ایران برای توسعه میدان نفتی آزادگان با چین مذاکره می‌کند

 
ایران برای توسعه میدان نفتی آزادگان با چین مذاکره می‌کند

معاون وزیر نفت ایران از مذاکره با چند شرکت داخلی و خارجی از جمله چین برای توسعه میدان نفتی آزادگان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محسن خجسته‌مهر، معاون برنامه‌ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزارت نفت، خبر داد که «هم‌اینک مذاکرات با سرمایه‌گذاران متعدد داخلی و خارجی برای توسعه میدان آزادگان در حال انجام است» و افزود که وزارت نفت ایران «قصد دارد میزان تولید نفت خام از این حوزه را افزایش دهد.»

میدان نفتی آزادگان در ۱۲۰ کیلومتری غرب اهواز، منطقه مرزی بین ایران و عراق، واقع شده و بزرگ‌ترین حوزه نفتی ایران به‌شمار می‌آید که در دهه‌های اخیر کشف شده و اگر ایران بخواهد تولید نفت خود را در سطح کنونی نگهدارد به ناچار باید میدان نفتی آزادگان جنوبی را توسعه دهد.

محسن خجسته‌مهر روز دوشنبه هم‌چنین اعلام کرد که «توسعه آزادگان تحت هیچ عنوانی متوقف نخواهد شد و هم‌اکنون از محل منابع داخلی توسعه زودهنگام این میدان در حال انجام است.»

این مقام وزارت نفت در حالی به «توسعه زودهنگام» این میدان نفتی اشاره می‌کند که شرکت توسعه نفتی اینپکس ژاپن که ۱۵۳ میلیون دلار در پروژه عظیم آزادگان سرمایه‌گذاری کرده‌بود مهرماه جاری از انصراف خود از این پروژه خبر داد که این انصراف با استقبال ایالات متحده
همراه شد.

پیش از این رسانه‌های ژاپن اعلام کردند که شرکت اینپکس برای جلوگیری از قرار گرفتن در فهرست تحریم‌های ایالات متحده تصمیم به کنار کشیدن از پروژه توسعه میدان نفتی آزادگان گرفته‌است.

این شرکت هم‌چنین در سال ۲۰۰۶ و همزمان با تشدید فشار آمریکا بر متحدان خود برای کاهش معاملات با ایران، با واگذار کردن حدود ۶۰ درصد از سهام خود به شرکت نفت و گاز دولتی ایران، سهم خود از این میدان را به ۱۰ درصد کاهش داد.

در راستای اعمال فشار آمریکا بر صنعت نفت ایران، مهرماه جاری
دو سناتور آمریکایی در نامه‌ای به هیلاری کلینتون، وزیر خارجه این کشور خواستار مجازات شرکت ملی نفت چین به خاطر امضای قرارداد برای توسعه میدان آزادگان جنوبی شدند و اظهار داشتند که این شرکت‌ها با دور زدن تحریم‌ها، اقدامات کشورهایی چون کره جنوبی و ژاپن را در همراهی با آمریکا، تضعیف می‌کنند.

اظهارات محسن خجسته‌مهر، معاون وزیر نفت ایران در مورد مذاکره با چند شرکت داخلی برای توسعه میدان آزادگان در حالی است که کوشش‌های اخیر شرکت‌های بزرگ داخلی عمران صنعت نفت و گاز که عمدتاً از زیرشاخه‌های سپاه پاسداران به‌شمار می‌آیند برای پر کردن خلأ ناشی از ترک پروژه‌ها از سوی شرکت‌های خارجی با دشواری‌هایی روبه‌رو بوده‌است.

از آن جمله، در تیرماه سال جاری، قرارگاه خاتم‌الانبیا، که نام آن در فهرست تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار دارد،
اعلام کرد که «به خاطر به خطر نیفتادن منابع ملی» از دو فاز گازی ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی انصراف می‌دهد.

قرارگاه خاتم‌الانبیا، به عنوان بازوی اقتصادی سپاه پاسداران در سال‌های گذشته فعالیت‌های اقتصادی خود را توسعه داده و مهم‌ترین قراردادهای نفت و گازی ایران را حتی در مواردی بدون شرکت در مناقصه در اختیار گرفته‌است.

برپایه گزارش‌های منتشر شده، افزون بر قرارگاه خاتم‌الانبیا، شرکت سپانیر، نیز که وابسته به سپاه است، یک از طرح توسعه فازهای ۱۵ و ۱۶ میدان گازی پارس جنوبی انصراف داده‌ است.

قدرت‌های غربی می‌کوشند با اعمال فشار بر جمهوری اسلامی مقام‌های ایرانی را به توقف برنامه هسته‌ای خود وادار کنند. به دید قدرت‌های غربی این برنامه ممکن است جنبه‌های نظامی همراه خود داشته باشد، ولی ایران این گفته را بی‌پایه می‌داند.
haghighatgo - آلمان - برلین
از همون جور مذاکره کنید که با روس ها کردید و دریای خزر رو فروختید و بعدش روس ها زدن تو نشیمنگاهتان ! حالا برید با چینی هم مذاکر کنید شاید از چند صد دلاری نفتی که می برند چند دلاری بعنوان سرایدار شعبه نفت بهتان بدهند که البته این برای خاندان صدهزار فامیل ولایت فقیه کافیست و بقیه مردم هم روز شب پشت در دکان ها صف بکشند و عذاب بکشند و رفتاری که شاید در خور گوسفندان و گاوان است باهاشان بشود ..بفروشید ..بفروشید هر چیزی راکه مطعلق به ملت است بدهید به چینی ها مفت ببرند که شاید در سازمان ملل برای دفاع از مرتیکه تقلبی عمامه بسر ولایت فقیه شده ایران چندین بار باد شکمشان را خالی کنند !!
سه‌شنبه 18 آبان 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.