کلاهبرداری ۱.۵ میلیارد تومانی به بهانه خرید موادغذایی


کلاهبرداری 1.5 میلیارد تومانی به بهانه خرید موادغذایی

افرادی که با انتشار آگهی خرید مواد غذایی در روزنامه‌ها، اقدام به کلاهبرداری میلیاردی کرده بودند، دستگیر شدند؛ به گفته پلیس احتمال افزایش میزان کلاهبرداری این افراد وجود دارد.

در تاریخ 11 مهرماه امسال، شخصی با مراجعه به دادسرای ناحیه 12 تهران، ضمن طرح شکایت خود با موضوع کلاهبرداری به بازپرس شعبه چهارم این دادسرا گفت: در تاریخ 15 فروردین شخصی به هویت "علی اکبر.ت " با فریب و نیرنگ و معرفی خود به عنوان "فروشنده مواد غذایی به وزاتخانه‌ها و ارگان‌های مختلف دولتی " ، اقدام به خرید مقادیر متنابهی از انواع مواد غذایی به ارزش تقریبی 600 میلیون تومان از من کرد و پس از آن، متواری شده است.

با تشکیل پرونده مقدماتی و به دستور بازپرس شعبه چهارم دادسرای ناحیه 12 تهران، پرونده جهت رسیدگی تخصصی در اختیار کارآگاهان پایگاه هفتم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

فرد مالباخته پس از حضور در پایگاه هفتم پلیس آگاهی، به کارآگاهان گفت : یک روز و در زمان مطالعه متن آگهی‌ها در یکی از روزنامه‌های کثیرالانتشار، چشمم به متن خرید نقدی مواد غذایی به صورت عمده افتاد.

وی ادامه داد: پس از تماس با شماره‌های اعلامی و گرفتن آدرس مورد نظر در محدوده "چهار راه مولوی "، برای بازدید از محل و آشنایی با فعالیت نحوه کار این دفتر به آدرس مورد نظر رفتم و در آنجا با شخصی به نام "علی اکبر.ت " آشنا شدم. او خود را وابسته به ارگان‌های دولتی و مسئول تهیه موادغذایی از قبیل برنج برای این ارگان‌ها معرفی کرد.

مالباخته در خصوص اعتماد کردن به متهم متواری گفت : پس از اولین ملاقات، "علی اکبر.ت " آدرس یکی دیگر از دفاتر محل کارش را در "خیابان گاندی " به من داد و اظهار داشت که به علت گستردگی کاری که دارد اقدام به افتتاح چند دفتر خرید و فروش موادغذایی در تهران و استان‌های شمالی کرده است. من نیز، پس از مراجعه به آدرس دفتر خیابان گاندی و مشاهده ظاهر فریبنده استفاده شده در این دفتر و دیگر اظهارات علی‌اکبر.ت، به تدریج به او اعتماد و اطمینان پیدا کردم.

وی افزود: "علی اکبر.ت " با طرح این ادعا که قصد خرید عمده مواد غذایی برای یکی از ارگان‌های دولتی از جمله چندین تن برنج به ارزش 600 میلیون تومان را دارد، به من پیشنهاد داد تا در صورت تمایل می‌توانم برای تهیه این مقدار برنج مورد نیاز او با وی قرارداد ببندم؛ من نیز که در طول آشنایی کوتاهمان به او اطمینان 100 درصد پیدا کرده بودم، پیشنهادش را یک فرصت برای یک معامله کلان دانسته و بلافاصله برای تأمین ده‌ها تن برنج با او قرارداد بستم.

این مرد در ادامه اظهاراتش به کارآگاهان گفت: در زمان انعقاد قرارداد مبلغی در حدود 60 میلیون تومان به صورت نقدی به من پرداخت و قرار شد تا مابقی ارزش معامله نیز در قالب صدور چک‌های مدت‌دار با زمان باز پرداخت 45 روزه پرداخت شود اما در زمان سر رسید چک‌ها و مراجعه به بانک جهت وصول چک‌ها متوجه شدم که هیچ پولی در حساب‌های بانکی وجود دارد؛ پس از مراجعه به آدرس دفاتر شرکت در "مولوی " و "گاندی " نیز متوجه شدم که این دفاتر تخلیه شده است و آن زمان بود که متوجه شدم که تمامی آن دفاتر و اظهارات فریبنده وسیله‌ای برای کلاهبرداری بوده است.

با آغاز تحقیقات کارآگاهان پایگاه هفتم و مراجعه تعداد دیگری از مالباختگانی که به شیوه مشابه در محدوده بازار تهران مورد کلاهبرداری قرار گرفته بودند، شناسایی و دستگیری متهم در دستور کار کارآگاهان قرار گرفت. با توجه به شیوه و شگرد استفاده شده از سوی متهم که نشان از حرفه‌ای بودن آن و احتمال ارتکاب دیگر جرایم از سوی متهم داشت، شناسایی متهم از طریق بانک اطلاعات مجرمین سابقه‌دار آغاز شد.

