سخنان بحث برانگیز دبیرکل حزب الله درباره تمدن ایرانی


سخنان بحث برانگیز دبیرکل حزب الله درباره تمدن ایرانی

مهرداد فرهمند - بی بی سی، بیروت

'در ایران امروز چیزی به نام پارسی سازی یا تمدن پارسی پیدا نمی شود'

در دو سه روز اخیر ویدئویی از یکی از سخنرانیهای تلویزیونی سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان در سایت یوتیوب منتشر شده که واکنش بسیاری از کاربران ایرانی شبکه اینترنت را برانگیخته است.

ویدئو شامل بخشهایی از دو سخنرانی جداگانه سید حسن نصرالله است که سال گذشته در زمانهای متفاوتی ایراد شده و در نیمه نخست ویدئو که بخش بحث برانگیز آن است، صدا و تصویر با یکدیگر هماهنگ نیستند و همین باعث شده که بسیاری در اصالت آن تردید کنند و آن را دروغ و جعلی بپندارند.

هرچند، متن این اظهارات در سایت اینترنتی المنار، متعلق به حزب الله لبنان وجود دارد و قابل دسترسی است.

ترجمه سخنان بخش نخست ویدئو این است: " ... شاید منظور، ایران باشد اما در ایران امروز چیزی به نام پارسی سازی یا تمدن پارسی پیدا نمی شود. آنچه در ایران هست تمدن اسلامی است. آنچه در ایران هست دین محمد عرب هاشمی مکی قریشی تهامی مضری [اشاره به نسب عربی و اجداد پیامبر اسلام] است و بنیانگذار جمهوری اسلامی پدر در پدر عرب بوده و فرزند پیامبر خدا محمد است که درود خداوند بر او و خاندانش باد. امروز رهبر در جمهوری اسلامی، امام سید خامنه ای قریشی هاشمی، فرزند پیامبر خدا و فرزند علی بن ابی طالب و فاطمه زهراست که عرب بودند. شاید منظور ایران باشد ...".

در بخش دوم ویدئو که صدا و تصویر با یکدیگر هماهنگ می شود، سید حسن نصرالله سخنانی در مورد حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته ایران بیان می کند: "... در چند هفته اخیر، بعضیها رؤیای پایان انقلاب اسلامی و سرنگونی نظام جمهوری اسلامی را در ایران در سر پروراندند اما این رؤیاها سراب است. این ایرانی که خیلیها در دنیا رخدادهای اخیرش را بزرگنمایی کردند، من امروز به شما تأکید می کنم که این ایران، نظام و حکومت و مردم و نخبگانش به برکت وجود رهبری حکیم، شجاع، رحیم، مدیر و مدبر، رهبری تاریخی که جناب امام سید خامنه ای – سایه اش پاینده باد – است، و به برکت حضور تاریخی سی ساله مردم، امروز نیرومندتر از پیش از بحران خارج شده و همین گونه که هست خواهد ماند ...".

بخش اول سخنان در هفدهم ژوئن (26 خرداد) سال گذشته پس از اعلام نتایج انتخابات لبنان و بخش دوم در چهاردهم اوت (23 امرداد) سال گذشته ایراد شده است.

دفاع از هویت عربی

بخش اول سخنرانی که به فرهنگ و تمدن ایران مربوط می شود برای طیف گسترده ای از ایرانیان، ناخوشایند و غیرقابل قبول بوده است؛ بیشتر ایرانیان، تمدن خود را آمیزه ای از اسلامیت و ایرانیت می دانند، بسیاری اساساً با اسلامی دانستن این تمدن مخالفند و ایرانیانی هم هستند که اساساً با عناصر اسلامی در فرهنگ و تمدن ایرانی مخالفت می ورزند.

از سوی دیگر، سید حسن نصرالله و دیگر مقامات حزب الله معمولاً در موضعگیریها و سخنرانیهایش می کوشند که وارد مسائل داخلی ایران نشوند و همچنین، توجه به اصطلاحاتی که در سخنان دبیرکل حزب الله به کار رفته و شرایط زمانی که این سخنان بیان شده می تواند نکاتی را در مورد اظهارات او روشنتر سازد.

حزب الله لبنان تقریباً همه روزه در مطبوعات عربی و به صورت پی در پی در اظهارنظرهای بسیاری از سیاستمداران عرب به عنوان نیرویی "آلت دست" برای توسعه قدرت و نفوذ ایران در خاورمیانه مطرح می شود.

انتقادی که بر سخنان سید حسن نصرالله وارد می شود، انگشت گذاشتن او بر تبار اجدادی رهبر کنونی و پیشین ایران برای یافتن ریشه های عربی در حکومت جمهوری اسلامی و تقویت موضع خود در برابر کسانی است که او را در خدمت اهداف ایرانی و غیراسلامی می بینند.

