ایران حمله خشونت آمیز به کارکنان سفارت فرانسه در تهران را رد کرد


ایران حمله خشونت آمیز به کارکنان سفارت فرانسه در تهران را رد کرد

سفارت فرانسه در تهران

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه حمله خشونت آمیز نیروهای امنیتی به کارکنان سفارت فرانسه در تهران را تکذیب کرد و گفت که موضوع هم اکنون حل و فصل شده است.

فرانسه روز سه شنبه اعلام کرد که کارکنان سفارت این کشور در تهران از سوی ماموران امنیتی هدف «اقدام های خشن غیر قابل قبولی» قرار گرفته اند. وزارت امور خارجه فرانسه می گوید که در واکنش به اقدام ها سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاریس را احضار کرده است.

اعتراض فرانسه در حالی صورت می گیرد که رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران، هر گونه اقدام علیه کارکنان سفارت فرانسه را رد کرده و گفته است: «هیچ خشونتی صورت نگرفته است... و پلیس دیپلماتیک تنها در باره حضور برخی از مهمانان در یک مراسم به سفارت فرانسه تذکر داده است.»

این مقام ایرانی به شبکه انگلیسی زبان «پرس تی وی» وابسته به رادیو و تلویزیون دولتی ایران گفته است: «این موضوع هم اکنون حل و فصل شده است.»

یک مقام‌ فرانسوی به خبرگزاری فرانسه گفته ‌است: میهمانان فرانسوی و ایرانی که برای شنیدن موسیقی ایرانی به منزل برنار پولِتی، سفیر فرانسه در تهران، دعوت شده‌ بودند «توسط مأموران ناشناس امنیتی» بازداشت شده و یکی از کارکنان سفارت فرانسه نیز از سوی این مأموران «به صورت خشونت ‌آمیزی تهدید شده ‌است.»

وزارت امور خارجه فرانسه نیز با انتشار بیانیه ‌ای در این زمینه گفته است که « روز ۱۴ نوامبر، حوادث فوق‌العاده جدی در ورودی منزل سفیر در تهران روی داده ‌است.»

این بیانیه می‌ افزاید: «ورودی منزل وی توسط مأموران ناشناس امنیتی مسدود شد و این مأموران اعمال غیر قابل قبول خشونت ‌آمیزی را علیه کارکنان دیپلماتیک فرانسوی انجام دادند.»

روابط ایران و فرانسه در سال های اخیر و به دلیل اختلافات عمیق دو کشور بر سر برنامه هسته ای جمهوری اسلامی و مسائل حقوق بشر در ایران به تیرگی گراییده است.

مقام های ایران بارها کشورهای غربی را به دخالت در امور داخلی ایران و جاسوسی متهم کرده اند و برخی از اتباع خارجی را در جریان نا آرامی های پس از انتخابات دهم ریاست جمهوری بازداشت کردند.

ماه گذشته، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی به اتباع ایرانی هشدار داد تا از انجام سفرهای غیر ضروری به فرانسه خوددداری کنند و دلیل آن را نا امنی در این کشور عنوان کرد.

فرانسه از جمله کشورهای غربی است که موضع سختگیرانه ای درباره برنامه اتمی ایران اتخاذ کرده و رویداد اخیر زمانی رخ می دهد که گروه پنج به علاوه یک در تلاش است تا ایران را به پای میز مذاکره بکشاند.
kharabati انگلیس بیرمئگام - انکلیس - بیرمنگام
امروز داشتم خبرها رو میدیدم روزی نیست که خبر دستگیری نباشه چشم خورد به عبدالرضا قنبری که فقط خانمش تو تهرونه فامیلهاش تو شهرستانند روز تظاهرات عاشورا گرفتنش و حکم اعدام دادند/با این وضعیت واسه خانمش هم سخته دور از فامیل و هزینه واقعا سخته /موندم مردم چرا یه تکونی نمیخورند / به امید ازادی همه زندانیان خصوصا اقای قنبری بگو امین.
چهار‌شنبه 26 آبان 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.