طلبه ها چقدر شهریه می‌گیرند؟


طلبه ها چقدر شهریه می‌گیرند؟

شهریه‌ی طلاب بر اساس تآهل و تجرد و میزان تحصیلات متفاوت است. شهریه در پائین‌ترین سطح یعنی طلبه‌ی مجرد در دوره‌ی مقدمات حدود پنجاه هزار تومان است و در بالاترین سطح یعنی طلبه‌ی معیل سطح سه حدود دویست و هشتاد هزار تومان است.

پرداخت شهریه پس از قبولی در امتحان جامع آغاز می‌شود. این امتحان پس از چند ماه از آغاز به تحصیل طلبه در حوزه‌ی علمیه برگزار می‌شود. البته برخی از مراجع پرداخت شهریه به طلبه را پس از گذراندن دوره‌ی مقدمات و قبولی در امتحان شفاهی لمعتین آغاز می‌کنند. از این رو میان شهریه‌ی طلاب مقدمات و سطح یک تفاوت زیادی موجود است.
مقدار دریافتی شهریه‌ی طلاب به شرح زیر است:

• مقدمات مجرد : پنجاه هزار تومان
• مقدمات معیل : نود و پنج هزار تومان
• سطح یک مجرد: هشتاد وپنج هزار تومان
• سطح یک معیل: صد و پنجاه و پنج تومان
• سطح دو مجرد : صد و ده هزارتومان
• سطح دو معیل : دویست و ده هزار تومان
• سطح سه مجرد : صد و پنجاه هزار تومان
• سطح سه معیل : دویست و هشتاد هزار تومان

از این مقدار حدود سی هزار تومان بابت حق بیمه کسر می‌گردد و نیز به طلاب معیل که مسکن اجاره‌ای دارند ماهیانه سی و پنج هزار تومان کمک اجاره از طرف آیت الله خامنه‌ای پرداخت می‌گردد. هم‌چنین از طرف مرکز خدمات حوزه‌ی علمیه ماهیانه چهل هزار تومان بن کارت به طلاب معیل اهدا می‌شود. در برخی مناسبت‌های مذهبی مبلغی به عنوان عیدی به شهریه اضافه می‌گردد.

منبع : سایت روات حدیث ( پایگاه تحلیلی خبری ویژه حوزه های علمیه )

ezatdf - ایران - تهران
البته طلبه ها شبها اضافه کاری هم می کنند
چهار‌شنبه 12 آبان 1389

experthoney - منامه - بحرین
شهریه قبلا دادنی بود الان شده گرفتنی؟. این حقوقه که طلبه ها میگیرندنه شهریه
چهار‌شنبه 12 آبان 1389

mahyar1212 - ایران - تهران
اگه دو تا صفر بذاریم جلو هر کدومشون شاید درست بشه
چهار‌شنبه 12 آبان 1389

Nader Jahanbani - کانادا - تورنتو
حوزه های جهلیه, مرکز پرورش ویروسهای عمامه دار! مرکز پرورش منحرفین جنسی اسلامی! یعنی تجاوزگران به ناموس و اموال مردم! !. ملاّ ترا اون ریشت. اون دنبه چون میشت!. دست از سر ما بردار!. حالا که شدی تیمسار. فرمانده و استاندار. دست از سر ما بردار. آنچه که فزون دادی. در فیضیه .....دادی!. دست از سر ما بردار!
چهار‌شنبه 12 آبان 1389

ehsan_2nd_time - یوکی - لندن
من نمیدونستم که طلبه ها پول هم می گیرن. پس خاک عالم تو سرتون که از نداری و به امید نوشیدن خون مردم بعد از اخوند شدن تن به این خودفروشی میدین. تف به اون ریشتون که بزغاله پیش شما شرف داره
چهار‌شنبه 12 آبان 1389

raymand_a - بریتانیا - لندن
آقا از منامه دیگر عربی یه کم یاد بگیرین. شهریه یعنی ماهانه. از زمان تاسیس حوزه ها طلبه ها در اختیار حوزه بوده اند، همانجا حجره دارند و زندگی میکنند، حقوق ماهانه شان را استادشان میداد که میگویند شهریه. هر طلبه سر درس چند استاد میرفت از هر کدام شهریه میگرفت. آیاتی هم که اساتید اینها بودند از خمس و زکاتی که دریافت میکردند شهریه میدادند که الان دیگه البته خواسته اند استقلال حوزه را کاملا از بین ببرند و متمرکز شهریه بدهند
چهار‌شنبه 12 آبان 1389

iranjp - ژاپن - توکیو
بنظر من هزینه بجا و معقولیه چون اخوندا نباشن مردم به کی باید فحش بدن ؟
چهار‌شنبه 12 آبان 1389

