محبوبیت فروشگاه‌های ایرانی در تاجیکستان


محبوبیت فروشگاه‌های ایرانی در تاجیکستان

پای تاجران ایرانی به تاجیکستان، ترکمنستان، آذربایجان و دیگر جمهوری‌های سابق شوروی باز شده است. به‌ویژه در تاجیکستان، همراه با فروشگاه‌های ترکی و چینی، مغازه‌های ایرانی هم مشتریان پروپاقرصی یافته‌اند.

لبنیات ایران، برای تاجیکی‌ها

مغازه‌های ایرانی "پگاه پاک" و "پالود" در خیابان رودکی ایجاد شده‌اند  که بزرگترین خیابان شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان است. در سال‌های اخیر، این فروشگاه‌ها نیاز مردم را برآورده می‌کنند. علاوه برآن، در فروشگاه مرکزی شهر دوشنبه مراکز فروش کالای ایرانی موجودند که پرخریدارترین مغازه‌های پایتخت تاجیکستان محسوب می‌شوند.

 

آموزش غذاهای ایرانی

 

خریدار اصلی این مغازه‌های ایرانی، جمعیت ایرانی‌های تاجیکستان هستند. مژگان عباسی یک خانم ایرانی که در دوشنبه مشغول تهیه و آموزش غذاهای ایرانی‌است، می‌گوید:« قبلاً پیدا کردن مواد لازم برای غذاهای ایرانی، بخصوص برنج  مشکل بود. حالا باز شدن این مغازه ها خیلی از احتیاجات مردم را رفع کرده‌است.»

 

مژگان عباسی، طرز تهیه غذاهای ایرانی را به زنان تاجیک یاد می‌دهد. او می‌گوید که مغازه‌های ایرانی، به او کمک می‌کنند که شاگردانش را با مواد غذاهای ایرانی آشنا کند.

 

خریداران تاجیک

 

به گفته فروشندگان توجه مردم محلی به فروشگاه‌های ایرانی روز به روز بیشتر می‌شود.

 

شکرانه ابوالفیض، دانشجوی رشته اقتصاد "دانشگاه تکنولوژی تاجیکستان"، معمولا از فروشگاه‌های ایرانی  خرید می‌کند. او می‌گوید:« تاجیک‌ها دوست دارند تعداد فروشگاه‌های ایرانی بیشتر شود. بعضی محصولات، که در فروشگاه‌های ایرانی موجودند، در مغازه‌های دیگر نیستند.»

روس‌ها، ازبک‌ها و تاجیک‌های تاجیکستان با رونق مغازه‌های ایرانی پخت غذاهای ایرانی را هم می‌آموزند

شکرانه، همه‌ی مواد شیری را برای خانواده‌اش از مغازه‌های ایرانی تهیه می‌کند و خواهان گشایش مغازه‌های بیشتر ایرانی در تاجیکستان است.

 

خریداران نیروگاه سنگ‌توده-۲

 

آقای مهراج‌الدّین فروشنده مغازه «پگاه پاک»، می‌گوید: «غیر از ایرانی‌ها، بخش اعظم خریداران‌ما روس‌ها و ازبک‌ هستند. برای نیروگاه آبی و برقی سنگ‌توده-۲، نیز از اینجا مواد می‌خرند. چون اکثرکارگران این نیروگاه ایرانی هستند».

 

بنابه اطلاع "وزارت صناعت و انرژی تاجیکستان"، ایران در ظرف ده‌ساله اخیر با راه‌اندازی پروژه‌هایی در بخشهای مختلف، مثل راه‌سازی، انرژی و کشاورزی، در تاجیکستان حضور فعالی پیدا کرده است.

