افزایش شهریه دانشگاه های انگلستان به ۹ هزار پوند


افزایش شهریه دانشگاه های انگلستان به ۹ هزار پوند

گمان نمی رود دانشگاه ها درگیر جنگ قیمت شوند

در ادامه تلاشهای دولت بریتانیا برای کاهش هزینه ها، دانشگاه های انگلستان اجازه یافته اند از دانشجویان انگلیسی تا ۹ هزار پوند در سال شهریه بگیرند.

دیوید ویلتس، وزیر مشاور در امور دانشگاه ها، گفت که این اقدام نمونه ای از اصلاحات "مترقی" است، ولی یکی از مقامهای حزب کارگر که اکنون در اپوزیسیون است، گفت که آن "مصیبتی برای یک نسل از جوانان است."

اتحادیه ملی دانشجویان بریتانیا این افزایش سه برابری شهریه ها را شرم آور خواند. در حال حاضر میانگین شهریه سالانه دانشگاه های انگلستان ۳۲۹۰ پوند است.

با این حال "گروه راسل" که مجموعه ای از دانشگاه های ممتاز است، از افزایش شهریه برای جبران کاهش بودجه دولتی موسسات آموزش عالی استقبال کرد و آن را "تزریق نجات بخش پول" برای حفظ بریتانیا به عنوان "یک بازیگر جدی جهانی در عرصه آموزش عالی" خواند.

فقط دانشگاه های انگلستان مشمول افزایش شهریه می شوند. دانشجویان اسکاتلندی شهریه نمی پردازند. در ایرلند شمالی و ولز، حداکثر شهریه در حال حاضر ۳۲۹۰ پوند است.

اکنون یکی از پرسشهای اصلی این است که آیا دانشگاه های انگلستان برای جلب مشتری جنگ قیمت براه می اندازند یا همگی سقف ۹ هزار پوند را مطالبه می کنند.

هنگامی که دولت کارگری در سال ۲۰۰۶ شهریه ها را تقریبا سه برابر کرد و به سالی سه هزار پوند رساند، بسیاری پیش بینی می کردند که قیمتها رقابتی خواهد شد. اما چنین نشد.

معدود دانشگاه هایی که شهریه پایین تری می گرفتند، خیلی زود از تصمیم خود منصرف شدند.

دولت بریتانیا در ماه گذشته به منظور مقابله با هزینه های فزاینده و کسری بودجه، بودجه غیر پژوهشی دانشگاه ها را چهل درصد یا نزدیک به سه میلیارد پوند کاهش داد و عملا بودجه آموزشی اکثر رشته های دانشگاهی را حذف کرد.

ابتدا دولت ائتلاقی به رهبری محافظه کاران پیشنهاد کرده بود که سقف شهریه را هفت هزار پوند تعیین کند، ولی دانشگاه های انگلستان تهدید کرده بودند که در صورت تصویب این پیشنهاد، خود را خصوصی خواهند کرد.

در نهایت قرار شد دانشگاه ها بین شش تا ۹ هزار پوند شهریه بگیرند، ولی برای گرفتن حداکثر شهریه، باید شمار بیشتری از دانشجویان محروم انگلیسی را جذب کنند.

homamb - انگلستان - لندن
البته این رقم برای دانشجویان داخلی هست والا دانشجوهای خارجی که همین الان بالای 12000 پوند دارن شهریه میدن تازه اونم برای زیر لیسانس !
پنج‌شنبه 13 آبان 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.