اعزام نیرو به مرز یونان و ترکیه برای جلوگیری از پناهندگی


اعزام نیرو به مرز یونان و ترکیه برای جلوگیری از پناهندگی

حمید صادقی پس از دوختن دهان خود و اعتصاب غذا در ماه اوت گذشته پناهندگی گرفت

رادیو فردا : برای جلوگیری از هجوم روزافزون پناه‌جویان به یونان، دولت این کشور سرانجام دست یاری و کمک به سوی اتحادیه اروپا دراز کرد و قراراست به‌زودی ۱۷۵ تن از نیروهای اقدام سریع این اتحادیه در مرز یونان و ترکیه مستقر شوند.

این درحالی است که بنا به گزارش برخی از روزنامه‌های آلمان حدود ۲۰ روز است از اعتصاب غذای ۲۴ پناه‌جوی ایرانی هم می‌گذرد. هفت تن از آنها در اعتراض به شرایط پناهندگی در یونان، دهان خود را دوخته‌اند.

بر پایه آماری که انتشار یافته، بیش از هفتاد درصد پناه‌جویانی که غیرقانونی به کشورهای عضو اتحادیه اروپا راه یافته‌اند ابتدا وارد یونان شده‌اند.
آن طور که مقام‌های مسئول می‌گویند در سال میلادی گذشته کمی بیش از ۱۴۶ هزار مهاجر و پناه‌جو وارد یونان شده‌اند، به طوری که هم‌اینک ظرفیت اکثر اردوگاه‌های پناهندگان در این کشور تکمیل است، و حتی در برخی از آنها به خاطر کمبود جا حالتی بحرانی حاکم است.

بنابراین برای جلوگیری از هجوم روزافزون تعداد پناه‌جویان به یونان، دولت این کشور سرانجام از اتحادیه اروپا کمک خواست.بر پایه گزارش‌ها، قرار است در چند روز آینده ۱۷۵ تن مرزبان و نیروی اقدام سریع این اتحادیه که به «فورنتکس» موسوم است، از آلمان، بلژیک، رومانی، بلغارستان، مجارستان، اسلوواکی و دانمارک در مرز یونان و ترکیه مستقر شوند. اما این فورنتکس چگونه نیرویی است؟


این پرسش را با بهروز اسدی از سازمان مدافع حقوق پناهندگان در آلمان در میان گذاشته‌ایم.

بهروز اسدی: فورنتکس پاسداران مرزی ورزیده‌ای هستند که در کشورهای اروپایی تعلیم می‌بینند و بعد از آموزش آنها را به مرزهایی که اصولا پناهندگان می‌توانند از آن مرزها وارد کشورهای اروپایی شوند مستقر می‌کنند.

در واقع یک گروه ضربتی هستند از پاسداران مرزی که از ورود پناهندگان و آوارگان سیاسی و جنگ‌زدگان که از کشورهای مختلف می‌خواهند وارد خاک اروپا بشوند جلوگیری می‌کنند.

اولین مرز اروپایی نزدیک به آنان مرز کشور یونان است، اگرچه امروز کار این مهاجران برای ورود به اروپا بسیار بسیار مشکل شده است.

الان دیگر دولت یونان قادر نیست تعداد بیشتری از پناهندگان را قبول کند. در طول چهار ماه گذشته بیش از ۳۲ هزار آواره و پناه‌جو وارد یونان شده‌اند و بزرگ‌ترین مشکل این است که بقیه کشورهای اروپایی حاضر نیستند تعدادی از این پناه‌جویان را بپذیرند.

ما سریعا از دولت آلمان خواستیم که به این مسئله رسیدگی کند و عده‌ای از این پناه‌جویان را بپذیرد و باری را که الان بر دوش کشور یونان افتاده است کمتر کند.


در همین حال در حالی که قرار است ۱۷۵ تن مرزبان و نیروی اقدام سریع اتحادیه اروپا برای جلوگیری از هجوم پناهندگان به یونان در مرز میان این کشور و ترکیه مستقر شوند، برخی از روزنامه‌های آلمان از وضع نامساعد جسمانی ۲۴ پناه‌جوی ایران خبر می‌دهند که حدود ۲۰ روز است دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

این پناه‌جویان ماه‌هاست که در انتظار رسیدگی به پرونده پناهندگی‌شان به سر می‌برند.

در این میان هفت تن از این ۲۴ تن دهان خود را دوخته‌اند و از سوی دیگر وضع جسمانی سه تن از این پناه‌جویان ایرانی به خاطر شدت بخشیدن به اعتصاب غذای خود رو به وخامت گذاشته و توسط نیروهای پلیس به بیمارستان انتقال یافته‌اند.

