وحید هاشمیان: صد در صد با یک دختر ایرانی ازدواج می‌کنم

وحید هاشمیان: صد در صد با یک دختر ایرانی ازدواج می‌کنم

دویچه وله : وحید هاشمیان، فوتبالیست نامدار ایرانی، در گفت‌وگو با "کوچه برلن" دویچه وله از زندگی در آلمان، ورزش فوتبال و سایت ورزشی خود می‌گوید و نظرش را در باره‌ی ازدواج بیان می‌کند. وی بیش از هر چیز از آب‌وهوای آلمان ناراضی است.

وحید هاشمیان

"هلی‌کوپتر ایرانی" بجز به یک پرسش، به تمامی پرسش‌های "کوچه برلن" بی‌پرده پاسخ می‌دهد. وحید هاشمیان که در این فصل در هیچ تیم آلمانی بازی نمی‌کند، از خوبی‌های زندگی در آلمان می‌گوید، از دلایل کاهش بازی فوتبالیست‌های ایرانی در آلمان و از معیار برای ازدواج.

کوچه برلن: چه‌طور به فکر راه‌اندازی یک سایت ورزشی افتادید؟ در حالی که رسانه‌های ورزشی اینترنتی و نوشتاری زیادی به زبان فارسی وجود دارد.

وحید هاشمیان: همان‌طور که می‌دانید، کار من خبرنگاری نیست. از هشت سال پیش، سایتی داشتم ولی علاقه‌ای نداشتم که این سایت فقط درباره من باشد. همان زمان تصمیم گرفتیم یک سری خبرهای مثبت ورزشی را در سایت قرار دهیم. یکی، دو تن از دوستان خبرنگار من در ایران مسئولیت این کار را بر عهده داشتند. من فقط بیننده سایت بودم. به مرور زمان این کار را وسعت دادیم و اسم سایت را «WorldandSports» گذاشتیم. هدفمان این است که این سایت را در دو، سه سال آینده به یکی از سایت‌های خوب ورزشی کشورمان تبدیل کنیم. درباره تهیه خبر و گذاشتن اخبار من هیچ نقشی ندارم. من فقط مسائل را کنترل و نظارت می‌کنم.

جواب سوال دوم را هم دادید. در این سایت اخبار، گزارش و تحلیل درباره دیگر بازیکنان وجود دارد. می‌خواستم بپرسم، آیا ممکن است این‌طور برداشت شود که اخبار این سایت، سلیقه وحید هاشمیان درباره دیگر بازیکنان است؟

نخیر، ما چارچوبی را مشخص کرد‌ه‌ایم. الان سایت چهار ، پنج خبرنگار دارد. خبرنگاران هم همگی گلچین شده هستند و هدفمان حمایت یا انتقاد از شخص، تیم و جایی نیست. هدفمان انعکاس اخبار واقعی است. بعدها ممکن است از لحاظ آموزشی هم سایت را قوی‌تر شود.

فکر کنم امسال اولین سالی است که بعد از دوران طلایی بازی بازیکنان ایرانی در آلمان، هیچ بازیکن ایرانی حداقل در بوندسلیگای یک، وجود ندارد. چه‌طور این قضیه را تحلیل می‌کنید. تیم‌های آلمانی علاقه‌شان به بازیکنان دیگر کشورها بیشتر شده یا کیفیت فوتبال ایران پایین آمده است؟

دلایل زیادی می‌تواند وجود داشته باشد ولی این‌که بازیکن ایرانی در آلمان بازی نمی‌کند باید بگویم چرا، الان «اشکان دژاگه» در تیم «ولسبورگ» هنوز بازی می‌کند. می‌توانیم بگوییم هنوز یک ایرانی در فوتبال بوندس لیگا وجود دارد. اما این که چرا آلمان از کشورهایی مثل ایران بازیکن نمی‌گیرد، می‌توانیم یکی از دلایلش را نرفتن ایران به جام‌جهانی بدانیم. امسال چندین بازیکن ژاپنی و کسانی که در جام‌جهانی بازی کردند برای بازی در بوندس لیگا خریداری شدند. یکی از دلایل دیگر این است که کشورهایی همچون اسلواکی، اسلونی و کشورهای کوچکی که نزدیک آلمان هستند، بازیکنان‌شان با قیمت پایین‌تری جذب می‌شوند و اکثرشان فرهنگ آلمانی دارند و به زبان آلمانی صحبت می‌کنند. خوب این برای آن‌ها راحت‌تر است.

