غریزه مادری ذاتی نیست


غریزه مادری ذاتی نیست

گروهی عصب‌شناسان آمریکایی و کانادایی که در مورد غریزه مادری تحقیق می‌کنند به این نتیجه رسیده‌اند که انگیزه مراقبت از نوزاد تازه متولد شده، انگیزه‌ای ذاتی نیست. این انگیزه حاصل تغییر نورون‌ها در مغز است.

پژوهشگران عصب‌شناسی آمریکایی و کانادایی با همکاری تعدادی از زنان باردار تحقیقی را در مورد انگیزه مراقبت از نوزدان تازه متولد شده آغاز کردند. در این تحقیق فعالیت‌های مغزی زنان باردار توسط دستگاه‌های ام ‌آر تی‌ ضبط شده است.

برای تهیه این اطلاعات از مغز زنان ‌باردار دو تا چهار هفته پیش از تولد و سه تا چهار ماه پس از تولد  نوزادشان تصویربرداری شده است.

این تصاویر نشان می‌دهند بخش خاکستری مغز زنان پس از تولد نوزاد تغییر کرده و بیشتر شده است. این تغییر شامل قسمت‌های از مغز می‌شود که درک احساسی فرد را کنترل می‌کنند. در این بخش از مغز هورمون‌هایی ساخته و ترشح می‌شوند که به هورمون‌های خوشبختی معروفند. علاوه بر این قدرت تفکر منطقی و توانایی قضاوت نیز به این بخش از مغز مربوط می‌شود.

تغییر درک احساسی مادر در اثر ارتباط نزدیک با نوزاد

 

نتیجه تحقیق عصب‌شناسان آمریکایی و کانادایی حاکی از آن است که این بخش در اثر ارتباط نزدیک با نوزاد رشد کرده و این رشد موجب تحول احساسی مادر شده است.

ارتباط نزدیک با کودک احساس مادر را تغییر می‌دهد

زنان بارداری که تا چند هفته پیش از تولد نوزادشان نمی‌توانستند تصور کنند که چگونه بایستی شبا‌نه‌روز از نوزادی تازه متولد شده مراقب کنند، پس از تولد نوزاد خود را با نیازهای کودک ‌تازه متولد شده‌شان تطبیق دادند و تلاش می‌کنند‎ که این نیازها را برطرف کند.

 

 

نکته جالب توجه در این تحقیق که در آخرین شماره مجله تخصصی "رفتار و نورون‌ها" به چاپ رسیده، رشد بخش خاکستری مغز آن‌هم در مدت چند ماه است. رشد این قسمت در مغز انسان پدیده نادری است که بر اساس تحقیقات گسترده عصب‌شناسان مورد مشابهی ندارد.

sepher - استرالیا - سیدنی
انگیزه‌ای ذاتی نیست. این انگیزه حاصل تغییر نورون‌ها در مغز است.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! خدا شکر معنا کلمه ذاتی روهم فهمیدیم!.
یکشنبه 9 آبان 1389

khosh bavar - ایران - کرمان
همیشه اینطور نیست که توصیف شده, زیرا هستند زنانی که غمگینی و بد خلقی را بعد از زایمان تجربه کردند که به babyblues معروفه, که گاهی اوقات این حالت غمگینی ماها طول میکشه و از طریق دکتر و دارو قابل درمان است !?
یکشنبه 9 آبان 1389

i.am.the.world - لوکزامبورک - اش
اما ذاتا به محض رسیدن بچه شوهر باید برود کشک خودش را بسابد! بنده تجربه ندارم و فقط نگاه میکنم. اکثر زنها بدنبال بابای خوب برای بچه ایی که میخواهند میگردند. خیلیها هم میخواهند مردشان شباهتهایی حتی فیزیکی با پدرشان داشته باشد, یا شبیه عشق ناکامشان باشد. مردها که دیگر غوغاست! خصوصا شرقیها, یک مادر همه فن حریف و خوش دست در رختخواب ایده ال و رویای این جماعت است! عالمی در سر انسانهاست. دیدنش ساده است. اما قطع مسلم مطلق نیست. استثنا همیشه وجود دارد اما هیچ اهمیتی ندارد. مگر نه؟ جانتان شاد.
یکشنبه 9 آبان 1389

rojina.kordestani - ایران - تهران
خدایا شکرت به خاطر این همه عظمت و حکمت.
یکشنبه 9 آبان 1389

Ezhaq - ایران - تهران
دلم برای نوازشهای مادرم تنگ شده هیچ چیز و هیچ کس نمی تونه جای مادرم رو بگیره تنها چیزی که تا حالا مرا نگه داشته دوست داشتن مادرمه. مامان دوست دارم .
یکشنبه 9 آبان 1389

YAS ABI - بلژ - برسل
انگیزه مراقبت از نوزاد تازه متولد شده، انگیزه‌ای ذاتی نیست. این انگیزه حاصل تغییر نورون‌ها در مغز است.!!!!خوب مرد حسا بی رفتار غریزی حاصل از واکنشهای درونی است و تغییر نورون مغز باعث حساسیت مادر میشود که غریزه عشق به فرزند است.
دوشنبه 10 آبان 1389

man_iraniam - هندوستان - میسور
هر چی که هست معنای واقعیه عشقه.........
دوشنبه 10 آبان 1389

شعله - انگلیس - دنکستر
به نظر من هر زنی که بچه دار مشود لیاقت مادر شدن رو ندارد .من برای اون بچه ها متاسفم.به خانمها پیشنهاد میکنم قبل از بار دار شدن خوب فکر کنند
دوشنبه 10 آبان 1389

alexxx - اتریش - وین
همه چیز رو میخوان با علم پزشکئ و فیزیک و ریاضیات توجیح و تحریف کنند. مهر مادری ذاتی نیست حاصل تغییر نورونها در مغز است !!! خوب این سوال واسه اقایون پیش نیامد که چه چیزی باعث تغییر نورون ها میشه و چرا قسمت خاکستری مغز مادر بزرگتر میشه? مهر مادری رو میخوان با ام ار ت تجزیه تحلیل کنن ? عشق مادر ماورای علم است.
سه‌شنبه 11 آبان 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.