بسیاری از سیاستمداران عرب این دیدگاه را مطرح می کنند که ایران در پس ظاهری اسلامی و شیعه، در واقع به دنبال احیای شاهنشاهی باستانی پیش از اسلام خود است که حتی اگر نام اسلامی داشته و به جای شاهنشاه، ولی فقیه در رأس آن باشد، منافع "توسعه طلبانه" و "ایرانی" خود را بر اسلام ترجیح خواهد داد و چه بسا برای تأمین این منافع با آمریکا و اسرائیل هم از در سازش یا حتی اتحاد وارد شود.

در سالهای اخیر که مقامات ایرانی بر خلاف گذشته گاه به ستایش شخصیتهای ایرانی پیش از اسلام می پردازند یا از ایرانی شدن اسلام در کشورشان سخن می گویند، این گونه اظهارنظرها در برخی مطبوعات عربی به عنوان نشانه ای برای تقویت فرضیه احیای ایران پیش از اسلام مطرح می شود.

سید حسن نصرالله در زمانی سخنان مربوط به تمدن ایرانی را بیان کرده که به دلیل فضای انتخاباتی لبنان، انتقاد از ارتباط حزب الله با ایران و متهم کردن این حزب به ابزار احیای شاهنشاهی ایرانی اوج گرفته بود و وی در پاسخ به این انتقادات و اتهامات، بر هویت عربی و اسلامی حزب الله پای فشرده، اسلامی بودن کشور حامی این حزب یعنی ایران را برجسته کرده و تبار عربی رهبر کنونی و رهبر پیشین ایران را هم شاهد گرفته است.

اگر در ویدئویی که در سایت یوتیوب منتشر شده، بخشهای قبلی سخنان سید حسن نصرالله هم گنجانده می شد، تحلیل اظهارات و یافتن انگیزه آن به شکل روشنتری امکانپذیر می شد.

اینکه با وجود گذشت بیش از شانزده ماه از اظهارات سید حسن نصرالله، ویدئوی سخنان بحث برانگیز او در شرایطی منتشر می شود که رویارویی حزب الله با رقیبانش وارد دوران اوج تازه ای شده و فشار بر این حزب شدت گرفته است، نشانه ای است از اینکه ارتباط حزب الله با ایران تا چه حد به عنوان پاشنه آشیل و نقطه آسیب پذیر این حزب به کار می رود و تکیه بر هویت عربی برای حزب الله تا چه اندازه اهمیت دارد.

تمدن پارسی یا ایرانی؟

نکته دیگر در عباراتی است که سید حسن نصرالله در سخنانش به کار برده است.

وی منکر وجود پارسی سازی (به عربی: تفریس) و تمدن پارسی (الحضارة الفارسیة) در ایران شده است؛ در متون عربی، عبارت الحضارة الفارسیة برای تمدن ایران پیش از اسلام به کار می رود و نویسندگان در اشاره به فرهنگ و تمدن ایران پس از اسلام یا فرهنگ کنونی ایران، این عبارت را به کار نمی برند.

انکار تفریس یا پارسی سازی هم به معنی تکذیب دیدگاه آن دسته از سیاستمداران و نویسندگان عرب است که می گویند حکومت ایران به سمت زدودن اسلام و احیای شاهنشاهی پارسی پیش می رود.

بسیاری از سیاستمداران عرب این دیدگاه را مطرح می کنند که ایران در پس ظاهری اسلامی و شیعه، در واقع به دنبال احیای شاهنشاهی باستانی پیش از اسلام خود است.

اینکه فرهنگ و تمدن امروز ایران تا چه حد ایرانی است و تا چه حد اسلامی، موضوع مناقشه برانگیزی است که دیدگاههای مختلفی در مورد آن وجود دارد اما اینکه فرهنگ و تمدن این کشور آمیزه ای از هر دو عنصر ایرانی و اسلامی است، اصلی بدیهی و پذیرفته شده است؛ معمولاً کسی به انکار این واقعیت برنمی خیزد که هم عناصر سرزمینی و هم عنصر مذهبی از مؤلفه های اصلی تشکیل دهنده هر فرهنگ و تمدنی اند و تنها اهمیت این مؤلفه ها نسبت به یکدیگر است که در کشورهای مختلف با هم تفاوت دارد.

سید یا عرب؟

انتقاد دیگری که بر سخنان سید حسن نصرالله وارد می شود، انگشت گذاشتن او بر تبار اجدادی رهبر کنونی و پیشین ایران برای یافتن ریشه های عربی در حکومت جمهوری اسلامی و تقویت موضع خود در برابر کسانی است که او را در خدمت اهداف ایرانی و غیراسلامی می بینند.

