نبض دریاچه ارومیه به شماره افتاد


نبض دریاچه ارومیه به شماره افتاد

سه هزار هکتار از دریاچه ارومیه خشک و تبدیل به شوره زار شده است

طی سالهای اخیر، دریاچه ارومیه همواره در صدر اخبار زیست محیطی ایران قرار داشته و کارشناسان از احتمال خشک شدن این دریاچه به عنوان "فاجعه زیست محیطی" یاد کرده اند. اما امروز (یکشنبه) حسن عباس نژاد، مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی اعلام کرده که با ادامه روند فعلی بحران زیست محیطی "دریاچه ارومیه تا 3 سال دیگر خشک و نابود" می شود.

دریاچه ارومیه بزرگترین دریاچه داخلی ایران و در عین حال دومین دریاچه آب شور جهان محسوب می شود. اما با خشک شدن کامل 60 درصد از دریاچه نبض آن به شمارش افتاده است. به گفته مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی "سه هزار هکتار از دریاچه خشک و تبدیل به شوره زار" شده است.

پیشتر آقای عباس‌نژاد، با اعلام کاهش سطح آب دریاچه نسبت به خرداد ماه گذشته اعلام کرد که "میزان ورودی آب دریاچه ارومیه به صفر "رسیده است.

کارشناسان محیط زیستی عبور بزرگراه شهید کلانتری از دریاچه ارومیه را یکی از عوامل تخریب آن می دانند. هدف از احداث این بزرگراه نزدیک کردن شهر ارومیه به شهر تبریز بوده است. برای همین منظور حدود چهارده کیلومتر خاک ریزی در داخل دریاچه صورت گرفته است.

مختل شدن چرخه آب از شمال به جنوب دریاچه باعث شده است که شوری بخش جنوبی دریاچه ارومیه به بیش از ۳۰۰ گرم در هر لیتر برسد و مهمترین کانون زیستی این دریاچه با بحران مواجه شود.

اسماعیل کهرم کارشناس محیط زیست در گفت و گو با بخش بی بی سی فارسی با انتقاد از بی توجهی به وضعیت دریاچه ارومیه گفت از 10 سال پیش بارها تکرار کردیم که دریاچه وضعیت وخیمی دارد اما مسئولان اقدامی انجام ندادند.

از دیگر مواردی که آقای کهرم به آن اشاره می کند ساخت سدهای مختلف بر روی رودخانه هایی است که آب دریاچه ارومیه را تامین می کنند، این کارشناس محیط زیست به بی بی سی فارسی گفت: جدای از عوامل طبیعی مانند کمبود نزولات آسمانی، ساخت 35 سد بر روی 21 رودخانه مشروب کننده دریاچه ارومیه و 10 سد در حال ساخت بر روی این دریاچه وضعیت آن را بحرانی تر کرده است.

آقای کهرم این "سدها را به میخ های تابوت دریاچه ارومیه" تشبیه کرد.

شوری در بخش جنوبی دریاچه ارومیه به بیش از 300 گرم در هر لیتر رسیده است

همچنین مجید نامجو وزیر نیرو نیز امروز در نشست شورای آب و وزرات نیرو اعلام کرد که تغییر اقلیم این منطقه موضوع بسیار جدی است و "حجم آب تخمیر شده دریاچه ارومیه نگران کننده است."

در همین حال آقای عباس نژاد مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی اعلام کرده که "میزان آرتمیا ارومیانا تنها موجود زنده این دریاچه به صفر رسیده است".

او همچنین در خصوص اقدامات انجام شده از سوی مسئولان استانی و کشوری خاطر نشان کرد که کارگروه نجات دریاچه ارومیه و مدیریت بحران با ابلاغ ریاست جمهوری تشکیل شده است. در همین راستا سند مدیریت راهبردی با اعتبار 4 هزار میلیارد تومان از محل ا عتبارات ملی با همکاری وزارت نیرو، جهاد کشاورزی و سازمان محیط زیست تعریف شد اما پس از بررسی های صورت گرفته و تعریف کدهای اعتباری در بودجه سالیانه دستگاه های اجرایی این میزان به هزار و 800 میلیارد تومان کاهش یافت.

دریاچه ارومیه بعد از دریاچه شور بحر المیت دومین دریاچه شور و بزرگ جهان به شمار می رود. این دریاچه به عنوان بزرگترین تالاب دایمی با دارابودن 102 جزیره کوچک و بزرگ در استان قابلیت های زیادی داشت اما در حال حاضر بیشتر جزایر این دریاچه به دلیل خشک شدن آن از طریق خشکی به هم متصل شده اند.