من جایی نظرتان را درباره ازدواج خواندم. یک سوال خصوصی که می‌توانید به آن جواب ندهید. گفته بودید اگر بخواهید ازدواج کنید با یک دختر ایرانی ازدواج خواهید کرد. درست است؟

بله، البته شاید اشتباه می‌گویم ولی این نظر من است. هر انسانی می‌تواند نفر دیگری را که هم وطن، و کسی که به فرهنگ، سنت، اخلاق و زبانش او می‌خورد را انتخاب کند. دلیلش این است که بعدها که بچه‌دار شدند، آن بچه می‌تواند هویت خودش را مشخص کند. این که مثلا یک شخص از ایران به آلمان بیاید و یک نفر از استرالیا به آلمان بیاید، با هم ازدواج کنند و بچه‌دار شوند، به نظر من آن بچه بعدها مشکل پیدا می‌کند که چه فرهنگی دارد و برای کدام کشور است.

ولی عشق که آلمانی و ایرانی نمی‌شناسد...

آن موضوعی جداست، قضیه من فرق می‌کند. من صد در صد با یک ایرانی ازدواج می‌کنم.

بعد از یازده سال زندگی در آلمان به این‌جا عادت کرده‌اید؟ با شرایط زندگی در آلمان کنار آمدید؟

وقتی آدم وارد محیط جدیدی می‌شود، نسبت به آن محیط جدید شناخت ندارد. زبان فرق می‌کند، فرهنگ فرق می‌کند، محیط فرق می‌کند، مدتی طول می‌کشد تا انسان بتواند خودش را با آن محیط وفق دهد. برای من هم همین اتفاق افتاد. اوایل بسیار سخت بود. به‌خاطر دوری از ایران، به‌خاطر زبان، به‌خاطر فرهنگ مختلف‌شان و همین‌طور باید بگویم به‌خاطر بدی هوا، ولی به مرور زمان به محیط این‌جا عادت کردم. نظم آلمانی‌ها خیلی قوی است. ما چون از یک محیط نیمه‌حرفه‌ای فوتبال به یک محیط کاملا حرفه‌ای آمده بودیم، یک‌مقدار سخت بود. ولی با توجه به این که نظم و انضباط، یکی از مشخصات من است توانستم خودم را جا بیاندازم و الان به محیط آلمان عادت کرد‌ه‌ام.

خوب حالا که به زندگی در آلمان عادت کرده‌اید، آیا دلتان برای ایران تنگ می‌شود؟

بله، صد در صد. همیشه به ایران سفر می‌کنم. می‌روم و می‌آیم. ولی در چند سال گذشته به‌خاطر تعطیلات کمی که داشتم بیشتر زمان زندگی‌ام در آلمان بود.

درباره بهترین لحظاتی که در آلمان گذراندید، بگویید؟ حالا می‌تواند یک خاطره ورزشی باشد و یا یک خاطره غیر ورزشی. شادترین لحظاتی که در آلمان گذراندید چه زمانی بوده؟

خوب بیشتر زمان من در فوتبال سپری شد. در زندگی ورزشی‌ام، برد و باخت‌های زیادی داشتم. زمانی که من به بوخوم آمدم، بوخوم به دسته دوم سقوط کرده بود و وضعیت خوبی نداشت. این تیم یواش‌یواش اوج گرفت. توانستیم به دسته اول صعود کنیم و نهم شدیم. سال بعد با این‌که هیچ کس روی ما حساب نمی‌کرد که حتی بتوانیم در لیگ یک آلمان بمانیم، توانستیم به جام یوفا راه پیدا کنیم و یکی از بهترین نتایج تاریخ تیم بوخوم را رقم بزنیم.

