زعفران به جای خشخاش در هرات - ویدیو


زعفران به جای خشخاش در هرات

چهار سال است در افغانستان، به ویژه در ولایت هرات، طرحی اجرا می شود که هدفش ترغیب کاشت زعفران به جای خشخاش است. در این مدت، این طرح هواداران زیادی پیدا کرده و بسیاری از باغداران زعفران کار، از نتیجه کارشان خشنودند . نگین شیرآقایی گزارش می دهد.

Pezhman - اتریش - وین
حالا تکلیف زعفران کارهای ما چی میشه؟ ماهم بجای زعفران آخوندک چال میکنیم.
یکشنبه 23 آبان 1389

خانه به دوش - سوئد - استکهلم
اگر مثل انسان دیگه از کشت این مواد مخدر دست بردارند خیلی خوبه و کم جونهای ایران و کشورهای جهان را به دام این خانمانسوز گرفتار کنند ,اما. فکر نکنم, چون اینها بعد از چندین دهه از عمرشان. مشغول مواد مخدر بوده اند, و اندازه کاشت زعفران زحمت و درده سر ندارد, باز به عقب برمیگردند چون درآمد بیشتری عایدشان میشود ,,این جونورا حتی همین سوئد(منطقه وسترنورلاند) هم خلاف میکنند و درآمد خوبی هم دارند ولی چه فایده که مردم بیچاره میشوند امید است که ریشه کن شوند.
یکشنبه 23 آبان 1389

pahlavi100 - آمریکا - کالیفورنیا
از قول سید علی‌ گدا: آی هوش کردم که دو بشت ژعفران دود کنم.
یکشنبه 23 آبان 1389

SarayeAzadi - انگلیس - لندن
از جایگزینی مثبت و رو به رشد صنعت کشاورزی همچنین فراهم کردن زمینه های اشتغال برای زنان جامعه ی افغانستان خوشحالم. از درج این گزارش جالب و دلگرم کننده سپاسگزارم.
یکشنبه 23 آبان 1389

khosh bavar - ایران - یزد
pahlavi100 - آمریکا - کالیفورنیا : ترک عادت موجب مرض است !
یکشنبه 23 آبان 1389

alind - عراق کردستان - اربیل
بهترین طرح است براى ترک کاشتن خشخاش اکر اخوندها( طالبان و امراى جمهورى اسلامى) سد راه نشوند.
یکشنبه 23 آبان 1389

porharfi - هلند - آرنم
چند سال پیش شنیدم که . دراین طرح کشت زعفران در افغانستان .*هلند*. شرکت دارد..
یکشنبه 23 آبان 1389

mortaza_hrt - افغانستان - هرات
زعفران افغانستان در سال قبل توانست جایگاه اول را از نظر کیفیت در جهان بدست آورد
یکشنبه 23 آبان 1389

botparast - ایتالیا - میلان
خانه به دوش - سوئد - استکهلم. جونور چیه?...درست حرف بزن دوست عزیز!...میخوایی بگم شما ایرانیا تو ژاپن و مالزی چیکار میکنین??!
یکشنبه 23 آبان 1389

سید ابوالقاسم واعظ - اندونزی - جاکارتا
نگران زعفران ایران نباشید. نان ما آجر نمی شود. بازار زعفران آنقدر گسترده و این ماده آنقدر کمیاب است که حالا حالا جا برای کار دارد البته به شرطی که کارخانه های ما روش های بهداشتی و بسته بندی های جذاب را وارد سیستم خود کنند نه مثل الان که زعفران مان عین 50 سال قبل تولید می شود.
یکشنبه 23 آبان 1389

parviz1 - انگلستان - کترینگ
خوب بجاش دارن تو باعهای وکیل آباد مشهد و زمینها و باعهای امام رضا کرمان و رفسنجان و .... تو ایران بدستور رهبر ان علاب خخشخاش میکارن و این موضوع را همه دنیا هم میدونن. حالا دیگه کشور ما بالا ترین رعم معتادین و کشت مواد مخدر در دنیا را بخودمون اختصاص دادیم.البته با عنایت و مدیریت رهبر ان غلاب و فرزند ناخلفش (دکی)انتر نژاد حرامزاده.ای تو اون روح..
یکشنبه 23 آبان 1389

black chador - امریکا - ولدن
موفق باشید. مرگ بر طالبان قران بدست.
یکشنبه 23 آبان 1389

