راه های کاهش درد قاعدگی


راه های کاهش درد قاعدگی

عده‌ای از خانم ها دچار دردهای شدیدی هنگام قاعدگی می‌شوند و علائم زیر هم در آنها بیشتر است: تغییرات خلق و خو ، کاهش انرژی بدن و احساس خستگی. اما این نشانه‌ها با درمان‌های متفاوتی کاهش یافته و از شدت‌شان کم می‌شود.

بیش از نیمی از خانم ها در هنگام قاعدگی دچار درد می‌شوند و برخی از آنها به مدت 1 تا 3 روز توانایی انجام فعالیت‌های روزمره را ندارند.

درد معمولاً در محل کمر، زیر شکم و پهلوها ظاهر می‌شود و به صورت قولنجی است؛ یعنی شدت آن کم و زیاد می‌شود. درد در روز اول شدید است و به تدریج کاهش می‌یابد.

درد گاهی با تهوع، استفراغ، ضعف، خستگی و سردرد همراه است.

درد قاعدگی ممکن است در همه دوره‌های خونریزی یا فقط در بعضی از دوره‌ها اتفاق بیافتد.

قاعدگی دردناک معمولا با افزایش سن و پس از ازدواج و زایمان کاهش می‌یابد.

اصولا درد قاعدگی به دلیل ترشح پروستاگلاندین‌ها ایجاد می‌شود. پروستاگلاندین‌‌ها موادی هستند که از بافت‌های نکروزه‌ یا فاسدی که ریزش می‌کنند، ترشح می‌شوند و سبب ایجاد درد قاعدگی می‌شود. هر ماده‌ای که بتواند ترشح پروستاگلاندین‌‌ها را مهار کند، می‌تواند سبب کاهش درد قاعدگی شود.

بر حسب شدت درد می‌توان برای تسکین درد قاعدگی از شیوه‌های مختلفی استفاده کرد:

* اگر درد قاعدگی شدید نباشد، استفاده از مسکن‌های ضد التهاب غیراستروییدی مانند مفنامیک ‌اسید یا ایبوپروفن می‌تواند سبب کاهش درد شود. این داروها برای کسانی مفیدند که معمولا یک یا دو روز درد دارند. این افراد باید قبل از این که دردشان تشدید شود، هر 8 ساعت یک بار از این داروها استفاده کنند. مسکن‌هایی مثل استامینوفن و استامینوفن کدئین‌دار برای تسکین درد تاثیر چندانی ندارند.

* کسانی که درد شدیدی دارند و به مسکن‌های بالا جواب نمی‌‌دهند، باید از قرص‌های ضدبارداری استفاده کنند. در کسانی که خون‌ریزی زیاد و درد شدیدی دارند، استفاده از این داروها هم خون‌ریزی را کاهش می‌دهد و هم به تدریج درد آنها را کمتر می‌کند؛ مخصوصا کسانی که دچار مشکل "آندومتریوز" هستند، یعنی بافت رحمی در محل‌هایی به غیر از حفره رحم رشد کرده است که در این صورت این افراد هنگام قاعدگی دچار درد بسیار شدیدی می‌شوند.

مصرف قرص‌های ضد بارداری باعث می‌شود کم‌کم بافت نابه‌جای رحمی از بدن دفع شود. همچنین شدت  درد و نیاز به مصرف مسکن‌ها را کمتر می کنند.

* افرادی که درد شدیدی ندارند، می‌توانند از روش‌هایی مانند گرم کردن کمر و زیر شکم با حوله گرم، یا کیسه آب‌ گرم و پوشیدن لباس گرم استفاده کنند.

* روش‌هایی نظیر فیزیوتراپی با استفاده از دستگاه‌هایی که به شکم متصل می‌شود و ایجاد ارتعاش و ماساژ شکم، کمر،‌ پهلوها باعث تسکین درد می‌شود؛ مگر این که علت این درد، پاتولوژیک یا بیماری‌زا باشد که در آن صورت، درمان‌‌های خاص خود را نیاز دارد.

* افسردگی یکی از دلایل ایجاد و تشدید درد قاعدگی است ، زیرا افراد افسرده تحریک‌پذیرتر بوده و هر دردی در آنها ممکن است تشدید شود. درمان افسردگی در این افراد می‌تواند درد قاعدگی را نیز کاهش دهد.

ترجمه: مژگان کریمی

منبع: webMD

khosh bavar - ایران - یزد
دردناک و غیرقابل تصور, که هر ماه زنان دچار این دردها و تغییرات هورمونی که باعث دگرگونی روح و روان انان میشه, با این درد و تغییرات زندگی میکنند ?!
شنبه 15 آبان 1389

خانه به دوش - سوئد - استکهلم
khosh bavar - ایران - یزد ,,تو هم چیزهایی حالیت هست گفتیم شاید فقط متخصص. ساندیس و موتورسیکلتی.
شنبه 15 آبان 1389

pandora - آلمان - کلن
واسه بعضیها خوردن کاچی, جواب میده!کاچی به(بهتر) ز هیچی!
شنبه 15 آبان 1389

khosh bavar - ایران - یزد
مراد برقی: کافر همه را به کیش خود پندارد ! فلفل نبین چه ریزه, بشکن ببین چه تیزه ! دود از کنده بلند میشود ! هز درختی که پر بارتره, سرش پائین تره ( متواضع ), و هر درختی که کم بارتره سرش بالاتره ( جاهل ) !
شنبه 15 آبان 1389

*KHorshid* - جمهوری چک - پراگ
اما با قرص هم فایده ای ندارد آدم باید درد اصلیشو بکشهkhosh bavar - ایران - یزد ممنونم از ابراز همدردی شما نسبت به خانمها
یکشنبه 16 آبان 1389

*KHorshid* - جمهوری چک - پراگ
pandora - آلمان - کلن باور کن نه حتی کاچی هم جواب گو نیست من هم امتحان کردم و هم تجربه, و طبق تجربه خودم میگم که دل درد باید خودش خود به خود خوب شه زیاد ربطی به قرص یا داروهای گیاهی ...نداره
یکشنبه 16 آبان 1389

pandora - آلمان - کلن
*KHorshid* - جمهوری چک - پراگ . ولی واسه بعضیها جواب داده
یکشنبه 16 آبان 1389

*KHorshid* - جمهوری چک - پراگ
pandora - آلمان - کلن شاید اونها شانس دارن ما که نداریم
یکشنبه 16 آبان 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.