفته، «آن چنان که ما مجبوریم محدودیت‌های بیشتری در صادرات آنها به ایران اعمال کنیم.»

اداره نوآوری و مهارت‌های بازرگانی بریتانیا نیز در بیانیه‌ای خطاب به صادرکنندگان بریتانیایی اعلام کرده‌است که تمام درخواست‌های صدور این گونه مواد، جز در مواردی که بی‌خطر بودن استفاده از آنها روشن شود، رد خواهد شد.

گاردین نوشته‌است: نگرانی‌ها درباره احتمال دستیابی ایران به توانایی ساخت جنگ‌افزار هسته‌ای در حال افزایش است. به نوشته این روزنامه، به‌کارگیری فناوری هسته‌ای در برنامه موشکی، می‌تواند ایران را به یک تهدید بالقوه برای کشورهای خاورمیانه و حتی جنوب اروپا تبدیل کند.

این روزنامه در ادامه، اظهارات مایک گیپس، عضو کمیته روابط خارجی پارلمان بریتانیا، را بازتاب داده که محدودتر کردن صادرات مواد و تجهیزات به ایران را «اقدامی منطقی» دانسته‌است.

آقای گیپس این ادعا که چنین اقدامی، نشان‌دهنده «درک دیرهنگام» بریتانیا در کنترل بیشتر صادرات مواد به ایران است را رد کرد.

او هشدار داده که زمان در حال از دست رفتن است و خطر مواجه شدن با ایران اتمی بسیار نزدیک است. او سوال کرده که در این صورت اسرائیلی‌ها چه کاری باید انجام دهند؟

گاردین در پایان گزارش خود به رزمایش هفته پیش نیروهای مسلح ایران برای مقابله با «حملات احتمالی هوایی و موشکی اسرائیل و آمریکا» اشاره کرده و اظهارات رابرت گیتس، وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا را تکرار کرده‌است.

گیتس گفته بود که به نظر می‌رسد تحریم‌ها در حال تأثیرگذاری است و در عین حال هشدار داده بود که اقدام نظامی نمی‌تواند برنامه هسته‌ای ایران را متوقف کند و تنها آن را عمیق‌تر و پنهانی‌تر می‌کند.

iranynab - ایران - تهران
به جهنم که اصلا قطع هم بکنه. اصلا کدوم خرید؟؟؟ ایران از انگلیس خرید کنه ؟؟‌ استغفراله . این پرچم عزیز جمهوری اسلامی ایران رو هم از بغل این پرچم بردارید به پرچم ایران یه توهینه که بغل پرچم کشوری بزارنش که تو تزویر و ریا و استعمار و جاسوسی و بمب گذاری و کشتن مردم بی گناه سرآمد روزگاره.در ضمن ایران هیچ صنمی با انگلیس نداره.اینارو می نویسن که بگن ماهم بله. این نشون میده چه عقده ای دارن که از طرف ایران مورد توجه قرار بگیرن.
دوشنبه 1 آذر 1389

پریستوک - ایران - تهران
چرته ، ایران ماه هاست که خودش و تحریم کرده ( دولت احمق ایران )، طبق ابلاغیه شورای امنیت ملی ماه هاست که کالاهای ساخت انگلیس و یا راهی شده از مبدا انگلیس اجازه ترخیص ندارن. جنسای ما چند ماه تو کمرک گیره!
دوشنبه 1 آذر 1389

khosh bavar - ایران - یزد
مگر سال اینده عروسی نوه الیزابت نیست ?! نزدیک 60 میلیون یورو خرج عروسی میشود, اگر با ما کاسبی نکند, میتواند عروس خانم بگیرد ?! انگار, فقط به پول ما ایرانیها محتاج هست الیزابت 007 !?
دوشنبه 1 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.