امتناع رئیس جمهور عراق از امضای حکم اعدام طارق عزیز


امتناع رئیس جمهور عراق از امضای حکم اعدام طارق عزیز

گزارش ها حاکی است که طارق عزیز به شدت بیمار است

جلال طالبانی، رئیس جمهوری عراق، از امضای حکم اعدام طارق عزیز، معاون سابق نخست وزیر این کشور در زمان حکومت صدام حسین، امتناع کرد.

طارق عزیز، ۷۴ ساله، ماه گذشته در دادگاهی در عراق در ارتباط با سرکوب و آزار و اذیت اعضای احزاب شیعه در دهه های هشتاد و نود میلادی و اعمال فشار بر احزاب مذهبی، به مرگ محکوم شد.

آقای طالبانی به تلویزیون 24 فرانسه گفت به دلیل سن بالا و مسیحی بودن آقای عزیز، هیچ وقت چنین دستوری را امضا نمی کند.

آقای عزیز سال ها به عنوان چهره بین المللی حکومت سابق عراق شناخته می شد.

گزارش ها حاکی است که طارق عزیز به شدت بیمار است.

واتیکان و روسیه هر دو از عراق درخواست کرده اند که به دلیل بیماری و سن طارق عزیز از اعدام او صرف نظر شود.

پیش از این دادگاه دیگری در عراق، آقای عزیز را به جرم دست داشتن در اعدام ۴۲ بازرگان که متهم به سودجویی در زمان تحریم های اقتصادی بودند، به پانزده سال حبس محکوم کرده بود.

طارق عزیز، معاون سابق نخست وزیر عراق و وزیر خارجه این کشور در زمان حکومت صدام حسین بود و از مشاوران نزدیک صدام حسین نیز محسوب می شد.

پس از آنکه دادگاه، آقای عزیز را محکوم کرد، جیم میور، خبرنگار بی بی سی گفت طارق عزیز از چهره های منفور در دوران صدام حسین نیست و در صورت انجام تبلیغات برای آزادی او، ممکن است از اجرای حکم اعدام او جلوگیری شود.

برای اجرای حکم اعدام طارق عزیز، این حکم باید به امضای شورای ریاست جمهوری عراق برسد.

benjamin86 - انگلیس - اکسفورد
اتفاقا طارق عزیز انسان بدی نبوده و کشته شدن 42 بازرگان هم به دستور صدام بوده
پنج‌شنبه 27 آبان 1389

Afshin London - انگلستان - لندن
همین بود که وقتی ارتش آمریکا بنزدیکی بغداد رسیده بود توی تلویزیون عراق میگفت که درس خوبی به آمریکایها دادیم؟
پنج‌شنبه 27 آبان 1389

perspolisi - استرالیا - سیدنی
بدین علی‌ سگ دست امضأش تو این کارا خوبه، اون امضا می‌کنه.
پنج‌شنبه 27 آبان 1389

amirgabar - ترکیه - استانبول
باز هم رحم و شفقت و مردانگی کردها همه را متعجب ساخت...با این که صدام و همکارانش خیلی جنایت علیه کردها انجام دادند ولی رئیس جمهور کرد عراق انسانیت خودش را نشان داد..این بایستی درسی برای همه باشد...
پنج‌شنبه 27 آبان 1389

mardin delfani - انگلیس - برادفورد
این طالبانی هم دیگه خیلی .. در میاره با این مردانگی بی وقت برای کسی که لیاقتش رو نداره و شاید خون مردم کشورش براش ارزش نداره.هرچند موافق خشوت و یا مقابله به مثل نیستم ولی این آقا زمانی که جنایت علیه بشریت مرتکب میشد میبایست فکر حالا رو بکنه چرا که امثال طارق عزیز و صدام مردم کشورشان را با شقاوت تمام سرکوب میکردند و فرهنگ بکش بکش را در کشورشان نهادینه کردند پس عادیست که حالا خودشان محصول کاشته خویش را درو کنند
پنج‌شنبه 27 آبان 1389

dook - امارات - دبی
خوب اگر سنی بود زودتر اینکار را میکرد.ولی مهم نیست با این عقیده وخرافاتی که دارن هیچوقت کشورشان اباد نخواهد گشت.مثل ایران.ا
پنج‌شنبه 27 آبان 1389

iranazadiran - ایران - تهران
آفرین به غیرت طالبانی که حداقل حدی را برای خود قائلند. یادمان نرود حکومت خبیث ایران و سران خونخوارش در آرزوی استرداد شاه میسوختند و ضجه میزدند. آن همه خرابکاری کردند بر علیه امنیت ملی ایران از تحریک جوانان و ترور و مبارزه مسلحانه و جاسوس پروری و از آخر با سرنگون کردن در اصل ایران و ایرانی و نه تنها شاه فقید به خواسته شوم خود رسیده و از فرش ظاهرا خود را به عرش رساندند بدون کمترین جوابگویی و قانونی تمام مایملک ایران و ایرانی را صاحب شدند و اختیار دار همه جانبه اش شدند اما باز هم کمشان بود و شاه فقید را برای عمری تلاش و آبادانی در اسارت خود می خواستند.
پنج‌شنبه 27 آبان 1389

benjamin86 - انگلیس - اکسفورد
اتفاقا خیلی کار درستی هم انجام داده , شماها انگار به کشت و کشتار علاقه دارید که این نظر رو اینجوری میدید
پنج‌شنبه 27 آبان 1389

ben 15 munich - المان - مونیخ
. iranazadiran - ایران - تهران اخه دوست گرامی اقای طالبانی از کی تابحال با غیرت بوده صدام کردها را به بمب شیمیائی بسته بود وطالبانی با اون تو بغداد روبوسی و خوش بش میکرد .من خودم کاملا مخالف حکم اعدام هستم ولی اگر طالبانی میتونست صدام را هم اعدام نمیکرد. زنده باشی
جمعه 28 آبان 1389

poriyaye_vali - قطر - دوحه
Afshin London - انگلستان - لندن ..نه جناب اون محمد سعید الصحاف وزیر الاعلام (فارسیشو نمیدونم) بود که به یمن گریخت
جمعه 28 آبان 1389

iranazadiran - ایران - تهران
ben 15 munich - المان - مونیخ. حق با شماست گرامی. بهتر بود به جای غیرت . از واژه عرق ملی استفاده میکردم. چون منظورم به اهمیت دادن به ملیت و هم وطن خودشان بود. شاید کردها را متاسفانه هم نژاد خود نمی دانند . هیچ جا مانند ایران اینچنین ملیتهای مختلف در کنار هم و با هم زندگی نمی کنند این افتخار ما ملت است و ننگ حکومتمان که می خواهد آنها را از هم جدا کند.
جمعه 28 آبان 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.