مرطوب کننده ها در زمستان چقدر موثرند؟

 
مرطوب کننده ها در زمستان چقدر موثرند؟

دستگاه‌های گرم‌کننده‌ای که در زمستان‌ها به کار می‌رود، به خصوص دستگاه‌هایی که از سیستم رانش هوای گرم استفاده می‌کنند، هوا را کاملا خشک می‌کنند. آب در چنین شرایط خشکی به سرعت از پوست شما تبخیر می‌شود.

به گزارش سلامت نیوز در ماه‌های زمستان هوای بیرون مرطوب و سرد است، اما درون خانه‌های شما وضعیتی مانند بیابان دارد.
 دستگاه‌های گرم‌کننده‌ای که در زمستان‌ها به کار می‌رود، به خصوص دستگاه‌هایی که از سیستم رانش هوای گرم استفاده می‌کنند، هوا را کاملا خشک می‌کنند. آب در چنین شرایط خشکی به سرعت از پوست شما تبخیر می‌شود. پوست خشک از لحاظ پزشکی به خودی خود نگران‌کننده نیست، اما در موارد شدید ممکن است به ترک‌خوردن پوست بینجامد که دعوت‌کننده التهاب و عفونت به پوست است.
مشکل اصلی در این موارد، درد و ناراحتی در پوست است - پوست خشک، دردناک می‌‌شود،‌ در لمس دچار حساسیت است، و اغلب خارش‌دار است(گرچه همه خارش‌‌های پوست به علت خشکی پوست نیست).
 همچنین ممکن است مانند آنچه در بسیاری از آگهی‌های فراورده‌های پوستی دیده‌اید،  پوست ظاهری قرمز، زبر و پوسته‌ریز پیدا کند.
البته خشکی پوست هیچگاه نادیده گرفته نشده است: در بازار دارویی، می‌توانید کرم‌های و لوسیون‌هایی متعددی را پیدا کنید که برای درمان خشکی پوست به کار می‌روند.
این فراورده‌ها به عنوان "مرطوب‌کننده" (moisturizer) فروخته می‌شوند، اصطلاحی است که بیشتر از آنکه نامی علمی یا پزشکی  باشد، برای بازاریابی به کار می‌رود. در واقع مراقبت روزمره از پوست حوزه‌ای است که در آن از علم واقعی، خبر چندانی نیست. بررسی‌های علمی کاملا کنترل‌شده در مورد این مواد بسیار معدود و نادرند. شرکت‌های سازنده این فراورده‌ها اطلاعات درباره اجزای تشکیل‌دهنده آنها را انحصاری نگه می‌دارند و مراقب هستند ادعاها در مورد سودمندی‌های این فراورده‌ها را در محدوده قواعد سازمان‌های ناظری مانند سازمان غذا و داروی آمریکا نگهدارند.
 اما فروشندگان از سال‌ها پیش دریافته‌اند که برچسب‌های علمی باعث  فروش محصولات‌شان می‌شود، بنابراین در  برچسب‌ها و آگهی‌ها اغلب از اصطلاحات علمی استفاده می‌کنند.
 کرم‌های مرطوب‌کننده‌ها اغلب تحت عنوان "غیرآلرژی‌زا" یا "آزمایش‌شده از لحاظ آلرژی‌زایی" تبلیغ می‌شوند.
 برخی از این فراورده‌ها با عنوان "غیرآکنه‌زا" (noncomedogenic)     تبلیغ می‌شوند- کلمه‌ای تاثیرگذار که به معنای آن است که این کرم، جوش‌‌های آکنه‌ای ایجاد نمی‌کند. اما این عنوان مزیت چندانی برای یک محصول به حساب نمی‌آید: تقریبا همه کرم‌های مرطو‌ب‌کننده‌ای که امروزه در بازار موجودند،‌ از موادی استفاده می‌کنند که آکنه‌زا نیستند.
یکی دیگر از شیوه‌های تبلیغ کرم‌های مرطوب‌کننده نام بردن فهرستی از ویتامین‌هایی است که در آنها وجود دارد و ادعای سازندگان کرم‌ها این است که این ویتامین‌ها پوست را تغذیه می‌کنند و به آن خاصیت قوی ضداکسیداسیون برای مقابله با رادیکال‌‌های آزادی را می‌دهند که در واکنش‌های شیمیایی بدن تولید می‌شوند و به اندام‌ها از جمله پوست صدمه می‌زنند.
 اما در اغلب موارد، ویتامین‌های موجود در کرم‌های مرطوب کننده احتمالا مزیت چندانی ایجاد نمی‌کنند، یا به این خاطر که مقادیر این ویتامین‌ها در این کرم‌ها آنقدر کم است که اثر زیادی ایجاد نمی‌کند، یا به این خاطر که این ویتامین‌ها هنگامی که در روی پوست در معرض نور و اکسیژن قرار می‌گیرند، تجزیه می‌شوند.
حقیقت این است که  علیرغم فهرست‌های بلندبالای اجزای مجهول و عناوین شبه‌علمی، همه مرطوب‌کننده‌ها به یک دلیل بسیار ساده به پوست خشک کمک می‌کنند: آنها اندکی آب به پوست می‌رسانند و حاوی ماده‌ای روغنی هستند که آب را در پوست حفظ می‌کند.
در حقیقت اگر مشکل چرب و چیلی شدن نبود، همه ما می‌توانستیم به استفاده از ماده‌ای روبیاوریم که پدربزرگ‌های ما برای پوست خشک به کار می‌بردند، که چیزی نیست جز وازلین.
 یک دلیل دیگر برای وفور مرطوب‌کننده‌ها در بازار پژوهش مداوم برای به دست آوردن آمیزه‌ای از اجزا است که آب را مانند وازلین در خود نگه می‌دارند، و در عین حال روی پوست احساس بهتری ایجاد می‌کنند. بسیاری از فراورده‌های مرطوب‌کننده حاوی "هومکتانت‌ها" هستند، اجزایی که آب را به خود جذب می‌کنند و آن را در خود نگه‌ می‌دارند.
خبر خوب این است که علیرغم فقدان اطلاعات و ادعاهای بازاری، جای زیادی برای اشتباه شما باقی نمی‌ماند. تقریبا همه مرطوب‌کننده‌های در بازار به پوست خشک کمک خواهند کرد، و در اغلب موارد، انتخاب‌ها بر مبنای تجربه شخصی است – به سادگی بر مبنای آن که شما چه حس و بویی را بپسندید ( که هیچ اشکالی هم ندارد- بعد از همه اینها پوست خودتان است.)
همه مرطوب‌کننده‌ها موثرند و مسئله یافتن کرمی است که آن را دوست داشته باشید و به طور مرتب از آن استفاده کنید.