این روزها درآلمان صحبت از هماهنگی خارجی‌ها با شرایط زندگی و فرهنگ آلمان است. می‌گویند، خیلی از خارجی‌هایی که در آلمان زندگی می‌کنند، به‌خاطر یاد نگرفتن زبان آلمانی نتوانسته‌اند با جامعه آلمان وفق پیدا کنند. سال‌های اول که به آلمان آمده بودید، آیا حین فوتبال بازی‌کردن و کار، زبان آلمانی یاد گرفتید؟

الان من یازده سال است که این‌‌جا هستم. به‌نظر من زبان آلمانی یکی از سخت‌ترین زبان‌های دنیاست. یادگیری زبان آلمانی به‌صورت عادی و روزمره امکان‌پذیر نیست. باید به‌صورت اصولی و پایه‌ای یاد گرفت. خارجی‌هایی که در سن بالا این‌جا می‌آیند شاید یادگیری زبان آلمانی یک‌مقدار برایشان سخت باشد. معمولا این اشخاص وقتی این‌جا می‌آیند سعی می‌کنند با هم‌کشورهای خودشان ارتباط بیشتری داشته باشند. این باعث می‌شود که زبان را خوب یاد نگیرند. وقتی زبان را خوب یاد نگیری نمی‌توانی در آن کشور جا بیفتی. الان مثلا بازیکنان هلندی که به آلمان می‌آیند خوب کار می‌کنند، شاید یکی از دلایلش این باشد که زبان آلمانی را خوب بلدند. هر هلندی که این‌جا می‌آید بعد از اولین بازی می‌تواند به آلمانی مصاحبه کند. این کار باعث می‌شود، تماشاچی‌ها و هم‌تیمی‌ها به او احترام بگذارند، همین‌طور می‌تواند منظورش را به مربی یا هم‌تیمی‌هایش برساند.

در نوع زندگی، فرهنگ و اخلاق آلمانی‌ها، آیا چیزی هست که آن را دوست داشته باشید؟ فکر می‌کنید چه چیزی ‌ویژگی آلمانی‌ها است؟

نظم، مهم‌ترین ویژگی آلمانی‌ها است که در تمام زندگی‌شان وجود دارد. مخصوصا هنگام کار. برای رسیدن به یک هدف، از قبل برنامه‌ریزی می‌کنند، تاریخ می‌گذارند، چارچوب آن را مشخص می‌کنند و اکثرا هم به آن اهدافی که دارند، می‌رسند. نظم، انضباط و برنامه‌ریزی جزو ویژگی‌های خوب آلمان است. بعد از جنگ جهانی، ببینید کشورشان به چه قدرتی رسیده است.

حالا، چیزی هست که شاید درباره زندگی در آلمان، آن را دوست نداشته باشید؟ یا با آن سخت کنار بیایید؟ البته به‌جز آن آب و هوایی که گفتید دوست ندارید...

همان آب و هوا، خیلی سخت است و ...

نه، غیر از آب و هوا. اگر چیزی هست بدون تعارف بگویید.

هر کشوری برای خودش آداب و فرهنگی دارد. آدم باید بتواند خودش را با اصول خوبی که آن‌جا وجود دارد وفق دهد و از چیزهایی هم که خوشش نمی‌آید، می‌تواند خودش را درگیر آن موارد نکند.

porharfi - هلند - آرنم
برخی از هلندی ها در کشور خود زبان ِ آلمانی ر ا آموخته اند و خوب حرف. میزنند ..که شامل افراد در رشته های گوناگون ِ شغلی ست ...تنها شامل ِ. فوتبالیستها نمیشود....
سه‌شنبه 18 آبان 1389

sepher - استرالیا - سیدنی
افرین به درکت و افرین به مسئولیت پذیری, بچه دورگه بدبخته , قربانی هوس و نادانی پدر ومادرشه .
سه‌شنبه 18 آبان 1389

khosh bavar - ایران - یزد
وحید هاشمیان: فراموش نکن و شاید ندانی که خود المانیها وقتی در کشورهایی مانند برزیل, ارژانتین, تایلند, و و و زندگی میکنند, مانند همه خارجیها در کشورشان, بیشتر با هم در خارج در تماسند ! این یک موضوع طبیعیه, که خارجیها متاسفانه نه همه, بلکه بیشترشان بخاطر سیاست غلط المان با همدیگر معاشرت دارند و, این پدیده , نه فقط در المان بلکه در کشورهایی مانند هلند, انگلیس و فرانسه دیده میشه ! شاد و پرگل باشید !
سه‌شنبه 18 آبان 1389

$persian$ - ایران - تهران
تو هنوز زن نگرفتی یعنی؟بسته دیگه عشق و حال به فکر بچه اتم باش بابا می خواد نه بابا بزرگ
سه‌شنبه 18 آبان 1389

katrina - اسکاتلند - گلاسگو
$persian$ - ایران - تهران-چیکارش داریی پسرم رو بذار راحت باشه ازدواج کنه که چی بشه :)
سه‌شنبه 18 آبان 1389