Nariman 1980 - بلژیک - الست
دلیل اصلی‌ حملهٔ آمریکا به افغانستان آتش زدن مزارع خشخاش به وسیلهٔ طالبان در سال ۲۰۰۰ بود. از موقهٔ حضور آمریکا و دیگر کشورها در افغانستان مقدار سهم افغانستان از کشت خشخاش در دنیا از کمتر از ۵ درصد به ۸۰ درصد رسیده و سود آنها در جیب بانکدارهای خارجی‌ میره. دوستان سعی‌ کنن که اطلاعاتشنو فراتر از ب ب سی‌ و سی‌ ان ان ببرن چون این رسانها خبرهاشون سانسور شده به نفع خودشون هست.
یکشنبه 23 آبان 1389

خانه به دوش - سوئد - استکهلم
botparast - ایتالیا - میلان ,,,بنظر انسان عاقل هر کسی یا هر چیزی که مضر جان انسان باشد بیشتر از اینها باید بارش کنید حتی اگر خود من ویا اقوامم باشد تو این بحثها هیچ جای تبعیض و دلخوشی نیست بحث ما کشت موادی که افغانستان 85 درصد مصرف دنیا را تامین و صادر میکند اینیهم که نوشتم به جان خودم هیج دروغ نیست که افغانها در همینجا خلاف مواد مخدر و قرص کدوئین دار به مردم میفروشند که اکثرشان جوان و بین 15 تا 20 سن دارند بازم چیزی داری بگید..khosh bavar - ایران - یزد دمت گرم,,,parviz1 - انگلستان - کترینگ /واقعا که درسته ولی حقیقت برای بعضی از این کامنتها تلخه.
دوشنبه 24 آبان 1389

Pezhman - اتریش - وین
mortaza_hrt - افغانستان - هرات. درود برشما تبریک میگویم.دوستی تعریف میکرد: انارهای خوبی هم درافغانستان وجود دارد.خوشحال میشوم پیامهای شما وهمزبانان عزیز را بیشتر دراین سایت ببینم.به امید ریشه کن شدن مواد مخدر وآخوند. شاد و آزاد باشید.
دوشنبه 24 آبان 1389

mortaza_hrt - افغانستان - هرات
Pezhman - اتریش - وین.دوست عزیز نه تنها زعفران بلکه انار قندهار.سیب وردک .انگور هرات . پرتقال جلال آباد و برنج شمال توانسته بازارهای اروپایی را تصرف کند در ضمن من خودم مهندس کشاورزی هستم و در بخش مارکیتنگ محصولات کشاورزی کار میکنم
دوشنبه 24 آبان 1389

milanahwaz - سوئد - نورشپینگ
خانه به دوش - سوئد - استکهلم. دوست ایرانی‌ من لطفا درست صحبت کن.و برای سایت ایرانیان هم متاسفم که اینچنین کامنت‌های توهین آمیز را نشر می‌کند.واقعا که.
سه‌شنبه 25 آبان 1389

1k adame sadegh - کانادا - تورنتو
من الو براقانی ایران را تولید افغانستان خریدم. ایران تحریم شده افغانستان داره به خود کفائی و صادرات می رسد.
سه‌شنبه 25 آبان 1389

Pezhman - اتریش - وین
mortaza_hrt - افغانستان - هرات. بسیار خوشحال هستم که می شنوم در افغانستان مردم دوباره به سر کار وزندگی خود برگشته.ونعمت فراوان است. با آرزوی سربلندی شما وتمام انسانهای شریف وزحمتکش افغانستان.خدا روزی کند اوضاع توریسم هم بهتر شود. خیلی دوست دارم هرات را از نزدیک ببینم. برایت پیروزی وتندرستی آرزومندم
سه‌شنبه 25 آبان 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.