اتیلا - ژاپن - توکیو
حقوق شب کاری طلبه های مجرد. را ایت الله ها پرداخت میکنند !!! چونکه قبلاً دریافت کرده اند
چهار‌شنبه 12 آبان 1389

rezanl - هلند - امستردام
ezatdf - ایران - تهران. کوتاه و مفید. منکه حال کردم
چهار‌شنبه 12 آبان 1389

majid63 - فرانسه - پاریس
موافقم با . mahyar1212 - ایران - تهران وگرنه این همه مفت خور و دستمال بدست نداشتیم!
چهار‌شنبه 12 آبان 1389

arya47 - ایران - کرمان
کاش شهریه ای(کمک هزینه تحصیلی) که به دانش جویان نخبه در سطح کارشناسی ارشد و دکترا میدهند را هم درج مینمودید (دانشگاههای دولتی وگرنه دانشگاههای پولی که میلیونی شهریه میگیرند) حالا آخوندها چهارتا کتاب مال شونصد سال پیش میخونند حقوق هم میگیرند آقا هم بهشون کمک میکنه ماه محرم و صفر و رمضان هم ماموریت میروند کلی کاسب میشن باور کنید یه آخوند جغله(تازه کار)از یه دانشجوی دکترای شریف درآمدش بیشتره
چهار‌شنبه 12 آبان 1389

sir.amir - انگلستان - منچستر
mahyar1212 - ایران - تهران کاشکی 2نقطه باشه یه کشور را غارت کردن گرامی
چهار‌شنبه 12 آبان 1389

arash_1932 - ایران - مشهد
بی خاصیت ترین و بدرد نخور ترین قشر جامعه همین طلبه ها هستند.
چهار‌شنبه 12 آبان 1389

Ezhaq - ایران - تهران
مفتخورهای کودن هر چقدر احمق تر شهریه بیشتر ، هر چه گردن و شکم کلفت تر شهریه بیشتر ، هر چه متملق و دورو تر شهریه بیشتر ، هر چه شب کاری و چاپ لوس تر شهریه بیشتر ، هر چه بی دروغگو وبی ناموس تر شهریه بیشتر ، گورخرهای سیاه و سفید ، کلاغ های زینبی ، خر مقدس ها ..
چهار‌شنبه 12 آبان 1389

123esfand - لبنان - بیروت
دروغ که حناق نیست
چهار‌شنبه 12 آبان 1389

zartusht67 - المان - فرانکفورت
بیچارها دوره فشرده هم دارند برای همین دریده و پرو هستند
چهار‌شنبه 12 آبان 1389

leila leila - سوئد - گوتنبرگ
اول پول میگیرن تا چاپیدن رو تمرین کنن. به اخوند که میرسه شهریه گرفتنی میشه. به ملت که میرسه دادنی
چهار‌شنبه 12 آبان 1389

bluestar - ایران - تهران
دوره شعار «خدا شاه میهن» گذشت؛ امروز فصل الخطاب قانون اساسی است. https://kaleme1.tk/1389/08/12/klm-37240
پنج‌شنبه 13 آبان 1389

nas007 - کانادا - تورنتو
اگر یکی این حساب شهریه ملایان را در طول تاریخ اسلام میکرد میشد دوره کره زمین را طلا گرفت!
پنج‌شنبه 13 آبان 1389

perspolisi - استرالیا - سیدنی
اونوقت واسه خدمات بشکه چقدر میگیرن؟؟.
پنج‌شنبه 13 آبان 1389

kalkal - ایران - تهران
بنده خدا ها از یه کارگر هم کمتر می گیرن.باید حقوقشون را زیاد کنند. از شیر مادر حلال تره. ما ایرانی ها که راضی هستیم . خارجی ها هم که بهشون مربوط نیست. همین.
پنج‌شنبه 13 آبان 1389

mashadi_in_sydney - استرالیا - سیدنی
اتفاقا ، به نظر من خیلی هم کمه ،باید بیشترش کنن . چون دوران طلبگی تو حوزه خیلی سخته، مخصوصا برای خوشگلتر‌ها و سفید مفیداشون .
پنج‌شنبه 13 آبان 1389