علی بی غم - ایران - تهران
بدبخت دهنت سرویسه. دختر ایرانی خشتکت را می کشه روی سرت کاری می کنه تمام بالهای هلی کوپترت همش بریزه. ازمن گفتن بود. یکیشان تو تهران بدبختم کرد.
سه‌شنبه 18 آبان 1389

khosh bavar - ایران - یزد
sepher - استرالیا - سیدنی : سپهر عزیز, مدتی هست که به کامنت شما توجه میکنم, که 70% طرز تفکرتان همیشه جنبه فتوایی دارد, و حالا در اینجا شما به هزاران بچه های 2 رگه که حاصل عشق پدر و مادرشان هستند, نتیجه " هوس " و نادانی میدانید !? عجب طرز فکری دارید که به همه توهین کنید ?!
سه‌شنبه 18 آبان 1389

MIRZADEH E ESHGHI - دوسلدورف - دوسلدورف
خوش باور دقیقا همینطور ه که تو گفتی.اشاره ت به" سیاستهای غلط "با توجه به اینکه اینجا زندگی نمی کنی برام جالب بود.چیزی که خیلی از خارجی های مقیم اینجا توان فهمش رو ندارن.
سه‌شنبه 18 آبان 1389

sepher - استرالیا - سیدنی
khosh bavar - ایران - یزد . عزیزم,سپاس از اینکه کامنتهای من رو میخونی, و برات جالبه بوده, هدف من اگاهی رسانی است, اینکه فتوایی به نظر رسیده دلیلش خلاصه نویسی هست که خودم رو. بهش مقید میدونم, عشق و تعاریف گوناگون ان بسته به سرزمین وفرهنگ هر مردم هست, به عنوان مثال در فرهنگ مردم انگلیس و المان روابط جنسی بین دونفر عشق معنا دارد, وازدواج محصول روابط جنسی است, وقتی دو فرهنگ با دوبرداشت متفاوت با هم میامیزن نتیجه ادمی خواهد که بقول دوستم هر کاری که میکنه از درون احساس میکنه اشتباهست! احساس سرگشتگی دائمی!. نفرین ابدی بر جنایتکاران باد!.
سه‌شنبه 18 آبان 1389

khosh bavar - ایران - یزد
sepher - استرالیا - سیدنی : کلمه " داشتن " بهتر از کلمه " نداشتن " هست ! بچه های 2 رگه دارای 2 دید مختلف جهانبینی, 2 فرهنگ متفاوت, 2 زبان متفاوت, 2 دین متفاوت, 2 غذای متفاوت و و و. پس 2 دوتا داشتن بهتر از یکی داشتن میباشد و یک بعدی, یک فرهنگی تربیت نمیشونند و یک رمز پیروزی اروپا, بخاطر کوچک بودن قاره اروپا ولی داشتن فرهنگهای متفاوت و در نتیجه راه حلهای متفاوت را از همدیگر یاد گرفتند. با وجود این ما نباید برای دیگران راه و چاه انتخاب کنیم و مخصوصا در مورد " عشق " میان 2 انسان, که بقول معروف, عشق باعث کوری میشه و حتا از لحاظ ازمایشهای لابوری ثابت شده که عشق واقعی باعث راکد شدن بعضی funktion سلولهای مغزی میشه, پس باید از عشق صحبت کرد. و از طرفی, ازدواجهای یک فرهنگی هم برای بعضی ها بعنوان ناظر و والدین شخص معشوق عجیب و غریب بنظر میرسد, زیرا این 2 زوج اصلا به هم نمیخورنند, چه از لحاظ خانوادگی و چه از لحاظ تحصیل , پول و مقام اجتماعی !?
سه‌شنبه 18 آبان 1389

sepher - استرالیا - سیدنی
khosh bavar - ایران - یزد . بله همین تئوری داشتن بهتر از نداشتنه خیلی ادمهای رو به خاک سیاه نشونده , این و میگن بازی با کلمات, بنده نظر تئوریک نمیدم! سناریو هم طراحی نمیکنم, بنده ا ز روش مشاهده تجربی Expermintal obseviation حرف میزنم, هدف هم قانع کردن کسی نیست, افراد معمولا وقتی بخوان کاری رو انجام بدن به حرف کسی اهمیت نمیدن( حتمابحث "انتخاب" سارتر رو بخونید).
چهار‌شنبه 19 آبان 1389

