کروبی: اتاق فکر جنتی سپاه و اطلاعات است


کروبی: اتاق فکر جنتی سپاه و اطلاعات است

کروبی شرایط دشوار خانواده زندانیان سیاسی را یادآور شده است

دبیرکل حزب اعتماد ملی با تقبیح توصیه دبیر شورای نگهبان به شدت عمل علیه زندانیان سیاسی، او را به پیروی از خواست نیروهای نظامی و اطلاعاتی متهم کرده است.

مهدی کروبی، دبیرکل حزب اعتماد ملی و از رهبران مخالف دولت، در مصاحبه ای که متن آن در سایت سحام نیوز، پایگاه اطلاع رسانی این حزب، انتشار یافته، با اشاره به اظهارات احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان و امام جمعه موقت تهران در خطبه های نماز جمعه، گفته است که آقای جنتی از سپاه و اطلاعات مشورت می گیرد و "هیولای زشت و پلیدی" را از روحانیت در ذهن خانواده های زندانیان سیاسی ایجاد کرده است.

احمد جنتی در خطبه های نماز جمعه هفته گذشته تهران از قوه قضاییه به خاطر دادن مرخصی به بازداشت شدگان حوادث بعد از انتخابات بحث برانگیز ریاست جمهوری انتقاد کرد و "مرخصی دادن به توطئه گران" را مانند "مرخصی دادن به سارقان" توصیف کرد.

آقای جنتی در اظهارات خود گفت: "درست نیست که به زندانیانی که در فتنه علیه نظام اسلامی نقش داشتند و محکوم شده اند، مرخصی بدهند و آنها به اقدامات فتنه انگیزانه خود ادامه دهند."

مهدی کروبی در مصاحبه با سحام نیوز، اظهارات آقای جنتی را باعث تعجب خوانده و گفته است: "سخنان وی، سخنان نیروهای اطلاعاتی بود که از دستگاه قضایی گله مند بودند."

مهدی کروبی سپاه پاسداران و نیروهای اطلاعاتی را "اتاق فکر" احمد جنتی خوانده و گفته است که همینگونه اظهارات باعث شده است که بازجویان بگویند که قضات کاره ای نیستند و صرفا مجری دستورات آنان هستند.

دبیرکل حزب اعتماد ملی در این مصاحبه گفته است که روحانیت در طول تاریخ پناهگاه مردم در برابر زیاده روی حکومت ها بوده و با یادآوری موارد متعددی از نرمش رژیم سلطنتی در برابر متهمان سیاسی به دلیل وساطت روحانیون، سخنان آقای جنتی را باعث بدبینی افکار عمومی نسبت به روحانیت دانسته است.

وی با اشاره به وضعیت برخی از زندانیان سیاسی بعد از انتخابات مانند محمد نوری زاد، احمد زیدآبادی و عبدالله مومنی، که به گفته او تحت شکنجه های شدید قرار گرفته اند، احمد جتنی را متهم کرده است که به جای ترغیب مسئولان به رفتار انسانی با متهمان، دادگاه را به خشونت ورزی توصیه می کند.

وی در عین حال گفته است که هنوز هم برخی از مراجع و روحانیون ارشد در پی کمک به زندانیان سیاسی و حمایت از آنان در برابر شدت عمل حکومت هستند و مواردی از موفقیت آنان در گرفتن مرخصی برای زندانیان سیاسی را یادآور شده است.

شرایط خانواده های زندانیان سیاسی

مهدی کروبی در این مصاحبه از احمد جنتی خواسته است تا به شرایط روحی خانواده زندانیان سیاسی بیندیشد و وضعیت خود را در زمانی که فرندش، حسین جنتی، به دلیل فعالیت های مسلحانه علیه حکومت در زندان بود، به خاطر بیاورد.

آقای کروبی در این مورد گفته است: "آیت الله طاهری نقل می کرد اختلاف جنتی با من به خاطر ندادن ملاقات از طرف من به فرزند منافقش حسین بود" و افزوده: "آقای جنتی، شما فکر کن خانواده حسین مرعشی، عیسی سحرخیز، مهدی خزعلی، محمد داوری که از خانواده های جانبازان و شهدا هستند و نیز نسرین ستوده که بنا به قول همسرش که وی را در دیدار اخیر نشناخته بود، چه سختی هایی را تحمل می کنند."

