متکی: اظهارات گراهام در مورد احتمال جنگ شوخی بوده


متکی: اظهارات گراهام در مورد احتمال جنگ شوخی بوده

منوچهر متکی از آمریکا خواست از جنگ عراق و افغانستان "درس" بگیرد

منوچهر متکی وزیر خارجه ایران در واکنش به اظهارات یک سناتور سرشناس جمهوری خواه درباره احتمال توسل آمریکا به گزینه نظامی علیه این کشور، سخنان او را "شوخی" خوانده اما در عین حال از آمریکا خواسته از جنگ عراق و افغانستان درس بگیرد.

این درحالی است که لیندسی گراهام سناتور آمریکایی در سخنان خود دقیقا بر این نکته تاکید کرده بود که حکومت ایران باید باور کند که آمریکا توانایی و امکان حمله به ایران را دارد.

سناتور گراهام همچنین تاکید که اگر کار به رویارویی نظامی برسد، احتمالا ابعاد چنین حمله ای از هدف گرفتن تاسیسات اتمی ایران بسیار فراتر خواهد رفت.

به گزارش خبرگزاری فارس آقای متکی که روز یکشنبه 16 آبان (7 نوامبر) در یک کنفرانس مشترک خبری با همتای سنگاپوری خود در تهران اظهار نظر می کرد گفت که نباید حرف سناتور گراهام را جدی گرفت و افزود: "خواسته شوخی کند."

این سناتور جمهوری خواه روز شنبه گفته بود که به گمان او اگر آمریکا مجبور به توسل به گزینه نظامی شود، فقط تاسیسات اتمی ایران را هدف نخواهد کرد بلکه سعی خواهد کرد توانایی حکومت ایران برای حمله به آمریکا و متحدان آن را از میان ببرد.

اما آقای متکی گفت: "شما اگر با عملی کردن تهدیدتان در افغانستان و عراق کاری از پیش نبردید، امروز به صرف تهدید چه می خواهید بکنید؟ بر دولتمردان آمریکاست که از گذشته ها درس بگیرند و به آسیب شناسی نسبت به سیاست هایشان بپردازند و در مسیر تصحیح این سیاست ها گام بردارند."

آقای گراهام که از چهره های سرشناس مجلس سنای آمریکاست در اجلاس امنیت بین المللی هالیفکس در کانادا گفته بود که جمهوری خواهان که به تازگی به پیروزی های بزرگی در انتخابات میان دوره ای دست یافته اند از اقدام "جسورانه تر" دولت آمریکا در ارتباط با برنامه اتمی ایران حمایت خواهند کرد.

او گفت که هرچند آمریکا خواهان یک رویارویی نظامی دیگر نیست اما در ضمن نمی تواند یک ایران مسلح به سلاح اتمی را بپذیرد.

سناتور گراهام گفت: "اگر ایرانی ها باور نکنند که ما به نیروی نظامی متوسل خواهیم شد، اگر فکر کنند که چنین چیزی غیر ممکن است، در آن صورت گمان نمی کنم بتوانیم با تحریم وضع را عوض کنیم."

وی همچنین گفت که ممکن است برنامه اتمی ایران به جایی رسیده باشد که نتوان آن را با یک حمله متعارف و محدود از میان برد.

وی در مورد ابعاد حمله احتمالی به ایران چنین گفت: "فکر می کنم به جایی رسیده ایم که مجبوریم به جای حمله محدود به زیرساخت های هسته ای رژیم ایران، توانایی این رژیم برای آغاز جنگی علیه ما و متحدانمان را از میان ببریم. این سناریوی نظامی متفاوتی است، چنین حمله ای زمینی نیست، اما قطعا توانایی رژیم برای حمله متقابل را از میان می برد".

آقای گراهام که خود در نیروی هوایی آمریکا خدمت کرده است، هدف از حمله احتمالی مورد نظر را "غرق کردن کشتی های جنگی، نابود کردن نیروی هوایی و وارد کردن ضربه ای قاطع به سپاه پاسداران" دانست.

او گفت که پاسخ ایران به چنین حمله ای، احتمالا حملات غیر متعارف به نیروهای آمریکایی در افغانستان و "حملات تروریستی" در نقاط دیگر جهان خواهد بود.

او با این حال او گفت که هنوز باید به تحریم های بین المللی فرصت داد تا تأثیر خود را بگذارد، هر چند به عقیده او تحریم های فعلی "فلج کننده" نیست.

