ایران، روسیه را تهدید کرد: همکاری ها را متوقف می کنیم

 
ایران، روسیه را تهدید کرد: همکاری ها را متوقف می کنیم

ایران روسیه را تهدید کرده است که بخشی از همکاری های دو جانبه را متوقف خواهد کرد.

به گزارش
عصر ایران، ایران در پی اتفاقات اخیر در روابط تهران - مسکو، تهدید کرده است همکاری ها را با روسیه در زمینه های مبادله اطلاعات برای مبارزه با تروریسم و مبارزه با قاچاق مواد مخدر متوفف می کند.

روسیه اخیرا با نادیده گرفتن قرارداد امضا شده با ایران برای فروش سامانه های دفاع موشکی اس 300 به این کشور، از دادن این سامانه ها و پرداخت غرامت نقض قرارداد به ایران خودداری می کند.

روسیه همچنین در کنار آمریکا و اتحادیه اروپا، به صراحت ایران را متهم به تلاش برای تولید بمب اتمی می کند ولی تهران بارها این موضوع را رد کرده است.

این اتفاقات باعث شد تا محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران اخیرا در سخنرانی به صراحت بگوید که روسیه با نقض قراردادهای دو جانبه و توقف فروش سامانه های دفاع موشکی به تهران، "ایران را به آمریکا فروخته" است.

روسیه از جمله تایید کنندگان قطعنامه تشدید تحریم ها علیه ایران در شورای امنیت سازمان ملل متحد است. با این حال چند ماه پس از صدور این قطعنامه، دمتری مدودف رئیس جمهور روسیه با صدور فرمانی، جزئیات اجرایی شدن مواد این قطعنامه را ابلاغ کرد که براساس آن فروش سامانه موشکی اس 300 به ایران کاملا منتفی شد.

علاوه بر این، روسیه از صادرات تانک، زره پوش، جنگنده و کشتی نظامی به ایران نیز خودداری خواهد کرد.

گفتنی است یکی از اتفاقاتی که باعث تاثیرگذاری منفی در روابط با روسیه شد؛ نادیده گرفتن مسکو در روند مذاکرات و رایزنی های مبادله سوخت هسته ای ایران با غرب بود.

 ایران در رایزنی های هسته ای خود با غرب و به ویژه پیشنهاد مبادله سوخت هسته ای، با به صحنه آوردن برزیل و ترکیه، روسیه را به حاشیه راند و مسکو را از کانال ارتباطی خود با غرب حذف کرد که همین موضوع، موضع منفی روسیه را در بر داشت.

ایران در موضوع پیشنهاد مبادله سوخت هسته ای، با میانجیگری و حضور سران ترکیه و برزیل، با انتقال مشروط اورانیوم کم غنی شده به ترکیه و مبادله آن با سوخت هسته ای موافقت کرد اما این توافق با مخالفت و نادیده گرفتن کشورهای 5+1 روبه رو شد.

کشورهای 5+1 متشکل از پنج کشور عضو دائم شورای امنیت به علاوه آلمان پس از توافق تهران، قطعنامه تشدید تحریم ها علیه ایران را تصویب کرد. ترکیه و برزیل به عنوان دو عضو غیردائم شورای امنیت، به این قطعنامه رای مخالف دادند.

khosh bavar - ایران - یزد
مورچه چی هست که کله پاچه اش باشه !?
دوشنبه 17 آبان 1389

ehsan_2nd_time - یوکی - لندن
از کی به نوکری و پادویی و حراج کردن ایران میگن همکاری؟!
دوشنبه 17 آبان 1389

Afshin London - انگلستان - لندن
و با اجرای این تهدید پایه های حکومت روسیه شروع به لرزیدن کرد!!!
دوشنبه 17 آبان 1389

bache shapoor - سوئد - یوسدال
خدا بیامرزد محمدرضا پهلوی را که چه خوب میشناخت این روسیه و انگلیس را, هیچ وقت به اینها روی خوش نشان نداد.چون درک و فهم و سیاست مملکت داری را میدانست و میدانست که این کشورها تیشه و به خود هستن. حالا که ایران تحریم بین المللی است, این را کاری نداریم ولی اگر تحریم هم نمیبود این روسها یه بهانه دیگه میتراشیدن. انتری نژاد من خودم دل خوشی از روسیه ندارم ولی این را هم بگم, تا وقتی که ایران تحریم است .....
دوشنبه 17 آبان 1389

Neda02 - کانادا - اتاوا
شرط می بندم احمدی نژاد این جا روی یک چهار پایه به ارتفاع 1.5 متر ایستاده.  
دوشنبه 17 آبان 1389

kalkal - ایران - تهران
ما با کسی شوخی نداریم ولی جالبه که همین روسیه را می گفتند با ایرانه و چه و چه.اقلا بعضی ها کنف شدن بد نیست.ولی قربون ایران برم که غیر از بعضی کشورهای مریض و عقب افتاده (مثلا ابرقدرت) دست دراز کنه همه میان کمکش. بعد هم داششششششششش ما پول داریم که رو مرده بزاری زنده میشه. میدیم بهترش رو میگیریم. همین هایی که الان دشمنن اونجاشون از این میسوزه تحویلشون نمیگریم اگه نه یه شبه رنگ عوض می کنن.
دوشنبه 17 آبان 1389

surena1611 - آلمان - اشتوتگارت
منظورش از همکاری همون باج هایی بود که قبلا میداده؟!!! از حالا به بعد به کی میخواد باج بده؟!!! چین، سوریه، ترکیه، ...
دوشنبه 17 آبان 1389

Fareed - ایران - تهران
روسیه یه سری تسلیحات پلاستیکی ساخته که باد میشن و . برای گول زدن هواپیماهای دشمن بکار می‌رن. روسیه گفته حاضره سآمانه موشکی البته از نوع پلاستیکیش رو که باد می‌شه رو به ایران بده. البته اگه بخوان.
دوشنبه 17 آبان 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.