 

جمعیت ایرانی‌ها در تاجیکستان در حال افزایش است. به این دلیل، نیاز به کالا و به‌ویژه انواع مواد غذائی ایرانی نیز بیشتر می‌شود. "داوود منتها" فروشنده‌ی مغازه «پالود» می‌گوید:«این نیاز‌ها سبب شده است که برای ایجاد یک سوپرمارکت بزرگ در پایتخت تاجیکستان برنامه‌ریزی شود. این سوپرمارکت در آینده نزدیک ایجاد خواهد شد.»

 

مشکلات تاجران ایران

 

مشکل عمده‌ی اکثر ایرانی‌های مقیم تاجیکستان به خصوص تاجران ایرانی، مسئله انتقال کالای ایرانی از مرزهای کشورهای همسایه است. به‌گفته تاجران ایرانی، هنگام عبور قطار‌ها از مرز ازبکستان، کالاهای ایرانی برای چند روز در گمرک این کشور می‌مانند. طول یک سال گذشته، با سرد شدن مناسبات تاشکند و دوشنبه، گمرک ازبکستان قطارهای حامل کالاهای تاجیکستان را نگاه می‌دارند و برای دو ماه اجازه عبور نمی‌دهند.

 

 به قول داوود منتها، کارمند شرکت پالود خراسان، اخیراً با مساعدت دولت ایران واگن‌های حامل کالای ایران از سوی ازبکستان نگاه داشته نمی‌شود. از سوی دیگر درنظر است طی ۲ تا ۳ سال آینده تاجران و صاحب‌کاران ایرانی در تاجیکستان شرکت‌های تولید مواد شیری را راه‌اندازی کنند و به این وسیله نیاز ایرانیان و تاجیک‌ها را به مواد شیری و همچنین مواد غذایی برآورده کنند.

خانه به دوش - سوئد - استکهلم
فروشگاه‌های ایرانی در همه جای دنیا محبوبیت دارد. فقط در ایران کمتر چون مردم توان خریدش را ندارند???. شما یک سری به سایت بازرگانی تک بزنید واقعا که . فرآورده های گوشتی تک تکه بخصوص ژامبون خشک
سه‌شنبه 18 آبان 1389

robinhoodd - استرا لیا - ملبورن
خدا قبول کنه.
سه‌شنبه 18 آبان 1389

ironwill - کانادا - اتاوا
در اتاوا هم دو یا سه فروشگاه کوچک ایرانی هست اما تنوع محصول چندانی نداره.
سه‌شنبه 18 آبان 1389

khosh bavar - ایران - یزد
قابل تحسین هست , به امید روزی که تمام کالاهای ایرانی به دنیا صادر بشه : made in Iran ! .
سه‌شنبه 18 آبان 1389

bache shapoor - سوئد - یوسدال
چه فایده برای مردم ایران? خود ما ایرانیها بغیر از عده محدودی که دستشان به دهانشان میرسد محتاج مواد غذای هستیم و پول کافی برای خرید اذوقه نداریم! این چه افتخاریست که مواد غذایی ما در همه جای دنیا فروخته میشود? من وقتی در ژاپن بودم دیدم که اجناسی که در ژاپن فروخته میشه در کشورهای دیگر پیدا نمیشه! یعنی ابنکه اگه کمپانی ماشین, ماشین صادر میکنه اون ماشین, ماشینی نیست که در خود ژاپن تردد میکنه. عامیانه بگم, خوبهاشو برای خودش درست میکنه و بنجل هاش رو صادر میکنه. درست برعکس ایران! خدایا به داد مردم ایران برس. امین
سه‌شنبه 18 آبان 1389

fagsh - کانادا - تورونتو
بهترین مواد غذایی در ایران تولید میشود . برای اینکه کلیه مواد غذایی ایران ارگانیک هستند.و از لحاظ بو و مزه بسیار از مشابه خارجی بهتر هستند.میوه و سبزی و لبنیات.ظرفیت تولید هم داریم تا صادرات بیشتری داشته باشیم.فقط صنایع بسته بندی ونگهداری و حمل و نقل را باید گسترش دهیم و بهینه سازیم.
چهار‌شنبه 19 آبان 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.