واشنگتن تایمز : بخش فارسی صدای آمریکا از منافع آخوند ها دفاع می کند

واشنگتن تایمز : بخش فارسی صدای آمریکا از منافع آخوند ها دفاع می کند

کنت تیمرمن، واشنگتن تایمز

برگردان از سایت فرهنگ ایران

 

هر روز که می گذرد حکومت ایران به ساختن بمب اتم نزدیک تر می شود، چیزی که کسی مایل به پذیرفتن آن نیست ولی آمریکا وظیفه اخلاقی دارد که همه امکاناتش را برای جلوگیری از اجرای برنامه های تسلیحات اتمی ایران بکار برد، پیش از آن که ما یا متحدان ما ناگزیر به عملیلت نظامی علیه این کشور شوند.

تاکنون آمریکا از امکاناتی که در اختیار دارد برای تغییر واقعی رژیم در ایران استفاده نکرده است. بودجه صدای آمریکا در سال 2006 افزایش یافت و شمار کارمندان بخش فارسی آن چهار برابر شدند، بی آنکه در کیفیت برنامه های آن بهبودی حاصل شود. بدتر از آن  هنگامی که هدف تبلیغ و گسترش  فرهنگ دموکراسی و تاثیر گذاری روی مردم است، ما به اندازه  پولی که خرج کرده ایم به دست نمی آوریم.

نمونه های بسیاری دیده شده است، بخش فارسی صدای آمریکا کار راخراب تر می کند و آمریکا را یک قدرت بی مسئولیت نشان می دهد که توجهی به مبارزات مردم ایران برای دست یافتن به آزادی ندارد.

 

چند نمونه بارز

فیلم آماتوری که با یک تلفن همراه از کشته شدن ندا آقا سلطان، زن جوان بیست و شش ساله در تظاهرات پس از انتخابات در ژوئن 2009 برداشته شد و افکار عمومی جهان را در برابر خشونت یک رژیم به هیجان آورد، سه روز بعد به نمایش گذاشته شد. مهم تر از آن در هنگامه انتخابات و تظاهرات سال گذشته مدیران بخش فارسی از برنامه سازان و مجریان خواستند که اخبار سیاسی را پوشش ندهند و از گفتگو با مخالفین رژیم خودداری کنند و تاًکید کردند که وظیفه بخش فارسی صدای آمریکا این نیست که آنتن را در اختیار مخالفین رژیم قرار بدهد.

صدای آمریکا بر خلاف سال های پیش بجای پخش سخنرانی پرزیدنت اوباما یا محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران در سپتامبر گذشته در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، یک برنامه در باره فیلم (BORAT) پخش کرد، در حالی که احمدی نژاد در سخنان خود آمریکا را به جای قربانی واقعه یازدهم سپتامبر مسئول این واقعه قلمداد کرد.

نتیجه ای که بخش فارسی از این کار به دست آورد این بود، هنگامی که آقای اوباما برای نخستین بار در نظر داشت با یک رسانه فارسی زبان که در ایران پخش می شود گفتگو کند بی بی سی را انتخاب نمود.

کاخ سفید می دانست که مدیران صدای آمریکا نمی خواهند بپذیرند با توجه صرف هزینه های میلیونی مالیات دهندگان آمریکایی، بخش فارسی صدای آمریکا اعتبار خود را از دست داده است ودیگر به عنوان یک « منبع مطمئن» شناخته نمی شود.

مدیریت بد، فساد و باند بازی در بخش فارسی صدای آمریکا به صورت مزمن درآمده است، تعداد زیادی شکایت علیه مدیریت، توسط کارمندان و گزارش های دولتی و نتیجه یک بازرسی در مارس 2009 از سوی بازرسان دولت، مدیریت بخش فارسی را متهم به کنترل محتوای برنامه ها و فشار بر زیر دستان و جایگزینی برنامه ها با برنامه های موافق رژیم کرده است.

در بازرسی مشخص شد که برنامه سازان ناچارند محتوای برنامه ها را به تاً یید مدیرانی که بر برنامه ها نظارت دارند برسانند ، کسانی که به زبان فارسی و امور ایران آشنایی ندارند و باید اختلاف نظر کارمندان را حل کنند.

سیّد علی سجادی سردبیر بخش فارسی صدای آمریکا فرزند سیّد جعفر سجادی، یکی از روحانیون سرشناس ایران است. سجادی  از پخش برنامه هایی که باعث دردسر رژیم شود جلوگیری می کند و از کسانی دعوت می کند که نظرات ضد آمریکایی دارند. پدرسجادی  در دانشگاه تهران دروس اسلامی تدریس می کند و یکی از کسان مورد اعتماد آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب است.