گزارش‌ها همچنان می‌گویند مقام‌های امور پناهندگی یونان به این ۲۴ پناه‌جوی ایرانی قول داده‌اند که هر چه زودتر به پرونده پناهندگی‌شان رسیدگی کنند. ولی آنها به خبرنگاران گفته‌اند تا زمانی که گذرنامه پناهندگی‌شان را دریافت نکنند همچنان به اعتصاب غذای خود ادامه خواهند داد.

bavar88 - هلند - امستردام
به امید سراب امدید خاک برسرها...نکنید ...
سه‌شنبه 11 آبان 1389

انقلاب دوم - آلمان - هامبورگ
bavar88 - هلند - امستردام --- از دست شما عقب مونده های جانی به غربت پناه آوردیم, ولی اینو بدون که بزودی جای خودمون را با مزدورانی مثل تو عوض میکنیم تا شماها هم درد غربت را بچشید !!!
سه‌شنبه 11 آبان 1389

sam-antwerpen - بلژیک - انتورپن
اینجا خبری نیست... بیخود پا نشید بیایید.
سه‌شنبه 11 آبان 1389

cheshm ghermez - ایران - تهران
بارور 88 امستردام. خجالت میدونی چیه .فکر نمیکنم چون مسلمون جماعت پر رو تشریف داره ...
چهار‌شنبه 12 آبان 1389

hamidreza380 - ایران - شیراز
حالا اقا س انقدر لفطش بده که این مرز بان ها بریزن این جا را یونان هم کلا بسته بشه
چهار‌شنبه 12 آبان 1389

banooye irani - آمریکا - هیوستون
bavar88 - هلند - امستردام ...خودتی. تو خود .... چه جوری اومدی هلند؟؟ بزودی از هلند می فرستیمت بری علی چلاغ رو زیارت کنی. پس ..ببند.
چهار‌شنبه 12 آبان 1389

mashady - انگلیس - منچستر
bavar88 باور عزیز اینجا خبری هست و اینها چون مطمعن هستند که خبری هست خودشونو به اب و اتیش میزنند تا بیان . اینجا هرچی دلشون خواست میپوشن هر نواری که دلشون خواست گوش میدن اینجا خانم زیبا دست نیافتنی و تنها وعده دنیای احتمالی نیست اینجا از غم و روزهای عزا داری خبری نیست اینجا مطابق احساست عمل میکنی احتیاجی نیست فیلم بازی کنی گریه میکنی فقط وقتی غمگینی اینجا رقصیدن خندیدن نوشیدن هر چی دوست داشتی ازاده اینجا پلیس از هیچ دختر و پسری نمیپرسه که چه نسبتی با هم دارید اینجا هیچی نیست ولی در مقایسه با ایران اسلامییه در بند بهشته به امید روزی که ازادش کنیم
چهار‌شنبه 12 آبان 1389

sir.amir - انگلستان - منچستر
bavar88 - هلند - امستردام مردک تازی شما چه غلطی میکنی در کدام لانه جاسوسی هستی مزدور sam-antwerpen - بلژیک - انتورپن انها هم میدونن خبری نیست ولی به این میگن کوچ اجباری نه خوشی لطفا رعایت حال این گرامی ها را بکنید زنده باد ایران و ایرانی ننگ بر تازی و تازی پرست
چهار‌شنبه 12 آبان 1389

mohsen1111 - لوکزامبورگ - مقش
عزیزم اینجا خبری هست فقط اون گروه از ایرانیهایی که میگن اینجا خبری نیست از اون دسته ای هستند که چهارصد سال هم تو اروپا باشن نه اهل زبان یادگرفتنن نه کار کردن نه یاد گرفتن خوبهای فرهنگ جدید و نه فراموش کردن بدهای فرهنگ قدیم ،کلا تو ایران بمونن برازنده تره براشون. اوقات فراغتشون را با مشروب خوردن و دودیجات میگذرونن و به هیچ عنوان اداپت نمیشن فرهنگی مشابه عربهای عراق و سوریه و لبنان مشابه سیاههای آفریقایی مشابه مردم اروپای شرقی و بخصوص مشابه بنگلادشیها و پاکستانی ها
چهار‌شنبه 12 آبان 1389

ukguy4u - بریتانیا - لندن
bavar88 - هلند - امستردام . پس خودت هلند چه قلطی میکنی؟
چهار‌شنبه 12 آبان 1389

sam-antwerpen - بلژیک - انتورپن
mashady - انگلیس - منچستر. همه اونایی که گفتی که تو ایران بهترش هست! . sir.amir - انگلستان - منچستر . اگه کسی بخاطر خطر جانی واقعی مهاجرت کنه کاملا کار درستی کرده اما اگه دلیل دیگه ای باشه اونم در شرایط فعلی اروپا من به شخصه به هیچکدوم از هموطنام مهاجرت ه اروپا رو پیشناد نمیکنم.این حرفو به اعضای خانواده ام هم میزنم.الان تو اروپا وضعیت قرمزه و از این بدتر هم خواهد شد... mohsen1111 - لوکزامبورگ - مقش . من مدرک دانشگاهی از همین جا دارم و زبانم هم خوبه(در حدی که اینجا تونستم تحصیل کنم!) ولی میگم خبری نیست چون دوست ندارم مردم عزیز کشورم بیخودی اواره بشن و بیان اینجا گیر بیفتن.
پنج‌شنبه 13 آبان 1389

+0
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.