جنجال بر سر کتاب تازه باراک اوباما؛ از تو می خوانم


جنجال بر سر کتاب تازه باراک اوباما؛ از تو می خوانم

کتاب تازه باراک اوباما با نام «از تو می خوانم»

همزمان با انتشار نخستین کتاب باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا، برای کودکان، شبکه خبری «فاکس نیوز» تیتر وب سایت خود را به این مسئله اختصاص داد و نوشت: اوباما رئیس قبیله سرخ پوستی که ژنرال آمریکایی را کشت ستایش می کند.

کتاب اوباما با نام «از تو می خوانم»Of Thee I Sing از سوی انتشارات جاستین سولیوان، گتی امیجسز، روز چهارشنبه در کتابفروشی ها عرضه شد. همه درآمد حاصل از فروش این کتاب قرار است به نظامیان زخمی آمریکا اختصاص داده شود.

اوباما در این کتاب مصور خطاب به دختران خود مالایا و ساشا با این جمله آغاز می کند: آیا به شما گفته ام که چقدر خوبید؟

روزنامه USA Today می نویسد: «گاو نشسته» که نیروهای کاستر را در لیتل بیگ هورن شکست داد، را می توان گزینش جنجال برانگیز اوباما در این ماجرا نامید.

اوباما در کتاب خود می نویسد که گاو نشسته «حکیمی بود که زخم دل های شکسته و پیمان های گسیخته را درمان می بخشید. این که ما مردمی متفاوت هستیم عیبی ندارد.»

کتاب که درآمد آن مصروف نظامیان از کار افتاده و زخمی خواهد شد، از رئیس قبیله لاکوتا نیز سخن به میان می آورد که «بی پرده سخن گفت و مردم خود را علیه برخی از سیاست های دولت آمریکا بسیج کرد. او به خاطر پیروزی فراموش نشدنی خود در ۱۸۷۶ بر کلنل جرج آرمسترانگ کاستر در نبرد لیتل بیگ هورن، آوازه یافت.»

این موضوع توفانی از بحث های بسیاری میان هواداران و مخالفان رئیس جمهور و شبکه خبری فاکس برپا کرد که ضمن اشاره به تجدید نظر تاریخی و برخورد درست و امروزی درباره آن به ریشخند یکدیگر برخاستند.

یکی از کاربران، کتاب اوباما را «تازه ترین جنایت ضد آمریکایی اوباما» نامیده است.

گفتنی است نام کتاب اوباما یادآور یک موزیکال سال ۱۹۳۱ است که در آن یک سیاستمدار نامزد ریاست جمهوری عشق را سکوی تبلیغاتی انتخاباتی خود کرده بود، همچنانکه اوباما در انتخابات «امید» را سکوی تبلیغاتی خود کرده بود.

فهرست انتخاباتی اوباما درباره آمریکاییان متشکل از گروه های گوناگون اندکی جسورانه است. در این فهرست در کنار قهرمانان جاودانی آمریکا چون جرج واشنگتن و آبراهام لینکلن، کسانی را می بینیم که به خاطر نگاه انسان دوستانه خود (مانند جین آدمز) و شخصیت محکم (مانند هلن کلر) و الهام بخش (مانند سزار چاوز) برگزیده شده اند. تاکنون کسی از اوباما به خاطر این گزینش خود که گهگاه مناسب سن کودکان نیست، انتقاد نکرده است.

اد لاینن ثال از دانشگاه ایندیانا می گوید: اگر اوباما کودکی را نوازش کند، شبکه خبری فاکس او را متهم به تجاوز می کند. به نظر می آید کاری که اوباما کرده است، افق نگاه ما از شخصیت های تاریخی مان را گسترده تر کرده است. آمریکا همواره موزاییک جوامعی بوده است که در آن افراد این جوامع به قهرمانان ملت تبدیل شده اند یا به الگوهایی نمونه ای با سرنوشت های تراژیک و جنجال برانگیز.

رابرت آتلی، نویسنده بیوگرافی گاو نشسته می گوید جای رئیس قبیله لاکوتا سیوکس در معبد قهرمانان آمریکا است و می افزاید «او بی گمان سرخ پوست ترین سرخ پوست بود، دلبسته کامل فرهنگ خود و با نیروی سیاسی و نفوذ روحانی خود مردم خود را رهبری کرد. او همان اندازه آمریکایی است که دیگر مردم آمریکا.»

به گفته آتلی، تیتر فاکس نیوز «ساده کردن صورت مسئله است». گاو نشسته به گفته وی در آن دوران تاریخی دیگر خیلی پیر شده بود و جنگ لیتل بیگ هورن را «اسب دیوانه» هدایت کرد.

این نخستین باری نیست که بر سر بخشی از تاریخ جنجال برپا شده است. در سال های ۱۹۹۰ نیز پارک ملی آمریکا نام کلنل کاستر را از وب سایت خود برداشت و یادبودی برای سرخ پوستانی که در آن نبرد کشته شده بودند برپا کرد. این اقدام خشم برخی را برانگیخت.

بحث و گفت و گو بر سر مسئله تازه همچنان ادامه دارد و پال هاتن، نویسنده ده ها کتاب در زمینه تاریخ غرب آمریکا درباره گاو نشسته می گوید: به باور من او یک رهبر پیشرو نبود و داشت برای گذشته می جنگید نه آینده. او در ایستادگی خود نیستی و نابودی و فقر را برای مردم خود آورد.
lifeisgreat - ایران - تهران
شاید جالب باشه بدونید که کلمه thee که در عنوان این کتاب به کار رفته مفعول شده کلمه thou است که از کلمه فارسی "تو" گرفته شده.
پنج‌شنبه 27 آبان 1389

sepher - استرالیا - سیدنی
منهم اگه بیکاربودم توی اون کاخ به اون بزرگی می شستم کتاب مینویشتم! بنده خدا حوصله اش سر میره! تا حالا سه بار رفته اندونزی بیاد خاطرات کودکی, زیارت کعبه هم رفت, اهرام مصر رو که رفت دید! چیکار کنه!.
جمعه 28 آبان 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.