قارچ علیه ناخن


قارچ علیه ناخن

عفونت های قارچی ناخن و پیشگیری و درمان آن

ناخن نیز مانند هر عضو دیگری از بدن در معرض عوامل بیماری زا مانند باکتری ها، قارچ ها، ویروس، عوامل شیمیایی و فیزیکی قرار دارد. در این جا به بررسی عفونت های قارچ ناخن و پیش گیری و درمان آن اشاره می کنیم:

چگونه از به وجود آمدن قارچ های ناخن جلوگیری کنیم؟ و اگر به وجود آمدند، چگونه آن ها را درمان کنیم؟

قارچ ناخن یک وضعیت ناخوشایند است که روی ناخن ها ایجاد می شود و البته بسیار هم شایع است. این بیماری واگیردار و مُسری است؛ ولی قابل درمان می باشد.

قارچ ناخن ممکن است در هر فردی به وجود آید، ولی در افرادی که در ناحیه ی ناخن نقص عضو دارند و آن هایی که سیستم ایمنی بدن شان ضعیف است، شیوع بیشتری دارد.

بهتر است بعد از مشاهده علائم زیر به پزشک مراجعه کنید:

بی رنگی ناخن ها،

تغییر در بافت ناخن،

ناخن های که به راحتی خرد می شوند و می شکنند

و ناخن هایی که رشد نامنظمی دارند.

با این که مشکل قارچ ناخن معمولا با تجویز دارو قابل درمان است، اما می توان با تمیز نگاه داشتن و خشک کردن ناخن ها از بروز عفونت های قارچی پیش گیری کرد.

مهم ترین عوامل عفونت قارچی ناخن عبارت هستند از:

1- ترد، شکننده و خرد شدن ناخن ها

2- تغییر شکل ناخن در هنگام رشد

3- نازک شدن ناخن ها

4- تغییر رنگ ناخن ها

5- شل شدن ناخن ها و یا جدا شدن آن ها از پوست.

بسیاری از مردم تصور می کنند سلامت ناخن ها یک موضوع ساده ی آرایشی است و به همین خاطر در صورت بروز قارچ اغلب از مراجعه به پزشک خودداری می کنند.

ناخن ها دریچه ای به سوی سلامت هر فرد می باشند. اگر قارچ ناخن تشخیص داده و معالجه نشود می تواند مشکلات جدی جسمی و روانی در پی داشته باشد که این مشکلات در افراد مبتلا به دیابت یا کسانی که مشکل گردش خون دارند شدیدتر می شود.

عفونت های قارچی ناخن می توانند تاثیر منفی بر زندگی عاطفی، اجتماعی و شغلی بگذارند. گاهی بیماران از درد یا ناراحتی حین راه رفتن شکایت می کنند. آن ها ممکن است احساس تمیز نبودن یا شرمساری کنند یا نگران انتقال عفونت به خانواده و دیگر افرادی که با آن ها تماس دارند، باشند.

حدود 20 تا 30 درصد از موارد بروز قارچ ناخن در آب و هوای معتدل بوده و شیوع آن در نواحی مرطوب تر بیشتر است.

قارچ به طور مستقیم از بالا به صفحه ی ناخن تهاجم می یابد و موجب تغییر رنگ پودری و لکه لکه شدن سطح ناخن می شود.

از آن جایی که رطوبت عامل رشد قارچ ها است خشک کردن سریع دست و پا پس از تماس با آب بهترین راه پیشگیری از قارچ ناخن می باشد.

قارچ ناخن به دو صورت بروز می کند:

در حالت اول بافت نرم دور ناخن درگیر می شود و علائمی مثل قرمزی، التهاب و تورم در این نواحی بروز می کند.

در حالت  دوم پوست و ناخن به طور همزمان درگیر این بیماری می شوند که معمولا از ناخن های پا شروع و به ناخن های دست نیز کشیده می شود.

علائم  بیماری در افراد سالمند به علت اختلال در خون رسانی و در کشاورزان، دامپروران و دامپزشکان به دلیل ارتباط زیاد با دام بیشتر به صورت جدا شدن یک قسمت از انتهای ناخن است که در زیر آن پوست های سفید ایجاد می شود.

درمان قارچ ناخن

عفونت قارچ ناخن با علائمی که روی ناخن ها پدیدار می شود، قابل تشخیص است. ناخن های انگشت پا، هفت برابر بیشتر از ناخن انگشتان دست در معرض این عفونت ها هستند؛ زیرا گرما و رطوبت محیط داخل کفش و جوراب به این مساله دامن می زند.

عدم درمان بیماری در طولانی مدت، موجب وخامت اوضاع می شود و از یک ناخن به ناخن دیگر سرایت می کند و با گذشت زمان کم کم به سایر افراد خانه نیز منتقل می شود.

نکات مهم

* قارچ ناخن یک بیماری پیش رونده و برگشت پذیر است(از هر پنج نفر، یک نفر، یعنی حدود 20 درصد با بازگشت مجدد این بیماری مواجه هستند)؛ بنابراین برای جلوگیری از برگشت آن، بیمار باید به طور کامل  معالجه  شود.

* وقتی روند پیشروی بیماری کند و آهسته باشد، از بین بردن آن نیز دشوارتر می شود.

* مسواک های ضد قارچی و برخی داروهای دهانی، موجب کاهش علائم و از بین رفتن آن ها می شوند، ولی داروهای دهانی، عوارض جانبی روی کبد و پوست دارند.

* در صورت عمل جراحی، حتی  اگر موفقیت آمیز هم باشند باز هم احتمال آن می رود که قارچ ناخن دوباره باز گردد. این بیماری اگر درمان نشود، نه تنها ظاهر آن ناخوشایندتر می شود، بلکه درد آن بیشتر و بیشتر نیز می شود.

* پزشکان معمولا با بروز مشکلات ثانویه مثل درد، رشد نامناسب ناخن ها، بازگشت مجدد عفونت قارچی ناخن، اقدام به درمان عفونت های قارچی ناخن می کنند.

با استفاده از محصولات ضد قارچی در کفش های خود می توانید از بازگشت آن جلوگیری کنید.

جلوگیری از قارچ ناخن:

از گذاشتن ناخن های اکریلیک و پلاستیکی و لاک زدن تا جایی که امکان دارد خودداری کنید زیرا محیط مناسبی برای رشد قارچ ناخن فراهم می سازند.

ناخن های خود را مرتب کوتاه کنید و سوهان بکشید تا تمیز و سالم بماند.

ناخن های خود را همیشه خشک نگاه دارید.

از رژیم غذایی مناسبی پیروی کنید یک رژیم مناسب با تامین پروتئین مورد نیاز بدن به سلامت ناخن ها کمک زیادی می کند.

اگر ناخن های خود را مانیکور می کنید از مانیکوریست خود بخواهید که مرتبا وسایلش را استریلیزه کند.

با مشاهده ی اولین علائم به پزشک مراجعه کنید .

*KHorshid* - جمهوری چک - پراگ
وای گوشت تنم آب شد با دیدن این ناخنها
شنبه 15 آبان 1389

khosh bavar - ایران - یزد
ناخن چه سالم و چه قارچی, بهتره با ناخنهای مصنوعی روکش کنید که برای مردها یک نوازش چشمی هست, ولی زیاده روی نکنید با مدلهای عجیب و غریب, که بتونید به وظایف دیگرتان, اشپزی / ظرفشویی بپردازید !?
شنبه 15 آبان 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.