پیشنهاد افزایش اختیارات رئیس جمهوری به رهبر ایران


پیشنهاد افزایش اختیارات رئیس جمهوری به رهبر ایران

رهبر جمهوری اسلامی پیشتر از شورای نگهبان خواسته بود تا کارگروهی را برای بررسی اختلافات دولت و مجلس تشکیل دهد

"کارگروه مشترک شورای نگهبان، مجلس و دولت"، به رهبر حکومت ایران پیشنهاد کرد که رئیس جمهوری حق داشته باشد تا در باره نقض اصول قانون اساسی ازطرف سایر قوا، به آنها تذکر بدهد.

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، امروز ۲۹ آبان (۲۰ نوامبر) این خبر را در جمع خبرنگاران داخلی و در تشریح مجموعه پیشنهادات "کارگروه" ایجاد شده در شورای نگهبان برای حل اختلافات میان دولت و مجلس اعلام کرد.

تشکیل این کارگروه، چند ماه پیش و در پی ارسال نامه ای از سوی محمود احمدی نژاد به آیت الله خامنه ای انجام گرفت که خواستار رفع "موانع" ایجاد شده از سوی مجلس بر سر راه فعالیت های دولت بود.

در پی ارسال این نامه، که به دنبال اتهامات علنی رئیس جمهوری و رئیس مجلس به یکدیگر در زمینه نقض قانون اساسی صورت گرفت، آیت الله خامنه ای موضوع را به شورای نگهبان سپرد تا با تشکیل کارگروه مشترکی با حضور نمایندگان دولت، مجلس و نیز "صاحب نظران"، برای حل اختلافات ایجاد شده چاره جویی شود.

با این حال، سایت خبرآنلاین نزدیک به علی لاریجانی، در شماره امروز خود نتایج بررسی های این کارگروه را "غیرمنتظره و بهت انگیز" دانسته است.

سایت "خبرآنلاین"، نزدیک به علی لاریجانی، پیشنهادهای کارگروه شورای نگهبان برای حل اختلافات دولت و مجلس را "بهت انگیز" و تامین کننده نظرات دولت دانسته است.

این سایت، اظهارات خبرنگار خود خطاب به سخنگوی شورای نگهبان را منتشر کرده که گفته است: "پیشنهادهای کارگروه شورای نگهبان برای حل اختلافات دولت و مجلس بیشتر تامین کننده نظرات دولت به نظر می آید"؛ برداشتی که عباسعلی کدخدایی آن را رد کرده است.

آقای کدخدایی در ادامه، در پاسخ به این سوال که اگر مجلس به پیشنهادهای کارگروه اعتراض داشته باشد باید به کجا نظرش را بگوید، اظهار داشته که این پیشنهادها اکنون لازم الاجرا نیستند و برای قطعی شدن، بایستی از تایید آیت الله خامنه ای بگذرند و "پروسه قانونگذاری" را طی کنند.
.
سخنگوی شورای نگهبان، از پاسخ دادن به سوال دیگری در مورد اسامی نمایندگان حاضر در کارگروه ویژه، خودداری کرده است.

پیشنهاد وضع محدودیت های جدید در قانونگذاری مجلس

عباسعلی کدخدایی در نشست خبری امروز، یادآوری کرد که پیشنهادهای کارگروه، دو زمینه کلی را در بر می گیرد که یکی از آنها "اصلاح آیین نامه داخلی مجلس" و دیگری "تفسیر برخی اصول قانون اساسی" است.

آقای کدخدایی گفت که کارگروه، به آیت الله خامنه ای پیشنهاد کرده است که مصوبات مجمع تشخیص مصلحت نظام تا دوره زمانی محدودی معتبر باشد؛ تغییری که انجام آن، نیازمند تغییر آیین نامه مجمع با دستور رهبر خواهد بود.

کارگروه حل اختلافات میان دولت و مجلس، به آیت الله خامنه ای پیشنهاد کرده است که مصوبات مجمع تشخیص مصلحت نظام برای یک دوره زمانی محدود معتبر باشد.

پیشنهاد دیگر ارائه شده به رهبر جمهوری اسلامی این است که مجلس در مورد موضوعاتی چون نظارت استصوابی شورای نگهبان، شمول اختیارات رهبر، اختیارات مجلس خبرگان، وظایف و اختیارات مجمع تشخیص مصلحت نظام و مواردی که محل تامین مالی آن تعیین نشده است، حق قانونگذاری نداشته باشد.