مهدی کروبی: اگر یک دستگاه عادلانه در کشور وجود داشت و یک هیات منصفه ای تشکیل می شد، آن وقت به شما نشان می دادیم که طی بیست و یک سال شما چه کرده اید و چقدر حقوق مردم را ضایع کرده اید.

دبیرکل حزب اعتماد ملی در ادامه این مصاحبه با اشاره به سرنوشت فرزند آقای جنتی که همراه با همسرش، به عنوان اعضای سازمان مجاهدین، در درگیری های مسلحانه اوایل انقلاب کشته شد، گفته است: "آقای جنتی به شما یادآور می شوم که برخی از این افرادی که اکنون در زندان هستند و نیز افرادی که شما هم اکنون آنان را فتنه گر می خوانید و تقاضای برخورد شدیدتر با آنان را دارید، کسانی بودند که در سالهای آغازین انقلاب در مقابل امثال فرزند تروریست شما مبارزه و ایستادگی کردند."

آقای کروبی افزوده است: "متاسفانه سخنانتان انقدر به دور از انصاف و منطق است که از دیدگاه برخی افراد مغرض این شائبه به وجود می آید که شما می خواهید انتقام خون پسرتان را از این جبهه رفته ها و مبارزین سابق بگیرید که البته من به این دیدگاه اعتقاد ندارم."

مهدی کروبی در این مصاحبه دبیر شورای نگهبان را متهم کرده که به جای اینکه به مسئولیت خود در نظارت بر انتخابات و مصوبات مجلس به درستی عمل کند، به دخالت در امور قوه قضاییه روی آورده و سخنان او را باعث تکرار حوادثی مانند "قتل های خودسرانه" در گوشه و کنار کشور دانسته است.

دبیرکل حزب اعتماد ملی در این مصاحبه، خطاب به امام جمعه موقت تهران گفته است: "آیا شما در نماز جمعه از خون آنان که زیر شکنجه کشته شدند دفاع کردی و از این شکنجه ها سخن گفتی؟ آیا شد در نماز جمعه بگویی که آقایان اطلاعاتی و نیروهای مسلح، سه پزشک تا به حال ترور شده اند، ببینید چه کسی آنان را کشته، چرا از پزشکان و اساتید کشته شده دانشگاه سخن نمی گویید؟"

وی با یادآوری اظهارات مقامات امنیتی در مورد توانایی در تعقیب و دستگیری متهمان حتی در خارج از کشور، سئوال کرده است که چرا نهادهای امنیتی از پیگیری پرونده هایی مانند قتل پزشکان و استادان دانشگاه ناتوان مانده اند؟

مهدی کروبی در پایان این مصاحبه خواستار مداخله روحانیون ارشد در حمایت از زندانیان سیاسی شده و گفته است: "من از تمامی مراجع و بزرگان می خواهم که برای حفظ آبروی اسلام و روحانیت و نیز جلوگیری از ضایع شدن حقوق زندانیان، اقدامی انجام دهند تا مبادا خدای ناکرده در آینده شاهد اقداماتی باشیم که دیگر راهی برای جبران آن نباشد."

markopolo vic - استرالیا - ملبورن
اقای کروبی مثل اینکه شمشیر را از رو بسته
دوشنبه 24 آبان 1389

مشتعل - سوئد - استکهلم
ولی خداوکیلی چه اتاقی این اتاق فکر ددمنیوشیان پُر از چماق و اسلحه و مزدور
دوشنبه 24 آبان 1389

1983 - ایران - تهران
.... توی این بیست سال چرا چیزی نگفتی حالا دایه دلسوزتر شدی اگه رئیس جمهور می شدی هم این چیزها را رو می کردی لنت برهر چی خائن وطن فروش
دوشنبه 24 آبان 1389

h.k - دانمارک - اودا
رهبران جنبش سبزهم مثل شماوپدران شماکه خمینی راسوارکولتان میکردید.وحالا مخالف شدید.چه کسانی مردم راپس ازانتخابات به خیابانهاکشاند.حتمن کامنتهای شمابزدلان وچاپلوسان فطری.حقاکه احمدینژادهم ازسرتان زیاده.
سه‌شنبه 25 آبان 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.