سیّد علی سجادی سردبیربخش فارسی صدای آمریکا، در ماه آوریل گذشته درگفتگویی در برنامه « پارازیت» در باره پدرش پنهانکاری کرد و با گستاخی گفت: « پدرم یک روحانی است و به کسی ربطی ندارد».

 

به دلیل برخورد نامناسب و نخوت، آقای سجادی باید برود.

گروه سرپرستانی که به تازگی از سوی دولت آمریکا تعیین شده اند تاًیید می کنند که تاکنون چند گردهمایی برای حل مشکلات برنامه های فارسی صدای آمریکا تشکیل داده اند ولی مشکل آن اندازه عمیق، ریشه دار و کهنه شده است که هیچ چیزی کمتر از یک بازسازی کامل برنامه های فارسی وریشه کن کردن ماًمورین تهران کافی به نظر نمی رسد.

گذشته از این مسئولین باید هدف برنامه ها را تعیین نمایند و قدرت ما را در برابر تهران نشان دهند.من گما ن می کنم که صدای آمریکا باید به ماًموریت اصلی خود، همانا ارزش ها ی آمریکایی که مشعل دار آزادی و دفاع از خلق های سرکوب شده است بپردازد و این کار را با مردم ایران آغاز کند.

اگر تغییری در صدای آمریکا انجا م نشود بهتر آن است که برنامه ای نداشته باشد، چون ضرر کمتری دارد.

 

کنت تیمرمن، رئیس و مدیر اجرایی بنیاد دموکراسی برای ایران.

27 آبان- 18 نوامبر 2010

منبع : سایت فرهنگ ایران  https://www.farhangiran.com/content/view/9365/81/

Nader Jahanbani - کانادا - تورنتو
سیاست یکی به نعل و یکی به میخ و پا در هوای آمریکا, اکنون بدجوری وی را در مخمصه قرار داده است. آمریکایی های لنگ دراز و ابله که دیر زمانی است بر اثر سیاست فاسد مماشات که توسط سناتورها و ژورنالیستهای کروپت و شارلاتان این کشور با رژیم جنایتکار اسلامی در پیش گدفتند, درها را برای فعالیتهای لابیهای فاسد و تبهکار رژیم در جهت نفوذ در مراکز سیاستگذاری آمریکا و تشکیلات غول آسای مدیای این کشور, منجمله صدای آمریکا گشوده است. ش.رای ملّی مقاومت 4 سال پیش مزدور پیشانی سفید رژیم یعنی علی سجّادی را در مقام مدیریت بخش فارسی صدای آمریکا افشا کرده بود, ولی ظاهراً صدای مماشاتگران در میدان پر هیاهوی سیاست طنین اندازتر بوده است و وی تا به امروز بر صندلی ریاست این بخش تکیه زده و زیر پای ژورنالستهای مستقل و بعضاً مخالف رژیم را خالی کرده و آنان را از سمت هایشان اخراج کرده است.
جمعه 28 آبان 1389

Nader Jahanbani - کانادا - تورنتو
عجیب اینجاست که سایتهای صدای آمریکا و رادیو فردا بظاهر برای ارتقای دموکراسی در ایران! و با پول مالیات دهندگان و شهروندان آمریکایی به فعالیتش ادامه میدهد ولی شاغلین در آنان اکثراً از ژورنالیستهای خود رژیم که سالیان دراز در داخل نظام فعالیت داشته و وفاداران به نظام بوده اند, بعد از طی مراحلی و در راستای مماشات غرب با رزِم, در این مراکز بکار گمارده میشوند. این یعنی گنداب سیاسی غرب و سیاست مماشات آن!!
جمعه 28 آبان 1389

vahid.sharifi - کانادا - ونکوور
درست است..
جمعه 28 آبان 1389

shir o khorshid - ایران - اصفهان
آقای کنت تیمرمن از کجا معلوم این سیاست خود امریکا نباشد
جمعه 28 آبان 1389

سید ابوالقاسم واعظ - اندونزی - جاکارتا
صدای آمریکا تا دو سه سال قبل هم ارزش تلویزیون های لوس آنجلسی بود و هر خبر دروغ و هر تحلیل احمقانه ای را از سوی اپوزسیون پخش می کرد. اگر در سیاست هایش تجدید نظر نکرده بود الان در مقابل بی بی سی یک نفر بیننده هم نداشت.
جمعه 28 آبان 1389

