پساب نیشکر خوزستان صدای عراقی ها را هم درآورد

 
پساب نیشکر خوزستان صدای عراقی ها را هم درآورد

روانه شدن پساب های آلوده صنایع نیشکر خوزستان باعث اعتراض مقامات عراقی و احضار کنسول ایران در بصره شد.

به گزارش عصر ایران
به نقل از رادیو سوا، محسن عبدالحی مشاور استاندار بصره در زمینه کشاورزی نسبت به افزایش ورود پساب های صنایع نیشکر خوزستان به عراق از جمله مناطق زید و شلمچه هشدار داد.

عبدالحی اظهار داشت: این پساب ها باعث ایجاد لکه هایی به طول 50 کیلومتر و عرض سه کیلومتر از منطقه شلمچه تا هور هویزه شده است که جهت گیری این لکه به سمت مناطق شمال شرقی بصره  است. این لکه و آب های آلوده در منطقه از طریق خورهای (فرو رفتگی آب دریا یا رودخانه در خشکی) وارد مناطق مختلف می شوند.

وی افزود: اما تهدید آن جاست که این آب الوده در منطقه "السویب" از طریق کانال های آب موجود در بصره ممکن است وارد رودخانه شط العرب و اروند شود.

این در حالی است که پیش از این مقامات زیست محیطی و فعالان محیط زیست در ایران نیز بارها نسبت به ورود پساب های آلوده و شور صنایع نیشکر خوزستان به رودخانه ها و تالاب های این استان از جمله رودهای کارون، جراحی و اروند و تالاب های شادگان اعتراض کرده بودند اما این انتقادات تاکنون با نتیجه ای همراه نشده اند.

صنایع بزرگ نیشکر هفت تپه از مهمترین صنایع آلوده کننده تالاب شادگان و رودخانه های کارون و اروند به شمار می رود.
پساب های صنایع نیشکر خوزستان شامل نمک و دیگر مواد خطرناک شیمیایی و سمی از جمله نیترات است.

معاون استاندار بصره با اشاره به مواد خطرناک موجود در پساب های نیشکر خوزستان، درباره ریختن این مواد به رودخانه های شط العرب و اروند هشدار داد و گفت: ایران به صورت آگاهانه و به عمد کانالی را برای هدایت پساب های نیشکر خوزستان به سمت عراق اقدام کرده است.

وی پیش از این گفته بود که مقامات بصره به وزارت خارجه عراق جزئیات این مسئله را اطلاع داده و از آنها خواسته اند تا وزارت خارجه ایران را خطاب قرار داده تا ورود پساب های نیشکر خوزستان به عراق را متوقف کنند.

استاندار بصره همچنین از کنسول ایران در این شهر خواست تا اعتراض وی را به مقامات تهران اطلاع دهد و آنها را از آسیب های گسترده و تاثیرات منفی این پساب های بر محیط زیست عراق که می تواند منجر به ایجاد سیل پساب نیز شود، آگاه کند.

مشاور استاندار بصره ادامه داد: هم اکنون می توان اقدامات موقتی را برای مقابله با ورود پساب های شور و آلوده از سمت ایران اتخاذ کرد اما با فرارسیدن فصل زمستان و بارش باران های شدید قطعا نیازمند کمک دولت مرکزی عراق برای راه حل های دائمی خواهیم شد.

براساس اخبار منتشر شده در رسانه های عراق، از حدود 25 روز پیش، پساب های شور و آلوده صنایع نیشکر خوزستان وارد خاک عراق شده است.

احضار کنسول ایران در بصره


مشاور استاندار بصره اضافه کرد: اقدامات در پیش گرفته شده در استان بصره برای مقابله با ورود پساب های صنایع نیشکر ایران به خاک عراق کافی نیست. استاندار بصره، محمد نصیر باغبان کنسول ایران در این شهر را احضار و اعتراض و نارضایتی مقامات بصره را نسبت به روانه کردن پساب های صنایع نیشکر خوزستان به سمت عراق اعلام کرد.

در همین حال ظافر نظمی فرمانده هنگ مرکزی چهارم عراق نیز گفت روانه کردن پساب های نیشکر خوزستان از ایران باعث شد تا آسیب ها و ضرر هایی متوجه مناطق مرزی میان دو کشور ایجاد شود.

وی افزود: حجم ورود پساب های وارد شده از خوزستان به عراق به ویژه در منطقه شلمچه چند برابر شده و از آن جایی که این پساب ها، شور هستند منجر به تخریب بخشی از سازه های مرزی شده است.