sepher - استرالیا - سیدنی
khosh bavar - ایران - یزد . ادامه--- بنده مشاهداتم رو با دیگران تقسیم میکنم, اینکه اروپا پیشرفت کرده است وافعا جای تامله! من اینطور فکر نمیکنم, و اگر تعریف ایده الیستی. منظورتون بوده انقلاب فرانسه منجر به دموکراسی وازادی امریکا شد اما دموکراسی به گل نشست و فرانسه زیر پای ا عراب به سختی نفس میکشه! تمدن برتر تمدن ضعیف رو می بلعه! در موردازدواج ثابت شده ازداوج در هندوستان و قسمتی های از چین که انتخاب توسط خانواده بود ونه عروس وداماد بسیار موفق هست, امار نشون میده هندوستان با معدوم کردن سالانه 300 هزار نوازد دخترهندی در 30 سال گذشته بیشترین ورادت دختر رو از کشورهای به ترتیب: لهستان, رومانی, مجارستان, ایران, چین , وغیره داشته, زنان ازدواج کرده به این مردها کاملا درفرهنگ سنتی ذوب شدن! شاد باشید! نمونه. دیگر کشورنفت خیزو مسلمان سنی نیجریه در قاره سیاه هست , بیشترین زنان خارجی ازدواج کرده با مردهای نیجریه که که به عنوان زن چهارم به عقد انها در امده اند از زنان ایرانی تبار اروپا بوده!
چهار‌شنبه 19 آبان 1389

$persian$ - ایران - تهران
katrina - اسکاتلند - گلاسگو . ازدواج مقدسه به نظر من،راحتی تا یه جایی لازمم هست ولی ما نیومدیم تو این دنیا که فقط کیف کنیم
چهار‌شنبه 19 آبان 1389

katrina - اسکاتلند - گلاسگو
persian$ - ایران - تهران-پسرجان take it easy..ضمن اینکه باهات موافقم ...
چهار‌شنبه 19 آبان 1389

$persian$ - ایران - تهران
katrina - اسکاتلند - گلاسگو . منظورت کجاست اینجا یا تو زندگی؟ تو زندگی سخت نمیگیرم ولی دوست دارم بی هدف نباشم ولی اینجا چون هدف کلکله یکم سخت میگیرم قبول دارم:)دختر جون تو چند سالته که هی به من میگی پسر جون هان؟:)
چهار‌شنبه 19 آبان 1389

khosh bavar - ایران - یزد
sepher - استرالیا - سیدنی : جمله شما : " بچه دورگه بدبخته , قربانی هوس و نادانی پدر ومادرشه " . توصیف شما با این کامنت خیلی فرق داره ! بهرحال این موضوع شخصی هست و از طرفی بچه های 2 رگه از لحاظ ژنتیکی سالمترند . شاد و متاهل ! باشید .
چهار‌شنبه 19 آبان 1389

datmehr - ایران - اصفهان
برید در خیکتون رو بزارید. خیلی شیکمتون سیره.اگه مردید بیایید تواینجهنم دره ...که اسمش ایرانه .. و گوسفنداش ریخت آدمند . و همه ادعا دارند که خیلی می فهمند . اما من اعتراف می کنم که بره ام . دست کم کسی را خر نمی کنم . لاجرم شما با نظرات بسیلر فیلسوفانه و سفسطه می خواهید خود را از بودن اشباع کنید . امید وارم که همچنان در خریت خود باقی بمانید .
چهار‌شنبه 19 آبان 1389

pandora - آلمان - کلن
$persian$ - ایران - تهران . محمد جون,6 ماه دارم اینو میگم*راحتی تا یه جایی لازم هست ولی ما نیومدیم تو این دنیا که فقط کیف کنیم*به شدت شوکه هستم!!!
چهار‌شنبه 19 آبان 1389

katrina - اسکاتلند - گلاسگو
persian$ - ایران - تهران-دلت میخوادبهت بگم 6تایی ?دیگه اونقدری هست که پسرجان صدات کنمlol..منظورم زندگی بودسخت نگیربالاخره یکطوری میشه!اینجا روسفت وسخت یاراحت حریف ماپرسپولیسی هانمیشی ..بیخودی زورنزن :)
چهار‌شنبه 19 آبان 1389

+1
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.