zartusht67 - المان - فرانکفورت
تازه فهمیدین
جمعه 28 آبان 1389

SIAVASHOMA - انگلیس - منچستر
بی بی سی فارسی دشمن شماره1 ملت ایرانی و صدای امریکا دشمن بعدی و هر دو بعنواناپوزیسیون اخوندی مردم ایرانو سر کار گذاشتن و هدفشان در جهت منافع انگلیس و امریکا و برقراری نظام دست نشانده و خونخوار جمهوری اسلامی انگلیسی است. مردم ایران باید متحد شوند و این جانیان را از بین ببرند. دیوار نویسی و اسکناسنویسی و پرداخت نکردن پول اب و برق و همینطور کم.کاری مردم در ادارات و مختل کردن صنعت نفت و شناسائی عوامل رژیم و عاصی کردنشان در هر محله ای با ضربه زدن به انها بطوری که دیده نشیم و گیر نیوفتیم. هر کس بنوبه خود به هر شکلی مخفیانه ضربه بزند. انگلیس منچستر
جمعه 28 آبان 1389

parvaz39 - آلمان - هامبورگ
با یک یا دو مقاله و اعتراض ابتدایی مثل این گزارش دردی رو دوا نمیکنه. عزیزانی که چشم امید هستند نباید تجربه ایی رو که سال پنجاه هفت شد تکرار کنند. بکناری نشسته و از پاسخ گویی به ملّت، هویت و تاریخ ایران شانه خالی کردن، نا بخشودنیست. باورها را باید زنده کرد و همگی همراه شویم.
جمعه 28 آبان 1389

artosh - ایران - تهران
اون مردم سجادی گفته بود که صدای امریکا تریبون مخالفان نیست و .. جدیداً هم برنامهء تفسیر خبر رو نیم ساعت کردن تا خدایی نکرده تفسیر یه سری مسائل عمامهء آقایان رو زیاد به لرزه نندازه..! اون بنده خدا فرهودی رو هم که برداشتن تا برنامهء 2هفته 1بار نوریزاده هم قطع شه. صدای امریکا تبدیل شده به شبکه سرگرمی.
جمعه 28 آبان 1389

angelina20 - ایران - تهران
من با نظر سید * ابوالقاسم واعظ - اندونزی - جاکارتا * موافقم . برای جذب حداکثری مخاطبان در ایران با هر تفکری که مخالف رژیم هست باید سیاستی اندیشیده شود که از تماشای برنامه های صدای آمریکا دلزده نشود. مثلا اگر در برنامه پارازیت به آقای خمینی مدام توهین شود و یا هر شخصی که برخی از طرفداران موج سبر آنان را دوست دارند و یا حداقل برای آنان احترام قائلن توهین شود قطعا از تعداد بینندگان صدای آمریکا کاسته میشود. در حد همین برنامه پارازیت ایده فوق العاه خوبی است که با هشیاری مدیران صدای آمریکا الان این برنامه و تفسیر خبر جمعه شبها رفته رفته تبدیل به یک برنامه کاملا ایرانی و بدون دغل و دروغگویی میشود برنامه هایی که به خونه های ایرانیها وارد شده و محبوبیت چشم گیری پیدا کرده است. اگر قرار باشد برای اینکه دل ما خنک شود که در یک چنین شبکه ای همه مسئولان ایرانی روحانیون و .. را به باد نقد تند بگیرن اینجوری این رسانه تبدیل به یک برنامه زرد میشود مثل روزنامه کیهان احمدی نژادی یا همین صداسیمای ضرغامی.
جمعه 28 آبان 1389

angelina20 - ایران - تهران
ادامه نظر قبلیم :. این سیاست جدید صدای آمریکا بود که الان به محبوب ترین شبکه در نزد ایرانیان داخل قرار گرفته است و همه دنبال میکنن.
جمعه 28 آبان 1389

saeed1 - کانادا - تورونتو
Nader Jahanbani - کانادا - تورنتو . اگر توقع داری یک کشور خارجی بجای حفظ منافع ملی خودش بیاید برای کشور شما تغییرات ایجاد کند انهم از نوع سازنده اش سخت در اشتباهی!!
جمعه 28 آبان 1389

مشتعل - سوئد - استکهلم
این چرخش صدای آمریکا مدتهاست شروع شده و بدبختانه ما هم کبک نیستیم وقتی در برنامۀ پُر محتوای تفسیر خبر دیگه از چهره هائی مثل آموزگار ، خوانساری و براتی و ... استفاده نمیشه و از چهره هائی که دارای سوابق سیاسی نامعلوم هستند یا تازه کارند دعوت میشه و مدت این برنامۀ روشنگر نصف میشه و مجری اجازۀ تکمیل حرف رو به مفسر نمیده بینندگان این برنامه که اکثراً با سیاست آشنا هستند همه چیزرو می فهمند . و نگهداشتن این دو سه نفر مثل آقای نوریزاده وسازکارا و ناصر محمّدی هم برای رد گم کردنه و دردی از این برنامه دوا نمی کنه .
جمعه 28 آبان 1389

sanaz2paris - فرانسه - پاریس
همه کارها زیر سر سر دبیر ارشد جدید صدای امریکا""" علی سجادی.""ست که به گفته خودش در مصاحبه با کامبیز .بچه اخوند وبه ان افتخار میکند
جمعه 28 آبان 1389

