فیلمسازان ایرانی در لندن - ویدیو


فیلمسازان ایرانی در لندن

با سرعت بالا ببینید

با سرعت پائین ببینید

جدید آنلاین : لندن، مرکز پرجنب‌وجوش جشنواره‌ها، امسال میزبان حدود بیست جشنوارۀ فیلم بوده‌است. اما صرف نظر از آوازۀ بلند سینمای آوانگارد ایران، برای نخستین بار است که بینندگان بریتانیایی شاهد برگزاری یک جشنوارۀ ویژۀ فیلم‌های ایرانی می‌شوند.

پژمان دانایی، مدیر نخستین جشنوارۀ فیلم ایرانی در بریتانیا می‌گوید که برگزاری این رویداد ناگزیر بود. وی در یک نشست خبری در لندن گفت: "جشنواره‌های دیگر تنها روزنۀ کوچکی را به روی فیلم‌های ایرانی باز می‌کنند، در حالی که ساخته‌های سینمایی ارزشمندی در ایران هست که به چشم و گوش مخاطبان بین‌المللی نرسیده‌است."

جشنوارۀ فیلم ایرانی در بریتانیا از روز ۱۹ نوامبر تا ۲۶ نوامبر ۲۰۱۰ در سه سینمای لندن (آپولو، سینه لومیر و شورت‌ویو) سی و پنج فیلم ایرانی را نمایش خواهد داد که آمیزه‌ای است از فیلم‌های بلند و کوتاه هنری و مستند. بیشتر این فیلم‌ها از طریق پست به لندن منتقل شده‌اند، اما در مراحل پایانی تدارکات، مدیریت جشنواره در تهران دفتری افتتاح کردند تا به درخواست‌های فیلمسازان در محل رسیدگی شود. پنجاه تا شصت درصد از ۴۷۱ مورد درخواست برای نمایش فیلم در این جشنواره از ۵۳ کشور جهان، از داخل ایران برمی‌آید.

چرا برگزاری جشنوارۀ فیلم ایرانی در لندن این همه انتظار داشت؟  دانایی در پاسخ به این پرسش می‌گوید:

"چون سینمای ایرانی فاقد هدف سیاسی  بود؛ ژانر و دستور کار ویژه ای نداشت و پیدا کردن کسی که هزینۀ مالی برگزاری جشنواره را متقبل شود یا از آن حمایت کند، بسیار سخت بود".

علی‌رغم سختی‌ها، پژمان دانایی نومید نشد. او به عنوان فیلمسازی که طی ده سال اخیر در بیرون از ایران کار و زندگی کرده‌است، می‌خواست فرهنگش را به خودش نزدیک‌تر کند: "سینما و هنر ایرانی بخشی از وجود مرا تشکیل می‌دهد. و من نمی‌توانستم آن پاره از وجودم را این‌جا پیدا کنم، چون در واقع، آن این‌جا نبود".

دانایی می‌گوید، به منظور معرفی استعدادهای نوین ایرانی، ملاک و معیارهای گزینش، صرفأ مبتنی بر ارزش هنری فیلم‌ها بود. قرار بود فیلم‌ها "واقعیت‌های جامعۀ امروزی ایران را بازگو کنند". از این رو خود پژمان دانایی به عنوان یک ایرانی برون‌مرزی مایل نبود عضو کمیتۀ گزینش جشنواره باشد. وی کامبیز پرتوی (فیلمنامه‌نویس) و مجتبی میرطهماسب (فیلمساز) را که ایرانیان مقیم ایران هستند، در کنار غیر ایرانیانی چون "پتریک تاکر" (کارگردان بریتانیایی) و "زوران ولیکوویچ" (فیلمساز اروپای شرقی) به عنوان اعضای کمیسیون برگزید.