aziz iran - دانمارک - کپنهاک
والله این پول خون ملت است که بعنوان شهریه از بیت المال به این اراذل و اوباش مفتخور داده میشود. باید پرسید وقتی که پولی از بیت المال و مالیات مردم به عده ئی داده میشود ایا ان مردم با ان موافق هستند یا نه و اگر نیستند پس آن مال و پول حرام است و این جوجه ملایان از ابتداء با پول حرام کار کثیف آخوندی را شروع میکنند تا در اوج به نقطه ئی بمانند جنتی و ایت الله التمساح و هاشمی رفسنجانی و خاتمی هزاران مفتخوار دیگر تحت عناوین مختلف , مثل حجت الله الاسلام , طلبه , ملا , آخوند ,ائمه ی --- , آیت الله و رهبر و چنبر و خیار و سیب زمینی و پیاز حراجی عنتری و .. دیگر عناوین بی عمامه و پالون و لیکن ملا صفت نظیر پاسدار و بسیجی و نیروی انتظامی و نیروی ویژه و امنیتی و ووو غیره برسند .
پنج‌شنبه 13 آبان 1389

aziz iran - دانمارک - کپنهاک
انانی که کاری جز جنایت و خیانت در حق ملت بزرگ ایران ندارند و از ابشخور این بیت المال و حق این مردم ترزیق و ارتزاق میکنند که چون این پولها حرام است بنابراین اعجوبه های جنایتکاری به مانند این جانیان در دامن این اسلامیون حرامزاده پرورده میشوند تا در لحظات تاریخی و سرنوشت ساز ادامه ی حکومت و مفتخوری دربار خلیفه سد علی و مفتخورانش را حفظ و برقرار دارند ولاکن بترسید از روزی که طوفان خشم ملت همچون عاشورای از یاد نرفتنی وزیدن گیرد که انگاه تیکه بزرگه ی وجود نحستان همان گوشهای ناشنوایتان خواهد بود . و این روز عظیم ملت ایران یقینا" نزدیک است . نشان بهمان نشان دیدار ما در خیابانهای تهران .
پنج‌شنبه 13 آبان 1389

arteen88 - عراق - کردستان
ezat-df تهران - ایران....خوب اومدی اینو...دمت گرم
پنج‌شنبه 13 آبان 1389

ALI ABADANI - بلژیک - بروکسل
به نظر من درج این مطلب فقط و ققط به سخره گرفتن نظام مقدس طلبگی است و دیگه هیچ و گرنه میشه بگید دولت انگلیس چقدر بول میده این خبرهای داغ رو درج کنید لولللل
پنج‌شنبه 13 آبان 1389

Rahsaba - اتریش - کلاگنفورت
ezatdf - ایران - تهران. .... عاشقتم ، از خنده افتادم کف اتاق. اونم چه اضافه کاری کثیفی
پنج‌شنبه 13 آبان 1389

KOREA - کره جنوبی - سئول
بهتره بگیم مفت خورها نه طلبه ها بی ناموسهای چپاولگر
پنج‌شنبه 13 آبان 1389

خانه به دوش - سوئد - استکهلم
بی خیالش پول نفت بی زبان را خرج همین اوباشا میکنند بیکار میخورند میخوابند خواهران بیوه زینب .......به خیرات سر الاغ علی یکدست . دعا کنید چاههای نفت ته بکشند اونوقت ببینیم باز از این غلطهاو هواس طلبی گری میکنند باید . رو به عراق کوچ کنند و جلوی ورودی کاظمین و نجفشان مثل سابق دستمال گدایی و ....پهن کنند.
جمعه 14 آبان 1389

pouriya - ایران - رودسر
یک مشت طفیلی بی وطن..
جمعه 14 آبان 1389

zebelkhan - آمریکا - لوس آنجلس
bluestar - ایران - تهران . بسیجی مزدور! قانون اساسی جمهوری فلاکت بار اسلامی توی سر .. بسیجیها بخوره! این قانون توحش اسلامیست نه قانون اساسی. قانونی که بر مبنای دین جنایت پیشه اسلام و مذهب جعلی شیعه پایه گذاری شده بدرد شما نوکران اعراب و مزدوران ضد ایرانی میخورد. ما ایرانیان آریایی 2500 سال پیش اولین قانون اساسی را به دنیا معرفی کردیم و کوروش کبیر امپراطور تمدن فارس باعث فخر و مباهات دنیاست. ما ایرانیها پیش از حکومت شما اعراب بدوی مارمولک خور و دختر کش همه چیز داشتیم. مرده شور ببرد این قانون افتضاح اسلامیتان را که بجز احکام پایین تنه و مجازاتهای قرون وسطایی اسلامی و مهملات و مزخرفات خلاف عرف بشری چیزی در آن نیست! لعنت بر شما مزدوران و نوکران اعراب. اینقدر مزخرف ننویس بسیجی!
جمعه 14 آبان 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.