باقلوا - ایران - ایرانشهر
اتفاقا این سنت گوسفند قربانی کردن مسلمونا خیلی جالبه ، منتها به شرطی که مقررات بهداشتی عمومی رو در نظر بگیرند و گوسفندها رو در مکانهای مخصوص ( و ترجیحا کشتارگاه ) انجام بشه و بهداشت معابر عمومی رو رعایت کنن و منظره سر بریدن گوسفند به دور از چشم کودکان انجام بشه ، تازه قیافه این مسلمونای روسی هم که نرمال هست و شبیه هابیون و القاعده و نیست که ترسناک باشن ، معمولی هستن دیگه . چشونه بیچاره ها ؟! نه لختن ، نه عربده کش ، نه مست .
جمعه 28 آبان 1389

zagros_finland - فنلاند - هلسینکی
قراره صدای امریکا برنامه های سیاسی رو قطع کنه چون جمهوری اسلامی خوشش نمی یاد. تفسیر خبر 15 دقیقه ،خبر 5 دقیقه بقیه هم موسیقی و سرگرمی واقعا افتضاح . پسر آخوند رئیس باشه از این بیشتر انتطاری نیست.
جمعه 28 آبان 1389

surena1611 - آلمان - اشتوتگارت
غربی ها از منافع آخوندها دفاع نمیکنن بلکه از منافع خودشون که از قبال این رژیم خود ساخته بدست میارن دفاع میکنن.
جمعه 28 آبان 1389

اژدر - انگلستان - لندن
راست میگه مگه جمعه قبل نبود که سازگارا عذر خواهی‌ کرد از مردم به خاطره کم شدن وقت برنامه بعد جمشید چالنگی طوری ازvoa دفاع کرد که اینگر ارث پدریش
جمعه 28 آبان 1389

iranazadiran - ایران - تهران
احتمالا منظورش این بوده که از ادامه جمهوری اسلامی اما در دست کسان دیگر حمایت میکند که تا این حد رادیکال نباشند. اما به شکرانه بر پایی حکومت آخوندی و آشکار شدن زیر و زبر و اصل این حکومت ریشه اسلام آخوندی برای همیشه از سرزمین کهن و مهد فرهنگ و هنر و عشق ایران تمام و کمال زده و به جای آن درخت پر از شکوفه حقیقت به بار خواهد نشست و این وصله چرکین از قامت رعنای ایرانمان کنده خواهد شد. در آزادی و اختیار است که سره از ناسره و حق از باطل جدا میشود. پرده مکر و فریب این حکومت تمام و کمال افتاده و همه پشت پرده را شفاف و به عینه دیدند. دیگر مجال مردم فریبی نیست تنها با اتکا به اسلحه و زور خود را نگه داشته اند که آنهم تاریخ همواره نشان داده ضعیفترین اسلحه در برابر آگاهی و اراده مردم است. هیچ انسان بالغی نیاز به قیم ندارد. هر کس باید اعتقاد و افکارش در سلطه خود باشد نه سلطه بی کفایتان صد چهره متقلب.
جمعه 28 آبان 1389

Majid-Teh - انگلیس - لندن
وظیفه یک شبکه خبری, گزارش خبر با استناد به منابع موثق میباشد. رژیم اخوندی با اعمال کثیقش بخودی خود روز بروز بورطه سقوط خودش نزدیک میشود, متاسفانه برخی از باصطلاح مفسرین این شبکه ها مثلا اقای نوریزاده که حتی بی بی سی فارسی در لندن هم رقبتی به صصاحبه با ایشان از خودش نمی دهد دانسته یا نداسته اب در هاون این رژیم میریزند. این شبکه بهتر است از نیرو های جوان و اگاهی که سابقه مبارزه دارند استفاده کنند .تابرنامه هایشان پر بارتر شود.
جمعه 28 آبان 1389

خانه به دوش - سوئد - استکهلم
ما ملت ایران امیدواریم که دیگر رسانه های خارجی خودفروشی نکنند وبس .
شنبه 29 آبان 1389

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
سخن کوتاه اینکه پول مالیات دهندگان ایرانی به جیب ملا زادگان و لابییست ها میرود. بیشتر گویندگان خوب و قدیمی صدای امریکا رفته اند و برنامه ها بشدت بی محتوا و تکراری و بدرد نخور هستند.
شنبه 29 آبان 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.