کلینتون ورود ترکیه و برزیل به مذاکره با ایران را رد کرد


کلینتون ورود ترکیه و برزیل به مذاکره با ایران را رد کرد

هیلاری کلینتون به طور صریح نظرش درباره میزبانی ترکیه را اعلام نکرد

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، ضمن رد حضور ترکیه و برزیل در مذاکره اتمی با ایران، تاکید کرده که روند گفتگوها با جمهوری اسلامی باید در چهارچوب گروه 1+5 از سرگرفته شود.

او روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری در واشنگتن، در پاسخ به این سوال که درباره آغاز مجدد مذاکرات در ترکیه و حضور ترکیه یا برزیل در آن چه نظری دارد، تاکید کرد که در اولین نشست فقط نمایندگان گروه 1+5 باید با فرستاده ایران مذاکره کنند.

گروه 1+5، شامل پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد و آلمان، سال گذشته نیز در ژنو سوئیس با ایران وارد مذاکرات هسته ای شده بود.

خانم کلینتون گفت که کاترین اشتون، نماینده ارشد اروپا در امور سیاست خارجی و امنیتی، از طرف گروه 1+5 زمان و مکان اولین نشست را تعیین می کند.

وزارت امور خارجه ایران پیشتر اعلام کرده بود مایل است که این مذاکرات در ترکیه انجام شود.

خبرگزاری ها به نقل از منابع دیپلماتیک غربی گزارش می دهند که سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی و سرپرست مذاکرات هسته ای ایران به کاترین اشتون پیشنهاد داده که دیدار هسته ای در یکی از دو روز 23 نوامبر یا پنجم دسامبر در ترکیه برگزار شود.

هیلاری کلینتون به طور صریح نظرش درباره میزبانی ترکیه را اعلام نکرد اما گفت: "درباره مکان مذاکره صحبت شده است و کاترین اشتون درباره زمان و مکان آن به ایران پاسخ خواهد داد."

وی تایید کرد که سه شنبه درباره پاسخ ایران به پیشنهاد گروه 1+5 برای مذاکره، با خانم اشتون از طریق تلفن گفتگو کرده است.

آمریکا نه فقط بر مذاکره ایران با اعضای گروه 1+5 تاکید دارد بلکه می گوید هدف این مذاکرات باید جوانب حساس برنامه اتمی این کشور به ویژه غنی سازی اورانیوم باشد.

اما محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، روز چهارشنبه گفت که مذاکرات با گروه 1+5 در مورد مسائل جهانی خواهد بود.

او در نطقش در شهر قزوین گفت: "بارها گفته ایم که ملت ایران در مورد حقوق اساسی خود با هیچ کس مذاکره نخواهد کرد؛ مذاکرات در مورد همکاری برای رفع مشکلات و دغدغه های جهانی و کمک به صلح و امنیت جهانی خواهد بود و در شرایط برابر".

آقای احمدی نژاد گفت که طرف های گفت و گو باید "غرور و تکبر" را کنار بگذارند و در شرایط برابر بر سر میز مذاکره حاضر شوند.

جمهوری اسلامی همچنین تاکید دارد که تامین سوخت راکتور تحقیقاتی تهران موضوع اصلی مورد نظرش در گفتگوهای احتمالی است.

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، روز سه شنبه گفته بود: "آن چیزی که به بحث هسته‌ای صلح ‌آمیز جمهوری اسلامی ایران مربوط می‌شود بحث تبادل سوخت است که چارچوب آن کاملا مشخص می‌باشد."

به گفته او، "چارچوب بحث‌مان بیانیه تهران است و مشخص است که بندها و جزئیات دقیق مربوط به مبادله سوخت چه چیزی است که به همه آنها اشاره شده است."

آنچه ایران بیانیه تهران توصیف می کند، توافق هسته ای است که در اوایل ماه ژوئن امسال با تلاش ترکیه و برزیل برای حل و فصل مناقشه اتمی حاصل شد که گروه 1+5 آنرا رد کرد.

پس از رد این توافقنامه، شورای امنیت سازمان ملل متحد چهارمین قطعنامه تحریمی را علیه ایران تصویب کرد.

این اقدام تحریم های یکجانبه آمریکا، کانادا، اتحادیه اروپا، استرالیا، ژاپن و کره جنوبی را علیه ایران در پی داشته است.

جمهوری اسلامی این تحریم ها را بی فایده می داند و می گوید که بر سیاست اتمی ایران تاثیری نمی گذارد.

bache shapoor - سوئد - یوسدال
ای بیشرف مموتی, تقریباهمه دنبا ایران رو تحریم کردن, اونوقت تو دلت را خوش کردی به دو تا کشور عربیه تروریست و دو تا کشور که از خودمان بدبختر هستند! بدبخت روزهای اخرت رسیده.
پنج‌شنبه 20 آبان 1389

ehsan_2nd_time - یوکی - لندن
خامنه ای اینهمه به برزیل و ترکیه باج سبیل داد که اقلا ایندوتا هوای ایرانو داشته باشن که امریکا هم اصلا ایندوتا رو به مذاکره را نداد. فقط مموت موند و اون عکسهای مسخره ای که با ترکیه و برزیل گرفته بود که دستهای اونها رو به نشانه موفقیت و پیروزی بلند کرده بود. محمود جون این هم زرشک. و یه بیلاخ بزرگ برای رئیس ضد ایرانیت
جمعه 21 آبان 1389

YAS ABI - بلژ - برل
امریکییها با وسط انداختن برزیل و بعد قطعنامه ضد ایران نامردی و دورویی خودشان را دوباره رو کردند. مگر ایران دنبال مذاکره است? ایران بینی سما را به خاک میمالد.
جمعه 21 آبان 1389

ehsan_2nd_time - یوکی - لندن
YAS ABI - بلژ - برل - کلمه ایران با رژیم جمهوری اسلامی فرق داره. در جوابت باید بگم این درسته که رژیم ج.ا. معنی تکلم و مذاکره رو هم نمیدونه ولی مطمئن باش برای بقا نه فقط حاضر به مذاکره که حاضر به خیلی کارهای دیگه اس. الان که تحریمهای اخبر تازه داره تاثیرشو نشون میده باید باشی و نگاه کنی که آخوندها چه هنرهایی و شعبده هایی که از زیر چادرهاشون بیرون نمیدن و رقاصی هایی که نمی کنن. تازه اول شوئه
جمعه 21 آبان 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.