نیجریه توقیف سلاح از ایران را به شورای امنیت گزارش کرد


نیجریه توقیف سلاح از ایران را به شورای امنیت گزارش کرد

مقام های نیجریه پیش تر گفته بودند ممکن است گزارشی تسلیم شورای امنیت کنند

وزیر خارجه نیجریه به خبرگزاری رویترز گفته که مطابق قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنیت، توقیف محموله سلاح از ایران را به سازمان ملل متحد گزارش کرده است.

این در حالیست که ایران از رفع "سوء تفاهم" در این زمینه خبر داده است.

اودین آجوموگوبیا به رویترز گفته است: "پس از انجام تحقیقات اولیه، دفتر نمایندگی دائم ما در نیویورک گزارش ضبط و بازرسی محموله سلاح از ایران را بر اساس وظایف خود در چهارچوب قطعنامه ۱۹۲۹ (سازمان ملل متحد) تسلیم کرده است."

روز ۲۶ اکتبر، گزارش شد که ماموران امنیتی نیجریه در جریان بازرسی محموله های یک کشتی تجاری، سیزده کانتینر حاوی اسلحه و مواد منفجره را در بندر آپاپا، در شهر لاگوس، کشف کرده اند.

مقامهای نیجریه ای گفتند که این محموله در بنادر ایران در یک کانتینر با برچسب مواد ساختمانی بارگیری شده بود و صاحب آن یک بازرگان ایرانی بوده که نام او در فهرست افراد مشمول تحریم های بین المللی دیده نمی شد.

بدنبال این ماجرا منوچهر متکی، وزیر خارجه ایران عازم نیجریه شد و با آقای آجوموگوبیا دیدار کرد.

پس از این ملاقات، وزیر خارجه نیجریه در یک کنفرانس خبری ظاهر شد و گفت که اگر کشورش در این تحقیقات نتیجه بگیرد که قوانین بین المللی نقض شده است، بعنوان عضو شورای امنیت "دست به اقدامات لازم" خواهد زد و گزارشی تسلیم سازمان ملل متحد خواهد کرد.

تشکیلات امنیتی نیجریه موفق شدند با یکی از دو مظنون این ماجرا که در سفارت ایران پناه گرفته بود صحبت کنند.

گفته می شود مظنون دوم که از مصونیت دیپلماتیک برخوردار است هنوز مورد بازجویی قرار نگرفته است.

وزیر امور خارجه ایران روز دوشنبه در یک نشست خبری با اشاره به سفر اخیر خود به نیجریه، گفت که در پی مذاکراتی که با مقامات آن کشور داشته "سوء تفاهمی" که بر سر کشف محموله سلاح ایران در نیجریه پدید آمده بود، رفع شده است.

برخی منابع خبری گفتند که تشکیلات امنیتی نیجریه مسیر حرکت کشتی حامل این محموله را برای مدتی پیگیری کرده و از ورود آن به بنادر این کشور پیشاپیش آگاهی داشتند اما این گزارش ها رسما تایید نشده است.

قطعنامه شورای امنیت به کشورهای عضو اجازه می دهد به منظور حصول اطمینان از اجرای تحریم های بین المللی علیه ایران، به بازرسی کشتی ها و محموله های تجاری به مقصد این کشور بپردازند.

آقای متکی در مورد محموله تسلیحات کشف شده در نیجریه گفت که این محموله حامل سلاح های متعارف دفاعی بوده و توسط یک شرکت خصوصی به یکی از کشورهای غرب آفریقا فروخته شده بود.

وی گفت مسیر انتقال این محموله از طریق نیجریه بود اما ارتباطی به این کشور نداشته است. وزیر خارجه ایران مقصد نهایی آن را مشخص نکرد و در مورد دلیل بارگیری آن در کانتینرهایی با برچسب غیرواقعی هم توضیحی نداد.

Afshin London - انگلستان - لندن
وایسا که کفاشیان میخواد ازتون شکایت کنه پدرتون درمیاره!!
سه‌شنبه 25 آبان 1389

naslesookhteh - ایران - تهران
پول مردم ایران خرج تجهیز تروریست های دنیا میشه. خدایا حق ما این نبود. شایدم بود. چون ناشکری کردیم. از ماست که برماست.
سه‌شنبه 25 آبان 1389

shahab46 - المان - هانوفر
naslesookhteh - ایران - تهران چرا عزیز دل براذر حق ما این بود کسی که قرن 21 انقلاب مذهبی میکنه وتاریخ فارسی را به عربی میفروشه همین هم زیاذشه.من دلم فقط به حال کشور وسرمایه اش میسوزد نه بحال مردمش.چون خودشان خواستند
سه‌شنبه 25 آبان 1389

1k adame sadegh - کانادا - تورنتو
naslesookhteh - ایران - تهران زدی تو خال ولی متعصفانه دیر متوجه شدیم. چون این مفسدان فل العرضها افت الله اسهالیها نه تنها ثروت ایران را به تروریستها داده اند بلکه ارزش ما ایرانیان را در حد تروریستها می سنجند. یعنی هم ثروت و هم ابرو و حیثیت 2500 ساله ما را به تاراج برده اند.
سه‌شنبه 25 آبان 1389

porharfi - هلند - آرنم
و چنین است که : فوتبالیستها باید تاوانش را بدهند!!....
سه‌شنبه 25 آبان 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.