مادر شدن بعد از ۴۰ سالگی


مادر شدن بعد از 40 سالگی

گاهی پیش می‌آید که خانم‌ ها پس از 40 سالگی تصمیم می‌گیرند باردار شوند. بارداری در سن بالا همیشه خطرناک نیست و به مسائلی از جمله این که آیا قبلا بچه ‌دار شده‌اند یا خیر، یا این که در چه محیطی زندگی می‌کنند، بستگی دارد.

اکثر بارداری‌های دیرهنگام اگر تحت نظر دایمی پزشک باشند، بی خطر و کاملا طبیعی به اتمام خواهند رسید، البته در سه ماهه نخست احتمال سقط جنین بسیار زیاد است و به بیش از 20 درصد پس از 40 سالگی می‌رسد.

در صورتی که خانمی پس از 40 سالگی باردار شده باشد، پزشک آزمایشاتی را برای تشخیص مشکلات کروموزومی جنین در سه ماهه نخست تجویز می‌کند.

مشکلات بارداری بعد از 40 سالگی

از مشکلات شایعی که در خانم‌های باردار بالای 40 سال دیده می‌شود، دیابت بارداری است. این مشکل به ویژه در خانم‌های چاق بیشتر است. در این خانم‌ها انسولین تزریقی به طور طبیعی قادر به فعالیت نیست، در نتیجه قند وارد خون شده و سبب می‌شود جنین بیش از حد بزرگ شود. وقتی متخصص زنان، دیابت یک خانم باردار را تشخیص دهد، با انتخاب یک رژیم غذایی صحیح آن را برطرف خواهد کرد.

نکته دیگر در رابطه با پرفشاری خون است که در خانم‌های 40 ساله، دو تا سه برابر دیگر زنان است. در پرفشاری که با وجود پروتئینی به نام آلبومین در ادرار تشخیص داده می‌شود، رشد جنین کم شده و احتمال زایمان زودهنگام افزایش می‌یابد.

نکته آخر این که احتمال اینکه یک زن باردار بالای 40 سال مجبور به سزارین شود، دو برابر زنان باردار زیر این سن است، زیرا در اکثر موارد به دلیل دیابت بارداری، بیرون آمدن جنین از راه طبیعی سخت می شود، یا گاهی به دلیل پرفشاری خون، جنین ضعیف‌تر و کوچک‌تر از آن است که بخواهد به طور طبیعی متولد شود.

در ضمن بعد از زایمان نیز احتمال خون‌ریزی شدید، به دلیل جمع شدن سخت‌تر فیبرهای رحمی، در زنان بالای 40 سال بیشتر است.

احتمال بارداری بعد از 40 سالگی

به دلیل اختلالاتی که در روند تخمک‌گذاری پس از 40 سالگی پیش می‌آید، احتمال نابارور شدن زنان افزایش می یابد. به عبارت دیگر از این سن به بعد تخمک‌ گذاری یا انجام نمی‌شود، یا خیلی بد انجام می‌شود.

شاید در 40 سالگی شما هنوز زیبا و جوان به نظر برسید، اما تخمدان‌ها 40 سالشان است.

از 25 سالگی به بعد، قدرت باروری تخمک به 25 درصد، در 30 سالگی به 12 درصد و در 40 سالگی به 6 درصد می‌رسد.

مشاوره با پزشک قبل از بارداری

اگر شما به سن 40 سالگی رسیده‌اید و می‌خواهید بچه‌ دار شوید، پیش از هر کاری ابتدا به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید و تصمیم خود را با او در میان بگذارید تا احتمال وجود دیابت یا پرفشاری خون را در شما بررسی کند و در صورت نیاز راه‌ حل مناسبی پیشنهاد دهد.

آزمایش آمنیوسنتز

این آزمایش برای تشخیص تریزومی 21 یا نشانگان (سندروم) داون با نمونه‌ برداری از پرزهای جنینی موجود در آمنیون انجام می‌شود، ولی اندکی خطر سقط جنین را بالا می‌برد.

امروزه دو نوع آزمایش غیر تهاجمی دیگر برای تشخیص نشانگان داون (منگولیسم) در جنین وجود دارد:

1) اندازه ‌گیری قطر گردن جنین در اولین اکوگرافی

2) آزمایش سه‌گانه با اندازه‌گیری چند ماده در خون مادر

ترجمه : سمیه مقصودعلی

منبع : Parents

khosh bavar - ایران - کرمان
چه جالب !? در این گزارش پزشکی فقط به مسائل پزشکی و سلامتی مادر توجه شده, و اصلا به سلامتی بچه توجه نشده, بعنوان مثال بچه هایی که والدین مسن تری از دیگران دارند, مبتلا به بیماری مانند Alsheimer , کم هوشی و پیری زودرس بیشتر از بچه ها با والدین سن پائین تر هست, هر چند نباید زیاد به تحقیقات پژوهشگران اهمیت زیادی گذاشت !?
شنبه 8 آبان 1389

zayandehroodi - دانمارک - کبنهاک
برو بابا چرت وپرت زنا بیشترشون تا نفس دارن باردار میشن خلاصه سرتونو درد نیارم تا کارخونه جوجه کشی راه نندازن راحت نمیشن.هیهی
یکشنبه 9 آبان 1389

شکلات - ایران - تهران
zayandehroodi - دانمارک - کبنهاک شاید زنهای حاشیه زاینده رود اینجوری هستن که تو همچین ذهنیتی داری !؟
یکشنبه 9 آبان 1389

foruzan - ایران - تهران
این یکی دیگه دست خداست ، خاله خودم تو سن 42 سالگی باردار شد ، یه دختر خوشگل چشم آبی هم زائید ، من به این چیزها اعتقاد ندارم ، آزمایشات رو باید انجام داد ولی اگه خدا بخواد هیچ اتفاقی نمی افته ، مگه زنان سادات نیستند که تا سن 55 و بالاتر نیز می تونند بچه دار بشن ؟
یکشنبه 9 آبان 1389

pelle - سوئد - استکهلم
foruzan - ایران - تهران. دوست گرامی میشود کمی توضیح بدهید منظورتان از زنان سادات چیست ، یعنی یک گروه زن تافته جدا بافته خدا آفریده که با دیگر زنان عالم فرق میکند و کارخانه تولیدشان دیرتر از بقیه زنان تعطیل میشود ،آیا دلیل علمی در این مورد وجود دارد .
یکشنبه 9 آبان 1389

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.