در ادامه همین پیشنهاد آمده است که در صورتی که شورای نگهبان، مصوبه ای از مجلس را به علت ارتباط با موضوعات فوق رد کند، نمایندگان حق پافشاری بر تصمیم خود و ارجاع موضوع به مجمع تشخیص مصلحت نظام را نخواهند داشت.

محمود احمدی نژاد و همکاران او، تاکنون در مناسبت های گوناگون به انتقاد از نقش مجمع تشخیص مصلحت نظام در ارتباط با اختلافات میان دولت و مجلس پرداخته اند.

انتقاد مقام های دولتی از نقش مجمع تشخیص مصلحت نظام، پس از آن بالا گرفت که در پی تصویب طرحی توسط نمایندگان برای تخصیص دو میلیارد دلار بودجه به توسعه مترو و رد این مصوبه توسط شورای نگهبان، مجلس با تاکید بر نظر قبلی خود، آن را برای تعیین تکلیف به مجمع فرستاد.

پس از آن بود که مجمع تشخیص مصلحت نظام، قانون پرداخت دو میلیارد دلار را از محل حساب ذخیره ارزی یا صندوق های دیگر تصویب کرد، اگرچه دولت هنوز این بودجه را در اختیار شرکت متروی تهران قرار نداده است.

امکان پس گرفتن لوایح دولت

کارگروه ویژه، به آیت الله خامنه ای پیشنهاد کرده است که مجلس در مورد موضوعاتی چون نظارت استصوابی شورای نگهبان و شمول اختیارات رهبری حق قانونگذاری نداشته باشد.

آقای کدخدایی در بخش دیگری از گزارش خود در مورد پیشنهادات کارگروه مشترک به آیت الله خامنه ای گفت: "با توجه به اهمیت لوایح تقدیمی از دولت به مجلس و لزوم هماهنگی هر چه بیشتر مفاد این لوایح با نظر دولت، لازم است فرصت استرداد لوایح از دولت بعد از تصویب کلیات لایحه در صحن مجلس نیز ممکن باشد."

محمود احمدی نژاد، چندی پیش در پی تغییر قسمت هایی از لایحه هدفمند کردن یارانه ها و نیز لایحه برنامه پنجساله پنجم توسط مجلس، خواستار پس گرفتن کلی این لوایح شد؛ اقدامی که برخی نمایندگان، هدف آن را اعمال فشار بر قوه مقننه برای پذیرفتن بدون تغییر لوایح دولت دانستند و در مقابل، دولت آن را حق طبیعی خود برای اجرا نکردن قوانینی دانست که آنها را عملی نمی داند.

سخنگوی شورای نگهبان، ‌افزایش زمان ابلاغ مصوبات مجلس از جانب رئیس جمهوی را از ۵ روز به ۱۵ روز، از دیگر پیشنهادهای کارگروه ویژه برشمرد.

این پیشنهاد نیز اشاره به اختلافاتی دارد که در گذشته میان مجلس و دولت رخ داده و موضوع آنها، عدم ابلاغ برخی مصوبات مجلس توسط آقای احمدی نژاد در مهلت قانونی بوده است؛ اختلافی که در چند مورد، به ابلاغ قوانین از سوی رئیس مجلس انجامیده است.

عباسعی کدخدایی در عین حال افزود که به عقیده کارگروه مشترک، رئیس جمهوری باید در هنگام ابلاغ آیین نامه های اجرایی دولت به دستگاه های اجرایی، طبق اصل ۱۳۸ قانون اساسی به نظرات رئیس مجلس توجه کند.

اصل ۱۳۸ قانون اساسی تصریح دارد که تصویب‏ نامه‏ ها و آیین‏ نامه‏ های‏ دولت‏ "ضمن‏ ابلاغ‏ برای‏ اجرا به‏ اطلاع‏ رییس‏ مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ می‏ رسد تا در صورتی‏ که‏ آنها را بر خلاف‏ قوانین‏ بیابد با ذکر دلیل‏ برای‏ تجدید نظر به‏ هیات‏ وزیران‏ بفرستند".

نمایندگان مجلس هشتم در گذشته، در موارد گوناگون رئیس جمهوری را متهم کرده اند که آیین نامه های دولت را برای اظهار نظر، برای رئیس مجلس ارسال نمی کند.

محمود احمدی نژاد دو ماه پیش، در مصاحبه با روزنامه دولتی ایران گفت که سخن آیت الله خمینی مبنی بر اینکه مجلس در راس امور است، مربوط به زمانی بوده که کشور را نخست وزیر منتخب نمایندگان اداره می کرده، اما اکنون قوه مجریه در راس قرار دارد.