اسماعیل کهرم در پاسخ به این سئوال که خشک شدن دریاچه ارومیه می تواند چه تاثیرات زیست محیطی به همراه داشته باشد به بی بی سی فارسی گفت:"جهنم دومی بر روی زمین ایجاد می شود. تمام سیب ها و انگورهای اطراف دریاچه از بین می روند. بستر نمکی هویدا می شود که تمام باغات را به شوره زار تبدیل می کند."

به گفت کارشناسان خشک شدن این دریاچه نه تنها بر روی آب و هوای ایران تاثیر منفی دارد بلکه ترکیه و عراق نیز دستخوش تغییرات آب و هوایی می شوند.

naslesookhteh - ایران - تهران
حالا اگه حماس بگه آخ همه آقایون میگن" جانم ؛ چی میخوای ایکی ثانیه تامین کنیم.". ای نابود بشید که ایرانمون رو نابود کردید.
دوشنبه 10 آبان 1389

javid.ur - ایران - ارومیه
وقتی هم روز 13 فروردین به عنوان معترض به خشک شدن دریاچه میریم نصیبمون زندان و کتک هست!!! خدا به دادمون برسه.این دریاچه باعث خشگ شدنشمسولین بی شرف هست.
دوشنبه 10 آبان 1389

پدرام-اهواز - ایران - اهواز
خوشم میاد دست به ر.. این آخوندها خیلی عالی تشریفداره اون از زایند رود این هم از دریاچه ارومیه فردا هم کارون رو خشک میکنان توش اتوبان میزنان
دوشنبه 10 آبان 1389

khosh bavar - ایران - کرمان
تا این اخوند شپشو دریاهای ایران را خشک نکنه, دست بردار نیستند ?! میدونید چرا ? تا خانمهای ایرانی هوس دریا رفتن با مایو را نکنند ?! و از طرفی, اینها عاشق صحرای بی اب و علف هستند, مثل صحرای کربلا و عربستان !?
دوشنبه 10 آبان 1389

experthoney - منامه - بحرین
پدرام-اهواز - ایران - اهواز. برادر الان دیگه دلمون به خلیج فارس خوشه، که شاید تو عمر ما نتونن اینو خشک کنن، ولی شنیدم واسه این هم برنامه دارن،
دوشنبه 10 آبان 1389

surena1611 - آلمان - اشتوتگارت
هردم از این باغ بری میرسد ..
دوشنبه 10 آبان 1389

ben 15 munich - المان - مونیخ
دریاچه ای که از همه اطرافش سد زدنند تو این شرایط سخت و کم ابی تو دنیا چه انتظاری باید داشت این هم یک سیاست غلط مثل هزاران کارهای دیگر شون ویران کردن ایران و از بین بردن ایرانی حالا بیک هدفشون رسیدند اینکه دیگر مردم نمیتوانند برای شنا و تفریح بکنار دریاچه بروند .
دوشنبه 10 آبان 1389

farzad_s - ایران - تبریز
گور هرچی مخترع نیروگاه اتمی وآخوند وحزب اللهی و بسیجی و... من که شنیدم در دریاچه ارومیه یک معدن اورانیم هست که ژاپنی ها موقع زدن پل به مسئولان گفتن حالا میخوان با خشک کردنش استخراجش کنن منم نمیدونم چقدر این خبر درست هست ولی اگه همچین خیانتی بکنن پوزشونو به خاک اورانیم میمالیم تا سرطان بگیرن وبمیرن
سه‌شنبه 11 آبان 1389

javid.ur - ایران - ارومیه
farzad_s - ایران - تبریز سلام دوست تبریزی .این خبر که شنیدی به احتمال خیلی زیاد درسته!اگه یادتون باشه یه زمونی گفتن زاپن میخواد پل شیشه ای از کف دریاچه بزنه.همون زمان پل شیشه ای در کار نبود وقتی مردم و خبرنگار ها به زاپنی ها شک کردن این اطلاعاتی ها این شایعه رو در اوردن.و در مورد کوه زنبیل ارومیه هم بعدا برنامه هایی دارن.تو نوبت بعدی.(انشاله که عمر این نظام تا اون زمون کفاف نده)
سه‌شنبه 11 آبان 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.