اعضای غیر ایرانی کمیسیون تحت تأثیر فیلم‌های جشنواره قرار دارند و می‌گویند که این آثار سینمایی از لحاظ موازین فنی با سینمای اروپا پهلو می‌زند. زوران ولیکوویچ "ارزش‌های معنوی را که در همۀ فیلم‌ها موج می‌زد"، از جملۀ تأثیرگذارترین ویژگی‌های آنها می‌داند. و "پتریک تاکر" که در گذشته با فیلمسازان عرب سروکار داشته و نه سینمای ایرانی، می‌گوید که سوژۀ مرگ و پایان‌ رازآلود و معمایی، مورد علاقۀ فیلمسازان ایرانی است که بیننده را وادار می‌کند تا خود به نتیجه برسد. به گفتۀ تاکر، "سینمای ایران غنی‌تر است و چندین لایه پیام دارد".

فیلم "کشتزارهای سفید" محمد رسولف که در شب افتتاحیۀ جشنواره پخش خواهد شد، یک شاهکار ارزیابی می‌شود. این فیلم داستان افسانه‌گونۀ "رحمت" است، پسربچه‌ای که در دریاچۀ ارومیه از جزیره‌ای به جزیره‌ای دیگر شنا می‌کند و اشک جمع می‌کند. اسطوره‌ای حاکی است که اشک مردمی که کفارۀ گناهانشان را پس داده‌اند، تبدیل به گوهر می‌شود. "تاکر" معتقد است که این فیلم "از آغاز تا به پایان شگفت‌آور است" با فیلم‌برداری خیره‌کنندۀ "سیاه و سفید".

در برنامۀ جشنواره فیلم‌های شاعرانه و اجتماعی و سیاسی را می‌توان دید. "مریم مهاجر" در فیلم "و زندگی ادامه داشت" با استفاده از نقاشی متحرک به موصوع دردناک پناهگاه‌های زمان جنگ ایران و عراق پرداخته‌است.

در دو فیلم مستند موضوع تند و تلخ زنان مطرح شده‌است. فیلم مستند "مرواریدهای کف اقیانوس" روبرت آدانتو، کارگردان آمریکایی، به‌طور محرمانه تجربیات و دیدگاه‌های هنرمندان زن ایرانی، چون شادی قدیریان، شیرین نشاط و پرستو فروهر را باز می‌گوید و مستند "خانۀ شیشه‌ای" حمید رحمانیان دخترانی را که در حال فرار از بد روزگار هستند، نشان می‌دهد.

فیلم "در بارۀ الی" اصغر فرهادی که سر زبان‌ها نشسته‌است، هم در این جشنواره روی پرده خواهد رفت، در کنار فیلم کوتاه جدید "آکاردئون" حعفر پناهی در بارۀ  دو نوازندۀ خیابانی.

در جوار نخستین جشنوارۀ فیلم ایرانی در لندن برای تجلیل از هنر عکاسی ایران، مسابقۀ عکاسی هم برپاست. پژمان دانایی که با عکاسان بسیاری کار کرده‌، جشنوارۀ فیلم را فرصت مناسبی برای تجلیل از هنرهای ایرانی می‌داند. آثار شرکت‌کنندگان دور نهایی مسابقۀ عکاسی در گالری "منیر" لندن Menier Gallery به نمایش گذاشته خواهد شد.

دانایی برای جشنوارۀ سال آینده برنامۀ مفصل‌تری در نظر گرفته که اجرای آن مشروط به کمک‌های مالی است. جشنوارۀ سال جاری را او با سرمایه‌گذاری شخصی و کمک سرمایه‌گذاران خصوصی در آمریکا برگزار می‌کند. 

وی جشنوارۀ فیلم را به عنوان راه مستقلی برای توزیع فیلم‌های ایرانی در سراسر جهان می‌داند. گفت‌وشنودها در مورد توزیع جهانی سه فیلم‌ از جشنوارۀ امسال در جریان است.