کارآگاهان با بهره‌گیری از چهره فرضی بدست آمده از مالباختگان و مطابقت آن با چهره مجرمان سابقه‌دار موفق به شناسایی اولیه یکی از مجرمان حرفه‌ای در زمینه کلاهبرداری شدند که پس از استخارج اطلاعات موجود متهم و نشان دادن چهره وی به مالباختگان، تمامی آنها متهم را مورد شناسایی دقیق خود قرار دادند.

برابر اطلاعات موجود از متهم به هویت علی اکبر.ت (50 ساله) وی از مجرمان سابقه‌داری است که پیش از این بارها به اتهام ارتکاب جرایم مختلف از جمله قاچاق سلاح گرم، کلاهبرداری، جعل عنوان، استفاده از اسناد مجعول، سرقت و صدور چک‌های بلامحل بارها دستگیر و روانه زندان شده است.

کارآگاهان در ادامه تحقیقات خود و بهره‌گیری از اطلاعات بدست آمده از مالباختگان متوجه شدند متهم با افتتاح دفاتر مختلف در "بازار حضرتی "، "چهارراه مولوی-انتهای خیابان تختی "، "سرای نواب "، "خیابان گاندی " و همچنین افتتاح دفتر در یکی از استان‌های شمالی کشور اقدام به کلاهبرداری از ده‌ها مالباخته کرده است.

در ادامه تحقیقات مشخص شد متهم با همدستی فرد دیگر و تحت عنوان برادران کاویانی اقدام به کلاهبرداری از طریق انتشار آگهی بازرگانی در سطح روزنامه‌های کثیرالانتشار کرده است. بر اساس اظهارات سایر مالباختگان شناسایی شده، متهم اقدام به خرید انواع مواد غذایی از جمله رب، گوجه، ماکارونی، برنج و همچنین وسایل و تجهیزاتی از قبیل کولر و صدور چک‌های بلامحل کرده است.

* دستگیری متهمان و کشف اموال مالباختگان

سرانجام با تحقیقات پلیسی کارآگاهان پایگاه هفتم مخفیگاه "علی اکبر.ت " (50 ساله) در منطقه "شهران " در غرب تهران مورد شناسایی قرار گرفت.

با شناسایی مخفیگاه متهم، کارآگاهان پس از اطمینان از حضور متهم در مخفیگاهش در ساعت 6 بامداد 20 مهر ماه، متهم را داخل مخفیگاهش دستگیر و به پایگاه هفتم پلیس آگاهی تهران بزرگ منتقل و در بازرسی از مخفیگاه متهم نیز ده‌ها فقره چک بلامحل و دسته چک‌های مجعول کشف شد.

با انتقال متهم به پایگاه پلیس آگاهی و دعوت از مالباختگان جهت شناسایی، تمامی 20 مالباخته شناسایی شده در مدت آغاز تحقیقات این متهم را مورد شناسایی قرار دادند.

با توجه به اطلاعات بدست آمده از اقدامات کلاهبردارانه متهم و شناسایی توسط مالباختگان، "علی اکبر.ت " به ناچار لب به اعتراف گشود و علاوه بر معرفی دیگر همدست خود به هویت "کوروش.م " (40 ساله) نشانی آدرس انباری استیجاری را در منطقه مولوی که محل نگهداری اموال خریداری شده تعدادی از مالباختگان بود، در اختیار کارآگاهان قرار داد.

با شناسایی آدرس این انبار در منطقه مولوی و مراجعه کارآگاهان پایگاه هفتم به نشانی این انبار، مقادیری از اموال متعلق به مالباختگان از جمله برنج‌های خریداری شده از سوی متهم کشف شد.

در ادامه تحقیقات جهت شناسایی دیگر متهم پرونده (کوروش.م) مشخص شد که این متهم چندی پیش به اتهام کلاهبرداری دستگیر و روانه زندان شده است که با اخذ دستور قضایی، متهم در اختیار کارآگاهان پایگاه هفتم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

سرهنگ کارآگاه علی غیاثوند، رئیس پایگاه هفتم پلیس آگاهی تهران بزرگ، با اعلام این خبر گفت: برابر تحقیقات انجام شده، متهمان این پرونده با انتشار آگهی‌های مختلف بازرگانی و افتتاح دفاتر مختلف در قالب خرید و فروش مواد غذایی در سطح گسترده‌ای اقدام به کلاهبرداری از مالباختگان کرده‌اند که با شناسایی 20 مالباخته تا این لحظه، ارزش تقریبی اموال از این تعداد مالباخته در حدود 1.5 میلیارد تومان برآورد شده است که با توجه به احتمال افزایش تعداد مالباختگان، احتمال افزایش این مبلغ متصور است؛ لذا از کلیه مالباختگانی که بدین شیوه مورد کلاهبردارای قرار گرفته‌اند دعوت می‌شود جهت طرح شناسایی متهمان به پایگاه هفتم پلیس آگاهی تهران بزرگ واقع در میدان 15 خرداد مراجعه کنند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.