آیت الله خمینی و آیت الله خامنه ای با وجود اینکه خود را از تبار پیامبر اسلام می دانند اما هیچکدامشان هیچگاه خود را عرب معرفی نکرده و پیوستگی اجدادی با خاندان پیامبر اسلام را به عنوان تفاوت خود با ایرانیانی که تبار عربی ندارند مطرح نساخته اند.

اگر با استدلال سید حسن نصرالله قرار باشد رهبران ایران را عرب فرض کرد و با این فرض، ادعایی سیاسی را به کرسی نشاند، چه بسا با اطلاع از تبار اجدادی دیگر رهبران جهان و با همین استدلال، ادعاهای ضد و نقیض و عجیب و غریبی از وابستگی کشورها و جریانهای سیاسی به یکدیگر مطرح شود.

محمدرضا بهشتی - ایران - تهران
حسنی به مکتب نمی رفت اگه می رفت جمعه می رفت . زیاد خودتونو ناراحت نکنید . اراجیف که تمامی ندارد . حسنی تو پولتو بگیر چکار داری که آخوندهای ایران عرب هستند یا نه ؟
دوشنبه 17 آبان 1389

shahrnoosh - سنگاپور - سنگاپور
ازت متنفرم حسن.
دوشنبه 17 آبان 1389

mashkok - ایران - تهران
ما چقدر حقیر شدیم که این عرب حرامزاده ملخ خور هم برامون سخنرانی میکنه
دوشنبه 17 آبان 1389

a-parkala - آلمان - کلن
غلط کرده مردک عرب . ا
دوشنبه 17 آبان 1389

kalkal - ایران - تهران
هر کی بگه این بابا نمیگه . این خبرها را از کجاشون در میارن خدا عالم است. هرچند اینجا یه نکته انحرافی هم هست. عرب اسلام دین خدا قرآن سید اینا چه دخلی به شما داره؟ شما که هیچکدوم از این حرفها را قبول ندارید. آدم منطقی برای اثبات حرفاش به اون چیزی استدلال میکنه که خودش قبول داره نه اون چیزی که خودش ردش می کنه . کتاب فلسفه و منطق دوم دبیرستان چاپ صدمین بار انتشارات امیرکبیر . خجالت نکشید برید بخونید.
دوشنبه 17 آبان 1389

انقلاب دوم - آلمان - هامبورگ
مگه عرب فرهنگ هم داره که حسن خرس الله ازش دم میزنه? تو پول زور خودتو از مردم ایران بگیر, وگرنه توی سوسمارخور چه میدونی فرهنگ چیه? گور بابای تو و خامنه ای و ایل و تبارتون.
دوشنبه 17 آبان 1389

aria-aria-nl - هلند - روتردام
انقدر پول ایرانیها مفت خورده اندازه گوریل شده در مورد تمدن ایرانی نظر میده اشغال تروریست.
دوشنبه 17 آبان 1389

zartusht67 - المان - فرانکفورت
دست خودش نیست ادم که تو بشکه زیاد بره دچار توهم میشه این حرام زاده پدرش را نمیشناسه
دوشنبه 17 آبان 1389

samythekid - آلمان - گیسن
دوستانی که در فیس‌بوک هستین در پاسخ به حسن نصرالله در این کامیونیتی عضو بشین : We, Iranians hate Hassan Nasrallah
دوشنبه 17 آبان 1389

arash_1932 - ایران - مشهد
واقعاً آشغالی سید حسن خره
دوشنبه 17 آبان 1389

1983 - ایران - تهران
هنوز برات زوده که درباره تمدن کهن ایران صحبت بکنی چند هزار سال ایران بر یک سوم از خاک کره زمین حکومت میکرد ببین کار ما به کجا کشید که توی عقب افتاده هم درباره ایران انطور اظهارنظر می کنی البته شما مقصر نیستی مقصر دولتمردای ما هستند هروز با شکم سیر می فرستنت خونه تا گشنه نخوابی عرب پاچه خوار
دوشنبه 17 آبان 1389

hashamdar - ایران - تهران
من نمیدونم این چرندیات رو کی به این بلغم گفته که بلغور کنه. ازت متنفرم
دوشنبه 17 آبان 1389

mahdi2002ir - ایران - پایتخت
این پشمالو هم که خودش از اون حروم زاده های حرفه ای هست
دوشنبه 17 آبان 1389

rojina9000 - ایران - تبریز
دوستان عزیز یکی میتونه به من بگه چه جوری میشه رفت تو فیس بوک. آخه فیلتره که. خواهشا نگین با فیلتر شکن که نمیشه.
دوشنبه 17 آبان 1389

kharabati انگلیس بیرمئگام - انکلیس - بیرمنگام
..چه راحت پدران ما فریب این عرب زاده خمینی کثیف رو خوردند و با انقلاب ننگین 57 چه به روز فرزندان ایران اوردند که این حرامزاده بی ناموس حسن نصرالله هم از تو فاضلاب در مورد ایران نظر میده /تو روح پدرت خایمنه ایی/تو قبر جدوابادت احمقی نژاد/تو روح کثیف و وطنفروشت سلمان فارسی
دوشنبه 17 آبان 1389