این سخن آقای احمدی نژاد، واکنش های شدیدی را در محافل سیاسی ایران برانگیخت؛ تا آنجا که ۱۷۰تن از نمایندگان مجلس ایران در تذکری کتبی به رئیس جمهوری از او خواستند که به جای نفی جایگاه مجلس، به وظایف خود عمل کند.

Ahoora Mazda - نیوزیلند - آوکلند
دیکتاتوری مذهبی جمهوری اسهالی و مجلس تشریفاتی و رئیس جمهور مالیخولیائی همه تجاوزگر و خون خار و استبدادی هستن و فرقی با هم ندارن چون دستور دستور چلاغ علی هست و یک مشت اخوند دایناسور شپشو
یکشنبه 30 آبان 1389

(tirdad)e dash jamshidina - ایرانیوم - تهران سابق
پیش به سوی تکمیل دیکتاتوری در پس نقاب قانون. خدا وند قانون و مجلس و هرچیزی که مجاهدان و مردم بدنبالش بودند رو بعد از تصویب این پیشنهادها بیامرزه. الفاتحه
یکشنبه 30 آبان 1389

koorosh-ir - ایران - تهران
هدف این است که تمام موانع ر...ن اقایان برداشته شود.الته بعید می دانم اقا دراین زمینه شریکی برای خود انتخاب کند.
یکشنبه 30 آبان 1389

iranynab - ایران - تهران
آقای دکتر لیاقت های زیادی دارند و با تلاش و کوشش ایشون ایران آبادی خواهیم داشت با شخصیتی که آقای دکتر دارند هر گونه مسئولیتی واگذار بشه به نحو احسن انجام میدن. حیفه که کم ازشون بخواهیم. بیشتر از اینا توانایی دارند.
یکشنبه 30 آبان 1389

surena1611 - آلمان - اشتوتگارت
جنگ قدرت برای چاپیدن هرچه بیشتر سرمایه های ملت ادامه داره. هر جناحی از حکومت برای گرفتن سهم بیشتر در چپاول اموال ملت تلاش میکنه و هیچ تاثیری در بهبود وضعیت مردم نداره. گور پدر رهبر، مجلس، شورای نگهبان و ... یکی از یکی آشغالتر
یکشنبه 30 آبان 1389

aa_bb209 - ایران - تهران
بارالهااین مملکت راازاستبدادبیشترنجات بده.
یکشنبه 30 آبان 1389

black chador - امریکا - ولدن
علی چکه ای و تقلبی نژاد دارن شطرنج بازی میکنن.
یکشنبه 30 آبان 1389

1k adame sadegh - کانادا - تورنتو
یعنی به معنای واقعی مجلس را حذف تا من احمقی نژاد و افت الله اسهالی خالئ بند و سران سپاه و بسیجی راحت تر بتوانند ملت مظلوم را لگدمال کنند.
یکشنبه 30 آبان 1389

Ahoora Mazda - نیوزیلند - آوکلند
iranynab - ایران - تهران ارتش ساندیسی سایبری. اقای دکتر!!!!!!!!!!!!!!!
دوشنبه 1 آذر 1389

bache shapoor - سوئد - یوسدال
tirdade dash jamshidana-ایرانیوم-تهران سابق. دوست عزیز میشه راهنمایی کنی این کشور و این شهری که نوشتی کجاست? من که هر چی تو نقشه نگاه کردم پیدا نکردم!
دوشنبه 1 آذر 1389

MNS - امریکا - مورگن هیل
خلایق هرچه لایق وقتی خوشی زذه بود زیر دل ملت ایران رفتن تو خیابان مرگ شاه گفتن حالا باید توان پس بدن یکی از دوستا گفته بود که ادم سزای اعمالش را تو همین دنیا میگره. فقط این وسط خشک و تر با هم میسوزن دلم بحالاون بیچارها میسوزه
دوشنبه 1 آذر 1389

iranynab - ایران - تهران
دوست عزیز از نیوزیلند ممنونم که بنده را جز ارتش سایبری قراردادید. سعادتیه برای من اگه واقعا اینطور بود که خیلی خوشحال میشدم ولی حیف که قطره ای بیشتر نیستم در مقابل این عزیزان. خداحفظشون کنه اگه اینا نبودن شما فضای اینترنتی ایران رو به گند می کشیدید.
دوشنبه 1 آذر 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.