حذف شرایط استخدام هیئت علمی برای ایثارگران؛ سیاسی کردن نظام آموزشی


حذف شرایط استخدام هیئت علمی برای ایثارگران؛ سیاسی کردن نظام آموزشی

بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی در برنامه پنجم توسعه در ایران، ۲۵ درصد ظرفیت استخدامى دولت به ایثارگران، رزمندگان و خانواده شهدا» اختصاص دارد. به گزارش خبرگزاری ایلنا، در راستای همین مصوبه ۱۰ درصد ظرفیت هئیت علمی دانشگاه‌ها هم باید به جامعه ایثارگران اختصاص  یابد.

در همین رابطه روزنامه خراسان نوشته است که استخدام این گروه از ایثارگران و اعضای خانواده شهدا بدون در نظر گرفتن شرایط سنی، تخصصی و آزمونی صورت می‌گیرد.

در پیوند با این موضوع اکبر مهدی، کارشناس اقتصاد سیاسی، به پرسش‌های رادیو فردا پاسخ گفته است.

آقای مهدی، تأثیر حضور این نیروی انسانی در ساختار اداری و اقتصادی ایران چیست؟


اکبر مهدی: انگیزه‌های دینی مسئله قاعدتاً آنچنان که گفته شده است، پاداش دادن به خدمت‌گزاران به نظام است. از طرف دیگر تشویق گسترش همکاری در بین اعضای جامعه که نیروهای بیشتری را بتوانند جذب کنند، چرا که به هر حال جزو ایثارگران بودن و جزو نظام بودن و برای نظام فداکاری کردن پاداش‌های بسیار خوبی دارد.

اینها ارزش‌های مشخص این اقدام است. ولی آنچه که انجام می‌دهد این است که عملاً نظام را شبیه نظام‌های تک حزبی جهان می‌کند و با توجه به ماهیت ایدئولوژیک نظام جمهوری اسلامی، قاعدتاً جامعه و نظام را بیشتر از قبل ایدئولوژیزه می‌کند.

از این پس قدرت و کنترل جامعه برای نظام یکدست می‌شود و در واقع تقویت نیروهای متعهد به نظام نتیجه چنین اقدامی است.


آقای مهدی، در بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان درصدی از استخدام مراکز دولتی و حتی غیر دولتی به معلولان و حتی کسانی که به نوعی محدودیت‌های فیزیکی دارند، اختصاص می‌یابد. حالا این اقدامی که در ایران دارد صورت می‌گیرد چه تفاوتی با کشورهای پیشرفته دنیا دارد؟

در کشورهای دیگر اولاً این آمار و ارقام بسیار محدودتر است. دوماً اینکه یک سلسله شرایطی را در مورد افراد در نظر می‌گیرند. مثلاً محدودیت سنی در نظر گرفته می‌شود. میزانی از مهارت در نظر گرفته می‌شود.

متأسفانه در لایحه‌ای که در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده است بسیاری از این شرایط را حذف کرده‌اند و فراتر از آن در مورد دانشگاهیان که قرار است درصدی از هیئت علمی دانشگاه هم نه تنها شامل این افراد بشود بلکه نوشته شده است که سوابق این افراد را هم احتساب کنند.

این احتساب سوابق آموزشی و پژوهشی و غیره و ذالک، عملاً نظام را از درون تهی می‌کند. به هر حال آنچه که مسلم است این است که این درصد، درصد بالایی است و سطح مهارت‌ها را در تمام این حوزه‌ها، چه در دانشگاه و چه در بخش‌های اداری جامعه پایین می‌آورد.

در آن صورت آموزش و حتی دانشی که عرضه می‌شود عملاً سیاسی می‌شود. یعنی دانش و مهارتی آموخته و به کار برده می‌شود که فقط در خدمت نظام باشد. چنین مسیری ظاهراً برای نظام قدرت‌آفرینی می‌کند و کنترل بیشتری را می‌آفریند.

اجازه بدهید پرسش پایانی‌ام را به موضوع شایسته‌سالاری اختصاص دهم. به نظر می‌رسد یکی از مهم‌ترین مشکلات شایسته‌سالاری در ایران، تداخل حوزه‌های شایستگی است. مشاهده شده است که گاهی شایستگی‌های دینی و نظامی از سایر شایستگی‌ها تفکیک نمی‌شوند و وارد حوزه‌های سازمانی و اداری کشور می‌شوند. از نظر شما مشکلات عمده شایسته‌سالاری در جامعه ایران کدامند؟


در جامعه ما متأسفانه شایستگی‌ها بر اساس ایدئولوژی، تعهد و غیره است و این امر همان طور که عرض کردم عملاً جامعه را تهی می‌کند و یک نوع تبعیض را بخصوص نسبت به کسانی که مهارت‌های لازم و شایستگی‌های واقعی را دارند، ایجاد می‌کند.

شما فکر کنید دانش‌آموزی که می‌خواهد به دانشگاه برود و بهترین نمره را کسب کرده است، ولی متعهد و دیندار نیست، و امکان ورود را پیدا نمی‌کند، طبیعتاً به جز احساس تنفر و بیگانگی نسبت به جامعه‌اش نخواهد داشت.