Afshin London - انگلستان - لندن
zartusht67 - المان - فرانکفورت ) دقیقن همینطوره. وقتی از بشکه درمیان شروع میکنند به هذیان گویی. مرگ بر حزب الله چه در ایران چه لبنان
دوشنبه 17 آبان 1389

iranjp - ژاپن - توکیو
دیگه قرار نبود بیشتر از سوادت حرف بزنی کپک . تو بابت پولی که میگیری میتونی فقط دمت رو تکون بدی پس فضولی موقوف .
دوشنبه 17 آبان 1389

amirpersia - سوئد - استکهلم
دم اسرائیل گرم که هر از چند گاهی یه حال اساسی‌ به شما کثافتها میده!.
دوشنبه 17 آبان 1389

alexxx - اتریش - وین
kalkal--- حالا چرا تو یهویی مدافع این از بیخ عرب سوسمارنشان شدی? میخوای فقط توی سایت جلب توجه کنی یا اینکه واقعا" به روده اخوندای ایران بندی و ته کاسه لیسی کپر نشینان اسبق یا احمق رو میکنی? هر کدومشو رو که هستی تو رو خدا توی سایت نکن هیچکی واسش فرق نمیکنه, سر پیاز یا ته پیاز. هردو یه گنده. .
دوشنبه 17 آبان 1389

sir.amir - انگلستان - منچستر
فقط نگاه کنید تا حالا همچنین حیوانی دیده بودید
دوشنبه 17 آبان 1389

nader46 - انگلیس - لندن
گور بابای گوریل خودت با عرب واسلام قراضه وعقب موندت. لندن انگلیس
دوشنبه 17 آبان 1389

kalamok1 - امارات - دبی
این دیوانه باید زبانش را برید ، اگر زبانش خوب بود چه ،،،،، که نمیخورد
دوشنبه 17 آبان 1389

gelareh - ایران - تهران
همینو کم داشتیم که این مردک گوریل مفت خور بخواد راجع به تمدن ایران اظهار نظر کنه.
سه‌شنبه 18 آبان 1389

artosh - ایران - تهران
تو اصلاً نمیتونی پارسی رو تلفظ کنی. مردک مواجبگیر. مزدور ملخ خور. تو حتی نمیدونی پدرت کیه مردتیکه. پارس و پارسی اونقدری بزرگ هست که تو حتی در تلفظ کاملش هم عاجزی. بهتره به تفسیر اسلام ناب محمدی انقلابی ولایتی امام زمانی چاهی ... بپردازی.
سه‌شنبه 18 آبان 1389

sonet - ایران - تهران
حسنی بگو کنترو قطع کردن.مردیکه ی عوضی بی اصالت زیادی خوردی هار شدی.برای اوردن اسم ایران باید بری وضو بگیری بدبخت.این اسم از تمام مقدساتت پاکتره
سه‌شنبه 18 آبان 1389

Green_Fighter - ایران - کرج
هه هه هه هه هه هه....‌ها ها‌ها ها‌ها ها ها... کلی‌ خندیدیم! مرتیکه بازم زرررررررررررر زد! تو برو ....! ایران ما با این چیزا ککشم نمیگزه داداش! شما ممکن حکومتو بتونین بگیرین ولی‌ فرهنگ و تمدن و اندیشهٔ ایرانی را نخواهید گرفت! بی‌ کورش و بی‌ تهمتن، با ما چه گویی از وطن؟ با تخت جمشید کهن من عمر را سر می‌کنم!
سه‌شنبه 18 آبان 1389

Nader Jahanbani - کانادا - تورنتو
گفتم و باز هم میگویم و خطابم به این خوک کثیف اسلامی است: وعده ما تا ساعت X که در راه است. آنزمان که بمبهای ضد بونکر اقامتگاه و انبارهای اسلحه شما را دود میکند و به هوا می فرستد. ای خوک ....
سه‌شنبه 18 آبان 1389

خرمگس سبز - ایران - تبریز
kalkal جان ، پیشرفتت امیدوار کننده است. کم کم بجای هووووووو کردن و فحش دادن ، مخالفینتو به خوندن کتاب دعوت میکنی ، خیلی خوبه ، همینطور ادامه بده ، خودت هم از خوندن غافل نشو...
سه‌شنبه 18 آبان 1389

خرمگس سبز - ایران - تبریز
rojina9000 - ایران - تبریز --- همشهری عزیز ، با فیلترشکن freegate راحتتره (همون fg ) ، میتونی از سایت رادیو فردا یا سایتهای دیگه دانلود کنی...
سه‌شنبه 18 آبان 1389

+1
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.