این فرمانده نیروهای مرزبانی عراق برحل این مسئله از طریق راه های دیپلماتیک تاکید کرد تا از ورود این پساب های شور به خاک عراق جلوگیری کرد.

"شلتاگ عبود المیاح" استاندار بصره نیز گفته است که پساب های وارد شده از سمت ایران به عراق باعث تهدید زمین های کشاورزی عراق شده همچنین این پس آب ها می توانند مین های کار نشده ای را با خود شسته و به سمت بصره بیاورند.

یک کارشناس دولتی نیز گفت: ارتفاع مناطق مرزی عراق از جمله بصره نسبت به خاک ایران کمتر است لذا مقامات ایرانی با استفاده از این واقعیت پساب های شور را به سمت زمین های عراق هدایت می کنند.

وی مساحت مناطقی را پساب های شور و آلوده نیشکر به آن وارد شده را 30 کیلومتر و در منطقه ای از شلمچه تا جزیره مجنون دانست.

مقامات عراقی همچنین از این موضوع شکایت می کنند که سدهایی خاکی را که در رودخانه های کوچک مناطق مرزی عراق با ایران ایجاد کرده اند در اثر ورود حجم زیادی از پساب های شور از سمت ایران، آسیب دیده اند. در صورتی که این سدها تخریب شوند، سیل و آب گرفتی مناطق زیادی از جنوب شرقی عراق را تهدید می کند.

پسآب های نیشکر خوزستان

 


پیش از این بارها مقامات زیست محیطی و فعالان محیط زیست از ورود بی رویه پساب های آلوده و شور صنایع نیشکر خوزستان به تالاب های شادگان و رودخانه های کارون و اروند به شدت انتقاد کرده بودند ولی تاکنون اقدامی برای حل این مشکل صورت نگرفته است.

ورود حجم بالایی از پساب های آلوده و شور صنایع نیشکر خوزستان به رودخانه های کارون و تالاب شادگان خوزستان ضمن ایجاد آلودگی شدید، مرگ و مسمویت ماهیان، پرندگان و دیگر موجودات زنده ساکن در این مکان ها، این رودخانه ها و تالاب را در معرض نابودی قرار داده است.

دکتر احمد سواری مدیر گروه دفتر بیولوژی دانشگاه علوم و فنون خرمشهر نیز پیش از این با اشاره به ورود پساب های صنایع مختلف به خصوص نیشکر هفت تپه خوزستان به تالاب خوزستان گفته بود: ورود این پساب ها به تالاب هنوز ادامه دارد و این آلاینده یکی از خطرات اصلی برای حیات جانداران این تالاب است در حالی که باید پرسید آیا مدیریت پسابهای نیشکر اینقدر مشکل است که باید محیط زیست و مهمترین تالاب های خوزستان قربانی آن شوند.

تالاب شادگان با پهناوری 400 هزار هکتاری در جنوب غربی ایران و جنوب جلگه خوزستان حد فاصل شهرستان های شادگان، آبادان و ماهشهر واقع شده است.
سر خلوتیان - انگلستان - لیدز
حقتونه بیشرفها.از خوزستانیهای عزیز تقاضا دارم بعد از این تو آب هم .... به عنوان اسانس بفرستن عراق
جمعه 28 آبان 1389

aghegh - مالزی - مالزی
این قضیه ی طرح نیشکر فقط و فقط جهت از بین بردن زمین های کشاورزی مردم بیچاره است و گر نه هیچ فایدهی دیگه ای نداره هزاران هکتار از زمین های مردم را غصب کردند اب کارون رو الوده ی پساب نیشکر هوا را پر از خاکستر .که چی؟ که مردم بیچاره محتاج.نون شب بچه هاشون باشن که حق دیگری طلب نکنند .که ریشه ای در اون خاک نداشته باشند که نگن میخواهیم به زبان مادری تحصیل کنیم که نگن بابا هشت سال جنگ بوجه ی اهواز رودادید اصفهان ما الان اب خوردن نداریم . وقتی زمین ابا اجداییت رو ازت بگیرن که نتونی شکم بچهات روسیر کنی .دیگه چیزی نمیمونه که طلب کنی.وقتی شهرکی مدرن میسازن از چهارگوشه ی ایران کارگر استخدام میکنن و اون وقت بچه های تو که زمینی نداری حتی نمتونن یک شغل حقیرااونجا داشته باشن .چی رومیخوان طلب کنن کل داستان نیشکر همینه و بس
جمعه 28 آبان 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.