مقام های حکومت ایران با تاکید بر صلح آمیز بودن برنامه نظامی این کشور می گویند که به هر گونه حمله نظامی علیه این کشور پاسخی سریع و قاطع خواهند داد و پاسخ آنها به مرزهای این کشور یا منطقه محدود نخواهد ماند.

1k adame sadegh - کانادا - تورنتو
اگر فقط پایگاههای سپاه ومخصوصا خانه این جلاد و دوره قاب چیناشون افت الله اسهالی را در پاستور تهران و مراکز اتمی را از بین ببرید. ملت ایران دست بوستان می ایند.
دوشنبه 17 آبان 1389

سید ابوالقاسم واعظ - اندونزی - جاکارتا
این حرف های مفت چیز عجیب و جدیدی نیست اما آنچه عجیب است این است که وزیر خارجه سنگاپور به ایران آمده، آنهم در این موقعیت. سنگاپور بعد از اسراییل و آمریکا تنها کشور جهان است که بعد از انقلاب روابط دیپلماتیک خود را کاملا با ایران قطع کرده است. ایران چندی است ظاهرا سفارت خانه در این کشور تاسیس کرده ولی اعلام شده که سفیر در کشورمان در در سنگاپور در ایران مستقر هستند!!! این کشور از نظر سیاسی متحد درجه یک آمریکا حساب می شود.
دوشنبه 17 آبان 1389

yasamangoleziba - ایران - تهران
خدا از زبونت بشنوه. ما منتظریم سناتور گراهام .
دوشنبه 17 آبان 1389

siah76 - امریکا - لوس انجلس
طارق عزیز هم زمان صدام حسین درست همین حرف را زد...بعد از چند ماه صدام رو از سوراخی مثل موش کشیدن بیرون واین اواخر هم خود طارق عزیز محکوم به اعدام شده .. به امید خدا روزی برسه که نوبت این اخوندهای متعفن با نوچهاشون برسه....
دوشنبه 17 آبان 1389

kalkal - ایران - تهران
راست میگه . این بابا احتمالا داشته خواب دیشبش رو تعریف میکرده خبرنگارا فکر کردن داره از نقشه هاش میگه. اره راست میگه آقای متکی شووووووووووووووخییییییییی کرده اگه نه جدی که خودشون میدونن پاشون این ورا برسه قلم می کنیم. به قول حسام بیک میخواهی گوشات ببرم بزارم کف دستت تا بدونی اینجا کجانه و ما کیم؟ها؟
دوشنبه 17 آبان 1389

haghighatgo - آلمان - برلین
جناب منوچهر متکی وزیر تقلبی حکومت تقلبی ..هنوز سیلی که صدام حسین در جنگ هشت ساله زد خیلی ها تو قبرستان های کشور خوابیدن و هنوز گوششان از سیلیه درد می کنه !! مرتیکه بی وجدان و جیره خور قلدری می کنی و می خوای فتنه بپا کنی که امریکائی می زنه و یا نمی زنه ..حالا اگر زد و چند تا کارخونه مونتاژی و بیمارستان و پل و خونه های مردم رو زد و خون و خون گشون شروع شد و دوباره امریکائی ها و جهودها بریزن تو خونه های مردم هر چی پیرو جون هست بکشند اونوقت بهت مزه میده و یا هنوز یه ترقه نتریکیده به زیر لحاف سوریه فرار می کنی !! تا وقتیکه کیسه کیسه دلار براشون می برید مهمون خوب هستید و گرنه میگیرندتون خودشون به جهودها تحویلتون می دن !!
دوشنبه 17 آبان 1389

khosh bavar - ایران - یزد
خاک برسر سیاست usa بکنم, که تو شپشی هم باورت نمیشه که چنین کاری باهاتون بکنند ?!
دوشنبه 17 آبان 1389

dara20 - ایران - تهران
شوخی شوخی قبر امواتتان را شخم خواهند زد.
دوشنبه 17 آبان 1389

hassan5 - ایران - تهران
مثل اینکه متکی خیلی دلش میخواد که امریکا بدون شوخی کردن حمله نظامی بکنه.. این جمله شوخی بنظرم خیلی تحریک کنده است
دوشنبه 17 آبان 1389

mashkok - ایران - تهران
امریکا یا هر کشور دیگه عمرن غلط بکنند به خاک ایران تعرضی کنند با اخوند کاری نداریم ولی از مملکتمون دفاع میکونیم
دوشنبه 17 آبان 1389

surena1611 - آلمان - اشتوتگارت
اگه جدی گفته بود که تو الآن توی اروپا تقاضای پناهندگی هم داده بودی.
دوشنبه 17 آبان 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.