اتفاقاً مشکل عمده این نوع برخوردی که نظام دارد به وجود می‌آورد ایجاد نوعی تنفر و بیگانگی و خشم زیاد و احساس تبعیض در گسترده جامعه نسبت به ایثارگران و جانبازان است.

ایثارگران به عنوان جانبازانی که در جنگ شرکت کرده‌اند و چه بسا به عنوان قهرمانان کشور شناخته شده باشند، در سطح جامعه و بعد از فضای جدید، عملاً مورد تنفر قرار می‌گیرند چرا که تبعیض را دامن می‌زنند.

bita tehrani - کانادا - ونکوور
ما که از شاهد سوختیم و اجازه دم زدن نداشتیم.حالا به اسم ایثارگر و بسیجی و هزار عنوان دیگر ببینید چه اعجوبه هایی را در جایگاه استاد باید تحمل کرد.نمونه اش را بخوانید:سعید حدادیان که از مداحان حکومتی معروف در ایران است تا کنون با رانت های بی بدیل سپاه و دولت و حمایت های نهاد رهبری توانسته است جایگاه ویژه ای برای خود دست و پا کند. او که در بسیاری از حوادث کشور در نقش لیدر و محرک چماقداران ظاهر شده است علاوه بر منسب ها و مزایای دولتی در سپاه پاسداران در حال تبدیل شدن به استاد دانشگاه است!!! سعید حدادیان معروف به حاج سعید با سفارش ویژه کامران دانشجو اکنون در طبقه سوم دانشکده ادبیات دانشگاه تهران کلاسى را براى تدریس درسى غیردانشگاهى با عنوان ”سلسله مباحث نگاهى به دعا“ در اختیاردارد!
جمعه 21 آبان 1389

bita tehrani - کانادا - ونکوور
این جلسات که توسط بسیج دانشجویی تشکیل شده بود کم کم به عنوان کارگاه آموزشی مطرح شد و اکنون تبدیل به یک کلاس ثابت با حضور استاد ! سعید حدادیان شده است. در پی اعتراض تعدادی از اساتید دانشگاه ادبیات بنرهای تبلیغاتی مربوط به این کلاس ها با قید استاد سعید حدادیان جمع آوری شد. اما به گفته مسولان بسیج دانشجویی دوره جدید این کلاسها به زودی برگزار می شود. .
جمعه 21 آبان 1389

surena1611 - آلمان - اشتوتگارت
هدف از این کار اصلا کمک به ایثارگران و جانبازان نیست بلکه فقط برای کنترل بیشتر دانشگاه هاست و این قانون بهانه ای برای ورود عناصر امنیتی سپاه به دانشگاه هاست و ربطی به ایثارگران نداره. اتفاقا خیلی از ایثارگرانی که با خلوص نیت برای دفاع از مملکت به جبهه ها رفتند مخالف این حکومت هستند و با این حکومت همکاری نمیکنند. زمانیکه توی ایران بودم چند نفر از این افراد رو میشناختم که بعد از چند سال جنگیدن توی جبهه ها از دزدی ها و جنایتهای این حکومت متنفر بودند. اصلا مگه انسان باشرفی وجود داره که با این حکومت همکاری کنه؟!!!
جمعه 21 آبان 1389

amir pishro - ایران - تهران
اصلا رئیس جمهور خره گاو منه
جمعه 21 آبان 1389

shahram khosh maram - ایران - تهران
من چند روز قبل از این تصمیم دولت مطلع شدم و خیلی ناراحت شدم. متاسفانه درصد افرادی که بااستفاده از سهمیه ها به موفقیتهای بزرگ علمی رسیده اند در مقایسه با غیرسهمیه ها بسیار کم هست و این در حالی هست که امکانات خیلی بیشتری دارند و در اعزام به خارج و کنفرانسها و در استخدام و گرفتن پست ها با تفاوت زیادی در اولویت قرار دارند. من ضمن اینکه جانبازان, ایثارگران و خانواده شهدا را شایسته احترام میدانم ومعتقدم باید از رفاه برخوردار باشند, به شدت با دادن هرگونه امتیاز دانشگاهی و استخدامی به انها مخالفم و انرا به ضرر کشور میدانم. در عوض باید به انها بهترین اموزشها را بدهند و سعی کنند که انها را از بقیه داوطلبان بهتر کنند نه اینکه بقیه را عقب بزنند تا اینها وارد شوند. این کار فاجعه است و باعث ناامیدی افراد شایسته میشود.
جمعه 21 آبان 1389

سید ابوالقاسم واعظ - اندونزی - جاکارتا
فرزندان شهدا و سرداران جنگ الان خودشان در صف اول مخالفان دولت هستند.
جمعه 21 آبان 1389

طراوت - ایران - تهران
سید ابوالقاسم واعظ - اندونزی - جاکارتا .موافقم این حقیقت داره
شنبه 22 آبان 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.