مهدی چمران: جدایی ری از تهران آغاز یک فاجعه است


مهدی چمران: جدایی ری از تهران آغاز یک فاجعه است

بسیاری ازکارشناسان ایده جدائی شهر ری از تهران را سیاسی می دانند

مهدی چمران، رئیس شورای شهر تهران، اجرای طرح جدا کردن شهر ری از تهران را آغاز یک فاجعه دانست.

آقای چمران که امروز سه شنبه ۲۵ آبان (۱۶ نوامبر) در سی صد و سی امین جلسه شورای شهر تهران شرکت کرده بود، گفت: "ما بارها تذکر داده ایم که هرگونه جدایی از شهر تهران مانند جدایی یکی از استانها از کشور است."

او هم چنین گفت که مشخص نیست پس از جدائی شهر ری از تهران، شرکت واحد اتوبوسرانی، برق، آب، فاضلاب و سایر خدمات شهری را باید چگونه در تهران مدیریت کرد."

رئیس شورای شهر تهران این جدایی را محرک جدایی مناطقی مانند مهرآباد، شمیرانات و دولاب دانست و گفت: "امیدوارم وزیر و استاندار به خاطر چند نماینده یا دوستان دیگر این کار را انجام ندهند."

آقای چمران به وعده‌های نمایندگان تهران به مردم شهرری اشاره کرد و گفت: "می‌گویند شهرری پالایشگاه و پول دارد، اما پول آن برای شهرری خرج نمی‌شود و مردم شهرری هم فکر می‌کنند، این جدایی به نفعشان است؛ اگر قرار بود کارخانه‌های حاشیه این منطقه پولی داشته باشد، تا‌کنون داشت، یادمان نرود که نظیر این کارخانه‌ها را در سایر مناطق هم داریم."

معصومه ابتکار، دیگر عضو شورای شهر تهران هم طرح جداسازی ری از تهران را یک تصمیم "خلق الساعه و سیاسی" دانست.

خانم ابتکار در جلسه امروز شورای شهر تهران با بیان این مطلب، گفت: "شهر ری هیچ انقطاعی از تهران ندارد و همه مسیرها و شریان های اصلی شهر تهران در پیوستگی کامل با شهر ری است."

رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران با بیان این که در جریان چنین تغییر و تحولات ضرب الاجلی، این منابع طبیعی و زمین ها هستند که بیشتر از همه آسیب می بینند، گفت، در چنین فضایی عده ای از این تصمیمات "سو استفاده" می کنند.

از سوی دیگر پروین احمدی نژاد، دیگر عضو شورای شهر تهران با بیان این که مردم شهر ری از این طرح استقبال کرده اند، گفت: "سود حاصل از عوارض کارخانه های اطراف شهرری باید مورد بررسی قرار بگیرد چرا که به جای آن که به جیب مردم همان منطقه برود به جیب شهرداری تهران می رود."

او با گلایه از سیاسی جلوه دادن این طرح از سوی مخالفان، گفت: "در حال حاضر یک متر قبر در بهشت زهرا گرانتر از یک متر خانه مسکونی در تهران است و قبرهای بیست ملیونی برای شهرداری سودآور است."

خانم احمدی نژاد به آباد شدن منطقه ری تا قسمت حرم حضرت عبدالعظیم اشاره کرد و گفت که بافت فرسوده این شهر در اوضاع نابسامانی قرار دارد و اگر درآمدها در ری به درستی هزینه می شد این بخش تا حالا آباد شده بود.

فاضلاب صد ساله تهران

در این جلسه شورا، اعضای شورای شهر همچنین درباره طرح فاضلاب شهر تهران هم به گفت و گو پرداختند.

رسول خادم، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران گفت: "شرکت فاضلاب در جریان مرحله اول قانون هدفمند کردن یارانه ها در اولویت دریافت منابع نیست و افزایش بیست درصدی تعرفه احداث شبکه فاضلاب برای مناطق شمالی تهران بسیار حیاتی است."

او در پاسخ به اعتراض بعضی از اعضای شورا که مخالف افزایش تعرفه ها همزمان با اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها هستند، گفت: "این یک میلیارد یا چهار میلیارد هزینه ای که برای شرکت فاضلاب پیش بینی شده است به اندازه هزینه برگزاری یک همایش شهرداری هم نیست."

دو ماه پیش از این مهدی ثمره هاشمی، رئیس شرکت آب و فاضلاب ایران از مخالفت بانک جهانی با درخواست وام ایران برای فاضلاب تهران خبر داده بود.

او دلیل اصلی این مخالفت را سیاسی دانسته و گفته بود که قدرت های جهانی دشمن ایران به هر شکلی که بتوانند برای پرداخت وام به ایران مانع تراشی می کنند.

طرح فاضلاب تهران از سال ۱۳۸۱ و با بودجه اولیه ۱۴۵ میلیون دلار آغاز شده است.

هزینه نهایی این طرح حدود پنج هزار میلیار تومان پیش بینی شده است که ایران امیدوار بود بتواند برای آغاز مرحله دوم، دو برابر مرحله اول وام بگیرد.

مدیر عامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور به گفتگوهای ایران با بانک توسعه اسلامی اشاره کرده بود و گفته بود: "بانک توسعه اسلامی هم بی تاثیر از بانک جهانی و سیاست تحریم ها نیست و آنجا هم ممکن است برای گرفتن وام موانعی ایجاد کنند."

khosh bavar - ایران - یزد
مهدی چمران: جدایی ایران از جهان آغاز یک فاجعه است !?
سه‌شنبه 25 آبان 1389

shir o khorshid - ایران - اصفهان
تنها راه برای کاهش جمعیت تهران همین طرح جدا سازی شهر های تهران از استان تهران است !!!!!!!!!!به امید موفقیت دولت خدمتگذار
سه‌شنبه 25 آبان 1389

porharfi - هلند - آرنم
ما همه استانها ی ایران را تَکه تَکه میکنیم را آنها را ....تا برای ایران تجزیَه کردن را. سخت نباشد آنها را..اینها را.......امام خمینی
سه‌شنبه 25 آبان 1389

surena1611 - آلمان - اشتوتگارت
رسول خادم، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران!!!! این همون کشتی گیر معروف نیست؟!!! اگه هست، پس توی برنامه و بودجه چکار میکنه؟!!! پروین احمقی نژاد هم که جزو شورای شهر شده!!! یک مشت بیسواد و پاچه خور برای مملکت تصمیم گیری میکنند و تحصیلکرده ها بدنبال راهی برای فرار از بیکاری و تهدیدهای حکومت ولی وقیح!!! ننگتان باد.
چهار‌شنبه 26 آبان 1389

فراز_نروژ - نروژ - تونسبرگ
پس اینطوری میخواهند جمعیت تهراه را کم کنند. همانطور که ایران را با اسکناسهای پنج هزار تومنی هسته ای کردند.
چهار‌شنبه 26 آبان 1389

Elaheh_Asheri - بریتانیای کبیر - منچستر
خیلی فهمیدنش سخت نیست. این .. بازی های احمدی نژاد در لجبازی با قالیباف است برای کوچک کردن قلمروی اون. خاک بر سر مردم ساده اندیش که هنوز سر خودشونو شیره میمالن
شنبه 29 آبان 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.