پژمان دانایی با هیجان می‌گوید: "این جشنواره ظرفیت زیادی دارد. ما می‌توانیم فعال‌تر باشیم. ما می‌توانیم نقطۀ تماس خارجی فیلمسازان ایرانی برای توزیع کارهایشان در سراسر جهان باشیم".

high - ایران - تهران
سلام بر دوستان عزیز. بیایید اهانت را در نظرات حذف کنیم زیرا اهانت کننده انسان ضعیفی است که قدرت صحبت منطقی را ندارد.
جمعه 28 آبان 1389

aghegh - مالزی - مالزی
واقعا بعضی جوانها به حمایت نیاز دارند وحکومت اخوندی ازشون دریغ کرده و به اسارت کشیده خلاقیت رو ای ویدئو کلیپ رو ببینید. https://www.youtube.com/watch?v=9W9zKU7wFIo
جمعه 28 آبان 1389

aghegh - مالزی - مالزی
https://www.youtube.com/watch?v=mpqsU-YNvkc
جمعه 28 آبان 1389

سر خلوتیان - انگلستان - لیدز
آقای فستیوال 25 پوند که به من بدهکاری را بده بعدا برو فستیوال باز کن برای خودت.50 پنس الباقی مال خودت
جمعه 28 آبان 1389

bavar88 - هلند - امستردام
high - ایران - تهران : اهانت به اسلام و ایران و ریس جمهور جوهره وجود و حضور خیلییها در این سایت است. کمی نگاه کنید به کامنتهای اهانت کنندگان..ههههههه خیلی وقته که این سایت از حالت بی طرفی و پربار بودن به سایت انتقام از رهبری و احمدی نژاد تبدیل شده است.
جمعه 28 آبان 1389

mahdi1988 - اتریش - وین
با high - ایران - تهران کاملا موافقم...
جمعه 28 آبان 1389

odin - بلژیک - انتورپن
high - ایران - تهران -bavar88 - هلند - امستردام -تو دیگه سنگ پای قزوین رو هم از رو بردی تو دروغگویی و نفاق و خودت نوشتن و خودت هم با یه اسم دیگه تائید کردن! اخه بچه ساندیسی اهانت از نظر تو بده اما وسط خیابون با گلوله زدن تو سینه دختر مردم عیب نداره!؟ اهانت بده اما میلیاردها سرمایه ملت رو به تروریستها و دزدهایی مثل حسن نصرالله که روز بعدش میاد به ایرانیها میگه اصلآ وجود خارجی ندارین، دادن خوبه؟!انتقاد و رو کردن دست دزدها بده اما رای ملت رو دزدیدن و بعد هم وسط خیابون برگبار بستنشون خوبه؟ برو موجود منافق و پررو دست تو و همه اربابهات برای ملت رو شده، تو هر وقت اونقدر مرد بودی که بیای کشتن ملت بدست چاقوکشهای زندان قصر رو محکوم کنی اونوقت اجازه داری ...
جمعه 28 آبان 1389

parsm - دانمارک - کپنهاک
bavar88 اسلام و رئیس جمهور اهانت به ایران و ایرانی است قتل و تجاوز رهبری و احمدی به ایرانی اهانت نیست? ولی پاسخ داغدیده ها اهانت است?
جمعه 28 آبان 1389

pelle - سوئد - استکهلم
bavar88 - هلند - امستردام. خامنه ای که بمردم توهین کرد چی ؟ او هم آدم بدیه ؟ آدم بی تربیتی است که در سخنرانیش مردم ایران را میکروب نامید؟ ...رهبر قاقل چلاقتان که با گدائی و روضه خوانی بمقام یزیدی رسیده .این نصیحتها را به مموتی و علی چپقی بکنید که هر وقت دهان باز کردند باعت شرمساری ایران شدند .
شنبه 29 آبان 1389

iranynab - ایران - تهران
دوستمان در مورد اهانت گفت. اصلا کل شیرازه کامنت های این سایت بر اساس فحش و اهانت و دری وری بنا شده است. من تازه اومدم تو این سایت. کامنت ها 80 درصد فحش و 15 درصد اهانت و 3 درصد حرف غیر منطقی و بیربط و 2 درصد شاید به اصل موضوع و با دید منطقی و منتقدی باشد.
شنبه 29 آبان 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.