khosh bavar - ایران - کرمان
من حوصله خواندنش را ندارم, زیرا امروز این را بخوردمون میدهند و فردا یک چیز دیگر, مانند حکایت چای سبز که تا دیروز ضد سرطان و امروز دوست سرطان !? چه فکر کردید, چون اسمم خوش باوره, باید خوش باور باشم ?!
چهار‌شنبه 12 آبان 1389

پدرام-اهواز - ایران - اهواز
khosh bavar -سلام خوبی چه خبر ؟ البته من هم همشو نخوندم اما راست میگه در مورد بخاری و شوفاش بهتره که یه کتری آب بذاری که یکم هوا نرم بگیره این رو توی آموزشی یاد گرفتم
چهار‌شنبه 12 آبان 1389

khosh bavar - ایران - کرمان
پدرام-اهواز - ایران - اهواز : میگم خوش تیپ, خیلی به تیپت میرسی !? فقط هر روز ریشت را اصلاح کن, فقط چپ و راست, افقی, عمودی با تیغ, صورتت را خراب نکنی, " فقط " یکبار از بالا به پایین بزن, بعدش ادکلن و کرم !
چهار‌شنبه 12 آبان 1389

khosh bavar - ایران - کرمان
پدرام-اهواز - ایران - اهواز : سلام, خوش تیپ جون, میگم من بخاری و شوفاژ ندارم و کتری برقیم, بعد از جوش امدن اتوماتیک خاموش میشه ?! واسم یک فکر دیگه بکن !
چهار‌شنبه 12 آبان 1389

naslesookhteh - ایران - تهران
سلام نظری ندارم فقط خواستم شما دو تا تو این صفحه تنها نباشین.
پنج‌شنبه 13 آبان 1389

khosh bavar - ایران - کرمان
naslesookhteh - ایران - تهران : بچه تهران " باید " باحال باشه, دمت هم گرم, خوشم امد !
پنج‌شنبه 13 آبان 1389

Dokhtare_ariaei - ایتالیا - میلان
naslesookhteh - ایران - تهران بابا با معرفت دلسوز خیلی با حال گفتی پس منم میام تا شما 3 نفر تنها نباشین
جمعه 14 آبان 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.